Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 19 srp 2020, 20:58

JohnyF píše:Obrázek


No neviem či ti tá váha dobre váži :wink: .Tá bobuľa by musela mať viac ako 3 cm, čo sa mi na pomer veľkosti kvetnej jamky a priemeru plodu nezdá. Overíš si to pomerne jednoducho. Pokiaľ máš odmerný valec, musí vytlačiť 9 ml vodného stĺpca.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 19 srp 2020, 21:30

Odmerny valec opravdu nemam... taky mi to prislo divne ze ma tolik... na cm sem ji nemeril ale byli po desti dost nasakle. Nektere dokonce praskly ale tuta jedina mela tolik ... jinak to byli 5-7... hlavne ta vaha nedava 0,1 ... takze mohla mit 8,5 a zaokrouhlilo se to na 9...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod zolo49 » 19 srp 2020, 22:15

Johnny, tak si ma prekonal S6 meral si aj priemer?
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 20 srp 2020, 06:38

zolo49 píše:Johnny, tak si ma prekonal S6 meral si aj priemer?


Bohuzel ne ... neni to u me doma ale u taty ... hledal sem beco cim to zmerit ale nasel sem jen totalne seskrabany metr ...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 27 srp 2020, 00:08

Dotaz ohledne substratu...davate nekdo do substratu k boruvkam klasicky zahradni kompost bez vapneni? Treba jen nejakou cast..Hodne vychvaluji vermikompost, ale nekdo vylozene rika, ze ten vermikompost musi byt kyselej..takze asi vyrobenej zizalama z kury a atd...nebo je to jedno a muzu tam prdnout trochu zahradniho kompostu bez vapna? Nebo radeji zahradni kompost vubec nedavat a vyrobit holt ten vermikompost z kyselych substanci...kura, kavova sedlina, nejaky ovoce a nevim co jeste...mate s kompostem/vermikompostem a boruvkama nekdo zkusenosti?
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JanoK » 27 srp 2020, 10:32

ked je kompost spravne zlozeny. teda pomer suchych a cerstvych zvyskov rastlin tak bude neutralny az kysly. Ja v podstate na 90% mam kompost zlozeny z pokosenej travy a drevenych pilin roznych druhov dreva. nejaky domaci odpad je max do 10%. myslim ze samotne tie piliny to hodne okysluju aj ked nie naraz ale postupne. Do mojich cucoriedok som takyto kompost namiesal spolu s kyslou raselinou a pilinami z makeho dreva. kompost 30%, piliny 60%, raselina 10%. asi tak nejako mi to vyslo. tento rok moc nekvitli, ale zasadil som ich iba minulu jesen a rastlinky vyzeraju zdravo.
tento rok na jar som to cele zamulcoval pomletou jedlovou čečinou. asi 10cm vrstva mi vysla z toho co som mal. ani raz som nepolieval lebo celkom dost prsalo a kedykolvek som skusal tak ihlicie bolo mokre uz kusok pod povrchom
JanoK
ouško
ouško
 
Příspěvky: 85
Registrován: 29 lis 2019, 19:41

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 27 srp 2020, 12:03

No ja prave zvazuju, jestli si neporidit kalifornsky zizaly na vyrobu vermikompostu..nevim teda jaky je rozdil mezi vermikompostem zpracovanym kalifornskejma zizalama a klasickym kompostem zpracovanym zahradnima zizalama...pochopila jsem, ze asi v tom, ze je ten vermikompost velmi rychle hotovy a ve forme lepe prijatelne rostlinama..ale tezko rict, jestli ty dva komposty nakonec nejsou hodne podobny...je to takovy rozdil? Mne nez se na zahrade udela kompost, tak to teda chvili trva, takze zase pokud by ten vermikompost mela byt rychlejsi alternativa, tak to asi nebude spatna volba...jen jsem slysela ze ty kalifornsky zizalky museji prezimovat doma?? :shock: :D Nebo co s nima potom na podzim, kdyz by byly venku...v domacim vermikomposteru je to jasny, tam prezimujou asi na chodbe.. :lol:
Prave me zaujalo pestovani boruvek s pridavkem vermikompostu, ten rozdil, kdy se prida vermikompost do substratu nez kdyz se tam nepridava, je, podle vzhledu rostlin, dost velky a hlavne je to prirodni hnojivo, ktere casem nezasoluje substrat, tak jako mineralni hnojiva..urcite bych rada na nejake boruvce vyzkousela, abych videla ty rozdily pri pestovani organickou cestou a pak cestou hnojeni klasickymi mineralnimi hnojivy...
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 27 srp 2020, 15:13

Čím méně je kompost vyzrálý, tím je kyselejší. Teprve plně vyzrálý kompost ztrácí většinu své kyselosti, ale reakce i nadále zůstává spíše kyselá. Ale záleží samozřejmě i na tom, co se do něj dává.
Jinak myslím, že naše žížaly jsou minimálně stejně dobré, jako ty kalifornské, ale otevřeně přiznávám, že o kalifornských žížalách vím opravdu naprosto kulový. Můj kompost je více jak desetiletá hromada v rohu zahrady, takže odebírám zesppodu krásnou černozem a neřeším to, ale kamarád má kompostér, přidává do toho pravidelně nějaké bioaktivní látky a další rok na jaře už ho normálně používá, takže to asi úplně na dlouho taky nebude. Důležité je, aby to nehnilo, ale tlelo, tzn. je nutné zajistit pravidelný přísun vzduchu. Bez vzduchu to hnije, a to je špatně.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 27 srp 2020, 18:14

Ja koupila minuly tyden 2 prirustky, doufam, ze uz jsou posledni :lol: Byly za opravdu dobrou cenu..jedna polska sazenice Legacy za 120 Kc v Baumaxu meli a Pink Lemonade za 189 Kc..koupena v Hornbachu..takze budu zkouset jak Pink Lemonade zaplodi nebo budu nadavat jako spousta ostatnich, kterym moc neplodi :D Ma jeden plod S6 Ta Legacy mne docela zajima, mela by to byt jiznejsi odruda, takze budou hokusy pokusy s boruvkama..Pestujete nekdo Legacy?? Jake mate s ni zkusenosti?
Tedka jsou obe v kvetinaci a zimovat budou ve skleniku, aby neomrzly....dostaly pri vysadbe kazda 2 hrste kompostu do substratu, tak snad to zkousnou :? Zatim se tvarej vydesene :lol:
Jinak ty 3 boruvky koupene letos v zahradnictvi Fruto, Hannah Choice, Denise Blue a Chantecleer, tak zatim zijou uplne v pohode, nechystaj se umrit, dokonce ta nejubozejsi Denise blue zacala rust a krasne zazelenala...jen Chantecleer stagnuje a barva listu neni uplne nic moc..ale zije, tak snad to doufam zvladne...takze kdo by chtel objednavat pres E-shop v tomto zahradnictvi, muze, za mne muzu doporucit...prisly boruvky do do 2 dnu..Johnymu tenkrat pry chciply, z tohoto e-shopu, u mne zatim dobry S14
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 27 srp 2020, 20:08

Legacy měla loni u máti na balkoně plody 2x. Teď je na zahradě, pěkně plodí, plody jsou dobré, hodně sladké. Zatím nevypadá, že by se chystala znovu plodit. Nejdou po ní tolik včely, jako třeba po Elisabeth. Roste trochu jako smuteční vrba. Jsem s ní zatím velice spokojen.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 27 srp 2020, 20:31

Radku diky za info...no a jak je to s prezimovanim? Pry je nachylna na vymrzani kvetu, kdyz jsou jarni mraziky...a taky jako vetsina jiznich odrud nejspis neshazuje listy na zimu..ale jak rikas, je pry hodne sladka, chut cernych tresni, tak tu chut teda popisuji pestitele..bude urcite chutna, stredne velke az velke bobule...jen ta plodnost je u ni pry kolisava...
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 28 srp 2020, 06:53

Liberty přečkala tuto mírnou zimu ve 20l vědru, ale zima skoro nebyla. 1x max -10st C. Teď je vědro akorát na zahradě zakopané v zemi a musím častěji zalévat.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 05 zář 2020, 20:39

Jen pro info...Koukala jsem jen tak co maji v e-shopech za boruvky ted na podzim a zaujala mne jedna novinka boruvka odruda Cabernet Splash..koukam, ze prodejci zacinaji prodavat i jine zajimave kultivary nez znamou klasiku..konkretne tahle boruvka je pry chutove dobra a zaroven svym vzhledem i dekorativni..jsem rada, ze prodejci jdou i touto cestou a nabizeji i jine druhy boruvek nez na co jsme zvykli..koukam, ze i boruvka muze byt velice dekorativni rostlina, konkretne tato odruda vypada velice krasne tou barvou listu...mit neco takoveho na zahrade nebo v kvetinaci musi byt pastva pro oko..
Koukala jsem na zahranicni weby, tak vyska i sirka by mela byt od 1 m-1,50 m..je to Nothern highbush, tak doufam ze nasi zimu snad zvladne..nenasla jsem mrazuvzdornost..chut plodu by mela odpovidat chuti boruvky Toro..ja teda nevim jak chutna Toro ale pry je jedna z tech lepsich.. Boruvka je vhodna i pro pestovani v kvetinaci, takze okrasna patio boruvka.
Jinak cena boruvky je take zabavna..kolem 600 Kc..ale chapu ze se jedna o specialitku, ktera urcite za to stoji, pokud si chce clovek koupit neco okrasneho a zaroven i dobreho S6
Takze jestli si nekdo chcete udelat radost, videla jsem ji na e-shopu v zahradnictvi Spomysl.. :wink:
Pak tam maji nejakou novinku boruvku uzkolistou Berry Bux...take boruvka vhodna pro pestovani v kvetinaci, okrasna patio boruvka..koukam prave ze uz tyto kultivary nabizeji pres e-shop..
Je to boruvka od firmy Brazelberry..na jejich webovych strankach(staci zadat Brazelberry) uvadeji svoje odrudy...jsou to odrudy vhodne pro pestovani v kvetinacich a jsou to okrasne patio boruvky...ja mam jednu patio boruvku prave od teto firmy, odrudu Peach sorbet a zatim velka spokojenost..je hodne dekorativni listem, vypada presne jako na tech strankach a ma boruvky stredni velikosti, ktere maji mit pry tropickou prichut...a opravdu je to tak, ta chut je vazne presne takova, takze zadnej prodejni vymysl.. :lol: Par plodu mela, takze jsem je ochutnala..Neni to zadna citlivka, roste dobre, ma hodne novych vyhonu od jara a pokud prezije zimu ve skleniku, tak jsem zvedava pristi rok jak se predvede..take nevim jak je na tom s tou mrazuvzdornosti, tak bude radsi v tom skleniku..
Na strankach Brazelberry jsou vsechny jejich odrudy, tak se muzete ze zajimavosti podivat co existuje za nove odrudy okrasnych boruvek..
Jinak pro ty, co jezdi do Prahy, tak tyto kultivary prodavaji na jare v Hornbachu Cerny most..tam jsem je objevila a nikde jinde bohuzel jsem je uz nevidela..takze na jare muzete vyrazit si udelat radost okrasnou boruvkou S6
Cena boruvek je bohuzel vysoka, myslim ze stala neco kolem necelych 800 Kc v tom Hornbachu..ale je to opravdova specialitka, krasna na oko a vyborna chutove, takze penez zatim nelituji..doufam, ze se budou i nadale objevovat takove zajimave novinky S14
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JanoK » 05 zář 2020, 21:43

ja som vygooglil lepsiu cenu aj ked neviem ako je to s istotou odrody ani velkostou rastliny. mozno sa zide

https://www.sieberz.sk/ovocne-a-uzitkov ... net-splash
JanoK
ouško
ouško
 
Příspěvky: 85
Registrován: 29 lis 2019, 19:41

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 06 zář 2020, 11:01

Diky za tip :wink: tezko rict jak je ta boruvka velka..to je trosku riziko e-shopu..prodejci vetsinou nepisi velikost a stari rostliny, coz mne konkretne dost vadi..pak prijde nejakej zakrslej prcek, kteryho by si nikdo v realu nekoupil..Katalog Sieberz je plny fotek upravenych photoshopem, tak predpokladam ze ta fotka uvedene boruvky take :D
Zadne realne fotky rostlin..
Treba ta moje okrasna boruvka za skoro 800 Kc byla docela velky kerik a pres leto narostla docela dost, takze pristim rokem doufam ze uz bude nejaka urodicka snad..Pri koupi jsem videla jak dobre vypada, takze proto jsem za to dala i tyhle penize...nevim jestli bych dala 600 Kc za rostlinu, u ktere nevim jak vypada a jak je stara..spis ne.
Ja mam nastesti zahradnictvi Spomysl kousek od meho bydliste po dalnici..tak se tam asi ze zvedavosti v pristim tydnu vypravim a pokud narazim na tu jejich boruvku Cabernet Splash, tak pak poreferuju jaka je to sazenice.. S14
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků