Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 23 dub 2024, 08:01

moonvil píše:Kdyby měly kanadky problém s tak nepatrným mrazem jako -2°C, tak z nich nesklidím nikdy ani bobulku.
V dubnu zde mrzne zcela pravidelně a mnohdy i o dost více (vloni -6 a -6,5) a úroda borůvek byla jako vždy výborná.
Naopak bych uvítal, kdyby někdy pár květů poshazovaly, protože pak musím dělat probírku přeplozujících keřů ručně.
Aktuálně je většina taky již po odkvětu, kvete asi poslední čtvrtina.


Neviem či súhlasiť . U nás bolo minus 1 a všetky čo boli odkvitnute zamrzli. Takisto aj tie čo mali plné otvorený kvet. Prežili len tie čo ešte neboli úplne rozkvitnute
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 23 dub 2024, 08:37

Bavíme se stále o Vaccinium corymbosum? Není absolutně možné, aby mráz -1°C poškodil jakoukoli část této rostliny, včetně květů či plodů.
Mám je tu již více jak 15 let, cca 16 odrůd a na jaře zde mrzne opravdu pokaždé (snad jen s výjimkou sezóny 2018 pokud si dobře pamatuji).
Podle čeho usuzuješ, že ti pomrzly? Opadaly plůdky nebo co? Máš foto?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4100
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 23 dub 2024, 09:25

Souhlasím s Michalem, po té popravě dnes na severu (-5,9°C) mohu doufat tak akorát v muchovník, kanadky a možná ještě hlošiny, ale to se taky uvidí až později. Každopádně kanadky už jsou i u mě ve VDF z větší části odkvetlé, více méně právě dokvétají. Takže uvidíme, dnes proběhl naprosto dokonalý praktický test mrazuvdornosti a čas ukáže. Také ale nepamatuji, že bych někdy neměl borůvky. A to i v tom památném květnu 2012, kdy jsem měl podobné minimum. Tenkrát mi zaplodily akorát muchovníky a borůvky, vše ostatní bylo na prach.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3823
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 23 dub 2024, 09:43

Keď ten malý plod ktorý bol už odvitnuty prerežem na polovicu, vnútri má tie semienka hnedé až cierne
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 23 dub 2024, 10:27

Mrknu na to večer. V pátek dostaly ty moje v různých stádiích květů/plodů téměř -4C, na první pohled vypadají zcela ok, ale krájet jsem je nezkoušel.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4100
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 23 dub 2024, 13:03

Aj moje zvonku vyzerajú normálne , ale vnútri to hnedé by nemalo byť. Čítal som nejakú anglickú prezentáciu a presne to tam bolo odfotené. Ak sú v poriadku tak vnútro nemá byť hnedé. Čím viac tých semienok je poškodených, tak tým viac budú menšie alebo poškodené. Ak je to úplne celé hnedé vnútri tak pravdepodobne opadnu.
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 23 dub 2024, 18:01

No bohužel bude mít Juraj pravdu. Je fakt, že vždycky nějaké borůvky i přes mrazy byly, ale nikdy jsem to detailně nesledoval, jestli a kolik toho opadalo.
První dvě fotky Hannah's choice, pak jedna Reka, jeden Chandler plody a jeden Chandler pomrzlé výhony. Na těch plodech je vidět jak jsou popraskané, na omak jsou gumové a uvnitř černo, to už jsem nefotil.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 576
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 23 dub 2024, 18:56

Tyhle na fotkách teda schytaly -4C nebo ještě víc?
Díval jsem se teď na svoje a nevidím žádné větší poškození, pár gumových kuliček jsem teda našel, ale asi tak 1%.
Na řezu nic zvláštního není. Těch cca -4 jsme tu měli ve čtvrtek nebo tak nějak, zlikvidovalo to všechno možné, ale kanadky se zdají být ok.
Fakt mě to překvapuje, že slyším o škodách na borůvkách vlivem jarních mrazíků, protože těch tu máme pokaždé na rozdávání. Už nevím jestli to bylo vloni nebo předloni, ale
napočítal jsem tehdy v dubnu jen asi 4 nebo 5 bezmrazových nocí. Borůvek bylo následně hafo.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4100
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 23 dub 2024, 20:15

Takisto aj u nás bývali minulé roky mrazy v apríli, lenže problém v tomto roku je taký že už teraz sú čučoriedky odkvitnute. A tie malé plody sú najviac náchylné , tým vraj stačí len mínus 1 a poškodia sa. Minulý rok podľa fotiek presne pred rokom ešte nebol ani jeden kvet... Prvý kvet bol až okolo 3 mája...takže v apríli mohlo mrznúť aj -5 a tie neotvorene kvety to nepoškodilo pretože sú odolné viac. V Tom je tento rok najviac problém že je to veľmi skoro všetko..
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 23 dub 2024, 20:46

U mě teď poslední tři noci bylo -3°C/-3°C/-4°C a mráz byl po většinu noci. No tak zase je to nová zkušenost, uvidíme co z toho teda vůbec dozraje. A ve světle tohoto dnešního zjištění mám trochu obavy, jak to dopadne na kamčatkách, zítra je schválně půjdu blíže okouknout a nějaké plody říznu jak vypadají uvnitř.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 576
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod zbynda » 23 dub 2024, 21:07

Ačkoli výsledky uvidíme teprve za několik dní, přikláním se k tomu, co píše Juraj. Letošní stav borůvek odpovídá období cca polovině května z minulého roku, a to u nás nemrzlo. Porovnávnávání na základě minulých let nebude úplně referenční.
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 23 dub 2024, 21:40

Souhlasím, že letos je to trochu jiné. Je možné, že plůdky sice snesou i nižší pokles pod nulu, ale jen krátkodobě. Já ty -4C určitě neměl celou noc, pravděpodobně jen 2-3 hodiny nad ránem.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4100
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petr z H. » 25 dub 2024, 19:11

Moje borůvky vypadají úplně stejně jako na fotkách Matesa - VŠECHNY konce výkonu jsou zvadlé a svěšené. Říkal jsem si, jestli je nepostihla nějaká houbová choroba, ale vidím, že to je následek mrazů -4 “C. :(


Obrázek
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 25 dub 2024, 21:19

Petr z H. píše:Moje borůvky vypadají úplně stejně jako na fotkách Matesa - VŠECHNY konce výkonu jsou zvadlé a svěšené. Říkal jsem si, jestli je nepostihla nějaká houbová choroba, ale vidím, že to je následek mrazů -4 “C. :(


Obrázek


Presne tak, je to následok mrazu. Aká je to odroda? Z môjho pozorovania som si všimol že na odrode Chandler sa to najviac prejavuje presne takto s tými uvadnutymi koncami.. na ostatných odrodách čo mám tak vôbec , iba na chandlerovi, možno je najviac náchylná odroda
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petr z H. » 26 dub 2024, 06:47

jurajJ55 píše:Presne tak, je to následok mrazu. Aká je to odroda? Z môjho pozorovania som si všimol že na odrode Chandler sa to najviac prejavuje presne takto s tými uvadnutymi koncami.. na ostatných odrodách čo mám tak vôbec , iba na chandlerovi, možno je najviac náchylná odroda


Ne, dělají to všechny. Mám odrůdy Chandler, Blue crop, Toro, Blue jay, Elizabeth, Spartan, Duke a Patriot. Fotil jsem jen Chandler, který je nejvíc na ráně a v nejlepší kondici, ale zběžně jsem tyto namrzlé konce zaznamenal i na všech ostatních.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron