Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod sasman » 18 črc 2017, 08:57

U mě je Duke při plném vyzrani lehce nasladly (určitě bez stop kyseliny). S tím že nemá ani stopu po lesních boruvkach souhlasím. Borůvky na jižní straně keře mi přišly chutnější (hlavně sladší). Plody jsou obří.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Gabriela » 18 črc 2017, 10:26

Vážení a milí, týmto sa hlásim k skupine zasieťovancov proti tým malým opereným beštiám. Pozbierali sme odhadom tak 3/4 kila kým ich objavili. Za posledný týždeň nestihla pre nás dozrieť ani jedna bobulka. V nedelu konštrukcia z pár konárov, a v pondelok nahodená dve siete (4x10m) z Kinekusu. Pre radosť som im nahodila ešte sediacu vranu na odplašenie, abz sa zbytočne nechyztali do siete.
Navyše mi tie beštie malé začali ochutnávať aj aróniu, o ktorú nejavili žiadny záujem. Je trpká, nejedia ju. Len zhadzujú plody.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater
Gabriela
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 22 čer 2017, 01:03

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod georgi77 » 18 črc 2017, 14:40

palino79 píše:Tak potom ked dozrejú hoď sem prosím ťa fotky a sleduj aj termín dozrievania. Huron by mal byť skorý. Ten čo mám ja s paloom má dosť netypické plody a dozrieval až po bluecrope. Jediné čo sa na to podobá je iranka.


Huron - strasne pomaly sa vyfarbuje
Obrázek
Obrázek
dalsi Huron z ineho zdroja
Obrázek
georgi77
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 14 led 2009, 14:10
Bydliště: Nové Zámky, 114 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 18 črc 2017, 15:07

Gabriela píše:...začali ochutnávať aj aróniu, o ktorú nejavili žiadny záujem. Je trpká, nejedia ju. Len zhadzujú plody.


Na aronii ještě dojde, i tu zvládnou až dozraje - vlastně už když není ještě dozrálá - obrat dohola. :D11
My ji měli - stromek - do loňska v zahradě mimo kočičí dosah a bez přehození netkanou textilií jsme neměli šanci něco sklidit. A to se ta netkanka musela pořádně uchytit i kolem kmínku, protože jinak kos prostě vletěl do toho bezpečného stanu a cpal se v klidu a vesele.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4238
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jarod72pm » 18 črc 2017, 17:44

sasman píše:U mě je Duke při plném vyzrani lehce nasladly (určitě bez stop kyseliny). S tím že nemá ani stopu po lesních boruvkach souhlasím. Borůvky na jižní straně keře mi přišly chutnější (hlavně sladší). Plody jsou obří.

My jsme Duke kupovali nedávno v zahradnictví v Uh.Ostrohu a na 3letém keři bylo docela dost borůvek(se divím že to v zahradnictví neožírají :mrgreen: )
nechali pár dní dojet a rodina se shodla že letos jsme ochutnali nejlepší borůvku - dostatečně sladká a aromatická s výbornou chutí ,takže se rozhodlo že se bude dokupovat ještě jedna.Největší bobule měla 2cm takže spokojenost.
Uživatelský avatar
jarod72pm
ouško
ouško
 
Příspěvky: 64
Registrován: 13 srp 2016, 11:59
Bydliště: Otrokovická zahrádka 200 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 18 črc 2017, 20:43

georgi77 píše:Huron - strasne pomaly sa vyfarbuje
Obrázek
Obrázek
dalsi Huron z ineho zdroja
Obrázek


Ako sa tebe pozdáva ten Huron a môžeš potvrdiť zhodu odrody s rôznych zdrojov? U mňa vyzerá takto a to som už asi 150g obral.

Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod zolo49 » 19 črc 2017, 13:12

zdravim, tak aj ja pridavam par fotiek dozrievajucich plodov, 30-40 bobul sa uz zjedlo :) plodiace kriky mam tiez uz zasietovane, vtaky by to vsetko postupne vyzobali.....

https://postimg.cc/gallery/22btdfdgq/
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 19 črc 2017, 14:45

Bobo píše:Odrudy sem pisu podle ceduli, tuhle "Toro" jsme kupovali loni v Polsku. Muzu vyfotit i polskeho Bluecropa pro srovnani. Spis bych rada zjistila, co by mohla byt ta noname odruda z Lidlu.


Tú "lidl" odrodu nepoznám, ale všimol som si že máš za bluegoldom malinojahodu. Ako chutí? Ja ju mám len prvý rok.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bobo » 19 črc 2017, 19:16

palino79 píše:Tú "lidl" odrodu nepoznám, ale všimol som si že máš za bluegoldom malinojahodu. Ako chutí? Ja ju mám len prvý rok.

Mame ji asi 4.rokem. 1.rok nic, 2.rokem male v podstate nepozivatelne plody. Loni plody horke. Letos nejvetsi, muzu zmerit o vikendu nejaky dozraly. Chut nejdriv sladka, ale nakonec to ma horkou prichut. Ale da se to jist, detem to teda moc nechutna. A silene se to rozrusta a buji. Az mi to prave spolecne s ostruzinou stini ty Bluegoldy dva, co pred nimi rostou.
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jiřina » 20 črc 2017, 08:51

Letos zatím spokojenost s úrodou borůvek. Voliera funguje, zatím tam nevlezl jediný opeřenec. Jsou škody od vos, ale nejsou příliš velké. Musím plody trhat o něco dříve než bych chtěla. Včera jsem zkoušela i plody Brigity, manželovi přišla kyselá. Nebyla nakousaná od vos. Vosy řádí hlavně na Spartanu. O víkendu u nás napršely 3 mm, takže jsem opět mohla zalít borůvky dešťovkou. Jinak u nás je již vyhlášen zákaz odběru vody z rybníků a potoků. Přikládám fotky Iranky, ta je mi velmi sympatická. J.

Obrázek
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod minka » 20 črc 2017, 10:24

Moc pěkná, to se to bude sbírat S6
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 359
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 20 črc 2017, 10:37

Jiřina píše:Letos zatím spokojenost s úrodou borůvek. Voliera funguje, zatím tam nevlezl jediný opeřenec. Jsou škody od vos, ale nejsou příliš velké. Musím plody trhat o něco dříve než bych chtěla. Včera jsem zkoušela i plody Brigity, manželovi přišla kyselá. Nebyla nakousaná od vos. Vosy řádí hlavně na Spartanu. O víkendu u nás napršely 3 mm, takže jsem opět mohla zalít borůvky dešťovkou. Jinak u nás je již vyhlášen zákaz odběru vody z rybníků a potoků. Přikládám fotky Iranky, ta je mi velmi sympatická. J.

Obrázek


Tá Iranka veľmi pripomína Huron. Zrelé plody sú takmer identické, aj strapce sú rovnaké. Líši sa iba tvarom listov a farbou dozrievajúcich plodov. Iranka začína meniť farbu na ružovo a Huron na fialovo.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bobo » 20 črc 2017, 19:04

Jiřina píše:Letos zatím spokojenost s úrodou borůvek. Přikládám fotky Iranky, ta je mi velmi sympatická. J.


Moc pěkná borůvka a slušná úroda. S6

Přikládám zase nějaké naše další fotky borůvek: keřík North Blue (2.-5. fotka), roste docela bujně na to, že by měla patřit mezi ty zakrslejší (nevadí nám to :lol:) a chuťově tuto zatím řadíme na 1.místo jako nej... Bluecrop (1. fotka) je pro Palina, opět tedy Bluecrop dle cedulky, kupováno loni v polském zahradnictví.

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

A tady zase nějaké další hodnocení velikosti a chuti plodů:
Duke - možná už jsem psala, sladká, mírně sladkokyselá, ale velmi příjemná chuť.
Coville - velmi sladké plody, trochu nevýhodou je malá velikost.
Bluejay - velké, pěkné, kulaté plody, po plném dozrání chuťově velmi dobré, sladké plody.North Blue - výborná, vyvážená, sladkokyselá chuť s lehce broskvovou příchutí, jak jsem už výše psala, u nás zatím chuťově i vzhledově (krásné kulaté plody) patří na 1. místo.
Denise Blue - rovněž chuťově výborná, jen trochu méně sladká než North Blue, musí se nechat plně dozrát, plody hezky kulaté.
Chandler - obrovské plody, velikostí mu konkurovala jen Nui, lehounce nakyslá chuť, velmi šťavnaté plody.

Obrázek Obrázek
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Helena » 20 črc 2017, 21:45

Hm,u mě Bluejay je pozdější,teprve se začíná modrat.A bobulky má taky dost velké,ale více zploštělé,určitě ne kulaté S2 ,ze začátku dost kyselé,po řádném dozrání velmi chutné. S2
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 20 črc 2017, 22:01

Bobo píše:Bluecrop (1. fotka) je pro Palina, opět tedy Bluecrop dle cedulky, kupováno loni v polském zahradnictví.


Môže to byť Bluecrop, porovnaj chuť a tvar plodov s "TOROM", mali by byť rovnaké. Ešte sa mi nezdá Duke ja mám úplne iné plody podobné spartanovi, len trochu menšie. A ker má na jar výrazne lesklé listy ako z vosku. Pri popise chuti Dukea sa skôr stotožňujem so Sasmanom, teda po vyzretí jemne sladká bez kyselín. Ešte skúsim chladničku či sa to zlepší ako píšu.

Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků