Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petr z H. » 01 srp 2023, 12:24

Já mám takovou hloupou, ale pravdivou, odpověď - ty co plavou, mají menší hustotu než voda, a ty co neplavou, mají hustotu větší ... omlouvám se, nedalo mi to. 8)
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 01 srp 2023, 14:03

:)
Pokud máš s borůvkami pouze tento problém, tak jsi šťastný muž.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod EvaOstrava » 01 srp 2023, 17:01

Dík za tu otázku. Vyhnala mě do deště obrat borůvky vnučce, což se mi předtím nechtělo. Vzala jsem si vodu a zjistila, že nejlíp plavala jedna hodně nedomrlá, a z těch hezkých - některé borůvky plavou, dokud se jim nenamočí celá slupka - má na sobě trochu takový mastný film, což ji nějak nadnáší- pak už neplavou. Ale toto jsou ostravské borůvky, takže to může být způsobeno i tím, co nám tady shora padá. :D
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 01 srp 2023, 18:09

Oproti loňsku, kdy bylo minimálně borůvek, tak letos je jich tolik, že vůbec je nechráním sítí. Ptáci na ně vůbec nechodí. Zítra ale zasíťuji aspoň jednu borůvku a to Pink lemonade, zakoupenou na podzim 2019. Předchozí zimu jsem ji na zimu měl v zahradním domku a ani nezakvetla. Proto jsem ji loni na podzim už bez milosti zakopal do země s tím, že pokud opět nezakvete a nezaplodí, tak ji už zlikviduji. Asi se toho zalekla, protože nakonec kvetla a odměnila se mě prvnímu plody. Napočítal jsem jich deset. Začínají už růžovět a údajně jsou lákadlem pro ptáky. Takže by ptáci mohli být rychlejší a nevyzkoušel bych nic. Je tu někdo, u koho se jí daří venku? Vím, že Lenka je úspěšně pěstuje, ale ve skleníku.
Naposledy upravil Radek dne 04 srp 2023, 15:19, celkově upraveno 1
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Josef » 03 srp 2023, 09:45

Kasta: tak takto momentálně u nás vypadá Chandler. Stále nabírá na hmotnosti, ale zatím nebarví.
Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 03 srp 2023, 09:59

U nás na severu Chandler zralý a obraný asi tak ze třetiny, ale tvar plodů máme jiný - obrovské placaté knoflíky. Chandler nám dozrává postupně, nikdy ne najednou. Něco už je obrané, něco ještě malé a zelené. Je to tak každý rok, vyhovuje nám to, protože ho máme jen na "přímý konzum". Máme tři keře na různých místech.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Josef » 03 srp 2023, 10:30

Nene, máš pravdu. Velké placaté knoflíky do velikosti 2 - 3 cm, to je Chandler. Aspoň vidíš ten rozdíl jak to vypadá ve výškách kolem 600m.n.m a jinde. Jak tady dozraje, tak Ti ten knoflík vyfotím a pošlu. Nadmořská výška dělá opravdu svoje. Ale na druhou stranu ušetříme na veškeré chemické ochraně.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mariolka » 03 srp 2023, 23:42

Chandler u nás už taky nějakou dobu dozrává a ještě je pár kuliček i úplně zelených, takže jako zobací rostlina je super. Ještě mám u ní jednu starší rostlinu, která dozrává později, ale budu je muset rozsadit, protože ta druhá mi druhý rok skoro neplodí. Jsem zvědavá, tak se mi budou "rozmotávat" kořeny. Letos se borůvky taky musely zasíťovat, vedle rostoucí muchovník sem ani neochutnala. Všechno sežralo practvo
mariolka
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 03 led 2018, 15:53
Bydliště: Kutná Hora

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 07 srp 2023, 15:52

Na severu tento víkend pokračovalo borůvkové obžérství. Děti jsou na táboře, tak jsem se mohl plně a zaníceně věnovat jedné ze svých nejoblíbenějších disciplín: Natrhat si celou dlaň borůvek a nacpat si jí celou do huby. A že jich bylo hodně. A taky rebarborovo-borůvkový koláč byl a knedlíky... :)
Letos je to opravdu s podivem, ale vůbec nemusíme síťovat, muchovník pořád je a ptáci ho stále preferují, na borůvky chodí pouze výjimečně pro zpestření. Navíc teď po dešti vylezly všude žížaly a kdejaký jiný hmyz, a ptáky na ovoci nevidět. To spíš různě hopkají po zahradě, rozhrabují kompost a hledají masitou stravu a proteiny. Asi jim to nucené vegetariánství během té suché epizody také pěkně lezlo krkem.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 06.08.23

Co mě i celkem mile překvapuje je, že začíná pomalu chytat barvu i nejpozdnější Elizabeth. Zdá se, že letos by mohla dozrát výjimečně brzo na naší oblast.
Obrázek
Foto: Elizabeth, Varnsdorf, 06.08.23
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Flori » 28 srp 2023, 15:38

Mám takový dotaz k hnojení - radikálně se nám zmenšily plody ( druhým rokem) u dříve zasazených keřů, cca 7-8 let zadazené, byly to už tříleté-čtyřleté rostliny. Dáváme nárazově hnůj, na jaře koupené nechemické hnojivo na borůvky natura. V době suchá dle možností ( letos omezených) nárazově zaléváme. Násada je slušná, plody malé. U babičky třetím rokem nadazené původně dvouleté keříky mají obří plody druhým rokem, péče je stejná..
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 28 srp 2023, 18:07

Prostříhat? Staré větve úplně pryč nebo aspoň střih na jeden nový silný výhon.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Flori » 01 zář 2023, 15:28

Děkuji, také mě to prostříhání napadlo, ale u keřovitých borůvek zatím rostou nové výhony, u stromových ( 3ze 7) by už nemuselo obrazit nic.Ještě to promyslíme.
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 07 říj 2023, 12:55

Druhá letošní úroda Hortblue Petite. Už ozobáváme, ale všechno nedozraje, ani když ji pak dáme do verandy.
Spíš mě to štve, že plodí dvakrát ročně. Jarní kvetení je slabší. Asi ji příští rok ořežu, aby nekvetla dvakrát.
Obrázek
Ale plody jsou letos na podzim chutnější než loni. Je znát letošní teplý podzim.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod radek.god » 13 říj 2023, 19:56

Lenko mohu se Te prosim zeptat kam davas boruvky v kvetinaci prezimovat :shock: ?
proc se ptam ...
Mam 2 kanadsky boruvky v cca 6 cm ctvercovem ci obdelnikovem kvetinaci, na jare kupovane , cely rok schovane za zeleninou, takze mi ani pres leto neuschly a krasne narostly, ale co s nimi do jara ?
Rozhodne nemam v planu je ted davat nekam do zeme.
To same resim u jedne prezivsi kanadske brusinky, velmi maly kulaty kvetinac ( druha v lete uschla :-( )
Muj plan je je dat do foliovniku na balkon, jen nevim zda nahoru na svetlo nebo dolu, kam jde svetla mene a az odpoledne.
Nevim, zda bude potreba nejaka izolace nebo ochrana korenu.
Az bude casem venku -10 , tak ve foliovniku bude max -9 ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petr z H. » 14 říj 2023, 20:55

radek.god píše:Rozhodne nemam v planu je ted davat nekam do zeme.


V čem je problém? Teď je právě ideální doba na sázení borůvek do země. Naopak nechápu jejich mučení celý rok v malém květináči.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků