Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JanoK » 06 zář 2020, 15:09

Presne takto to vidim aj ja.
Na tej fotke zo sieberz je uplne okate primontovane viac ako polovica plodov (dokonca mam pocit ze vsetky). Ako im potom moze clovek verit nejaku serioznost? Farbu, odrodu? Velkost ani nenapisu...
Mam 8 roznych cucoriedok a najkrajsia a najvacsia (asi 80cm) bola vo vypredaji v OBI za 3,5 eur northland. ostatne su z ekozahradnictvi a aj ked prvy rok trosku rodili, celkovo su tak do 30cm. stali cca 5 eur za kus.

Neviem ako rychlo to rastie, ale napriklad som tento rok skusal rozmnozit figu. v januari som odstrihol konariky a zakorenil. tie co som rozdal v maji najvacsie ake som mal...cca20cm nad zemou, maju teraz 30cm. tie najmensie co mi ostali a 3x som ich presadil do vacsich crepnikov maju uz 1m a su vacsie ako povodna rastlina. Dokonca maju po 3 plody vacsie ako povodna rastlinka z minuleho roku. :)

chcem tym povedat ze na starostlivosti a podmienkach zalezi velmi a z internetovych obchodov clovek moc nepozna co kupuje. Aj ked z niektorych som kupil naozaj kvalitne sadenice a za vyborne ceny. Vyhoda je rozmanitost odrôd.
JanoK
ouško
ouško
 
Příspěvky: 85
Registrován: 29 lis 2019, 19:41

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod amy80 » 06 zář 2020, 18:03

Mám odrůdu Dixi, která mi letos vůbec nezaplodila, a loni nejspíš ano, ale vůbec si nevybavuju jak asi mohla chutnat - takže mě asi nijak neohromila :?

Má nebo měl někdo Dixi delší dobu a může poreferovat - vyplatí se si ji nechat nebo radši nahradit lepší odrůdou?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 06 zář 2020, 21:05

JanoK píše:Presne takto to vidim aj ja.
Na tej fotke zo sieberz je uplne okate primontovane viac ako polovica plodov (dokonca mam pocit ze vsetky). Ako im potom moze clovek verit nejaku serioznost? Farbu, odrodu? Velkost ani nenapisu...
Mam 8 roznych cucoriedok a najkrajsia a najvacsia (asi 80cm) bola vo vypredaji v OBI za 3,5 eur northland. ostatne su z ekozahradnictvi a aj ked prvy rok trosku rodili, celkovo su tak do 30cm. stali cca 5 eur za kus.

Neviem ako rychlo to rastie, ale napriklad som tento rok skusal rozmnozit figu. v januari som odstrihol konariky a zakorenil. tie co som rozdal v maji najvacsie ake som mal...cca20cm nad zemou, maju teraz 30cm. tie najmensie co mi ostali a 3x som ich presadil do vacsich crepnikov maju uz 1m a su vacsie ako povodna rastlina. Dokonca maju po 3 plody vacsie ako povodna rastlinka z minuleho roku. :)

chcem tym povedat ze na starostlivosti a podmienkach zalezi velmi a z internetovych obchodov clovek moc nepozna co kupuje. Aj ked z niektorych som kupil naozaj kvalitne sadenice a za vyborne ceny. Vyhoda je rozmanitost odrôd.


Ja myslim ze v katalogu Sieberz jsou divne a neprirozene vsechny plody na rostlinach..na ty boruvce jsou vsechny plody nejak divne pridelane photoshopem :lol: Takze kde je realita? Aspon budu mit prilezitost ocihnout to v zahradnictvi Spomysl..jeste jsem tam nebyla, tak tam vyrazim..
Jinak ta novinka ve Spomysli boruvka Berry Bux, je nejak podezrele levna..mela by take stat kolem 600-800 Kc..takze jedine co mne napada je to, ze ji nejak namnozili a prodavaji mensi rostlinky nez by mel byt original..ty originalni rostliny se totiz prodavaji v originalnim kvetinaci s napisem Brazelberry a rostlina ma urcitou velikost..takze by mne zajimalo, co je tohle za sazenice :shock: Pochybuju ze by firma Brazelberry dovolila jejich originalni rostliny takhle mnozit a prodavat..ale to je jen moje uvaha..proto ta rostlina tolik stoji, protoze je to original a firma ruci za kvalitu sazenice..a ta moje koupena roste fakt pekne a vse co o ni pisou je pravda..takze palec nahoru S6

Jinak jsem na jare koupila v Bauhausu nejakou bio sazenici odrudy Reka, takovej malej prcek, jsem se bala uplne ji koupit, aby mi prezila..na to, ze byla tak mala, stala 169 Kc..asi ze byla Bio :lol: Kazdopadne jsem tu Reku zrovna jinde nemohla sehnat, tak mi ji koupili jako darek. Tu samou sazenici v tom samem obalu a stejne velkou prodaval i e-shop Bakker.cz za 400 Kc na jare.
Jen ze se bavime o kvalite sazenic, tak tahle byla asi hodne kvalitni, protoze ta Reka je tedka ze vsech boruvek nejvitalnejsi a nejvic od jara vyrostla..uz jsem ji 2x presazovala a roste jak z vody a i korenovy system ma peknej..ty ostatni boruvky jsou proti ni opravdu loudy..o odrude Reka se rika, ze by mela svoji vitalitou, plodnosti a odolnosti nahradit v budoucnu odrudu Bluecrop. Zatim teda se tvari hodne schopne.Tak nevim jestli tak dobre roste ze je to Bio sazenice nebo ze je to proste odruda Reka :D
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jožka » 07 zář 2020, 17:41

Koupil jsem nyní borůvku a chtěl bych vědět jestli je lepší ji vysadit ted nebo počkat až na jaro, co je lepší??
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1192
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 07 zář 2020, 18:26

Čím dřív, tím líp.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 07 zář 2020, 18:41

Ja sazela predevcirem 4 boruvky do zeme...jednu jsem musela ze zeme primo vykopat, mela obrovske koreny a zustalo jich na ni tak 1/3. Byl to 4 lety Northland, ktery byl spatne zasazeny..Takze cekam na zazrak, jestli tohle drsny presazeni prezije. Presazovani z kvetinace do zeme nebo vetsiho kvetinace je vhodne cely rok asi az do listopadu..kdyz neni zem zmrzla, jde to kdykoliv..

Jinak jsem navstivila zahradnictvi Spomysl..je to tam velke a prijemny a ochotny personal..boruvek tam maji mraky, snad vsechny komercni odrudy a i nejake ty specialitky, maji je na webovych strankach..
Hned u vchodu meli vystavenou tu cervenolistou boruvku Cabernet Splash..krasne sazenice, asi 2 lete, v originalnim obalu, takze super. Pak ta dalsi novinka Berry Bux, sice mensi sazenice, ale take ukazkove v originalnich kvetinacich, takze parada..jen si bude muset clovek chvili pockat, nez to povyroste..Ostatni sazenice jsou sazenice vetsinou dovoz z Polska, ale vse s original cedulema, takze zamena ne moc pravdepodobna..i nejake druhy, co nemaji uvedene na webu, tam meli. U ceskych sazenic tam meli napsano, ze se jedna o cesky vypestek. A velke sazenice (kere) odrudy Legacy, vypadaly opravdu pekne..takze chvalim. Ale asi je lepsi zajet sem osobne a vybrat si co se komu libi, pokud to jde..

Jinak jsem neodjela s prazdnou a tu cervenou specialitku jsem si koupila..prece neodjedu s prazdnou :lol:
Posilam fota tech 2 novinek Cabernet Splash a Berry Bux jen tak pro info:


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


A tady jeste foto boruvky z kolekce Brazelberry odruda Peach Sorbet:


Obrázek

Obrázek

Detail novych rasicich vyhodu, maji zvlastni naruzovelou barvu s broskvovym nadechem..


Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jožka » 07 zář 2020, 18:54

Díky za odpovědi, s borůvkama nemám velké zkušenosti pěstuji je krátkou dobu.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1192
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 07 zář 2020, 19:12

Jožka: Jen je asi budeš muset teď chvíli pořádně zalévat, moc většího deště asi jen tak nespadne. Pokud bys měl problémy s vodou, vyplatí se nechat je někde ve stínu a počkat s vysazením na deštivější počasí.
Petra75: Chytne se to v pohodě. Sázím i odkopky, které mají jen pár kořínků. Sice jim to trvá déle, ale chytnou se vždy. Chce to jen vodu, vodu, vodu...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jožka » 07 zář 2020, 20:11

Hofis-s vodou nemám problém, čerpám vodu ze studny a zalévám často i tomely asiminy jujuby broskve skoro všechno. Hlavně aby to do zimy zakořenilo a v pohodě přečkalo zimu.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1192
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 07 zář 2020, 20:41

Ok, tak co nejdřív do země s tím... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 08 zář 2020, 14:22

Všeho moc škodí, i vody. A nejenom u borůvek. Jedna věc je normální zalití pokud je potřeba a druhá věc je přelévání. Ale záleží samozřejmě na místních podmínkách, komu utíká voda kamsi do hlubin to nepřeleje, jasan. Já po tom jak dopadly moje borůvky už je většinou jen ve vedrech lehce kropím, za celé léto jsem je zaléval jen 4x.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 08 zář 2020, 14:27

V zahradnictvi mi pani prodavacka rikala, ze jak jim tam behem roku zrajou boruvky na krame, tak je ochutnavala a vylozene pry chvali chutove odrudy Liberty, Nelson a Elizabeth..ta posledni pry neni moc k dostani, ze ji tam casto nemivaji..a co mi pry vylozene nedoporucuje, tak je odruda Elliot..ze je strasne kyselej...je to opravdu takovy propadak nebo mate nekdo jinou zkusenost s Elliotem? U nas vsude okolo v zahradnictvi prave Elliota dost nabizeji a maji ho bezne v prodeji. A je to pozdni odruda, takze jaka pozdni odruda je vylozene chutna? Myslim tim aspon sladsi :D Aurora? Liberty asi zas tak pozdni, ze by zrala v zari, nebude nebo snad ano..?
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 08 zář 2020, 14:57

Elliot, Liberty i Aurora musi do chuti dozrat, to neni jako treba Spartan, ze ma brzy po zmodrani dobrou chut. Jinak zrani tech pozdnich odrud je zavisle na prubehu leta, za poslednich pet let jsem normalni dozravani boruvek zazil jen jednou a posledni roky vcetne tohoto to fakt nebyly. Elliot se mi vzpamatovava z prevodneni, ale Liberty i Aurora plody mely a byly zrale uz v pulce srpna, ted na nich je poslednich par bobulek, spis uz jen prezravaji pro chut.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jožka » 08 zář 2020, 15:25

Mates: Doufám že přemokření u mě nehrozí, mám asi 50cm ornice a pak je žlutý písek takový jak se těží v pískovnách a dává se do malty. Proto voda rychle mizí a můžu zalévat stále.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1192
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod studo » 08 zář 2020, 15:37

Cucoriedky posledne onedlho sklidim. Cervene listky znaciace jesen sa nahadzuju. Nejaka specialna jesenna starostlivost od mnohorocnych pestovatelov? :D
Uživatelský avatar
studo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 07 dub 2020, 09:25
Bydliště: Babkov, SR, 494 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků