Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 23 čer 2021, 06:41

S Hannah's Choice mám podobný problém. Je na stanovišti třetím rokem, loni normálně rostla, trochu plodila výborné borůvky, ale letos nasadila jen málo květů a nedávno začala žloutnout. Zřejmě jí nevyhovují naše podmínky, ale ostatní borůvky jsou v pořádku a krásně rostou. Takže to nebudu řešit a pokud se nevzpamatuje, tak ji vyměním za jinou odrůdu, přestože ji považuji za nejchutnější borůvku.
Naposledy upravil Lenkalor dne 23 čer 2021, 10:27, celkově upraveno 1
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 23 čer 2021, 09:48

No ja daval pred cca mesicem vse na nove misto tsk sem pouzil ten ,,humat,, a vse krasne roste, pouze ten sweet se zlomil,ale zavcasu sem z nej stihl udelat 34 rizku :D tak snad ... jinak vse prospiva a na tom zmrzacenym chandlerovy po tatovy mam po mesici 20cm prirustky.
Jinak teda taky sem narazil na zahradnictvi kde sem bral 4 kere a zije uz jen jeden... myslim ze to bylo frutto z karvine,
Hanah mam taky takovou ,,divnou,, roste pomalu ale vypada zdrave. A popcirna sem musel setrihat od plisne a hned zase obrazil a zda se ze i doplodi,bohuzel aktualni foto nemam.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 23 čer 2021, 10:47

Hannahs Choice mám taky z e-shopu Fruto Karviná a zatím roste celkem dobře..loni nerostla, začla až letos..měla i nějaký květy dokonce, ale ty jsem jí nenechala, abych podpořila růst..letos začíná 3.rok. Pak mám ještě od nich Denise Blue, ten roste taky dobře a Chantecleer ten roste špatně..ta sazenice vypadala nejhůř a roste taky nejhůř..takže dost záleží i na kvalitě tý sazenice.
Johny to ty borůvky pořád přesazuješ? Já nemám s přesazováním moc dobrý zkušenosti..většinou ty přesazený byly už pak problémový..ale ty sazenice byly problémový celkově, takže možná proto..teď budu přesazovat jednu Sunshine Blue ze země do květináče, tak uvidím co to s ní provede..ta zima jí dala zabrat a špatně roste v zemi, má tam i míň slunce a to jí asi vadí..
Jinak tu Pink Popcorn už neseženeš, tak ji opatruj..Na Zazvorce a ani jinde už ji neprodávaji :wink:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 23 čer 2021, 15:04

Jj jednou za rok :D sem mel male jamy ... jen 40x40 ted sem udelal diry ¤ 70 a vzdy pak zacniu po presazeni silene rust.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 23 čer 2021, 15:29

Fakt ti po přesazení takhle rostou? S8 To já když nějakou přesadím, tak mi většinou zhebne nebo 2 roky neroste :lol: Ale asi ty sazenice stály za prd, proto jsem přesazovala..možná zdravá sazenice snáší přesazení dobře nebo dělá zázraky ten humát ve kterým to máčíš :) Kdyžtak pošli odkaz nebo foto na ten humát, vyzkouším..třeba to přesazení budou líp snášet..
Dneska vykopnu Northlanda a poputuje taky do květináče..má i divně malý listy nebo je to nějaká zakrslá forma Northlandu..ty listy mi přijdou miniaturní oproti jinejm Northlandům, který vidim v zahradnictví..škoda, borůvky má výborný, toho je mi líto :(

Tady posílám foto jen pro porovnání velikosti bobulí odrůdy Hortblue Petite a Goldtraube 23..rostou vedle sebe, tak ten rozdíl vidím a je teda velkej.. Zatím se mi nepodařilo ty bobule u Hortblue Petite aspoň trochu zvětšit ani hnojivem, ani střihem.. :? Počkám ještě až dozrajou, jestli se nějak nezvětšej..a taky trpí na usychání konců větviček jsem si všimla, pořád to olamuju, postříkaná fungicidem je a stejně se ta houbovka sem tam projeví..

Hortblue Petite × Goldtraube 23

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 23 čer 2021, 19:09

U me northland je nejvizsi,nejobalenejsi,nejchutnejsi... i kdyz letos zda se ochutnam i jine odrudy...
Ale s tim presazovanim ... pri koupi sem dal do 10l kybliku a zemrela mi jem darow na mrtvici a uznali mi i reklamaci. Dalsi rok sli do 30l , dalsi rok na jare sli do zeme ale na blbe misto (malo slunce,0 vetru,a v doliku takze se tam drzela voda a to vse vedlo k rozsahlim plisnim... takze jeste ten sami rok po sklizni na lepsi misto, ale stale to nebylo ono,navic diry jen cxa 40x40... takze letos sem udelal uz definitivni misto diry prumer 70+ a stejne mam na nekterych prirustky pres 20cm. A prakticky veskere presazovani mam bezestrat keru. Jen ta darow na mrtvici,bluecrop mel nejake nadory a jeden duke zasel jeste nez sem ho presadil.
Ikdyz sem teda dnes videl opet plesnive plody na bluegold
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 23 čer 2021, 19:55

Obrázek
Prijde mi to jak napichane necim.
Nevite cim?
Nasel sem tam tohle
Obrázek ...



Obrázek zde popcorn.


Obrázek tady asi nejvetsi prirustky

Obrázek a to divne je i na bridgite.

A jednu takhle nahnilou sem nasel na spartanovy
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 23 čer 2021, 20:20

Neboj, ta moucha je jen masařka https://www.skudci.com/masarka-obecna
Ta určitě nebude vegetarián. :D Ale nevím, čím je to napíchané, možná je to plíseň, bortrytida.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 23 čer 2021, 20:33

Velikost děr 40x40 na Northern highbush je dost malá..těch 70 cm už stačí x 40 cm hloubka..já mám některý díry 80-90 cm průměr..zdá se to hodně, ale borůvka má rozsáhlej kořenovej systém a třeba moje borůvka Herbert si natáhla kořeny až do délky 2,5 m..to jsem zjistila při vykopávání nerostoucího Chandlera..byly spolu v jedné jámě o rozměrech 80 cm šířka × 3m délka. Herbert prorostla kořenama až k tomu Chandlerovi.
Na tu plíseň na plodech prý zabírá ten Switch..u mně plíseň nehrozí, pršelo tady jen 1x..

Tady jsem našla video na tu plíseň na plodech..(antraknoza plodu). Je v ruštině..

https://youtu.be/AdffdYeJjlI
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 23 čer 2021, 21:05

Johny, diky moc za foto , skoro to vypadá, že ta moje vypadá podobně jako ta tvoje Pink popcorn..uvidíme ještě až začnou zrát plody..podle fotek z netu, podle listů mi právě přijde, že Pink popcorn a Pink Bonbons jsou jeden druh, i podle toho jejich označení..nebo jsou nějak hodně spolu příbuzný..

Pink Bonbons:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Tady ještě jedno video na antraknozu plodu..3:30 min..objevuje se tohle houbové onemocnění po velkých deštích..ty napadený plody by se měly otrhat a postříkat fungicidem..nebo to nechat už být pokud se nechce střikat a holt některý plody shnijou..
https://youtu.be/y3q4mui24J4
Naposledy upravil Petra75 dne 23 čer 2021, 21:30, celkově upraveno 2
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 23 čer 2021, 21:19

Ja neumet po rusky :D
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 23 čer 2021, 21:34

Koukej na obrazky :D Ukazujou v tech dvou videích jak ta plíseň vypadá..máš to bohužel na těch plodech taky..hlavně na tohle onemocnění trpí Bluegold..holt pár plodíků shnije..ale nemusíš kvůli tomu nic likvidovat..objevuje se to hlavně na plodech..při větším napadení použij ten Switch..ten je přimo na to..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 23 čer 2021, 22:17

Switch zrovna asi nemam... tak to je asi na case blue gold zamenit... kdyz

Obrázek
Tady sem ho presazoval naposled
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 23 čer 2021, 22:44

Krásnej..škoda ho likvidovat, nějaký plody na něm zůstanou, všechny určitě neshnijou..Bluegold je dost úrodná boruvka, tak ji pár shnilejch plodíků vadit nebude..
Ten Switch používají hlavně na farmách velkopěstitelé, pro který ta plíseň musí být asi dost problém..ale zahrádkáři to asi řešit moc nebudou..to radši nech nějaký bobule opadat než další postřik..kdyby nebyly ty deště, tak by byly plody v pohodě..holt zase zasáhlo počasí.. :|
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 24 čer 2021, 05:22

Uz ale 3rok za sebou.. a bluegold a bridgita to odnaseji pomerne dost. Oba pres 50%

Kiukal jsem na ten switch ... to je na plisen sedou.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků