Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 25 črc 2020, 10:49

Radku, dekuju za popsani podrobne chuti odrudy Bonus..si mne dost uklidnil..jsem si myslela, ze na tom youtubu to testujou nedozraly..ja jsem Bonus prave videla, ze ho maji obcas u nas v jednom soukromem zahradnictvi, kde jsou boruvky za priznive ceny. Maji tam celkem vyber na jare..Jinak maji vsude ty klasicky komercni odrudy..

Johny, nejis ty boruvky nedozraly? Ja bydlim v nizsi nadmorsky vysce nez ty a bluegold mam zatim jeste kysely..jen ojedinele bobule ty nejvic na slunicku jsou uz uplne sladke..nech ho poradne dozrat a dlouho si ho nevsimej..je fakt nechutne kyselej, kdyz ho utrhnes driv nez je zdravo :lol:
Jinak ta odruda Zuckertraube? Uz to tady parkrat to jmeno padlo..to je Goldtraube bez cisla?? Nebo je to jina odruda..?
Chandler jsem ochutnala loni, tenhle rok stagnuje, je presazenej do lepsich podminek. Pro sychr, kdyz by to neprezil, mam jeste jednoho v kvetinaci, polska sazenice z Baumaxu.. Chut je vyborna, takze tim si chybu neudelal..Nelson jsem koupila prave proto, ze byl dost chutove vychvalovanej a ma velky bobule..ale mam malickyho a nevim, jestli prezije..
Loni byla u mne vyborna Goldtraube 23, ma vetsi kulate bobule a sladkou vinovou chut s lehkou kyselinkou..musi se nechat take poradne dozrat na keri, jinak je kyselkava..
Jeste bych zminila odrudu Hortblue Petite..je vyslechtena pro rust v kvetinaci, boruvka vyska do 1 m, mam ji 4.rokem zasazenou v zemi..
Loni mela dost boruvek, velikost plodu u mne mensi. Loni byly bobule vetsi, letos velikosti nic moc, ale zase se boruvka konecne dala do rustu, ty 3 roky skoro nerostla..nejspis zpusobeno vetsi zalivkou a lepsi peci o ni S6 ..jinak celkem nenarocna, snese vyssi ph a obcas i prisusky..ze zacatku jsem ji trapila dost a prezila to S14 Bobule sice nejsou moc velky, ale maji opravdu hodne boruvkovou chut, skoro jak boruvky z lesa, takze za to je u mne cenena..Roste velmi kompaktne..pise se o ni, ze plodi 2x za rok, to sice ano..ale ty druhy plody jiz nedozrajou..ale v mezidobi nez najede 2.vlna kvetu, tak ojedinele nakveta a tyhle plody dozraji..teda loni to takhle bylo..
Posilam foto a detail plodu boruvky Hortblue Petite, uz byla skoro obrana, takze plodu tam uz moc nebylo, zraje od zacatku cervence tak celej mesic postupne..

Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 25 črc 2020, 11:08

Johny, mám dojem, že Sweetheart a Razz byly vypíchnuty na jednom západním reklamním videu, jako jedny ze tří nejlepších. Někdy jsou spolehlivější informace od poctivých domácích prodejců a pěstitelů borůvek.
Bluegold byl loni jen kyselý, letos kyselý až sladkokyselý. Dále North Country a North Sky u mne letos taky propadák. Spousta květů a žádný (krom cca 10) plod, které jsou bez chuti. Napadla je puklice, možná je to tím.
Bluecrop je sladkokyselý, Chanticleer je cukrově sladký, velmi dobrý a Reka je taky hodně sladká, taky chutná odrůda. Spartan je cukrově sladký, ale takový nevýrazný. Hannah´s choice je letos horší než loni, sladkokyselá až hodně sladká.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 25 črc 2020, 11:19

S tím Bluegoldem souhlasíme s Petrou, zapomenout na něho, nevšímat si toho, že borůvka je už kompletně modrá a počkat - a pak radši ještě chvilku počkat :) . Ony se ty opravdu zralé borůvky potom ještě zvětší - trhat jen ty největší a nevšímat si barvy. Pak jsou opravdu vynikající.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4207
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 25 črc 2020, 11:42

nene píše:S tím Bluegoldem souhlasíme s Petrou, zapomenout na něho, nevšímat si toho, že borůvka je už kompletně modrá a počkat - a pak radši ještě chvilku počkat :) . Ony se ty opravdu zralé borůvky potom ještě zvětší - trhat jen ty největší a nevšímat si barvy. Pak jsou opravdu vynikající.


Presne tak! Souhlas :wink:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 25 črc 2020, 13:25

Jako to je o chuti. Me kyseli veci proste nejedou, proto reknu ze je kyselej jak ..... ale tchanovi chutna. Jinak ten sweet mel 3 bobule a navic je 2letej. Treba pristi rok bude lepsi. A razz taky 2lety mi nedozral kuli te plisni stejne jako spousta jinych.

Ale duke me oslovil na tolik ze sem poridil 3.ho ... ten 2. Pujde jako rezerva kdyz je malej a jen 1.kosterni vetev.

- petro nevim zda to tak vazne je ale co sem zjistoval tak ,,zuckertraube,, je puvodni boruvka vyslechtena v nemecku a z te se pak slechtilo dal na goldtraube 23,71 a jeste tusim jedna. ,,zuckertraube,, byla chutove vyvazena a vynosnost se udajne pohybuje az k hranici 14kg na ker,...Bohuzel zdroj neni duveryhodny. Stejne jako pravdivost me odrudy... dale nechapu jestli fakt byla tak super proc uplne zmizela z trhu...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 25 črc 2020, 16:11

Johny, tak pokud je to ta puvodni nemecka odruda, tak se jedna asi nejspis o odrudu Goldtraube, ale bez cisla..proste jen Goldtraube..ten nazev Zuckertraube je asi ten puvodni nazev tyhle boruvky..ale opravte mne jestli mate jiny info..No a z tyhle puvodni Zuckertraube (nyni Goldtraube) se vyslechtily jeste dva klony a to Goldtraube 23 a Goldtraube 71..Takze myslim ze je to nejak takhle..jiny informace jsem nezjistila. A ta Goldtraube bez cisla se uplne bezne letos prodava vsude, narazila jsem na ni nekolikrat..nevypada ze by zmizela z trhu, prave ji prodavaj dost, jen pod jinym oznacenim "Goldtraube"..tak snad nepisu blaboly :D
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 25 črc 2020, 17:12

Prave te ,goldtraube,, bez cisla je ta 3vyslechtena ze zuckertraube pokud to co sem cetl je pravda,dokonce sem ji videl z oznacenim goldtraube tusim ,,65,, ale je pravda ze co sem cetl muze byt blabol a ja tu kecam kraviny.cetl sem o tom jen jednou z jednoho zdroje.takze Nevim ...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 25 črc 2020, 17:45

:D :D snad neplacame blaboly oba dva.. :D14 Faktem je, ze na tu odrudu "Zuckertraube" jsem nikde takhle v zahradnictvi nebo i jinych obchodech, nenatrefila..ty jsi ji videl prodavat s oznacenim Zuckertraube? O Goldtraube 65 jsem taky nikdy neslysela :lol:
Ty jo, my tady jeste vymyslime novy odrudy.. :D8
Ja mam v povedomi jen 3 nemecke odrudy, Goldtraube bez cisla(oznaceni), pak Goldtraube 23 a Goldtraube 71.. :wink:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 25 črc 2020, 18:19

Mno, po cca 13 letech pěstování jsem nějak u kanadek přestal řešit odrůdy a dělím je už jen na "dobré" a "lepší". Většinou se to při sběru stejně dá do jedné misky a pak se to dlabe po hrstích nehledě na to co je co. Keře mám samozřejmě i nadále označené, ale fakt nemám potřebu to nějak sledovat.
To jen takový postřeh k diskuzím typu Goltraube 791 versus Goltraube 2461 vs ....
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 25 črc 2020, 19:04

Vazne nevim...

Moon to je jen takove to - zkusim jeste tuhle,treba bude lepsi nez tamhleta ... nekomu chutna to nekomu tamto. A proc se spokojit s dobrym kdyz muzu mit jeste lepsi :)

Pokud northcountry bude pristi rok chutnat jako letos tak ji rad vymenim treba za northlanda ktereho uz mam a mooc chutna :D
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 25 črc 2020, 22:28

moonvil píše:Mno, po cca 13 letech pěstování jsem nějak u kanadek přestal řešit odrůdy a dělím je už jen na "dobré" a "lepší". Většinou se to při sběru stejně dá do jedné misky a pak se to dlabe po hrstích nehledě na to co je co. Keře mám samozřejmě i nadále označené, ale fakt nemám potřebu to nějak sledovat.
To jen takový postřeh k diskuzím typu Goltraube 791 versus Goltraube 2461 vs ....


Chapu te, uz ses proste mazak v pestovani boruvek a dostal ses do faze, kdy uz to zvladas levou zadni a proste uz to tak nejak neresis..stejne jsou vsechny modry a dobry :D

Ja a Johny a nevim kdo jeste jsme holt jeste zapaleny zelenaci, ktery o pestovani boruvek sbirame informace od Vas, zdejsich mazaku S6
A odrudy resime proste proto, aby jsme vedeli, o kterem druhu boruvky se to vlastne bavime..kazda ma svoje specificky vlastnosti, kvuli kterym ji nekdo pestuje..proto taky existuje tolik odrud a druhu..aby si kazdej nasel tu svoji, ktera mu vyhovuje nejvic, jak v pestovani, tak v chuti...takze asi tak nejak..jeste to zatim proste moc zerem S14 8)

Tak se zeptam teda na neco vic odbornyho, dotaz pro zkusenejsi :wink:
Dotaz ohledne granulovane siry..v zahranici hojne pouzivana k okyselovani substratu...vzhledem k tomu, ze s tou kyselosti tak nejak valcim, tak jsem se rozhodla ze budu okyselovat substrat granulovanou sirou..mate s tim nekdo nejakou zkusenost ?
Pry ten efekt okyselovani je dlouhodobejsiho charakteru a tak celkove ma dobry vliv i na dobrej rust a vitalitu boruvek..
Vyrobce siry doporucuje pri jiz vysazenych rostlinach davkovani nanejvys 100 g na 10/m2...ale pestitele doporucuji az 50 g rozhodit okolo rostliny a zapravit do substratu...neni to nejak moc? Nechci to s tim prehnat..
Klasickej okyselovac funguje take, ale ten efekt je kratkodobejsi, musi se aplikovat casteji a taky je docela drahej..
Efekt uplneho okyseleni substratu by se mel dostavit po 6-9 mesicich, protoze se sira rozklada postupne pusobenim bakterii v pude..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 26 črc 2020, 01:01

Goldtraube bez čísla mám 6 sezónu, no ani jeden rok nevyprodukovala chutné plody. Pri plnom dozretí boli plody kašovitej konzistencie trochu sladké tj. o jeden level vyššie ako úplne bez chuti. Minulý rok som jednu rastlinu daroval a tento rok ju bude nasledovať aj druhá.

Obrázek

Na jej miesto sa už teší v 30l vedre predpestovaná Hannah choice.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 26 črc 2020, 08:31

Tak toro letos asi taky neochutname. Zacina nejak kropenatet... vetve i plody :(
Obrázek

A ted pri vyfoceni sem zjistil ze prosychaji listy ale pouze ze spodu... asi je cas na vymenu ....

Obdobny problem mela uz loni ale v 1/10 mire...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Stanley_51 » 26 črc 2020, 08:36

Mám také jednu borůvku Goldtraube, roste mezi dvěma meruňkami. Občas k ní přisypu trochu rašeliny, abych zmírnil dopad vápnění meruněk.Plodí pravidelně a nevypadá, že by jí to nějak vadilo. Plody má chutné a poměrně velké. Vedle ní jsou ještě 2 borůvky a ani na nich není znát nějaké trauma. Letos byly všechny tři keříky doslova obsypány plody a přitom moje péče o ně je naprosto minimální.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 26 črc 2020, 11:07

Palino, mas ji ale jinak krasnou, divim se, ze neni dobra..holt v ruznych podminkach chutna jinak..

Johny, podle fotky ta boruvka vypada v pohode..nez ji vyhodis, tak sem hod fotku cely rostliny a detaily..ja mam taky sem tam neco na boruvkach..musis posuzovat celkovej stav rostliny, ne resit par tecek na listu nebo plodu..tu moji Hannah's choice bys urcite uz vyhodil :lol:
Ta teda hraje vsema barvama S13 :|
Ale zatim nebudu resit, bud se osvedci a prezije nebo se ji holt u mne nelibi..
Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků