Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 24 čer 2019, 11:51

jj, potvrzuju, modrají Hannah's Choice a Reka (obě již konzumovatelné) a dále Spartan, Meader, Goldtraube a nějaký noname

objektivně je na borůvky letos větší "zima" než loni, to jsme ve velkém sklízeli už před prázdninama, letos ani omylem, je to jen zobání z Haničky a Reky.... (mě to nevadí, kdyby to tak vydrželo, tak aspoň nebudeme v červenci sklízet podzimní odrůdy)
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jaro » 24 čer 2019, 14:32

MartinS píše:Velmi chvalim prave odrodu Hannah's Choice. Ma zaujimavu aromu, je sladka a omylom podtrhnuty plod nie je protivne kysly ako to u niektorych byva. Skvela skora odroda. Odporucam.

Veľmi vydarena odroda,krasne rastie,pekne velke bobule užasnej chuti a aromi.Patri medzi moje top,urcite tiež odporučam.
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 28 čer 2019, 22:40

Hannah´s choice patřila i u mne loni mezi nejlepší. Chutě se ale mohou rok od roku lišit. Možná potěším Dadlalu, ale loní u mne Northblue byla vyloženě kyselá. Letos jsem zkusil už ze zvědavosti jednu borůvku a měla příjemně sladkokyselou chuť. Vždy jak se objeví první zralá borůvka, obalím keřík sítí. Zatím ještě plody netrhám, nechávám je, ať dojdou. Ty první obvykle nestojí za moc. Celkově se mi ale zdá, že aspoň u mne budou borůvky mnohem menší než loni. Asi to bude z těch tepelných šoků. První modrá borůvka se objevila 22.6. u Chippewy a Chanticleer, 23.6. u Northblue, Spartanu a Toro, 25.6. u Bluetty, 26.6. u Hannah´s choice a Collins, 27.6. u Bluejay a O´Neal, 28.6. u Bluecrop, Chandler a Putte. Tu Putte mám první rok a má netypicky úplně černý plod. Nechám jej ještě dozrát, prý je taky velice dobrá.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod dadlala » 30 čer 2019, 22:47

...jak sem daval Palino79 28.4. 2019 (19.52) video o borukach (strana/zalozka 178), tak na 6. min je seznam "TOP PICKS" a je tam na prvnim miste prave Hannah´s choice. Ja ji mam take rada (doufam tedy, ze bude letos tak dobra jako loni! Modra teprve v mirnych naznacich). Tu Cara´s choice (je hned pod ni) si take na US diskuzich pomerne pochvaluji a asi bych ji rada zkusila, ale i v USA byla sveho casu velmi spatne k sehnani (co jsem jen tak namatkou nakoukla), tak to asi nakonec nedopadne. I kdyz Na zazvorce jiz nove prodavaji Razze a Sweetheart..... (take ze zminovaneho seznamu), tak kdo vi.....???

Northblue u nas take zacina modrat zatim spise v mirnych naznacich, tak to se teprve uvidi, jaka bude (letos ji DOUFAM ochutnam prvne). Mam dve - jednu v zemi a jednu v maltovniku. Tu v zemi mi pres zimu pomerne brutalne ozrali zajici, ale dolni patro, co bylo pod snehem ma bobuli hodne (jeste, ze posledni zimu bylo snehu hodne... :P ). No ale ja nakonec do maltovniku poridila i jednu Chippewu (jak ji Radek tak vychvaloval), je ale zatim mala.

Ta Putte mi chutnala velmi predloni (mela hodne tepla a slunce). Loni jiz byla v zemi na svem konecnem stanovisti (je tam cast dne i v polostinu) a nechci strasit, ale jeji lonskou chut bych prirovnala aronii (mohna jeste o chlup horsi) :shock: Tak jsem si rikala, ze si zaexperimentuji a mam jeste jenu v maltovniku na slunci (hodne na ni "prazi"), tak jsem zvedava, jak to letos s nimi bude...
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 01 črc 2019, 07:07

Tak včera jsem už tu první zralou borůvku Putte raději vyzkoušel, ať mne nepředběhnou ptáci. Chuť byla nasládlá, přijatelná. Jako Aronie to nebylo. U ní to chce pevnou vůli a vědomi, že děláme něco prospěšného pro své zdraví. Ze zvědavosti jsem vyzkoušel borůvky Chantecleer a Hannah's choice, ale ještě to není ono. Ve středu mne u mamky na balkoně překvapila letos první úroda North Country, protože tak mizernou borůvku jsem ještě neměl. Loni, když jsem si ji na jaře pořídil, tak to ještě neplodila. Začátkem srpna pak ale kvetla a měla pár plodů. Byly docela dobré. První sklizeň však bývá lepší, ale takový propadák jsem nečekal. Nechám to ještě na keříku a snad se ta chuť ještě vylepší.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 01 črc 2019, 12:00

Krome Drapera, Chandlera a Aurory uz nejakym zpusobem modra vsechno a uz to zjistili i kosaci, grrrrrh.....
Jo a Pink Lemonade taky jeste nic.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 01 črc 2019, 19:11

Dnes jsem přiobjednal u http://www.Stoklasa.cz 2 sítě 4x25m, ať mám i do budoucna. Z toho pak stříhám kousky dle velikosti borůvek. Loni 1,3x4m, letos už raději 1,7x4m. Kolem borůvky pak 4 pruty, doprostřed jeden nejvyšší, na který se vrch sítě uzavře. U země to přiklepnu hřebíkem cca 100mm přes čtvereček z linolea. Ptáci jdou chytří, ti by si i u země našli skulinu. Taky to pak nepřejedu sekačkou. Je to docela drbačka. Na tom videu od Palina79, co zmiňovala Dladlala, tam se se sítěmi vůbec nezatěžují a přesto jsem si tam nevšimnul ani jednoho ptáka. Zřejmě už borůvky nemohou ani vidět. Je tu někdo takový, že by borůvky vůbec nechránil pomocí sítí a přesto neměl s ptáky problém?
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jaro » 02 črc 2019, 07:11

Hlasim sa S9
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod paloo » 02 črc 2019, 08:01

Vlani nebol problém.Ale tento rok u mňa bude.Všetko záleží od toho ako to na jar v prírode pomrzne :(
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 02 črc 2019, 09:34

Přesně tak, když není na okolních stromech ani pecka (letošní případ), tak se ptáci snaží dostat k borůvkám i za cenu vlastního života. Někteří hajzlíci se dokážou protáhnout i tím 1cm širokým okem v síti, ale kosáci naštěstí ne.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 02 črc 2019, 11:56

Jo, až sundáme sítě, tak bude ptáků o dost méně.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Eli » 02 črc 2019, 23:34

Radek píše: Je tu někdo takový, že by borůvky vůbec nechránil pomocí sítí a přesto neměl s ptáky problém?


Používam balón - https://www.pasti.cz/balon-na-plaseni-p ... gKzUPD_BwE
celkom to zatiaľ funguje
Eli
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 39
Registrován: 27 čer 2017, 08:08
Bydliště: Jihočeský kraj 482 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 03 črc 2019, 16:48

Paní Eli, děkuji za radu, ale nevím z jakého důvodu já vlastně chráním sítěmi ty borůvky. Včera jsem se díval jak se pěkně modrá Chanticleer. Chtěl jsem posbírat ze země spadlé borůvky a málem mne něco trefilo. Síť byla u spodu nadzvednuta a uvnitř zcepenělý vetřelec. Síť nakonec možná chrání ptáky před borůvkami. Okamžitě jsem měl po chuti. Lasičku jsem na zahradě ještě nikdy neviděl. Když na jaře poctivě pohnojíme, k tomu ještě příp. chemtrails, tak ani síť proti ptákům snad nepotřebujeme.
Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MonikaV » 03 črc 2019, 23:00

Ahojky, já jsem sítě nikdy nedávala, na zastrašení ptáků jsem používala veliké otáčivé pestré větrníky (motiv včely, berušky..na co jsem zrovna natrefila u vietnamců) a pak ještě na klacek přivázanou chlupatou kožešinu co bývá na zimních bundách na kapuci a zabíralo to i u jahod, no a teď co máme pejska, tak už nic takového nepotřebujeme, je dokonalý hlídač, ani myš od sousedů mu neunikne S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jaro » 04 črc 2019, 12:20

Suhlas,šikovny psik si zahradu vie ustražiť,samozrejme za nejaku tu čučorinu S6
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků