Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 09 srp 2020, 12:41

Neco pro pobaveni -

Dnes mi psal bratranec:
Cau nevis co tomu chybi?

Obrázek

Odpovedel sem ,,vsechno,kup si radeji jablon,,
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 09 srp 2020, 18:16

Ha ...
Obrázek
Skoda ze ta vaha nedava desetiny :D
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 09 srp 2020, 18:20

Dotaz - toto je dalsi od starkla ,,baby blue,, podle plodu by mohl byt spartan ale ja ho mam doma uz sklizeneho. Nevite co by to mohlo byt? Chutove je to i dost podobne memu spartanovy.



Obrázek

Obrázek
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 09 srp 2020, 19:21

JohnyF píše:Ha ... Obrázek
Skoda ze ta vaha nedava desetiny :D

Johny, dej na váhu 10 borůvek, to se pak dobře počítá na desetiny. Toto je můj Chandler. Průměr 5,8g.
Obrázek
A ta Baby blue na tvých fotkách mi z gauče připomíná dle zralosti a tvaru Elisabeth nebo Liberty (Patriot). Ty jsou ale chuťově lepší než Spartan.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 09 srp 2020, 19:42

Uz tam nejsem... a malej je snedl tak priste ... na 3 uz blikalo 18/19
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod zolo49 » 09 srp 2020, 21:28

Johnny, Radek..... krásne čučoriedky
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 09 srp 2020, 21:40

Radek píše:A ta Baby blue na tvých fotkách mi z gauče připomíná dle zralosti a tvaru Elisabeth nebo Liberty (Patriot).


Hlasuju za Elizabeth :)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4226
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 09 srp 2020, 21:49

Ja je zvazim priste 10ks. A predtim sem se prehledl...
Na tomhle obrikovi je ,,big blue,, a na te co sem daval dnes celi ker je ,,baby blue,, ale mate pravdu asi... spartan je preci jen v plodech o neco vetsi , ale mezraje elizabet az na konci srpna??? Tohle je uz z 1/3 sklizene a n.m.v je tam cca 500
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 10 srp 2020, 12:36

Radek ty máš s vysokou pravdepodobnosťou naozaj Denise blue. Johny ju ale určite nemá. Tieto odrody sú odlišné asi vo všetkom, takže sú pomerne dobre identifikovateľné.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 10 srp 2020, 12:44

JohnyF - Elizabeth na jihu už je skoro komplet sklizená (opravdu je to Elizabeth :) ), na Valašsku už taky trháme, ale tady je to ještě tak na čtrnáct dní postupného dozrávání. Netvrdím, že to je stoprocentně Elizabeth, ale z těch dvou Radkových návrhů je to ten mnohem pravděpodobnější. Elizabeth na Valašsku v uplynulých suchých a horkých létech nám zrála skoro stejně se všemi ostatními odrůdami, až letos se zase chová normálně a začala zrát jako poslední.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4226
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jukinoo » 10 srp 2020, 13:02

Zdravim potreboval by som poradiť čím okyslit rašelinu v cucoriedkach začali nejako chradnut nemaju skoro žiadne prírastky a plody su maličké.Pritom ich polievam viac ako minulý rok a ešte je aj viac dažďa.dakujem
jukinoo
ouško
ouško
 
Příspěvky: 59
Registrován: 20 zář 2015, 17:58

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 10 srp 2020, 13:55

Raselinu netreba okyselovat, vseho moc skodi, i vody, hlavne kdyz nema kam odtekat, sam jsem takovou zkusenost udelal letos na jare, kdy jsem chtel vyhazet skoro vsechny kere z jednoho zahonu. Za tri roky se substrat "propadnul" o dvacet cisel nize i s puvodne bohatou korenovou soustavou a na prirustcich i velikosti plodu to bylo znat, akorat jsem nevedel cim to muze byt. Letos na jare jsem zjistil, ze z puvodne 50-60cm korenovych balu jsou tak polovicni, protoze premirou vlhkosti ohnile, kere jsem posadil znovu o tech dvacet a vice cisel vys a davam jim sanci se zase chytit, postupne na to vetsina keru reaguje pozitivne.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jukinoo » 10 srp 2020, 16:19

Ja som kopal 80 CM na hĺbku na spodku je štrk a dával som substrát na čučoriedky zmiešaný z pilinami vždy na jar dosípam substrát,prvé tri roky mali pekné prírastky aj plody boli veľké ale už minulý rok boli drobnejšie ale tento rok bez prirastkov a plody ako lesné a ešte majú aj chlorozu. Minulý rok mi tam pri silných dažďoch stekala voda zo záhrady.
jukinoo
ouško
ouško
 
Příspěvky: 59
Registrován: 20 zář 2015, 17:58

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 10 srp 2020, 17:32

Chtěl bych poprosit zdejší znalce odrůd o případnou pomoc s identifikací jedné borůvky. Je přibližně stejně pozdní, jako Elizabeth, začínají se mi tedy ve Varnsdorfu modrat první kuličky. I velikost je srovnatelná s Elizabeth. Ale plod není tak plochý, je spíše kulovitý a ve zralosti je velmi sladký s velmi silným aroma. Zde je foto:
Obrázek
Obrázek
Foto: VDF, 08.08.20
Nevíte někdo, co by to mohlo být resp. nepřipomíná vám to nějakou odrůdu. Případně mockrát děkuji za pomoc.

Jinak ranné a poloranné odrůdy už jsou takřka snědeny, dozrávají poslední jednotlivé plody, bylo vše, od koláčů až po knedlíky. Holt, borůvkový rok letos.
A teď se chystá pro změnu sklizeň pozdních odrůd :wink:
Obrázek
Obrázek
Foto: VDF, 08.08.20
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 10 srp 2020, 17:57

jukinoo píše:Zdravim potreboval by som poradiť čím okyslit rašelinu v cucoriedkach začali nejako chradnut nemaju skoro žiadne prírastky a plody su maličké.Pritom ich polievam viac ako minulý rok a ešte je aj viac dažďa.dakujem


A jak mas tu jamu na boruvky sirokou?.Resim stejny problem s kyselosti substratu, boruvky jsou zasazene u zdi, mozna se tam dostava vapnik z omitky..taky nejsou nicim ohranicene od okolni zeminy, takze pri desti taky asi problem..musim porad okyselovat..nevypadaji timpadem nic moc..
Takze budu obkopavat, dam tam nejakou silnejsi folii nebo nopovou folii, aby se tam nedostaval vapnik z okolni pudy a pak budu okyselovat granulovanou sírou..koupila jsem na netu 25kg baleni..v mensim jsem nesehnala..Pokud mas ty boruvky uz aspon rok v zemi, tak pak muzes okyselovat tou sírou, pokud maji chlorozu..
Muzes pouzit granulovanou nebo práškovou síru..granulovana se rozklada pomaleji, praskova rychleji..
Dela se to nejlepe na jare, odhrnes mulcovaci kuru, rozhodis siru asi tak 50-60g (jednu hrst) siry kolem dokola 1 kere..lehce zapravit do vrchni casti substratu a prihrnout na to mulcovaci kuru..nesypat primo ke stredu kere, ale okolo..Toto prikyseleni by melo vydrzet tak 2 roky..pak znovu zopakovat az zase uvidis, ze je to potreba...melo by to mit blahodarnej vliv jak na vzhled tak i na rust boruvky...
Toto nemam ozkousene, jen ziskane info od pestitelu v zahranici..sama budu zkouset na jare...do te doby okyselovac co 14 dnu nebo 100 ml octa do 10 l konve vody a zalivat co tyden do zlepseni stavu..vydrzi ale jen docasne, proto budu zkouset tu síru.
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků