Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 14 říj 2023, 22:23

radek.god píše:Lenko mohu se Te prosim zeptat kam davas boruvky v kvetinaci prezimovat :shock: ? .


Radku, tato borůvka je ve velkém květináči, takže nemá problém vydržet celou zimu postavená vedle skleníku. Občas, dost nepravidelně, kontroluji rostliny ve skleníku jestli mají dost vlhkosti a přitom mohu zalít i tu borůvku.
Ty máš rostliny v dost malém květináči, venku jen tak by jim hrozilo vyschnutí. Ve foliovníku bude za slunečních dní teplo, rostlině hrozí jednak vyschnutí a jednak předčasné probuzení a následné zmrznutí. Během sezóny jsi je měl přesadit do většího. Asi by bylo nejlepší je teď vysadit ven do stínu toho foliovníku. Nevadí, že tam nebude kyselá zemina, stejně neporostou, jde jen o to, aby v zimě měly rovnoměrnou vlhkost v době, kdy nebudou mrazy. A zjara přesadit do většího.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod radek.god » 15 říj 2023, 09:26

Lenkalor píše:Ty máš rostliny v dost malém květináči, venku jen tak by jim hrozilo vyschnutí. Ve foliovníku bude za slunečních dní teplo, rostlině hrozí jednak vyschnutí a jednak předčasné probuzení a následné zmrznutí. Během sezóny jsi je měl přesadit do většího. Asi by bylo nejlepší je teď vysadit ven do stínu toho foliovníku. Nevadí, že tam nebude kyselá zemina, stejně neporostou, jde jen o to, aby v zimě měly rovnoměrnou vlhkost v době, kdy nebudou mrazy. A zjara přesadit do většího.

Lenko to jsem prave nechtel.Jako sazet to ven.
Sousedka ma 2 kan.boruvky u jizniho plotu.Tak jsem kdysi jednu levnou koupil a vysadil ji vedle tech jejich, dokonce jsem na to koupil i zeminu pro boruvky.
Zrejme jednu zimu prezila, moc ale nepovyrostla.Nikdy nekvetla ani neplodila a nekdy ten dalsi rok se vsakla do zeme nebo odesla na lepsi misto.Nebo ji nekdo povazoval za plevel a vykopnul :D
Od kvetna mam tohle :
Kanadská borůvka BALKONOVÁ STÁLEPLODÍCÍ ´Hortblue Petite´ (Vaccinium ´Hortblue Petite´)
* k ni jsem dostal nejakou noname jako darek, obe prezily
Brusinka Erntesegen (Vaccinium vitis-idaea Erntesegen) - tu mam ted zatim na balkone a zacinaji ji fialovocervenat listy
R.I.P. S13 Brusinka Red Pearl (Vaccinium vitis-idaea Red Pearl) - ta mi v lete uschla a to byla na stejnem miste jako ta druha.
Obe kvetly a mely nasazeno na plody, ale asi vlivem sucha nebo co to opadalo.
Cilem bylo brat aspon nakou "balkonovku" , abych to prave el nekde na balkone na ocich a nemusel pro pripadne plodu po schodech dolu.
Kdysi v Troji na zasklene lodzii jsem taky zkousel boruvky, koupil na to zeminu a velky 30-40 cm kvetinac a uschly.Proto jsem se nechtel do presazovani do vetsiho moc poustet.
"vysadit ven do stínu toho foliovníku" - to bohuzel nepujde :-) Foliovnik je na balkone u zdi.Kdyby byl venku, tak ho prvni silnejsi vitr slozi i s kytkama do zakladu :? Jsou to naky 2 levny z Kauflandu v akci, takze moc bytelny nejsou.
Ano jak jsi psala uvodem, ty slunecne dny muzou byt problem, ale foliovniky nemam kvuli drevenemu nepruhlednemu zabradli na zemi, ale na stole a na naky bedne.Takze predni foliovnik je 1/3 trvale ve tme.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 15 říj 2023, 10:32

No jo, není fóliovník jako fóliovník. :)
Pozor na brusinky, já jsem na nich měla puklice a pak také opadávaly listy.
Tak tu borůvku zasaď přes zimu k těm dvěma, které tam má sousedka. Pořádně ji zalij a v prosinci ji můžeš částečně zastínit chvojím, jestli máš. Já to dělám proto, aby se půda v zimě neohřívala a borůvky začaly rašit co nejdéle. Se sousedkou se domluv, aby to věděla a na jaře tu svoji rostlinu přesaď do většího květináče. Alespoň 10 l.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod radek.god » 18 říj 2023, 09:35

Lenkalor píše:Tak tu borůvku zasaď přes zimu k těm dvěma, které tam má sousedka. Pořádně ji zalij a v prosinci ji můžeš částečně zastínit chvojím, jestli máš. Já to dělám proto, aby se půda v zimě neohřívala a borůvky začaly rašit co nejdéle. Se sousedkou se domluv, aby to věděla a na jaře tu svoji rostlinu přesaď do většího květináče. Alespoň 10 l.

No do toho asi nepujdu, preci jen na miste byla sousedka prvni, ma tam urcite i svoji zeminu ... A hlavne jedna boruvka mi tam uz chcipla S13
Ale mam pripraveny 2 igelitky jehlici.Myslel jsem, ze bych vykopnul zrejme uschly SEMENAC fikovniku.Vykopal tam po nem nejaky oval (metr se tam asi nevejde) s hloubkou 20-30 cm ( hloubeji se ani mini rycem nedostanu) a vystlal to komplet jehlicim a do toho nejak ty boruvky "zapasoval" :D Je to misto u zapadniho plotu kam jde slunce, ale samozrejme ne to letni spalujici.
Taky jsem premyslel ze bych asi za ne ( nebo mezi ne ? ) dal tu brusinku.Nebo je varianta flaknout kanadskou brusinku do vetsihio kvetinace s tim jehlicim a mit ji na balkone ve foliovniku nebo na parapetu.Nebo bych mel vykopat extra jamu s jehlicim, ale nekam v celorocnim stinu, na tu brusinku myslim ... :shock: Je fakt, ze letni slunce mi uz jednu spalilo S13 Respektive uschla
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 18 říj 2023, 11:27

Jehličí je fajn, ale spíše jako mulč nebo částečná příměs substrátu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 18 říj 2023, 11:55

V jehličí ti to uschne, nedrží vodu.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod radek.god » 18 říj 2023, 18:47

pozde :o

Cca 8 igelitek jehlici na to padlo :?
Dostal jsem se do 15, misty 20 cm hloubky.
cca 60-80 cm ctverec , vic jak metr ne.
Na vetsi hloubku bych potreboval bagr nebo dynamit E7
Ale dal jsem na povrch i zeminu, uz jen proto, aby mi to neodval vitr, takze se pri desti jiste vsakne dolu.
Kazdopadne boruvky i brusinky byly pres jaro a leto prokorenene v hline , vlozil jsem to opatrne jako celek do toho jehlici.
A jeste neni pozde tam trochu zeminy vmestnat.
Nemam problem je vyndat ...
Jen se mi fakt nechce jet na kole nekam do predrazeneho zahradnictvi a prevazet odtamtud v baglu zeminu a nejake postupne uvolnovane hnojivo primo pro kyselomilne rostliny :-o
Jinak jsem to samozrejme poradne prolil a nemyslim si, ze by v obdobi podzim-brezen hrozilo vyschnuti.Vzdyt bude porad prset nebo obacs i snezit :shock:
Na jare to muzu vytahnout a podivat se kam se dostaly koreny 8)

P.S.:
Kdyz jsme u toho, tak co bylo teda to, v cem se boruvky prodavaji ?
fakt jsem je videl prodavat v necem, co vypadalo jako jemne hobliny ze dreva a nebo jehlici.
Zadne znamky zeminy.A rakytnik jsem v tom videl prodavat taky ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petr z H. » 19 říj 2023, 12:53

radek.god píše:.


Můžu dotaz? Co je vlastně tvým cílem? Z těch příspěvků jsem pochopil jen to, že to nechceš nikam přesazovat, ani do většího květináče, ani do země, ale pouze to další roky trápit na balkoně v tom původním pidisadbovači a sklízet z toho plody?
Nebo napiš, co vlastně chceš, a pak se ti dostane fundované odpovědi. Nicméně tento způsob - neustálé šibování, vyndávání, zandávání, do hlíny, do jehličí, na slunce, do stínu - je nejlepší způsob, jak každou rostlinu účinně odrovnat. :|
A psát "nechce se mi kupovat substrát, nechce se mi kupovat hnojivo atd", to myslíš vážně? V čem a jak pak chceš ty borůvky pěstovat? Borůvka potřebuje primárně rašelinu a hnojivo, pak lze snadno pěstovat. Samozřejmě lze použít ještě další způsoby (kyselý kompost, lesní hrabanku apod), ale pokud s tím nemáš zkušenosti, je mnohem náročnější takto borůvku udržet v kondici. A hlavně stálé vlhko pro kořeny, které v pidisadbovači na balkoně nemáš šanci udržet.

PS: v tom, v čem se rostliny prodávají, neznamená, že se v tom mají pěstovat! Může to být do něčeho píchnutý jen pro dočasné udržení rostliny, a po nákupu je samozřejmě NUTNÉ ji přesadit do vhodného substrátu a nádoby/země! Pravděpodobně to máš koupený v kousku rašeliny, ale pro pěstování jí potřebuješ mnohem víc!
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod radek.god » 19 říj 2023, 13:24

Petre, puvodni plan byl mit nejake boruvky a brusinky na balkone v kvetinaci.Proste ze vyjdu z obyvaku a neco sezobnu a nebudu muset chodit po schodech az ven nekam pred/za barak a hlavne, ze to v lete budu moct vice kontrolovat, aby se nespalily nebo neuschly.Tak jako mam petrzel, nejaky jahody, bazalku apod.
Vzhledem k tomu, ze sice obe brusinky kvetly a mely nasazeno na plody, ale nakonec z toho jedna chcipla v lete a plody ani z druhe nemam zadne, tak jsem se rozhodl ustoupit a mit je trvale venku.Vcetne kan. boruvek.Nicmene je nechci mit u jizniho plotu tam, kde je ma roky sousedka, protoze mi tam uz jedna chcipla a v lete je tam takova vyhen, ze je problem rostliny uzalevat.A to byla vlastne jeji zemina primo na boruvky a hned vedle jejich boruvek.
Takze by se reklo, "idealni podminky". Asi teda ne pro brusinky, ale pro boruvku ano.
Je to tezke, nekde radi u boruvky plne slunce, jinde spise polostin a pak se v tom vyznej.
Stejne se mi je nechce davat do raseliny nebo kupovaneho substratu pro boruvky.Naposledy to po presazeni do takoveho substratu a do 40cm kvetinace umistenem v lodzii orientovane na JZ dopadlo uschnutim 2-3 kan. boruvek at jsem zaleval jak jsem zaleval.Proto nechci kupovat nejake vysychajici raseliny a nebo substraty primo pro boruvky.Ruda nebo Radim to psali tusim u vlakna asimin, jaky je to SHIT, ty kupovane substraty a hlavne ta "raselina" .
V okoli nemam zadny jehlicnaty les, jen same listnace.Takze takovou tu klasickou hrabanku s jehlicim, kterou najdes na venkove v lesich, tady v okoli bohuzel nemam.Muzu max udelat nejaky mix jehlici s necim.Urcite to nechci michat s raselinou.
Je otazka, zda nekoupit teda jen nejaky substrat pro boruvky a nesmichat ho s tim jehlicim, kdyz uz jsem se tam s tim jehlicim natahal.
Ono je take otazka jak rychle by na podzim a v zime korenily.
Chapu, ze asi do obycejneho jehlici se jim moc chtit korenit nebude.Ikdyz nevim.
Kdyz to korenilo do tech pilin/jehlici v obchode ... :-o
Mam jen ruzne stary zahradnicky substrat nebo v okoli je zemina jako je na poli :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petr z H. » 19 říj 2023, 13:56

Nevím, tvoje argumenty jsou trochu zvláštní. Jestli chceš něco pěstovat, musíš pro to mít vhodné podmínky, jinak každou rostlinu utrápíš. Borůvka je KYSELOMILNÁ rostlina a potřebuje růst v kyselé půdě. Tu v běžné zemině těžko zajistíš. Právě na to je ideální rašelina, stěží ji nahradíš něčím jiným (zemina z pole a zahradnický substrát nejsou vhodné pro borůvky). Já je pěstuji ve směsi rašeliny, písku, kompostu a hrabanky (pH 4.0). V zemi. Potřebuješ jámu 80 cm v průměru, 40 cm hlubokou. Ne míň. Pokud neuděláš hlubší jámu rýčem, použij krumpáč. Pokud je na dně jíl/nepropustná vrstva, použít drenáž třeba z vrstvy štěrku. Zalívat nijak často nemusím, přes léto tak 2x za měsíc, pořád je to vlhké (na povrchu mulčováno borovicovou kůrou, tu můžeš nahradit třeba tím jehličím). A samozřejmě že jsou na plném slunci celý den. Ostatně i na plantážích jsou na slunci, jedna, o které vím, je třeba zde, na jižním svahu: https://mapy.cz/s/neforajude Další třeba tu, také na slunci: https://mapy.cz/s/bofucubaco To jen aby tě nenapadlo pokračovat v teoriích o škodlivosti slunce jako třeba u asimin. Ne, fakt jim slunce nijak nevadí, právě naopak, potřebují jej.
Rašelinu třeba tuto, koupil a použil jsem stejnou, kterou používají na borůvkové farmě: https://www.bauhaus.cz/agro-profi-raselina-bila-23157639 Je možno smíchat i s pilinami.
Protože jde o na živiny chudé prostředí, je potřeba jim dodávat hnojivo, jinak budou trpět. S tím se smiř, potřeba to určitě je. A na tvém místě, pokud ses rozhodl ji dát do země, udělal bych to hned, nevidím jediný důvod s tím otálet. Borůvka není nic choulostivého a naše mrazy zvládá zcela bez problémů. Není důvod to trápit neustálým přesazováním. Jestli ji chceš pěstovat na balkoně, zasaď ji do stejného substrátu, který jsem popsal, a do odpovídající nádoby, pro začátek třeba 20l květináč.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod radek.god » 19 říj 2023, 14:18

Rostliny uz jsou venku v tom mixu jehlici a zpatky do kvetinacu urcite nepujdou.
Nechci je tahat sem a tam.
80cm tady fakt nevykopu.Krumpac nemam a kupovat ho jen kvuli boruvce se mi pri cenach naradi nevyplati.
Kdybych mel vlastni zahradu tak samozrejme bych do naradi investoval.
Nez bych se tady dostal do 80 cm, to bych zdechnul.Chapu, ze je krumpac lepsi a ucinnejsi jak ryc, ale tady je to tak tvrde a plne kamenu, ze si na to ani fyzicky netroufam.Stacila mi vcerejsi pul hodinka kdy jsem zapasil s kazdym cm.
Spise ted premyslim, zda bude nutne rostliny vyndat, smichat to jehlici se substratem na boruvky a zpatky do toho rostliny vlozit nebo bude stacit ten substrat tak nejak vpravit pod to jehlici nebo kolem rostlin.Pripadne ho dat na to jehlici a prolit vodou.Ze by ten substrat jako protekl do toh jehlici a ve vysledku by se ten mix vytvoril sam od sebe.Ikdyz pokud bude mit konzistenci jako raselina, tak se nic nevsakne a budu to muset smichat rucne :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petr z H. » 19 říj 2023, 14:28

radek.god píše:Rostliny uz jsou venku v tom mixu jehlici a zpatky do kvetinacu urcite nepujdou.
Nechci je tahat sem a tam.
80cm tady fakt nevykopu.Krumpac nemam a kupovat ho jen kvuli boruvce se mi pri cenach naradi nevyplati.
Kdybych mel vlastni zahradu tak samozrejme bych do naradi investoval.
Nez bych se tady dostal do 80 cm, to bych zdechnul.Chapu, ze je krumpac lepsi a ucinnejsi jak ryc, ale tady je to tak tvrde a plne kamenu, ze si na to ani fyzicky netroufam.Stacila mi vcerejsi pul hodinka kdy jsem zapasil s kazdym cm.
Spise ted premyslim, zda bude nutne rostliny vyndat, smichat to jehlici se substratem na boruvky a zpatky do toho rostliny vlozit nebo bude stacit ten substrat tak nejak vpravit pod to jehlici nebo kolem rostlin.Pripadne ho dat na to jehlici a prolit vodou.Ze by ten substrat jako protekl do toh jehlici a ve vysledku by se ten mix vytvoril sam od sebe.Ikdyz pokud bude mit konzistenci jako raselina, tak se nic nevsakne a budu to muset smichat rucne :-o


Nepsal jsem nic o 80cm hloubce jámy. Zahradnické nářadí, když chce člověk něco pěstovat, je samozřejmost. Korektní postup a prostředí pro borůvky jsem srozumitelně popsal. Ber nebo nech být. Jestli do toho nechceš nic investovat, pak těžko můžeš pěstovat rostliny se speciálními nároky. Ale je to tvoje volba. Pak to dopadne vždy tak, jak popisuješ. Komu není rady ... S13
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod radek.god » 19 říj 2023, 14:48

no ja to procital i ruzne na netu a radily metr hloubku ...

Takhle to realne vypada :-o
plot na zapadni strane.Slunce jde z vychodu a pak podle vysky slunce jde/nejde pres strechu z jihu.Pri zapadu rovnez zalezi na uhlu slunce kvuli okolnim budovam.P.S.: rikal jsem si, jak asi vypadaji boruvky sousedky... Koukam, anikde zadna ! Zato v kolarkarne se objevily 2 nezname rostliny vedle mych citrusu, avokada a cocon :-o Ze by je tam nechala prezimovat ? :shock: :shock: :shock: Ze by spatna zkusenost a moje na jihu chcipnuta boruvka nebyla jedina ? :-o


Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil radek.god dne 19 říj 2023, 15:04, celkově upraveno 1
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod EvaOstrava » 19 říj 2023, 15:04

Nářadí si pořiď - budeš ho mít na celý život. Ať ti to blízcí dávají k narozeninám nebo Vánocům. Místo krumpáče třeba báňský špičák. Je levný a prorazíš tím všechno. Já ho mám, ale pro ženskou je trochu těžký. (-:
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod radek.god » 19 říj 2023, 15:10

Mno naradi bylo kdysi dost, alespon jsem si to myslel.Kdyz jsme pak po 10-20 letech pri prodeji chalupy koukali co tam je / zbylo, tak uz vse bylo v takovem stavu, ze to bylo tak na skladku.Takze jsme tam vsechno naradi bohuzel nechali.Bylo mi lito novych sekacek a vseho, ale kam s tim ...
Co s takovou michackou v Praze a jeste k tomu v malem byte :-( Mozna to dat misto pracky :D Ani za odvoz to lidi nechteli !
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků