Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 26 črc 2020, 12:45

Tak to bys mela videt jine... pokud problem nejde do plodů tak ho prehlizim ... ale proc pestovat ker boruvky kdyz ne pro plody???

Treba tady northland 6lety - zde se spise jedna o vysokou vyzralost
Obrázek

A chandler ktery ma jen listy napadene

Obrázek

U tech to vidim jako ze v poradku ...
Ale kdyz toro ma problem na 2letem prirustku i na plodech a to 2 rokem ...
Obrázek
Tak v tom problem uz vidim...

To je pres internet kupovane jen ten nevim jestli ze spomyslu nebo z karvine. Ale jednalo se o 2xtoro , hanah , chanticleer a toho podivneho patriota jak sem tu psal minuly tyden...
1toro odesla uz loni. Rekl bych na silne rozjetou gordonii. ,,patriot,,sel pryc ted v tydnu, hanah ma jednu kosterni vetev a jeden slaboucky vyhonek, chanticleer je na dreve cela cervena ale roste (plody zasahla plisen na 100% a odpadali,ale bylo jich malo takze zadny drama) a ten druhy toro mel loni silne kropenate listy a bez plodu, letos ma cervene vetve a kropenate listy,ktere sou ze spoda uplne suche a hrube a kropenatost zacina jit i do plodu ...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 26 črc 2020, 12:49

Jinak tvoje hanah je ve cca stejnem stavu jako muj popcorn a to bych rekl ze je ok...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 26 črc 2020, 13:40

Johny, presouvam se na sekci Problemy s boruvkou a posilam ti tam 3 fotky meho Chandlera, ktery je na jare presazeny z nevyhovujicich podminek, mel malo prostoru, do lepsich a je zde vic na slunci..zasazen podle navodu boruvkove farmy Provodov..
Takze si ty fotky poradne prohlidni a myslim ze jsem ja, ten, kdo by mel vic schyzovat, ze mu boruvka hraje vsema barvama a vubec neroste :lol:
Jinak na tech tvych boruvkach neshledavam nakej vetsi problem..ty barvy na tech listech jsou jen ukazatele, jak boruvka prijima ziviny a nebo reakce na substrat nebo nevim co dalsiho..myslim, ze tenhle rok to nebudu vubec resit, boruvka si vytvari korenovy system a proto nejspis neroste..pak se tam musi nastartovat mykorhiza, aby zacla prijimat ziviny tak jak ma...korenovy system vytvari, to uz jsem zjistila..takze doufam, ze umrit snad nehodla :D ale jak mi bude takhle skomirat dalsi 2 roky, tak zasadim jinou..
A ty jsi ty boruvky pokud vim presazoval? Tak nemuzes ted resit ze jim hrajou listky nakou barvou navic :wink: Ty 3 boruvky na foto jsou podle myho oka..uvidis jak budou prosperovat dal, dej jim trochu vic casu :wink:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 27 črc 2020, 15:14

Jen tak pro info posilam foto boruvky, kterou jsem objevila vcera v jednom lepsim a drazsim zahradnictvi u Prahy, boruvka vzrostly ker,
2x plodici..nekde pisou dokonce staleplodici..odruda Hortblue Petite..
Tak jen pro ty, koho tahle odruda zajima, tak dokaze dorust dokonce do vysky 1,5 m...takze celkem vzrostly ker a ty boruvky mela taky asi 3x vetsi nez mam na ni ja :lol: Ale zase nez doroste do takovych rozmeru, tak to musi trvat leta, takze, pokud si ji nekdo nekoupi za ty 2000 Kc uz takhle narostlou, nejspis se tehle vysky nedocka..
Mne roste dost pomalu, takze jsem v klidu, ze by mi zbourala zahradu :D
Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 27 črc 2020, 15:26

... za ty prachy bych si radeji koupil 10 3 letych,nebo 5 4letych... ale vypada hezky to ano.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 27 črc 2020, 15:34

Tak to je jasny...ja to sem chtela poslat jen jako raritku...jakoze si clovek muze koupit opravdu vzrostly ker, kdyz mu neni lito penez...ale uprimne nevim, jestli zrovna tahle odruda za tyhle penize stoji...Podle myho jsou lepsi a chutnejsi odrudy...ale zase tahle je dost plodna..tech plodu nasadila na jare strasne moc..tzv. preplodila...jenzy ty plody ji skoro vsechny opadali..likvidovala jsem na ni puklice, tak proste potom opadaly a boruvka se dala konecne po 3 letech do rustu..je to takova snazivka, letos si teda dava oddech, ale s tou plodnosti se jinak opravdu snazi S6
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 27 črc 2020, 17:13

Petra75 píše: Jeste bych zminila odrudu Hortblue Petite..je vyslechtena pro rust v kvetinaci, boruvka vyska do 1 m, mam ji 4.rokem zasazenou v zemi..
Loni mela dost boruvek, velikost plodu u mne mensi. Loni byly bobule vetsi, letos velikosti nic moc, ale zase se boruvka konecne dala do rustu, ty 3 roky skoro nerostla..nejspis zpusobeno vetsi zalivkou a lepsi peci o ni S6 ..jinak celkem nenarocna, snese vyssi ph a obcas i prisusky..ze zacatku jsem ji trapila dost a prezila to S14 Bobule sice nejsou moc velky, ale maji opravdu hodne boruvkovou chut, skoro jak boruvky z lesa, takze za to je u mne cenena..Roste velmi kompaktne..pise se o ni, ze plodi 2x za rok, to sice ano..ale ty druhy plody jiz nedozrajou..ale v mezidobi nez najede 2.vlna kvetu, tak ojedinele nakveta a tyhle plody dozraji..teda loni to takhle bylo..
Posilam foto a detail plodu boruvky Hortblue Petite, uz byla skoro obrana, takze plodu tam uz moc nebylo, zraje od zacatku cervence tak celej mesic postupne..

Velmi zajímavé informace, Petro. Tady bych se chtěl trochu pozastavit, protože mám celkem 6 odrůd borůvek na zahradě. 3 úplně původní, které ještě někde splašil děda za komoušů, kdy to skoro nešlo sehnat, asi proto, že byly ty borůvky kanadský... :( Děda je měl pouze v klasické zemině, ale pod tisem, takže nějaké to okyselení přeci jen měly. A pak 3 z již novějších, ale to jsou také tak asi 10 leté keře, které jsem porůznu nakoupil jako velkoplodou, hroznovitou a bůhvíjakou ještě. Odrůdu nevím ani u jedné, tedy snad až na velmi pravděpodobně Elisabeth, kde mi pomohl s identifikací Radek (ještě jednou moc díky!).
Ty 3 odrůdy po dědovi, vlastně to byly 3 keře, pomalu chřadly, až jsem je musel vykopat, doslova rozřezat kořeny na kusy, rozdělit a přesadit. Tedy až na jeden. Ten byl kupodivu celkem v pořádku a je stále na původním místě, už bude mít možná tak 40 let. A pořád masivně plodí a roste. Podle tvého popisu Hortblue Petite je to skoro jistě ona, nebo přinejmenším některý z rodičů. Skoro vše na ní sedí, snad jen to dvojí kvetení ne. Jinak je to nejúrodnější z borůvek, má oproti ostatním evidentně kompaktní nižší vzrůst, přežila vlastně úplně vše, je nejranější, plody jsou sice menší, řekl bych o trochu větší než klasické lesní borůvky, ale ta chuť je naprosto báječná. Úplně jako lesní borůvky, akorát možná trochu sladší. Jím to po hrstech, to se ta chuť dá úplně nádherně vychutnat. Mrkni prosím na následující fotky (na úplně horní fotce ta malá vlevo) , zda by to nemohlo být ono:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Foto: VDF, 26.07.20

Na té vrchní fotce je i docela dobře vidět, jak jsem to myslel s tím pěstováním. Skoro veškerý mladý obrost se drží nahoře, kde to pak další rok i zraje.
Jinak tady je ještě jedna z těch starých odrůd. Plody jsou v plné zralosti temně modré, až bych řekl skoro do černa, má takový hladký neojíněný povrch, vypadá úplně jako velká lesní borůvka a i má takovou dochuť, i když asi není tolik aromatická. Je ale velmi osvěžující, protože má příjemné kyselinky, podobně jako lesní borůvka. Je velice vitální, dělá kupu mladých výhonů, plodnost je taková spíše střední, řekl bych. Takováto tmavá barva se mezi těmi novými odrůdami borůvek také příliš nevidí, přijde mi.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Foto: VDF, 26.07.20

Jinak mají všechny ty staré borůvky oproti těm novějším jedno společné. Všechny mají v plné zralosti nakonec dochuť jako běžné lesní borůvky, akorát se liší v obsahu kyselinek a aromatičnosti. Nikdy bych se jich po této zkušenosti nezbavil. Ty nové odrůdy jsou sice také sladké a velmi chutné, mají oproti těm původním obří plody, ale ta chuť těch borůvek mi tam nějak chybí. Vymyká se mi ještě jedna z těch novějších, kupovaná v Kruhu jako velkoplodá. Má opravdu velké plody a zcela specifickou velmi aromatickou sladkou chuť. Přijde mi to jako trochu po muškátovém oříšku. Ta je zajímavá, ale lesní borůvky v ní cítit také nejsou.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 27 črc 2020, 19:54

Hofis: mas krasne vzrostle kere boruvek, na ty si ja budu muset jeste chvili pockat :wink: Urcite se jich nezbavuj, protoze to bude dneska uz raritka a nikde takovy odrudy nejspis nesezenes..Ty novejsi odrudy si muzes koupit kdykoliv budes chtit..
Jak pises, dneska uz se pestuji vetsinou odrudy s ojinenim...to ma svuj duvod, ktery pestitele boruvek vysvetluji tak, ze jsou do toho spotrebitelem tlaceni. Boruvky bez ojineni se proste spatne vykupuji a za nizsi ceny, zakaznik takove boruvky nechce..pripadaji mu na pohled ne zrovna cerstve..Proto se plati vyssi vykupni cena za boruvky ojinene tim zvlastnim stribrnym nadechem.
Co se tyce jestli mas boruvku Hortblue Petite, tak myslim, ze spis ne, protoze tato odruda je pomerne nova a ty pises, ze mas kere starsi 40 let :) Dale ma tato odruda takove hodne uzke a podlouhle listy, tak se podivej na fotky a porovnej to...pak jeste posilam fotku kvetenstvi teto odrudy..ty kvety jsou hodne specificke...takove tvarem trubicky...takze taky bys mohl porovnat podle kvetu...no a posledni je, ze nakveta i po urode jednotlivymi kvety a pak v zari nakveta podruhe a to jsi rikal, ze se u tebe nedeje..Jukni na fotky :wink: ta fotka kvetu je z webu, ja ji bohuzel na jare nevyfotila..byla samy kvet, skoda :?
Obrázek

A na dalsich fotkach jsou videt listy a jednotlive male plody, ktere se utvorili nedavno, to je to jednotlive nakvetani nez prijde druha vlna kveteni v zari

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 27 črc 2020, 20:00

Před těmi 40 lety se dal v Česku koupit Pioneer.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4234
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 27 črc 2020, 21:49

Díky moc za postřehy!
Petra75: Zajímavé, i ten květ je, jako by tomu z oka vypadl.
Obrázek
Foto: VDF, 25.05.20
Je to nějak moc genetických znaků najednou, tipnul bych to i na nějakou přímých linií předků, ale může to být i náhoda, to určitě. :)

Nene: Děkuju! Problém je ten, že mám z té doby 3 odrůdy, krásně rozdělené na ranou, středně ranou a pozdní. A teď včíl mudruj ogare, která z nich to je. S2 :lol:

Né, je mi to upřímně jedno, co to mám, jsem s tím spokojen, plodí to dostatečně, je to zdravé a prakticky bezúdržbové. Navíc zcela specifická chuť lesních borůvek, která těm větším borůvkám už prostě chybí. Takže nebudu redukovat a naopak letos rozšiřuji osvědčené „staré“ odrůdy. S14
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 27 črc 2020, 22:22

Hofis: neres odrudy, jak uz psal jednou Moonvil, odrudy se deli jen na ty s lepsima chutnejsima plodama a pak na ty s horsima mene chutnyma plodama.. :lol: :lol:
Hlavne ze ti chutnaji :wink:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod fahrweed » 28 črc 2020, 00:29

Dnes první zkušenost s Pink Lemonade. Ukázalo se, že i když jsou jen lehce narůžovělé, tak už jsou vyzrálé. Příjemná, voňavá, sladká chuť. Velikost není z fotky patrná, ale byla cca 1,5 cm.
Tak jsme sklidili pár borůvek a koukám, že na mladých výhonech se dělají hnědé fleky. Omlouvám se za dotaz začátečníka, ale je to choroba nebo tak zraje dřevo mladých výhonů?


Obrázek

Obrázek
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 28 črc 2020, 08:06

Tyto fleky se objevují na mladých výhonech vždy - a to včetně vitálních, hezky plodících rostlin a zdá se mi, že nejvíce na straně ke slunku, takže to považuju za normální proces vyzrávání dřeva. Když ale odejde plodonosná větvička a takovýhle rezavý flek se objeví na její bázi, tak to může být i nějaká houba, pak je otázka do jaké míry je to pro ten hlavní výhon nebezpečné. Zatím mi připadá, že většinou to stačí ustřihnout na té bázi, protože kdybys to chtěl řezat až do zdravého, tak si odstřihneš spoustu plodů a listů co je nahoře. Nevím jestli jsem to popsal srozumitelně...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 28 črc 2020, 10:56

Ano, uplne srozumitelne :) ...pokud nezacnou usychat bocni vetvicky, ktere z tech skvrnitych oblasti rostou a zcvrkavat se plody, tak boruvce je prd a tahle zatim vypada, ze je uplne v pohode.. :wink:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 28 črc 2020, 12:52

Taaak dokud to nejde do plodu nebo to nezacne ,,prosychat do hloubky,, nebo mokvat tak neresim :) kdyz je to extrem tak odstrihnu. V nejhorsim odsadim aby se to pripadne nerpzneslo na jine kere.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků