Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Dragonito » 29 črc 2017, 23:45

Ešte pred rokom som chcel "patriota" vykopať a zahodiť. Teraz som rád že som tak neurobil, lebo z neskorších som mal len Chandlera. Takže táto zámena je z kategórie tých ktoré potešia :)
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod amy80 » 02 srp 2017, 09:05

Rozestup mezi borůvkami

Chtěla bych konečně na zahradu vysadit pár keřů borůvek, a řeším jaký rozestup. Co jsem našla tak se doporučuje 80cm od sebe. Já bych ale ráda keře využila taky jako částečný živý plot - jasně že jen nízký ne zrovna neprůhledný, ale prostě jako zelené odstínění části zahrady.

Takže by se mi hodilo dát je těsněji.
Ale závoveň aby mohly dozrávat, a daly se obírat.

Nemáte někdo vyzkoušeno třeba 60cm? nebo už je to fakt moc?
Budu dávat odrůdy které by měly patřit k těm vyšším (aspon podle údajů na netu, vyzkoušeno nemám) - Spartan, Rubel, Duke (klidně poraďtě i další vyšší).
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jiřina » 02 srp 2017, 09:48

Z odrůd se do živého plotu doporučuje např. Brigita. Roste vzpřímeně.
Sama mám borůvky od sebe 1 metr a přijde mi to moc blízko, hlavně v době sklizně pod sítí. Je nutná velká opatrnost, aby nedocházelo k olamování plodů. J.
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod amy80 » 02 srp 2017, 12:55

Jiřino, děkuji za odpověď i za tip na tu Brigittu.
S tou nutnou vzdáleností jste mě samozřejmě moc nepotěšila :-)

Můžu se ještě zeptat jak širokou máte jámu na borůvky?

Já zatím dělám příkop o šířce 60cm a hloubce cca 40cm, názory na to se na netu taky různí...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 02 srp 2017, 12:56

Pěstujeme borůvky po třech v starých vanách. Jedna uprostřed, dvě těsně v kraji. Vany máme v řadě za sebou (dlouhá řada). Přístupné z obou stran. Dobře se to zasíťuje.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4229
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod amy80 » 02 srp 2017, 13:40

Díky nene, to je zajímavé, i když asi zůstanu u "klasiky", protože žádné staré vany nemám :-)

Ale ze zvědavosti - jak máte udělaný odtok z těch van, dělali jste nějaké dodatečné otvory? Nebo jste nechali jen tu původní jednu výpusť?

A nejsou tam rostliny moc natlačené? Předpokládám vanu max 180cm dlouhou, u těch starých asi i méně že?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 02 srp 2017, 13:52

Jen ten odtok. Van máme momentálně 6 (sever)+2(jih) - co sousedi nebo sběrný dvůr dal :) . Borůvkám se daří. Hnojíme jen hoštickým (zálivka), jinak nic. Vany 180 i 160, jedna s hodně zkoseným čelem - tam byl trochu problém, borůvka se musela ukotvit k tyčce - vyvracela se po výsadbě, teď už zakořenila a drží.
Vany zakopané do země.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4229
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod amy80 » 02 srp 2017, 14:04

Děkuju nene. Je vidět, že si umíte poradit :-) držím palce ať se i nadále daří :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Gabriela » 02 srp 2017, 14:24

Ešte by sa to dalo vyriešit ako živý plot spôsobom, že dáte dva rady posunuté pri sadení. Nejako takto:

O - O - O - O - O - O -
- O - O - O - O - O - O

Keď vidím, ako sa rozkonárujú. tak som rada, že som nešetrila na rozostupoch. mám v dve jamy 10 m dlhu, 1m širokú a 0,6 hlbokú. A v každej mám 9 rastlín. Teraz rozmyslam či nieje jama dlhá len 8 m? Musim to pomerat. :)
Gabriela
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 22 čer 2017, 01:03

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jarod72pm » 02 srp 2017, 16:22

Prvně jsem vykopal takový járek 40cm hluboko do šířky 50cm na délku 250cm ale pak jsem to sadil do samostatných děr(strašná spotřeba substrátu a rašeliny na objem) průměr 50cm hloubka 40cm a vidím že jim to stačí. Rostou dobře i nové měli svou díru každá od sebe 110cm(ale pokud se rozrostou bude to taktak , ty první byli metr od sebe ale už se dotýkají ve 4 roce!) ,nahoře je drcená kůra min 10cm vrstva a ještě na tom netkaná textílie s vystřiženými otvory pro keř a není to potřeba tak často zalívat -vhodné i na zahradu kde jezdíte 2x týdně (dostanou po 10l vody a substrát je furt vlhký asi od10cm až na dno výkopu.Na dně děr nemám nic naštěstí je tam lehká hlinitopísčitá půda takže na pohodu.
80cm keře od sebe vytvoří většinou pěknou hradbu ale už se to těžko probírá pokud to funguje jako živý plot - je to něco za něco.Na hustotu u mě jede bluecrop i o duke se píše že umí zahustit ,bluejay nebo brigitta.
Uživatelský avatar
jarod72pm
ouško
ouško
 
Příspěvky: 64
Registrován: 13 srp 2016, 11:59
Bydliště: Otrokovická zahrádka 200 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 02 srp 2017, 20:43

Hodně taky záleží nejen na tom co objednáte, ale i na tom co dostanete. Místo Patriota mám Liberty. Brigitta a Hubert mi skoro nerostou. Byl by z nich živý plot tak pro trpaslíky. Nejvíce mi roste (do výšky) Rubel a Elisabeth. Jiné odrůdy sice dobře rostou,ale do šířky, což se pro plot nehodi (Darrow, Chandler, Liberty, Denise Blue).
Může to ovlivnit kvalita rašeliny (u jednoho pytle byla cítit plíseň), dále krtek mě občas rozčílí, když objevím vedle borůvky kopeček, jako by nevěděl, že boruvka nesnáší mísení okolní půdy s rašelinou. Ta vana jej určitě musí dožrat.
. Jinak u mne letos i loni patřil mezi chuťově nejlepší Collins. Nemá velké plody, ale velice sladké.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod amy80 » 02 srp 2017, 22:35

Moc děkuju za všechny odpovědi!

Já už pár borůvek mám, některé už čtvrtým rokem, ale doteď jsem je trápila v květináčích o max 40cm v průměru, takže hodnocení velikosti asi moc objektivní nebude... navíc mi je loni napadla nějaká houbová mrcha, některé jsem musela dost razantně zmenšit, a letos je kvůli tomu úroda minimální. O některé jsem i přišla - moc pěkný šestiletý Draper, Duke, Ozarkblue, Centra Blue, Powder Blue :(

Z těch co mi zbyly ale opravdu nejvíc do výšky jedou Spartan, Bluecrop, Rubel (pokud jsou to ony, jak vtipně podotkl Radek :-))
Dál mám Star, Chandler, Dixi, Hannah Choice, Kazplizska, Nui, Goldtraube 23. U některých (Nui, Kazplizska) jsem ale ještě ani na netu nedohledala jestli patří spíš k nižším nebo vyšším.

Chuťově u mě teda vede Spartan a Star (myslím že by to měly být ty pravé, popis odpovídá).
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 03 srp 2017, 12:30

Rubel spoznáš jednoducho má najmenšie plody.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bobo » 03 srp 2017, 12:47

O víkendu jsme byli na severní Moravě, tak jsme opět uskutečnili výlet do Polska, navštívili jsme velkopěstírnu sazenic borůvek u Bielsko Bialy a rovnou jsme samozřejmě něco nakoupili. Sice menší rostliny, tak cca 1,5leté, ale vypadaly všechny velmi zdravě, hodně nových výhonů, pěkně vybarvené listy, žádné požrané od lalokonosců, cena 9 PLN (cca 57 Kč).
A cestou jsme se stavovali v Litomyšli ve školkách, část borůvek měli 3letých po 135 Kč, část menší v P9 nebo 1l květináčích po 45 Kč nebo 63 Kč, přibyl nám Northland a Nelson místo sežraných od lalokáčů a Atlantic navíc, protože měl letos celkem hodně borůvek a dobré, chutné.
Až budu mít zase chvilku, tak dám nějaké fotky borůvek a velikosti a naše názory na chuť.
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod kupony » 10 srp 2017, 12:19

Dobry den,

prosim o pomoc - cucoriedky "pestujem" prvy rok. Minuly rok v auguste som si kupil dve rastlinky v lidli (nemali ani napisanu aka to je odroda). Zasadil som ich do agro substratu pre cucoriedky, do vacsich kvetinacov. Zimu prezimovali v Bratislave vonku - nebola tuha zima. Na jar sa pekne prebrali, dal som im granulovane hnojivo na cucoriedky a vyzerali celkom fajn. Mali aj par kvietkov, ktore som v "pestovatelskom osiali" nedokazal otrhnut...

Takto vyzerali cucoriedky v aprili (duben):
Obrázek

V maji (kvetnu) uz boli celkom pekne zelene:
Obrázek

Na konci juna (cervna) sa im uz podla mna az tak dobre nedarilo. Znepokojovali ma tie "biele" listy:
Obrázek

Tak som si precital, ze je to asi tym, ze zemina uz nie je dostatocne kysla. Dal som prec z vrchu ten dreveny mulc a pridal som tam na vrch raseliny (z mountfieldu). Kupil som kristalon na cucoriedky a zalial som ich podla pokynov na obale. Potom dalsi tyzden som kupil siran amonny a kazda rastlinka dostala 1 polievkovu lyzicu rozpustenu asi v 2L vody. O tyzden neskor som kupil v hornbachu Floria Okyselovac pudy.... dal som im aj to. Cucky zial vyzerali horsie a horsie. Koncom jula (cervenca) takto:
Obrázek

Potom prisli horucavy - tyzden 30+ stupnovych teplot. Cucoriedky kde boli na tom betone, tak na ne priamo svietilo slnko dokopy asi 3 hodiny cez obed. Manzelka mi tvrdila, ze ich tam peciem, ja som jej tvrdil, ze som precital na internete, ze cucoriedky miluju svetlo. Polieval som ich pritom statocne, kazdy den boli vlhke. Precital som si aj, ze cucoriedky sa nedaju prepolievat a ked som ich uplne zlial - voda vytiekla otvormi pod kvetinacmi - cize nestali v tej vode. No aj tak na zaciatku augusta po naliehani manzelky som ich znova presunul na troska tieniste miesto:
Obrázek

Minuly vikend som uz nehnojil - dostali len agro vitality komplex (dazdovkovy caj ako to ja volam)... no ale asi uz im nic nepomoze:
Obrázek

Mozte mi prosim povedat ak viete odhadnut, kde som spravil chybu? Daju sa este nejakym sposobom zachranit? Zena mi tvrdi, ze sa proste spalili od slnka. Ja si myslim, ze im asi tie hnojiva nepomohli. Aj ked vsade som cital... ze cucky znesu aj trikrat davku hnojiva... ze ich neprepolejem... ph papierikmi som kyslost nemeral. Ale mam taky cinsky merac vlhkosti a tam sa to da prepnut na pH. Urcite nie je dobry merac... lebo ocot ukazuje ako 4.5-5 aj ked ocot by mal byt pod 3... ale ked ho pichnem do cucoriedok, ukazuje len tesne pod 7. Cize asi ano, ten substrat proste stratil kyslost. Ale teda, zeby som to ani za vyse mesiaca nevedel skorigovat s tym siranom amonnym (sice len 1 davka), okyslovacom pody od florie (tiez len 1 davka) a kristalonom (2x ho dostali)? Je pravda, ze sa vzdy polievali vodou zo studne - az teda posledny mesiac som sa snazil ak bola moznost, tak ich polievat dazdovou vodou z odkvapu... A ano, asi im su aj tie kvetinace male. Budem vdacny za akukolvek radu/info.

Dakujem!
kupony
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 07 srp 2017, 10:19

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků