Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 14 črc 2016, 22:33

Keď hovoríte o tej chuti, medzi odrodami sú samozrejme chuťové rozdiely, niekedy aj dosť veľké. Ale povedal by som, že kľúčové je správne odhadnúť zrelosť plodov a netrhať modré, ale nezrelé, lebo potom aj najchutnejšia odroda môže chutiť podpriemerne. Takže v dobrom vyzretí je pes zakopaný. :D Mne osobne chutia vlastne všetky, ale keby som mal povedať 1 najobľúbenejšiu odrodu, tak by to bola Brigita. Tá sa mi zdá najlahodnejšia z môjho sortimentu. Najmenej mi chutí tá, ktorú som kúpil ako Elisabeth, ale mám podozrenie, že ma oklamali a je to možno Elliot, keďže dozrieva asi 4-5 dní pred Aurorou. A najviac odlišný od väčšiny odrôd mi pripadá Northland. Má takú svojskú jemnú chuť, ale príjemnú.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 14 črc 2016, 22:37

palino79 píše:Áno toho hurona mám z Oravy, kamarát mi ho doniesol aj z hannah ale tá akosi nerastie bola celkom pekná väčšia ako huron, ale má iba malé listy a vôbec žiadne prírastky. Zatiaľ ju mám iba vo väčšom kvetináči uvidím či sa spamätá.


To je zaujímavé, mne práve tá Hanna ide z oravských najlepšie. Inak, mám 2 rastliny v kvetináčoch (asi 20 l), vysadil som ich tento rok na jar pre pokus a majú ešte väčšie prírastky ako tie v záhone, kde majú stovky litrov čistej baltskej rašeliny. Pre mňa prekvapenie, čakal by som skôr opak.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 15 črc 2016, 10:37

Väčšia oberačka pred dovolenkou :D Najlahodnejšie zatiaľ u mňa sú TORO a Spartan za nimi Brigitta, Chandler, Rubel, Bluecrop. Huron zatial nedozrel uvidím ked sa vrátim z dovolenky ak tam ešte niečo najdem.


Obrázek


Ten rubel musím rehabilitovať doteraz som ho skúšal po jednej bobuľke ale teraz som ich zjedol viac naraz a chutí lepšie, sa asi najviac podobá lesnej čučoriedke.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jiřina » 15 črc 2016, 22:48

Přikládám dnešní fotky plodů Reky, většina jich je již zralá. Jde o stejnou rostlinu jako na fotce z 6.7. Dnes utržené plody již mají dobou chuť. Přijdou mi přiměřeně sladké, chuť příjemná, borůvková, bez pachutí, mně vyhovuje. J.
Obrázek
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod paloo » 17 črc 2016, 10:57

Toto je jeden z prvých na SK.
Musím ale povedať,že chuť nič moc S2
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 17 črc 2016, 20:39

Palo dej tomu čas, u mě letos zmodraly skoro všechny kanadky už začátkem prázdnin, ale jíst se nedaly, musel jsem počkat minimálně 14 dní, teď už začínají být chutné. Přitom jsou tam i odrůdy, které v některých letech dozrávaly až na podzim, často i začátkem prvních mrazů.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod bradhal » 18 črc 2016, 09:20

Projevují se u vás rozdíly mezi rannými a pozdními odrůdami?
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Pepo » 18 črc 2016, 11:01

Medzi ranými a neskorými určite, ale medzi poloskorými a poloneskorými je to miš-maš. Spartan bol bezkonkurenčne prvý, ale potom sa to začalo miešať. Predchádzajúce roky boli hranice jasnejšie a išlo sa presne podľa ranosti. Tento rok mi prekvapivo neskoro zaplodil Patriot, ktorého stíhal Nelson s malým meškaním. Inak je kúsok za Spartanom.
Pepo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 14
Registrován: 30 čer 2016, 17:36
Bydliště: Perín 197 m.n.m., Košický kraj

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 18 črc 2016, 11:41

paloo píše:Toto je jeden z prvých na SK.
Musím ale povedať,že chuť nič moc S2
Obrázek


Som zvedavy ked sa vrátim s dovolenky ci sa to bude dat jest.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod loni » 20 črc 2016, 17:15

No tak s tými vtákmi tak to je teda. Vyháňal som ich skoro každých pol hodiny. Dokonca mi vliezli aj do úplne pletivom uzavretej klietky, kde mám samozrejme borievky. Vliezli možno len cez 4 cm medzeru zo spodu a potom nevedeli ako naspäť. A to nehovorím o tých borievkach, ktoré mám zakryté sieťami. Tie oká na sieťach sú nejaké veľké. Musím si zohnať nejakú poriadnu sieť.

Ak je to chránené, tak si môžem dovoliť poriadne dozretie plodov bez obavy, že mi to zožerú. Vtedy sú sladučkééé. Neviem si ani predstaviť, čo by sa dialo, ak by som to nemal chránené.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Alena » 22 črc 2016, 21:44

Tady zatím fógli nezjistili, že borůvky jsou k sežrání (holt to tu v okolí nikdo nepěstuje, tak to ještě neznají), takže jsem už mohla okoštovat Spartana i Brigittu. A mají skvělou borůvkovou chuť, jako lesní borůvky. A zřejmě si každý z nich vystačil s opylením sám, takže jsem úplně zbytečně řešila, jaké odrůdy jim sehnat do páru :mrgreen:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Tchorik » 24 črc 2016, 10:31

Ja jsem je letos ještě nezakryla,takze je to kdo dřív. Tzn. ze je trham sotva zmodraji. Ale ja je stejnak letos futruju do mrazaku,budou v zime koláče. Vcera jsem upekla dva koláče z muchovniku,ten mi opeřenci sežrali skoro všechen,letali a zrali muchovnik, i kdyz jsem ho zrovna trhala :twisted: Ted uz jim zbytek nechavam,mozna diky tomu jeste naplno nepresli na boruvky.
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Alena » 24 črc 2016, 13:04

Tchorik píše:ten mi opeřenci sežrali skoro všechen,letali a zrali muchovnik, i kdyz jsem ho zrovna trhala :twisted: Ted uz jim zbytek nechavam,mozna diky tomu jeste naplno nepresli na boruvky.

Jojo, totéž jsem zažila na bývalé zahradě, navíc ten muchovník, kdož doroste určitých rozměrů, se už nedá nijak chránit, takže opeřené bestie mají hody ničím nerušené.Uvidím, jak to bude časem tady...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod loni » 24 črc 2016, 13:36

Nespomínam si, že by som musel pred takými 15 rokmi chrániť borievky. U nás je teraz oveľa viac vtákov. Vôbec neľutujem, že som si dal toľko práce a urobil tu klietku na borievky. Nezájde tam zver a keď som upchal všetky škáry, tak ani žiadny vtáčik jarabáčik. Tá istota, keď to zatváram, že to nájdem na druhý deň ani nepohnuté, tak to je niečo. Dokonca aj zhora mi to chráni proti ľadovcu. Tie čo mám vedľa , tak bez poriadnej siete sa to nebude dať dopestovať do plnej zrelosti.

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod bradhal » 24 črc 2016, 22:21

Mám vedle sebe borůvky v bazénku a muchovník Obelisk. Ten dělá takové menší bobulky a jednou jsem na něm pozorovala nějakého rehka, jak se to snaží obrat. A smála jsem se, jak s tím bojuje, že borůvky třikrát větší nesezobne. Ty jo, za dva dny jdu a největší keř (no name, přesazovaný po několika letech v květináči) byl ozobaný na půlku! Takže tam mám zapíchnuté roxory do oblouku a přes ně bílou netkanou. Děti tento týden oberou, na příští rok vymyslíme klec.

Hortblue Poppins
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků