Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 19 říj 2023, 15:22

Radku, o míchačce tu nikdo nepíše :x , jen o krumpáči. A nestěžuj si, nejspíš máte podobnou zem jako my a já taky furt dělám na něco díry. Jseš snad chlap, ne? I když z města. :D
Víc rad už asi nedostaneš. :)
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod EvaOstrava » 19 říj 2023, 15:38

Tak si půjč nářadí od sousedky s borůvkou. :D
Někdo vymyslí spoustu důvodů, proč něco nejde, a někdo jiný to prostě udělá.
Promiň, že ti dáváme nevyžádané rady, ale svými příspěvky sis to vykoledoval.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod radek.god » 19 říj 2023, 15:48

EvaOstrava píše:Tak si půjč nářadí od sousedky s borůvkou. :D .

Od koho myslis, ze mam půjčený rýč :wink: P.S.: lopatku mam vlastni :D
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mitas » 19 říj 2023, 22:40

[quote="radek.god"]
Dostal jsem se do 15, misty 20 cm hloubky.
Kazdopadne boruvky i brusinky byly pres jaro a leto prokorenene v hline
Jen se mi fakt nechce jet na kole nekam do predrazeneho zahradnictvi a prevazet odtamtud v baglu zeminu a nejake postupne uvolnovane hnojivo primo pro kyselomilne rostliny :-o

Radku nechápem, čo vlastne chceš ? Všimol som si, že takmer všetko pestuješ v odrezaných pet fľašiach, zakoreňuješ výhradne vo vode, nepolievaš, nehnojíš a divíš sa, že ti to neplodí a všetko ti vykape. Na tvojich fotkách som si všimol zeminu na záhrade. Nedal by som ruku do ohňa, že tá pôda bude mať zásadité pH. U nás má pôda pH 7,7. Ja keď som chcel pestovať čučoriedky, tak som musel pracne vykopať tú zásaditú zeminu do hĺbky asi 60 cm, obložiť jazierkovou fóliou a vysypať bielou baltskou rašelinou s pH 3,5 a navrch som dal mykorhízne huby. Hnojím výhradne len Kristalonom na čučoriedky a moje sadenice majú výšku až do 2,60 m a hrúbku pri zemi asi 2,5 cm. Každý rok pomocou aku pílky vyrezávam tie najstaršie výhony a aj tak je úroda maximálna.
Tvoja 15 až 20 cm hĺbka je na pestovanie čučoriedok absolútne nedostatočná a navyše, pokiaľ neohraničíš to zásadité pH, čo máš pravdepodobne v celej záhrade, tak po prvých dažďoch sa ti tá zásaditosť vyplaví do čučoriedkového záhonu a zásadité pH je pre čučoriedky smrteľné.
Keď nechceš investovať do baltskej rašeliny, alebo do kvalitného substrátu, tak radšej nepestuj nič. Pre rastliny to bude vykúpením :D
Na tvojom profile som si všimol, že si IT-čkár, ale asi nepoužívaš internet na získanie praktických rád, ale hľadáš rady od iných, ale aj tak ich nepraktizuješ. K čomu je to dobré ?
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod radek.god » 20 říj 2023, 11:25

mitas píše:
Radku nechápem, čo vlastne chceš ? Všimol som si, že takmer všetko pestuješ v odrezaných pet fľašiach, zakoreňuješ výhradne vo vode, nepolievaš, nehnojíš a divíš sa, že ti to neplodí a všetko ti vykape. Na tvojich fotkách som si všimol zeminu na záhrade. Nedal by som ruku do ohňa, že tá pôda bude mať zásadité pH. U nás má pôda pH 7,7. Ja keď som chcel pestovať čučoriedky, tak som musel pracne vykopať tú zásaditú zeminu do hĺbky asi 60 cm, obložiť jazierkovou fóliou a vysypať bielou baltskou rašelinou s pH 3,5 a navrch som dal mykorhízne huby. Hnojím výhradne len Kristalonom na čučoriedky a moje sadenice majú výšku až do 2,60 m a hrúbku pri zemi asi 2,5 cm. Každý rok pomocou aku pílky vyrezávam tie najstaršie výhony a aj tak je úroda maximálna.
Tvoja 15 až 20 cm hĺbka je na pestovanie čučoriedok absolútne nedostatočná a navyše, pokiaľ neohraničíš to zásadité pH, čo máš pravdepodobne v celej záhrade, tak po prvých dažďoch sa ti tá zásaditosť vyplaví do čučoriedkového záhonu a zásadité pH je pre čučoriedky smrteľné.
Keď nechceš investovať do baltskej rašeliny, alebo do kvalitného substrátu, tak radšej nepestuj nič. Pre rastliny to bude vykúpením :D
Na tvojom profile som si všimol, že si IT-čkár, ale asi nepoužívaš internet na získanie praktických rád, ale hľadáš rady od iných, ale aj tak ich nepraktizuješ. K čomu je to dobré ?


No co bych asi chtel, dle tohoto vlakna boruvky nebo vlastne cokoliv co plodi jedle plody, hlavne aby se to dalo sezrat :D .
Sice jsem ajtak, takze neni problem si cokoliv kdekoliv najit, ale neni mi dvacet, takze si ne vse zapamatuji a hlavne nemam neomezeny rozpocet ani vlastni pozemek a v okoli cenove dostupne zahradnictvi nebo hypermarkety, takze pestuji proste jak se da a hlavne kde se da.
Z toho vyplyvaji i PET lahve - u me neni problem vyska, ale sirka.Logicky v malem byte uskladnim snaze rostlinu 2.5m vysokou bez dlouhych vetvi, nez malou, ktera zabira pulku bytu.To same venku.Nejsem jediny, kdo zde pestuje, takze se musim uskromnita prizpusobit ostatnim.A samozrejme podminkam (okolni stavby, stromy, spatna puda - vpodstate to co zbylo ze stavby po domu a okoli).
Take treba u asimin a mangovniku se pise, ze maji dlouhy hlavni koren.A ten v 10cm vysokem kvetinaci jaksi nevytvorim nebo ho pak pripresazeni muzu poskodit.Kdyz ho dam do stejne vysokeho 40cm sirokeho kvetinace, tak mi to v tom uhnije a hlavne nemam sanci ho pak na zimu vytahat po schodech do bytu a vesel by se mi tam tak 1-2.Tak proct rovnou nezacit v 30cm vysokem "kvetinaci" , tedy PET lahvi ? Navic tvarem obdobny a tedy vysoky a uzky kvetinac na citrusy je megadrahej.PET lahev je prakticky zadarmo a ucel po vyvrtani nebo udelani ospodnich otvoru trafopajkou splni uplne stejne.
Zakorenuji ve vode proto, ze v "zemine" ( jakekoliv ) mi v 99% pripadu nezakoreni nikdy nic.Respektive obcas v malem miniparniku neco samozrejme zakoreni.Ale kdyz vemu 100 rizku kiwi nebo neceho jineho a dam je do zeminy a pak vemu 100 rizku toho sameho a dam je do vody, tak ve vode zakoreni vetsina nebo velka cast a v zemi zakoreni treba 1 rizek neb zadny.I pres zakrytovani kvuli vlhkosti to tam uschne nebo to tam zplesnivi.Ve vode zplesnivi nebo se rozpusti jen obcas neco.Samozrejme chapu, ze ve vode nelze korenit vse, ale pokud je moznost vyberu, tak beru vzdy vodu.Problem pak nastava po zasazeni zakorenenho rizku do zeminy, kde zase velka cast i pres dukladne zalevani uschne.
Polevam pravidelne , ale hnojim dle moznosti.Hnojiva sly brutalne cenove nahoru, takze urcite vse nehnojim jednou za tyden.To bych se nedoplatil a zrejme bych to i prehnojil.
Nekde mam nejaky merak PH z ciny, no je to smejd a hlavne to zere baterie, ale priznavam, ze jsem zatim PH zeminy venku nemeril.Stejne to vetsinou dopadne tak, ze vykoputo co tam je a dam tam nejaky zahradnicky substrat nebo substrat pro konkretni rostliny.
Ja chapu, ze 15-20 cm zrejme nebude dostatecne.Ale pod tim je vpodstate tak tvrda zem plna kamenu, ze se ani vodou moc nerozpusti.
Jak jsem psal, nemam sanci ani prostredky cim bych se dostal hloubeji.Muzu to jen zkusit v tom co jsem vytvoril.MAximalne muzu zajet nekam pro tu zeminu pro boruvky a smichat to.Budto to v tom pujde nebo ne.Pochybuji, ze sousedka ma vyhloubeno 60-100cm do hloubky v miste, kde boruvky uspesne pestuje :wink:
Jinak diky za popis toho, jake podinky jsi vytvoril pro uspesne pestovani boruvek.
Asi to nedokazu vse napodobit, ale treba z toho neco pujde pouzit i u me.
Zkusim nekde najit a hlavne necim dobit dobijeci 9V baterii a zmerit to PH :-o
Samotneho by me to zajimalo.Ale kysele to nebude.To si nedelam iluzi.Jestli tam je nebo neni vapnik ci vapno, to nepoznam :-(
Tak ale principielne smichanim jehlici s zeminou pro boruvky bych nemel niz zkazit, ne ?

P.S.:
jeste k tem PETkam
Vis kolik me stalo presazeni ci pestovani annon a mangovniku do/v klasickeho sirokeho kvetinace ? 99.99999999 % rostlin S13
Naopak jejich pestovani v malem protoru nebo PET lahvi se mi osvedcilo.Sice taky muze obcas neco po preliti chcipnout, ale je toho nesrovnatelne mene,
nez v klasickem sirokem a nizkem kvetinaci.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod EvaOstrava » 20 říj 2023, 11:57

Jak já to vidím, problém nemá Radek, ale my. Protože on dělá to, co ho baví, a my se mu snažíme "pomoct", což se míjí účinkem, a pak jsme naštvaní. Je výborné, že si tady může každý svobodně stěžovat na počasí, škůdce, ekologii ....a nikdo mu to nezakazuje. Radek si zase píše o svých neúspěších, a buď tedy jeho příspěvky nečíst, nebo si trénovat toleranci - to se vždycky hodí. :?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod radek.god » 20 říj 2023, 12:23

Presne Evo,
me to bavi, cini stastnym a proste to ze se mi neco nepovede nebo ze na to nemam podminky ci znalosti me nazastavi.
Nemam problem na pousti zkouset pestovat lekniny nebo doma kaktusy :D
Kdyby me doma nelimitoval prostor a vyska, tak tu mam i durian :x
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod EvaOstrava » 20 říj 2023, 12:28

S6 E10
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 20 říj 2023, 14:20

EvaOstrava píše:Jak já to vidím, problém nemá Radek, ale my. Protože on dělá to, co ho baví, a my se mu snažíme "pomoct", což se míjí účinkem, a pak jsme naštvaní. Je výborné, že si tady může každý svobodně stěžovat na počasí, škůdce, ekologii ....a nikdo mu to nezakazuje. Radek si zase píše o svých neúspěších, a buď tedy jeho příspěvky nečíst, nebo si trénovat toleranci - to se vždycky hodí. :?


Myslím, že nikdo naštvaný není, je to spíš úsměvné. Však nikdo Radkovi za zveřejňování jeho neúspěchů nedává na fóru ban.
Zatím vše, co mu kdo napsal, bylo formou dobré rady. Lehký sarkasmus v některých odpovědích je podle mě celkem pochopitelný, ale nevidím v tom žádné známky intolerance.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petr z H. » 20 říj 2023, 14:50

Asi je už zbytečné vůbec reagovat či cokoli radit, protože Radek poradit nechce, chce jen plakat, jak mu vše chcípá. Přitom popisuje všechny ty nesmysly, které při pěstování dělá, ale když mu někdo řekne, jak to dělat, aby mu to nechcíplo, tak to zvesela ignoruje. Přepočítávat každou potřebnou věc na prachy a říct "musím si dobít 9V baterii", "PET lahev je prakticky zadarmo", "Hnojiva sly brutalne cenove nahoru", "Ja chapu, ze 15-20 cm zrejme nebude dostatecne, ale ...", "Samotneho by me to zajimalo. Ale kysele to nebude.", "v okoli cenove dostupne zahradnictvi nebo hypermarkety", "nemam sanci ani prostredky cim bych se dostal hloubeji", ..... vždyť to všechno je přesný opak, co je potřeba udělat! Když to budeš ignorovat a vymýšlet provizoria, bude ti to všechno dál chcípat. Copak je tak těžké pochopit, že borůvka v nekyselé zemině chcípne? Že rostlina zakořeněná ve vodě (místo substrátu) po přesazení do zeminy také často chcípne? Že když rostlina nebude mít prostor pro kořeny, že chcípne? Že výsadbová jáma 15 cm hluboká v nepropustné zemině rostlinu zničí? Že borůvku je nutno ve výsadbové jámě v takové zemině izolovat fólií?
Je frustrující jen tak bez reakce stále dokola číst o dalších a dalších trápených a chcíplých rostlinách. Ono to člověku prostě nedá, aby neporadil, protože mi je těch rostlin fakt líto. :?
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod radek.god » 20 říj 2023, 15:16

S nutnosti opakovane STK jsem si rekl, ze pokud projdu, tak zajedu do blizkeho Hechtu a ten substrat na boruvky fakt jako ze koupim.
No a jako na potvoru je vyprodany E7 E7 E7
Snaha byla :(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod kasta » 20 říj 2023, 16:06

Radku, jestli se taky muzu pridat s jednou svoji radou/zkusenosti tak ta by asi znela: Vykasli se na boruvky. Znam to podle sebe, kazdou chvili me tu neco nadchne, co tu vidim a uzuz to kupuju (nebo jsem v minulosti koupil), ale ruznorody vysledky me naucily to poradne promyslet, jestli zrovna na tuhle rostlinu mam u sebe podminky.

Na plzensky zahrade, kde je prirozene vlhko, dobra puda, kam muzu pohodlne zahrnout raselinu, zasoba destovy vody a pracovni sila, ktera je v lete bude denne zalivat a hlidat pred ptakama - tam sazim boruvky. Na svou vyprahlou prirodni berounskou zahradu dam radsi cokoliv jinyho (hlosinu, rakytnik, muchovnik, hloh....) usetrim tak spoustu casu, penez za substraty ap a kdyz tyhle komodity investuju do vhodnejsich rostlin do te lokality, budu mit vysledky. Proste pestovat toho min (a hlavne si dobre vybirat) je fakt nekdy vic.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod radek.god » 20 říj 2023, 17:27

Martine mas pravdu,
tak uz je mam a nebyly drahy, tak to proste risknu.Jeste bych mohl mit cestu kolem kauflandu, tak treba bude substrat tam. Zkusim se podivat jak by sly boruvky a brusinky namnozit do zalohy a holt koupim casem substrat a zkusim je paralelne v kvetinaci na balkone.Jasne, idealni nebo dobre podminky na to nemam a v tomto state E7 nikdy mit nebudu.Jedine co mam v planu a po cem jeste pokukuju je rakytnik.
Jednak jsi me namotivoval tim cajem a pak cekam, az přítelkyně dovali z chaty nejake ty plody :wink: . To proste MUSIM mit tady taky.Zatim jsem ve fazi studovani odrud a nevim, zda bude lepsi je koupit a zasadit jeste do listopadu nebo cekat treba na únor/brezen.Brusinky jsem zkousel mnozit rizky v miniparniku, ale zatim se to moc nepovedlo.Boruvky jsem nezkousel, cele leto byly schovane za rajcatama a krome caste letni zalivky jsem na ne radsi nesahal.
Ta minimalni pece se vyplatila, jelikoz aspon prezily.Jo a samozřejmě mam v planu pristi rok ty pistacie :wink:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod kasta » 20 říj 2023, 17:54

No a nebylo by lepsi dat do vetsiho kvetinace rovnou tyhle boruvky co uz mas? Kdyz uz je jasny, ze venku jim stejne dostatecnou jamu nezvladnes vykopat... byl tu nekde zajimavy navod s tema pilinama dospod kvetinace, co drzi vodu...

Ohledne rakytniku ti poslu SZ
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod radek.god » 20 říj 2023, 20:51

kasta píše:No a nebylo by lepsi dat do vetsiho kvetinace rovnou tyhle boruvky co uz mas? Kdyz uz je jasny, ze venku jim stejne dostatecnou jamu nezvladnes vykopat... byl tu nekde zajimavy navod s tema pilinama dospod kvetinace, co drzi vodu...
Ohledne rakytniku ti poslu SZ

Martine, vsichni me od toho odrazovali, ze boruvky MUSI byt venku.Ale chapu, ze mi uz nekdo psal kdysi davno navod pres SZ jak to pestuje na balkone ve velkem kvetinaci.
Bohuzel narozdil ode me to byl nejaky sikovny kutil a realizace mi prisla na me moc slozita ...V Kauflandu taky bohuzel zemina nebyla :-(
Btw navod s pilanam DOSPOD ??? dyt ja to psal ! ze jsem videl boruvky i rakytnik v pilinach nebo necem a nebylo to jen dospod, ale bylo to v CELEM objemu kvetinace.Nekde neko psal, ze dokonce se to ma nahazet nad cast rostliny, ze ty koreny prorostou i smerem nahoru.
Ale neni to vsude, jen nekde to takto prodavaji.
Na rakytnik juknu do SZ, diky S20
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků