Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jardos » 01 kvě 2018, 22:21

Snazil som sa niektorym z Vas napisat sukromnu spravu, no vzdy neuspesne.
Forum si citam ale je tam toho az tolko, ze sa v tom stracam. Preto chcem velmi pekne poprsit o rady. Otazka je ta samotna vysadba, kde by som nerad nieco podcenil.
Ked budem kopat dve jamy na boruvky, tak ich rozmer ma byt cca 80x80x80? Ked sa to vystiela tou ciernou foliou, tak ta sa dava aj na dno, alebo len po stranach? A potom na vrch sa dava kora?
Ten substrat...staci kupit tych par balikov raseliny, ktora sa tam nasypu a do toho sa to presadi? Staci klasicku raselinu?
Mam niesto, kde svieti hodne slnko a je u nas v lete teplo a sucho. Treba to pri teplotach nad 30st polievat kazdy den? Proste aby ten substrat nepreschol?
Verim, ze mi niekto poradi. Moc krat dakujem za rady.
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Kanadská borůvka

Příspěvekod Rasto » 01 kvě 2018, 22:27

Ja som si tie jamy nachystal túto jar, zdá sa mi že kým som zohnal požadované odrody substrát mi v jame vyschol...čo poradíte?
Rasto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 úno 2018, 15:18
Bydliště: Lučenec, 200 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 01 kvě 2018, 22:35

80 do hloubky je zbytečně moc, kanadky koření možná do 40cm, nevím přesně, ale žádné hluboké kořeny nemají.
Rašelina obyčejná, tam je důležitá ta kyselost - co největší.
Mulč na povrchu udržuje povrchovou vrstvu rašeliny vlhkou - suchá rašelina je po všech směrech nehezká věc, navíc zabraňuje růstu plevelu.
Ve velkých horkách záleží jak velký je prostor kolem kořenů, čím větší (bazének apod.), tím dýl vydrží rostliny bez zálivky.
Já v těch 90L nádobách zalívám tak co 2-3 dny pokud je extra teplo, někdy i častěji jakmile vidím vadnoucí konce mladých výhonů.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 01 kvě 2018, 22:41

Rasto píše:...zdá sa mi že kým som zohnal požadované odrody substrát mi v jame vyschol...čo poradíte?


Zalít? :)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Kanadská borůvka

Příspěvekod Rasto » 01 kvě 2018, 22:42

zalievam, stále je to suché
Rasto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 úno 2018, 15:18
Bydliště: Lučenec, 200 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 01 kvě 2018, 22:51

jardos píše:Snazil som sa niektorym z Vas napisat sukromnu spravu, no vzdy neuspesne.
Forum si citam ale je tam toho az tolko, ze sa v tom stracam. Preto chcem velmi pekne poprsit o rady. Otazka je ta samotna vysadba, kde by som nerad nieco podcenil.
Ked budem kopat dve jamy na boruvky, tak ich rozmer ma byt cca 80x80x80? Ked sa to vystiela tou ciernou foliou, tak ta sa dava aj na dno, alebo len po stranach? A potom na vrch sa dava kora?
Ten substrat...staci kupit tych par balikov raseliny, ktora sa tam nasypu a do toho sa to presadi? Staci klasicku raselinu?
Mam niesto, kde svieti hodne slnko a je u nas v lete teplo a sucho. Treba to pri teplotach nad 30st polievat kazdy den? Proste aby ten substrat nepreschol?
Verim, ze mi niekto poradi. Moc krat dakujem za rady.


Jamu môžeš vykopať s priemerom 80cm ale hĺbka stačí 50cm. (Aj tak sa dosť narobíš, keby si ju kopal 80 cm hlbokú tak sa na to vykašleš :lol: ) Fólia sa dáva iba na boky, resp. urobíš s nej valec ktorý vložíš do jamy. Na dno dáš riečny štrk aspoň 5 cm ako drenáž a zároveň oddelíš substrát od pôdy. Čo sa týka substrátu každý to mieša inak, no väčšine to funguje. Ja som sa s tým moc nepáral. Do 2/3 som nasypal smrekové piliny a na vrch 1/3 rašeliny. Zasadil som sadenicu a zasypal vrstvou borovicovej kôry. V lete ked sú teploty okolo 30 polievam každý deň. Resp. nastavím časovač 8)
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 01 kvě 2018, 23:06

Rasto píše:zalievam, stále je to suché


Víc zalít? :D
A povrch zakrýt folií (pokud tam ještě nic není vysazené) nebo namulčovat.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod sasman » 01 kvě 2018, 23:36

Chce to opravdu hodně rašelinu prolít a zároveň při zalévání rašelinu promíchávat - rašelina velice pomalu nasáká. Já jsem dával rašelinu po vrstvách - dal jsem vždycky 5-10 cm rašeliny, prolil to a motykou zamíchal a znovu prolil. Nasypal jsem další vrstvu a znovu, tak to šlo celkem dobře provlhčit.
Můj názor je, že bys měl aspoň horní polovinu rašeliny vyházet ven z jámy, rašelinu v jámě pořádně opakovaně prolít a zamíchat a pak postupovat jednoduše přidáváním nových vrstev rašeliny.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod paloo » 02 kvě 2018, 06:55

Osobne čistú rašelinu by som nedával.Po pár rokoch keď bude stále mokrá sa zgrce a rastlinám budú odhnívať korene :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jardos » 02 kvě 2018, 22:48

Dakujem za rady, tipy a triky. Zajtra idem na Floru, tak si odtial nieco prinesiem a supnem podla rad do zeme.
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod bradhal » 03 kvě 2018, 07:50

Přečti si i diskuzi o pěstování v bazénku. :D10
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jardos » 04 kvě 2018, 18:19

Tak dnes sa mi podarilo zohnat Elizabeth, ktora je vzrastom pekna. S Chandlerom je to uz horsie. Mali posledny kus a vydata tak, ze neviem co s nim. Ma tri roky a je ohnuty ako luk. Tak som ho vyviazal. Plody zrejme zrusim, nech ide vsetko do rastu. Co myslite, mam ho niekde strihnut? Ma sancu vlastne vypadat ako normalny pekny kricek???
https://s31.postimg.cc/4lc8d26q3/IMG_20 ... 173934.jpg
https://s31.postimg.cc/z2s34m9ij/IMG_20 ... 180718.jpg
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 04 kvě 2018, 18:44

Presad nekam kde bude moct rust, narostou Ti nove letorosty z baze a ty si vytvaruj jak je libo. Osobne bych tam tech par kvetu nechal, ale ja jsem takovej ten plodovej nedockavec, ti co maji trpelivost jasne reknou ze kvety otrhat ;-).
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Kanadská borůvka

Příspěvekod Rasto » 05 kvě 2018, 22:48

Môj čerstvo kúpený BlueJay má tiež dosť kvetov...zasadil som ho tento týždeň...mám nechať kvety alebo ich otrhať...má ich asi 10..nie som zatiaľ veľký čučoriedkový odborník, ale asi by mali ísť dolu aby sa zbytočne nevysiľoval....
ďalší problém voda...dažďová sa minula...voda z vodovodu obsahuje chlór ktorý síce časom vyprchá, ale naša voda z vodovodu je na dosť zásaditá... technologicky sa ztvrdzuje a pH dosahuje cca 8,0... mám ešte studňu, ale tam by som tiež potreboval vodu okysliť...upravujete si vodu sami? Alebo dávate priamo studňovú vodu bez úpravy?
Rasto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 úno 2018, 15:18
Bydliště: Lučenec, 200 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 06 kvě 2018, 07:36

Květy jsem nikdy neotrhával ani na mladých sazenicích, pokud je ta rostlina hezká a má dostatek listů zdravé barvy, tak si snad s pár bobulema poradí. Na druhou stranu u tak mladých kanadek nebudou mít asi zralé plody odpovídající kvalitu, takže nechávat to tam s tím, že bude první ochutnávka může být ve výsledku lehké zklamání.

S tím okyselováním vody se to tu už kdysi řešilo (možná i 5-6 let zpátky, zkus vyhledat kyselina), asi bych být tebou napustil vodu ze studny do barelu a pak tam něco kápnul - kyselinu dusičnou, sírovou, citronovou? Chemici poraďte.
S tímto vývojem počasí (od začátku roku stále pod 100mm srážek) budu za chvíli asi muset řešit stejný problém, mám poslední 2 kubíky dešťovky v rezervách, kanadky na jedno zalití potřebují 200-300L.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků