Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 23 črc 2020, 19:16

U toho 3. obrazku pisou dokonce vyska 8 stop, coz je 2,4m a sirka 1,5-2,4m :D
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 24 črc 2020, 06:29

Je hezke ziskavat takhle informace, ale vemte v potaz, ze to je vlastne rostlina ... v dobrych podminkach vam naroste nejaky prumer,ktery se udava globalne na webu. Ale kdyz ty podminky ma ,,perfektni,, tak proste naroste vic. A o vlivu slechteni ani nemluve...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 24 črc 2020, 09:09

V souvislosti s údajem o šířce borůvky, mě letos napadl možná další důvod stříhání a omlazování borůvek. Tak například Bonus, 7 let, nestříhaná zatím, výška 150cm. Vždy dosud rostla vzpřímeně, i s plody, ale letos, jak jsou ty plody nacucané vodou a navíc plodí hlavně ve vrcholových rozvětveních, které jsou každým rokem výš a výš, větev to neudrží a jde k zemi. Takže by tak mohla mít najednou šířku 3m. Bude mi asi srdce krvácet, ale budu se muset letos dát taky do stříhání.
Letos nemám na borůvky čas, ty pokácené klacky jsou ještě z loňského zasíťování.
Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 24 črc 2020, 11:35

Radku a ten Bonus jakou ma prosimte chut? Pry je takovej kyselkavejsi, ale nevim..muze mit dost velky bobule..s tou sirkou mas pravdu no, to pak 2m boruvka ma sirku kdyz je obtezkana urodou 4 m :? Takze tohle je taky potreba zvazovat pri vyberu rostliny..ze ty vetve lehnou, pokud nejsou vyvazany..ja vetsinu keriku budu muset presadit,radsi tedka nez pozdejc..proste budou nejspis vetsi nez se vsude ofiko udava..ale to plati treba i u ruzi..jsem koupila do 70 cm vysokou ruzi a dneska ma 1,30 vysku a to same sirku :D Takze bacha pri vyberu, vzdycky je nutny spis ty desitky cm pridavat nez doufat, ze rostlinka bude poslusne kompaktni..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 24 črc 2020, 12:18

Hodně se toho dá spravit střihem, zejména pokud člověk preferuje kvalitu (plodů) nad kvantitou ( na jaře nás stav keřů donutil k razantnímu střihu, teď už to není poznat a spíš si říkáme, proč jsme nestříhali víc. Borůvky jsou, samozřejmě i díky nadbytku vody, obrovské a velmi chutné)
Jinak - máme v jedné vaně tři keře, výška většiny kolem 160cm a víc, kvůli síti se je snažíme udržovat nižší, na šířku to omezujeme vyvázáním - zase kvůli síti - takže šířka keřů o moc šířku vany nepřesáhne. Vana normální plechová koupací smetišťová :D ). Borůvky moc místa nepotřebují, vůbec jim nevadí větve přes sebe, odrůda přes odrůdu :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4209
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 24 črc 2020, 12:26

To ja je daval 1,2M od sebe ... ted si rikal ze sem mohl dat klidne jen 1m. A nemusel bych objednavat 90m² site :D
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 24 črc 2020, 12:36

A jak se udrzuje nejaka rozumna vyska? To jako tu vetev nahore ustrihnete a ona se pak rozvetvuje do stran? A na tech bocnich vyhonech plodi?
Ja mam vedle sebe Bluecrop a Bluegold ve vzdalenosti 1 m od sebe a uz tedka jsou do sebe uplne prorostle..taky ten bluegold nechce moc rust..Bluecrop ho podle myho utiskuje..a ma jen 4 hlavni novejsi vetve, takze neni moc co redukovat..takze je chca nechca rozsadim..kam ja to vsecko dam :D
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 24 črc 2020, 13:36

Ano, zastřihujeme vrcholky a ano, rozvětví se to a ano, plodí to :) . A taky to pak ochotněji vyráží odspodu.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4209
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 24 črc 2020, 14:54

Přesně tak, takto to pěstuji i já. Jakmile se na větvi objeví na kůře mozaika a malé větévky na konečcích začnou prosychat, seříznu (odlomím) to na zdravé dřevo. Větévka znovu obrazí novými zdravými krásně zelnými výhony. Rostlina pak vypadá jako takový trychtýř, dole je úzká a směrem nahoru se rozšiřuje. Kvete pak hlavně nahoře, plody mají slunce a dozrávají do výborné kvality.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 24 črc 2020, 19:24

Tak dekuji za tip :) ty bobule v nizsi casti kere jsou fakt horsi kvality..ale ja mam keriky hodne mlady, tak kdyz bych to odspodu vsecko vystrihala, tak mi toho moc nezbyde.. zatim nechavam neco aspon na ochutnani a az povyrostou, budu se zamerovat na tvarovani a nechavat ty plody spis nahore..jedina boruvka u mne, ktery je jedno jestli ma bobule dole nebo nahore, je odruda bluegold..mam pocit, ze ma bobule vsechny stejne velky at jsou kde jsou..i ty co jsou uplne dole, tak jsou stejny jako ty nahore, proste jedna jako druha a velikost plodu uspokojiva..driv jsem premyslela, ze se ji zbavim, kvuli te kyselkave chuti, dlouho zraje nez nabere cukr a dale kvuli vzhledu kostete, ale kdyz by dostala prostor, tak se treba stane zazrak a ten tvar kere vylepsi :D asi to s ni jeste zkusim, ale letos nejvic u ni plody opadaly kvuli plisni, tak snad se to nebude priste opakovat :?
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 24 črc 2020, 20:29

Petra75 píše:Radku a ten Bonus jakou ma prosimte chut? Pry je takovej kyselkavejsi, ale nevim..muze mit dost velky bobule...

Bonus u mne patří mezi ty chuťově preferované. Nemám rád kyselé, ale ani ty jen sladké (cukrově sladké - např. Putte). Nejvíc preferuji ty slaďoučké s trochou té kyselinky. Loni patřil do této kategorie spolu s Hannah (ta byla loni asi nejlepší). Letos je to všechno asi o stupínek horší, jeho chuť je dle dozrání sladkokyselá až hodně sladká. Hodně dobrá je letos ta O' Neal. Předčila i Hannah. Velikost bobule Bonusu je až 21mm. Je to kvalitní borůvka a dobře roste.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 24 črc 2020, 22:16

Petra75 píše:Tak dekuji za tip :) ty bobule v nizsi casti kere jsou fakt horsi kvality..ale ja mam keriky hodne mlady, tak kdyz bych to odspodu vsecko vystrihala, tak mi toho moc nezbyde.. zatim nechavam neco aspon na ochutnani a az povyrostou, budu se zamerovat na tvarovani a nechavat ty plody spis nahore..jedina boruvka u mne, ktery je jedno jestli ma bobule dole nebo nahore, je odruda bluegold..mam pocit, ze ma bobule vsechny stejne velky at jsou kde jsou..i ty co jsou uplne dole, tak jsou stejny jako ty nahore, proste jedna jako druha a velikost plodu uspokojiva..driv jsem premyslela, ze se ji zbavim, kvuli te kyselkave chuti, dlouho zraje nez nabere cukr a dale kvuli vzhledu kostete, ale kdyz by dostala prostor, tak se treba stane zazrak a ten tvar kere vylepsi :D asi to s ni jeste zkusim, ale letos nejvic u ni plody opadaly kvuli plisni, tak snad se to nebude priste opakovat :?


Postrik to jisti ...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 24 črc 2020, 22:52

:D Johny snad pristi rok nebudeme zas schyzovat.. :o koukam,ze za chvili bez postriku uz clovek nevypestuje nic..jsem letos 3x strikala rajcata a stejne mi zdechaj na plisen bramborovou..ty boruvky jediny jeste zijou a plodi bez postriku..zatim S8
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 25 črc 2020, 00:18

Ja te plisne mel ranec na boruvkach. Opravdu ztrata cca 20kgboruvek... takze pristi rok pro jistotu. Navic sem sehnal bio ... takze je to prevence.
Naposledy upravil JohnyF dne 25 črc 2020, 08:10, celkově upraveno 1
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 25 črc 2020, 08:07

Tak sem u ranni kavicky ochutnal sweetheart a musim rict ze opravdu nic moc ... krome chandlera,toro a popcornu uz mam vse ochutnane a jedine co bylo horsi je bluegold ktery je letos dost kyseli a northcountry ktera byla kysela ze se nedala ani pozrit.

Jeste neochutnam letos razz,bluecrop,chanticleer,zuckertraube a reku ,ktere nenasadili nebo nebo je skosila plisen.

Prijemne si pochutnavame na dukovi,bridgite,northlandovi,bluejay a goldtraube 23 a to malo co zbylo na hanah... ty sou letos nejlepsi.

Spartan je takovej neviraznej
Meader prumer

A doobjednal sem si duke,chandler,patriot a nelson
:)
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků