Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod zolo49 » 04 srp 2020, 18:50

už to dozrieva.....
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 04 srp 2020, 20:39

Jezismarja takovy velky hrozny S8 , uplna provokace ty fotky..mi z toho spadla lzicka do kafe, kdyz jsem to zkoukla :lol:
Nadhera S6
Co to je za odrudu na ty prvni fotce? :wink:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod zolo49 » 04 srp 2020, 21:29

ahoj Petra.... mal by to byt patriot... ale nie som si 100% istý.... chandler ale bude väčší, zatiaľ je ešte zelený....
plody dokážu byť obrovské keď majú dobré podmienky...
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 04 srp 2020, 23:12

No u tebe maji, podle tech fotek, asi velmi dobre podminky S6 Doufam, ze v budoucnu na tom mym Patriotovi, kterej ma ted bobulky velikosti asi jako Bluejay, nekdy vyrostou takovyhle nadherny velky bobule :D
Paradni boruvky, pastva pro oci :wink:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod zolo49 » 05 srp 2020, 08:18

dik... základ je dobre ich zasadiť.... čím väčšia jama tým lepšie... potom už stačí ju vyplniť správnym "materiálom".... v mojom prípade drvivá väčšina smrekové piliny... časť kôra.... pri sadeni som použil aj trochu kyslej rašeliny... už len dosypavam hlavne na jeseň čerstvé piliny.... po roku - dvoch piliny začínajú prehnivat a vytvoria kvalitne kysle prostredie....

píše sa ze kanadky plytko korenia co je pravda ale keď majú možnosť a dobre podmienky korenia aj pekne do hĺbky...

mam vykopany "bazénik" 40-60cm hlboký a je komplet prekoreneny.... a korene by boli aj hlbšie keby som hlbšie vykopal...
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 05 srp 2020, 12:12

Jasny, takze je mas v bazenku, ktery je popsany tady na foru predpokladam...ja jen nevim, kde bych sehnala tolik smrkovych pilin, abych neco takoveho zrealizovala..proto sazim klasicky do zeme do litevske raseliny×borove a mulcovaci kury×substratu na boruvky..takovej mix je to, zamulcovane borovou kurou..jenomze tady narazim na uskali vecneho zalevani a ta destovka mizi opravdu hooodne rychle S13
Mam zasazeno v rigolu s.0,80m x d.3m ×h.0,4m..
Pri sirce rigolu 0,8 m uz ho ty dve boruvky za 1 rok prorostly az k okraji substratu..takze mi prijde ze 1m sirka je na boruvku Herbert a Chandler, tak akorat..zvetsim to na 1m a dam tam nopovku nebo nakou folii, aby ta voda neodtekala do stran a drzela se v substratu..pak jeste asi prikreju tkanou textilii, ktera propousti vzduch a vodu..jinak tedka porad zalevam a zalevam :( Ale Herbert diky zalivce roste pekne, to jooo :D
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod zolo49 » 05 srp 2020, 13:13

našťastie bývam na dedine, kde sa dá k pilinam ľahko dostať.... a mam známeho co ma pílu, reze drevo na krovy, dosky... atď... tak mi odkladá piliny.... ten môj bazénik zhltol asi 50vriec keď som ho zakladal....

rašeliny by som sa nedoplatil....
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 05 srp 2020, 14:10

No prave, ja bohuzel pristup k pilinam nemam, tady u Prahy je to spatny..a nejakou hrabanku z lesa, to taky neni mozne..to je zase zakazany. No tak zbejva jen ta draha raselina a na tu 1 jamu mi to spolkne minimalne 2 pytle litevsky za 300 kc za 180l pytel, pak ta borova kura pres 200 Kc pytel, atd...takze moje boruvky budou opravdu vyvazene zlatem :lol: A to jich mam asi 20 ks :shock: ...z toho jen jich dam par do kvetinace, tech mensich, zbytek musi do zeme..takze uvidim jak mi to v mych podminkach vubec poroste ve zdejsim suchem klima a nizsi nadmorske vysce..spis se budu specializovat na jiznejsi odrudy nez na ty severni...tem by se zde teoreticky melo darit lepe, ale uvidim, cas ukaze.. S14
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 05 srp 2020, 15:40

Rekl bych ze jde spise o podnebi nez nadmorskou vysku. Samozdrejme na te taky zalezi,ohledne jarnich mrazu.
Ale preci jen nejsme tropy... pri dobrych podminkach by se tu melo darit temer vsemu
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod studo » 05 srp 2020, 16:13

kanadskymi kamcatkami som myslel odrody aurora a borealis seriu. rozdiel samozrejme poznam :D Ak by som mal cestu do CR tak sa tam zastavim, vyskusam teda tatra aj mount berry Dikecko ludia S14
Uživatelský avatar
studo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 07 dub 2020, 09:25
Bydliště: Babkov, SR, 494 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 05 srp 2020, 16:17

Tema jiznejsima odrudama jsem myslela odruda typu Denise blue, Brigitta, Sierra..ty jsou primo slechtene na teplejsi klima...Tak by s tou nizsi vzdusnou vlhkosti nemuseli mit takovy problem..sama jsem na to
zvedava, jak ktera odruda poroste a pak dam sem svoje postrehy S14
Vylozene jizni odrudy mam 2..odruda Sunshine blue a pak jeste nejakej Peach sorbet brazelberry..obe zatim rostou krasne, uvidim jak zvladnou zimu..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 05 srp 2020, 18:13

Tak mi odpadl posledni plod popcornu :( jeste pred dozranim... nedalo mi ho chutove okusit , a musim rict ze to byl top pozitek, nevim jaka ma byt dozrala, ale normalne sem tam citil lehky nadech vanilky. Opravdu prijemna chut... bohuzel chybela sladkost kuli nedozrani...

Na druhou stranu mi sweet nasadil dalsi plod o vikendu a zda se ze pribude jeste dalsi nejaky ... tak snad zvladne dozrat.

Jinak kdo pamatuje moje presazovani a stezovani, tak musim rict ze vse zaclo okamzite rust nejvice northland ktery za mesic vytahl o skoro 20cm... proklinanymu (co se rozrustani tyce) dukovi 4letemu vyrazila dalsi kostrerni vetev 3letemu zatim nic, a toro sem nakpnec jen odstrihl jednu vetev a roste dal pouze se nechce pustit do zrani,ale plody budou veeelke.

Reka skosena na 15 cm ma uz znovu pres 30

Takze se zda ze to bude nakonec pohodicka...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 05 srp 2020, 21:24

jarod72pm píše:Mě to silně připomíná Denise Blue , velikost i takové shluky borůvek. Chandler je na borůvky v takových hroznech spíš skromnější (aspoň můj byl) , otázkou je jak by se choval po přesazení protože Chandler roste dost řídce a pomalu .
Palino79:
Denise blue to určite nie je. Denise blue má úplne iné, pomerne charakteristické plody.

Pro úplnost přikládám fotky Denise blue: 115cm, začala modrat 12.7., konec tak v půlce září (09). Velikost plodů jen cca 18mm a nejsou tak ploché jako u Chandlera.
Obrázek Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 05 srp 2020, 21:43

No radku bude to chandler ... muj uz zacina chytat lehce odstin a je silene podobnej plodem. Navic ze by rostl ridce a pomalu? Urcite ne ... me po presazeni na nove misto zacal obrustat kolem dokola a prirustky ma za mesic 5-15 cm ale opravdu plne vsude... uz se na nej tesim pristi rok , a to tak moc ze sem si poridil jeste jednoho :D takze sem na 26 kerich
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 05 srp 2020, 22:26

Ty jo Radku, mas ji moc peknou :D Dneska mi prisla z e-hopu Fruto.cz az z Karvine..sazenicky poslali pekny a prislo to velmi rychle..maji docela vyber odrud...jsem na ni moc zvedava, v zahranici ji vsichni hrozne chvalej, ze je pry hodne chutove dobra a velice vynosna..a jeste i vizuelne vypada krasne, takze uz je u mne ve sbirce S6
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků