Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod dadlala » 05 čer 2018, 01:06

bradhal píše:Jako většinu škůdců a chorob nechávám být, můj přístup k tomu je celkem líný, prostředky k hubení mám, ale nepoužívám, příroda si většinou poradí sama. Ale lalokáče zabíjím na potkání, ....

v zasade mam stejny pristup. Treba msice moc neresim (jsou to tedy fakt nervy to vydrzet) loni to zachranovaly housenky pestrenek i parazyticke vosicky se samy od sebe objevily, letos se pestrenky nejak flakaj, ale zas nastoupily larvy slunecek. Co je ale u nas letos opravdu velky masakr, jsou listokazi zahradni (Phyllopertha horticold). Rozlezaj se vsude (maliny, svestky, jablone, rakytniky a i boruvky!) a jsou jich u nas mraky. Etika sla nakonec stranou a "mydlili" jsme je s detimi kladivem hlava nehlava ale je jich tolik, ze to bylo az k smichu (kapka v mori lisokazu). I ptaci jsou jich asi uz prezrani a radeji se pasou na tresnich...!...tak bacha na ne! Jsou to take pekne mr.......!!!!!!
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Rasto » 07 čer 2018, 10:21

Radek píše:Nazdar Rasto, co to máš za borůvku, vždyť je menší než ta cedulička, to ona se asi červená studem a snaží se ztratit v té červené štěpce.
Ale teď vážně. Píšeš, že to máš nasazené ve směsi s obsahem pilin. Tím se ušetří, ale komplikuje se hnojení, protože piliny spotřebují na svůj rozklad část N a ten pak může rostlině chybět a může způsobit červenání listů. Nepíšeš, jak jsi to hnojil. Já koupil v březnu taky Patriota 2-letého, 45cm, včera měl 52cm, ale je zelený. Mám ho nasazen jen ve 20l vědru. Ve dnu jsem udělal otvory pro zavlažovací knoty (4ks délky 48cm, šířky 25cm). Po řádném provlhčení už si bere vodu sám dle potřeby ze spodního rezervoáru pro 6 borůvek (to k Tvému dotazu v jiném vláknu).



Ten môj problém nemôže byť z nadbytku vlhkosti?
Rasto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 úno 2018, 15:18
Bydliště: Lučenec, 200 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 07 čer 2018, 12:12

Kanadku jen tak neutopíš, to by musela fakt stát ve vodě po delší dobu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4066
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 09 čer 2018, 21:20

Rasto, možná se zbytečně trápíš s tou borůvkou. Znovu jsem se díval na její obrázek. Má sice listy trochu do červena, ale jinak nejsou zdeformované, a rostlina vypadá docela zdravě. Soused má 2 třicetileté borůvky. Nestříhá je, nehnojí, jsou to takové 2 husté kuličky. Slunce nemůže pražit do půdy okolo kořenů, tak ani nezalévá, jenom v létě sklízí spousty borůvek. Díval jsem se, že jeho nové přírůstky jsou také narůžovělé až načervenalé, ale listy jsou hladké, zdravé. Mi zase, jak jsem před tím velkým deštěm rostliny přihnojil, konce nových výhonků (přírůstků) se začaly mírně stáčet, krepovatět, jako to dělají zakončení napadené mšicemi, ale ty tam nejsou. Na více koncích nových přírůstků poslední list v délce asi 15-20mm zčernal a výhon se zastavil v růstu. Možná to může být těmi teplotními výkyvy anebo se hnojivo při tom velkém slejváku rozpustilo příliš rychle. Toto zas na druhou stranu tolik nevadí, protože rostlina se bude dříve na koncích rozvětvovat a v příštím roce vytvářet plody.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 10 čer 2018, 17:12

Takto nejak to vyzerá aktálne u mňa.

Obrázek

Liberty konečne slušne zarodila.
Obrázek

Goldtraube tento rok pekné polody, no úrodnosť stále nižšia.
Obrázek

Bluecrop úroda podobná ako minulý rok, len listov je nejak menej.
Obrázek

Chandler podobne ako minulý rok, akurát plody už nie sú pri zemi.
Obrázek

Rubel džungľa ako každý rok :)
Obrázek

Brigitta celkom slušne ovešaná aj plody sú veľké, len dúfam že tá chuť sa zlepší.
Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod dadlala » 11 čer 2018, 00:18

Radek píše:...Mi zase, jak jsem před tím velkým deštěm rostliny přihnojil, konce nových výhonků (přírůstků) se začaly mírně stáčet, krepovatět, jako to dělají zakončení napadené mšicemi, ale ty tam nejsou. ....

Zde rada z boruvek.org - vkladam cele komplet. Prestoze je to ohledne automaticke zavlahy, mohlo by to vysvetlovat ty pokroucene koncove listky

uryvek z rad na boruvky.org
Ot: Mohu k zalévání borůvek používat automatickou závlahu?

Od: Ano můžete. Nicméně pozor, aby automatická závlaha nekropila borůvky přes den, kdy je horko, protože by se u nových výhonků zkroutily listy,což způsobuje že přestávají růst. Borůvky, které jsou zalévány přes den poznáte na první pohled právě tím, že jsou poslední lístky zkroucené, zdeformované. Příčinou bývá právě zalévání ve dne, kdy praží slunce. V takových dnech je potřeba zalevat večer, nebo ráno.
--------------------------
...takze to bude nejspis tou teplotou...u nas to dnes na zahrade nejprve pekne "peklo" a pak slejvak jak blazen a dusno jak v pradelne, tak u nas asi bude take pokrouceno :D5 ....
...ale jinak to vypada s urodou nadejne...
Obrázek
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 12 čer 2018, 19:19

Dadlalo, s tou automatickou závlahou jste mě pěkně vyděsila. Myslím, že jsem to i četl, protože většinu borůvek mám z boruvky.com. Měl jsem ale zato, že to hlavně platí pro zalévání shora, zejména přes list. Pokud si však rostlina bere kapalinu přes dno pomocí samozavlažovacích knotů nebo skelné látky, myslel jsem, že pro tento případ to neplatí. Z 36 borůvek je pomocí knotů zavlažováno jen 6. A je to různé, uschnutí konce se objevilo jen u některých borůvek bez ohledu na způsob zavlažování. Zřejmě každá borůvka je jinak háklivá na některé změny počasí. Před dvěma dny v poledne peklo slunce a do toho začalo docela silně pršet, ale slunce peklo dál. V každé příručce se uvádí, že tento způsob závlahy není vhodný, ale co s tím naděláte. A já si seděl před zahradním domkem, lebedil si nad tím neobvyklým jevem, popíjel kafíčko, místo toho, abych vytáhl igelity a šel ty svoje chudáčky borůvky zachránit. Ony jsou ale šikovné a zvládnou ty rozmary počasí. Hlavně aby to nebyly takové šílené kroupy, jak tady ukazovali ve vláknu "Aktuální počasí". To bychom tu záchranu borůvek taky nemuseli přežít.
Jinak první modré borůvky:10.6. - u jednoho ze dvou Spartanů (vloni až 28.6.), 12.6. - Chanticleer. Musím začít už se zasíťováním raných borůvek.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod dadlala » 13 čer 2018, 01:34

No ja mela zminovany problem s kroucenim listu a zasychanim konecku vetvicek v dusledku spatne nacasovane zavlahy casto na balkone, kam prazi ostre poledni slunce. Protoze je tam kolikrat docasne dost "husto" a neni malem pro rostlinu kam slapnout, tak to svadi k tomu, zalevat rano pri svetle. Jenze nez vetsinou obstaram rano veskere potreby nasich deti, kolikrat je k 10. hodine kdy se dostanu na balkon a ja mam stale rano, tak honem zaleji S15 . Pak na ne zacne behem chvile prazit slunce a je to hned....Boruvky specielne zalevam destilovanou vodou skladovanou pobliz boruvek, takze rozdil teplot mezi vodou pouzitou k zalivce a tou co je v kvetinaci by nemel byt zasadni (neboli prostym rozdilem teplot to spis nebude). Zalevam na substrat (tedy mulc). Presto jsem je mela casto pokroucene. Na chalupe mam cast boruvek zasazenych v "moonvilove kalfasovem systemu" (je to rozvedeno ve vlakne o pestovani boruvek v nadobach), kde se hromadi "spodni hladina vody", kterou maji boruvky neustale k dispozici (i kdyz na ne prazi slunce) a kdyz je zalevam, tak navecer. Zde s pokroucenim listu problem neni. Takze pokud se voda doplni "do knotoveho systemu" vecer, take by spis problem byt nemel, ale skoro bych myslela, ze neni bezpredmetne resit dobu, kdy je tam doplnovana E3 (pres den by to mohlo vadit :?: ). No ale kdo vi.... :?:
Mimochodem, subjektivne musim rici, ze tech 36 je taky slusne cislo. Ja jsem v soucasnosti nekde u 33, ale to je jiz opravdu hodne limitni (aby deti mely take nejaky placek na zahrade)....i kdyz boruvkove bludiste ma neco do sebe :D4 zvlast v lete :D12
U nas prvni modre boruvky v nedohlednu (i na tech ranych), jsme proste fakt opozdeni..
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 13 čer 2018, 10:15

Paní Dadlalo, nejde o překlep, že používáte k zalévání destilovanou vodu? To by ty borůvky přišly hodně draho, vzhledem k tomu, kolik jí spotřebují. Jinak by bylo možná dobré uvést do svého profilu nadmořskou výšku, protože je jasné, že ti, kteří mají např. 170 m.n.m., tak už dávno sklízeli první borůvky, ale u mne při 455 m.n.m. si musím ještě počkat. Případně uvést i lokalitu. I když, když se dívám na borůvku, kterou jste hezky nafotila, tak pod ní by se schoval pomalu i slon, tak se nedivím, že raději neuvádíte bližší místo. Pak by možná i větší "ptáci" na ně začali chodit.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 13 čer 2018, 19:08

Spartan už začína modrieť :D o 2,5 týždňa skôr ako minulý rok.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod dadlala » 13 čer 2018, 22:55

Radek píše:... nejde o překlep, že používáte k zalévání destilovanou vodu? ...Jinak by bylo možná dobré uvést do svého profilu nadmořskou výšku... Případně uvést i lokalitu. I když, když se dívám na borůvku, kterou jste hezky nafotila, tak pod ní by se schoval pomalu i slon, tak se nedivím, že raději neuvádíte bližší místo. Pak by možná i větší "ptáci" na ně začali chodit.

......jsem to blbe napsala, myslela jsem na tom balkone. Na chalupe to moc neresim a zalevam vodou ze studny a da se to... (tam by to s tou destilkou bylo opravdu HODNE narocne...). "Retencku" na destovku, samozrejme nemam (ZATIM).
Uvedeni mista a nadmorske vysky v profilu jsem jiz resila, ze by tam chtelo neco uvest. Pro me osobne je to u ostatnich velmi sledovany udaj ...jen ta kolonka bydliste mi moc nesedi, chtelo by to take kolonku lokalita nebo tak neco ...protoze vetsina veci se tyka chalupy...no ale tak ano, nejak to vyresim...
...odrudu vyfocene boruvky neznam, zatim se me drzi predstava, ze by to mohla byt blue ray a nejsem daleka tomu si ji koupit, abych si to overila, kazdopadne je skvela, jedna z nejskvelejsich co mam....kdyby tu byl nekdo, kdo blue ray ma, mozna by se mi hodilo tu mou s ni porovnat.
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 17 čer 2018, 11:26

Konečne zasieťované, no pred tým ešte tie potvory operené stihli odzobnúť tri s piatich modrých bobúľ. Pritom hneď vedľa je obsypaná zrelá čerešňa, skrátka čučoriedky sú pre ne top.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod sasman » 17 čer 2018, 21:32

Hlásím první zralé borůvky na Dukovi. Takových 20 plodů už bylo zralých. Zraje o 3 týdny dříve než loni. Vegetace je letos opravdu urychlená. Úroda nakonec bude lepší než jsem čekal, ale nestihl jsem to vyfotit, protože jsem řešil nějaké capiny :roll:
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Pepo » 17 čer 2018, 23:47

Spartan zbieram už týždeň, Patriot začína modrať, Chandler a Nelson - tiež sa vyfarbujú prvé plody a ja sa pýtam, to čo :D . Ešte nakoniec budú čučoriedky v máji.
Pepo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 14
Registrován: 30 čer 2016, 17:36
Bydliště: Perín 197 m.n.m., Košický kraj

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 18 čer 2018, 07:02

Zasíťovávám postupně podle první uzrálé borůvky. Čtyři pružné proutky a kolem toho ustřižené pásy sítě 4m x 1,3 až 1,5m, které mi zůstaly ještě z loňska.
Takže aktuální stav zrání: Spartan (10.6.), Chippewa (12.6.), Chanticleer a Hanahs Choice (14.6.)., Northblue (16.6.). Nadmořská výška hraje velkou roli. Kdybych byl níže, tak bych opravdu začal sklízet už v květnu.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků