Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bobo » 15 črc 2017, 06:29

No a ještě fotky, hmotnosti a rozměry několika odrůd, co už jsou zralé:
Obrázek Obrázek

Atlantic - chuťově dobrá, sladká odrůda, příjemně velké plody
Grover - sladká, ale nevýrazná chuť a drobné plody
Heerma - sladká, výrazně borůvková chuť, ale po plném dozrání
Heidi - spíš kyselejší, nepříliš výrazná chuť, celkově nic moc, drobné plody
Bluetta - mírně nakyslejší, chuťově trochu připomínající lesní borůvky
Herbert - chuťově dobré, vyhovující, ale nepřipomínají borůvkovou chuť
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 15 črc 2017, 11:15

Jiřina píše:Začínám pravidelně sklízet borůvky, zasíťování funguje, ptáci neškodí. Plody jsou pěkné, velké, zalévám, co voda stačí. Objevuje se mi poškození bobulí hmyzem, patrně jsou nakousané od vos, v bobulích jsou vykousané dírky, sem tam nějaká je popadaná na zemi po uhryzání od stopky. Jistě nejde o poškození slimáky, ti letos nejsou. Přijde mi to jako poškození bobulí hroznového vína vosami. Máte někdo podobné zkušenosti?


Tiež mám v niektorých bobuliach vyhryzené dierky, videl som tam mravce, ale či to spôsobili oni alebo len využili dierku, ktorú urobil niekto iný už neviem.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 15 črc 2017, 11:30

bradhal píše:Obdivuju, jako opravdu, že se tak orientujete v chutích. Mám u domu pět rybízů a můžu říct, že jeden je naprosto bez kyselin a bílý mi přijde kořenitý, ale zbylé tři jsou úplně stejné, i když je každý jiná odrůda. Totéž u borůvek. Jsou větší a menší, větší víc vodové, menší víc ...něco..., ale v podstatě stejné. A děti to nerozlišují vůbec, prostě to spasou do poslední kuličky. Asi mám nějaké vadné chuťové buňky.


Určite medzi odrodami čučoriedok nie sú tak veľké chuťové rozdiely ako medzi rôznymi odrodami jabĺk. Nejaké rozdiely medzi nimi predsa len sú a niektoré odrody majú charakteristickú chuť nezameniteľnú s inými (napr. Brigitta, Northland alebo Spartan). Väčšinu odrôd by som ale nedokázal identifikovať podľa chuti.
Veľmi zaujímavá je chuť jednej mojej veľmi neskorej odrody (je to zámena, takže meno neviem). Dobre dozreté bobule majú výraznú príchuť zrelého hrozna. Veľmi chutné bobule! :D
Chuťovo najslabšia je moja najskoršia, ktorú s Palinom tipujeme na Earliblue, tá je naozaj iba priemerná. Z nových odrôd ma zatiaľ zvlásť nenadchla Aurora, je kyslejšia a ani arómu zatiaľ nemá. Možno ju ale treba nechať visieť po zmodrení aj 2 týždne, potom by chuť mohla byť lepšia. Jej posledné bobule ale budú cenné, pretože už vtedy nič iné nebude.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 15 črc 2017, 17:09

Bobo píše:Toro už nám taky zraje, ještě jsem netrhali, vyzkoušíme dnes:
Obrázek Obrázek Obrázek


Na obrázku je pravdepodobne Bluecrop príp. Blueray, ale určite nie TORO.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 15 črc 2017, 18:42

MartinS píše:Veľmi zaujímavá je chuť jednej mojej veľmi neskorej odrody (je to zámena, takže meno neviem). Dobre dozreté bobule majú výraznú príchuť zrelého hrozna. Veľmi chutné bobule!


Daj fotky ako to vyzerá.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 15 črc 2017, 19:50

palino79 píše:Na obrázku je pravdepodobne Bluecrop príp. Blueray, ale určite nie TORO.


Jak poznáš, že je to Bluecrop a ne Toro, to mi teda prosím vysvětli.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4086
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod loni » 15 črc 2017, 21:39

MartinS píše:Tiež mám v niektorých bobuliach vyhryzené dierky, videl som tam mravce, ale či to spôsobili oni alebo len využili dierku, ktorú urobil niekto iný už neviem.

Odháňal som tam osu a mravce sa asi na týchto vyžraných dierkach priživujú.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 15 črc 2017, 21:42

Palino vyfotím to, keď sa najbližšie dostanem do záhrady. Celkom by som bol rád, keby to niekto vedel identifikovať alebo aspoň zúžiť okruh na nejaké 2 odrody. Ale vizuálne je to dosť problém.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 15 črc 2017, 21:45

loni, to je vysoko pravdepodobné, lebo osy nám robia veľa škôd na ovocí (hlavne hrozno), minulý rok sa agresívne pustili do černíc, to nikdy predtým nebývalo, teraz ťažko nájsť nepoškodený plod. :D17
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod loni » 16 črc 2017, 09:58

Máme plno malín. Ovocia niet a tak všetká háveď, muchy a kto vie ešte čo, sedí na malinách. Ani sa mi ich nechce jesť, keď to vidím.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Dragonito » 16 črc 2017, 21:04

Nám osy požrali takmer všetky maliny aj jednu tayberry. U sestry v rakusku zas isli do egresov.
Boli sme v zahradkarstve v madarsku cca 5 km od rakuskych hranic a ceny prisposobene rakusanom. Cucoriedka top hat za 15 €.
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Eli » 17 črc 2017, 07:38

loni píše:Ja som ich vytápal. Ponoril som kvetináč do vody a nechal postáť. Potom zopakovať niekoľko krát. Prípadne pridať do vody zmáčadlo.

Moc sa mi do toho nechcelo, ale napokon som uskutočnila, mravcov nevyplávalo veľa, ale objavili sa lalokonosci, už teda viem, prečo mi niektoré čučoriedky chradnú, dokonca dve odišli úplne :(
Eli
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 39
Registrován: 27 čer 2017, 08:08
Bydliště: Jihočeský kraj 482 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 17 črc 2017, 19:57

Tak môžem potvrdiť že Draper je naozaj "chrumkavý" podobne ako hrozno. Chuť ešte hodnotiť nebudem, bol málo vyzretý. Huron podľa mna iba priemerná odroda ktorá nie je ničím výnimočná.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Dragonito » 17 črc 2017, 23:28

Earliblue po plnom dozretí sladká s príjemnou arómou. Aróma nebola príliš silná tak ako minulý rok. Synovec doposiaľ čučoriedky z tesca odmietal ale earliblue u neho bodovala naplno. Bobule len do 1 cm.
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bobo » 18 črc 2017, 06:26

Zkouseli jsme Duke (byly asi tyden v lednici): prijemna sladkokysela chut, bez znamek chuti lesnich boruvek.
Coville jsme ohodnotili jako velmi sladkou.
North Blue u nas patri k favoritum, ma vybornou, vyvazenou sladkokyselou chut s lehce broskvovou prichuti a velke, krasne kulate plody o hmotnosti cca 3g.
Fotky dodam pozdeji.

palino79 píše:Na obrázku je pravdepodobne Bluecrop príp. Blueray, ale určite nie TORO.

Odrudy sem pisu podle ceduli, tuhle "Toro" jsme kupovali loni v Polsku. Muzu vyfotit i polskeho Bluecropa pro srovnani. Spis bych rada zjistila, co by mohla byt ta noname odruda z Lidlu.
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků