Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Derbis » 16 říj 2017, 20:15

Zatim mam pripravene vetsi sudy. Mela jsem jich par v zemi,ale pres leto mi je plevel prerostl a byl to dost nekonecny boj. Treba takovy svlacec! Koukala jsem na fotky tady a vsichni mate kuru a zadny plevel. Bohuzel zde je zanedbana zahrada (zaplevelena). I pres postriky jsem stale druha. To u toho sedite hodiny denne a proste to vybirate? Pak bych je rada vratila do zeme. Sicejen tu nekdo psal, ze v kvetinacich se jim dari lepe, jen nekolik let :( 4cm pilin a stejne mi to prorostl plevel!!! :cry:
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod zolo49 » 17 říj 2017, 11:03

ja plevel neriesim, pretoze ich mam zasadene v cistych smrekovych pilinach, mam ich tam druhy rok a ziadna trava sa tam nedrzi, sem tam nejake stebielko, ale to je nic..... ale dalo to poriadnu namahu vykopat bazenik a zaplnit vsetko pilinami.....
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Derbis » 17 říj 2017, 11:20

To musi byt neskutecna drina to vykopat. Ten plevel me letos tak nastval, ze jsem ani nemela chut davat neco do zeme. Po 14 denni dovolene to tam bylo jako v pralese. Kdyz pak vidim zahradku, kde pestuji zeleninu, bez jedineho plevele, rikam si, kolik hodin u toho stravi vyplejvanim. Mozna to tedy otestuji na jedne s kurou. Kdyz to pomuze, postupne bych je tam mohla nastrkat. V ty zemi to vypada tak krasne a upravene. Kazdy kvetonac miva jinou barvu (co dum dal) a na pohled to neni tak hezke. Leda natrit vsechny treba na bilo.
P.s. mam po zahrade nadherna mista, kam se hodi kvetinace a boruvkam by se tam darilo. Ale ten vlkodlak, co mame na zahrade by mi z nich do rana udelal anglicky travnik!
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 18 říj 2017, 19:48

Tak ešte jedna jesenná aj s krhlou ako mierkou, už tu ktosi (tuším martinS) krhlu ako mierku použil tak som sa pridal.

Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 04 lis 2017, 20:40

Minuly tyden mi zacala na vrcholovych pupenech kvest letos uz potreti Jorma. Zvlastni je, ze druhe a treti kveteni jsou jen jednotlive kvitky ve velmi malem mnozstvi. To druhe kveteni probihalo na konci dozravani prvni urody, prisel jsem na to nahodou, ty jednotlive minibobulky z druhe urody dozravaly v rijnu. Z pestitelskeho pohledu to je ale o nicem, na jare pujde i s Kazpliszkou k sousedce...
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 05 lis 2017, 18:03

Ešte že som ju nezobral, a taký som mal na ňu zálusk.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 06 lis 2017, 12:32

shodou okolností jsem v Zahradnictví Spomyšl (odkud Jormu mám) byl cca před měsícem, měly tam opět nějaké nové severské odrůdy (však stačí kouknout na jejich stránky), velkým obloukem jsem je obešel....

mimochodem, netušíte někdo co by se mohlo stát kolem prodeje sazenic odrůdy Herbert, všude na stránkách příslušných prodejců kde dřív byly jsou stažené buď úplně nebo že nejsou skladem :-(, asi mi nezbyde, než si jí pro mamku hřížením vypěstovat sám (myslím, že to není licencovaná odrůda, tak mi to vrtá hlavou, nemám pocit, že by to byla neúspěšná odrůda)
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 06 lis 2017, 15:05

Zajímalo by mne, proč právě o Herberta usilujete. Měla by to být odrůda středně pozdní s velkými plody, výšky 160-180cm. Doporučuje se do živých plotů. U mne však roste podprůměrně a od r. 2015 má teprve 65cm a ani nových větví nepřibývá. Napište v čem má být výjimečný, více se na něj zaměřím.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 06 lis 2017, 20:29

@ Radek:
V tom pripade je Vas Herbert zparchantely nebo nema vhodne podminky nebo jde o zamenu. Ja mam dva, substrat nemaji uplne idealni, oba maji kolem 150 cm, kazdy rok maji 2-3 nove letorosty z baze, bobule zraji postupne cca 4 tydny podobne jako Chandler a nejvice si na nich cenim jejich chut.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Derbis » 06 lis 2017, 21:14

Take mam Herberta moc rada. Patri u me mezi chutove nejlepsi. Roste krasne. Clovek si koupi 3 identické rostliny a stejne kazda bude rust ruzne rychle. Je to proste kus od kusu. Planuji na jare koupit jeste jednoho Herberta.
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 06 lis 2017, 21:23

Záměna není vyloučena. Oproti Chandleru je poloviční. Příští rok se zaměřím na chuť Herbertu. Mi nejvíc chutnal Collins (pokud to není opět záměna a je to Herbert). A jinak, ten Váš Herbert má nové výhony 150cm od země? To bych řekl, že se mu daří až moc dobře. Takového výkonu u mne dosáhla jen Elisabeth.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 07 lis 2017, 01:30

Mates daj fotky rastlín ako vyzerajú.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod paloo » 07 lis 2017, 12:03

Tak som pri príležitosti stého výročia zaútočil na Auroru a veru stále ešte nedozrela aj keď plody sú krásne čierno modré S2
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 07 lis 2017, 13:03

ad růst borůvek - většinou mám letorosty kolem 80-100 cm, do těch výše uvedených 150 cm Herberti dorostly postupně, nicméně letos se mi splašila Liberty (jeden z bázových letorostů vyhnala přes 150 cm a ještě furt to nechce zabalit) a Goldtraube (u nich mám 3 letorosty cca ve výšce 130-140 cm)

při letošním sběru jsem se rozhodl, že u starších keřů budu nemilosrdně stříhat všechny "nepravé letorosty" a postranní větvičky rostoucí z kmínků do cca 80 cm, důvody:
- sklánět se tak nízko je zabíračka na záda a na lezení po kolenou bych musel mít síť aspoň půl metru od záhonu,
- jakékoli i malé zastínění při zemi poskytuje úkryty různým nechtěným živlům, které pak hledají potravu na borůvkách.... (brouci požeráci a jejich housenky, slimáci, šnečci-páskovky)
- budu mít sice míň borůvek, ale větších a v rozumné výšce, takže i sběr bude rychlejší

fotky můžu dát (klidně pro srovnání i starší, letošní i loňské), ale teď aktuálně to focení budu muset nějak vymyslet, z práce chodím za šera a i za světla by to chtělo nějaké světlé pozadí s měrkou, aby to mělo nějaký smysl, nejpozději o víkendu by se to mohlo podařit
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 07 lis 2017, 18:29

aktualizace vzrustu Herbertu, mel jsem velke oci.....

ten starsi ma 135 cm (lonsky letorost z baze + letosni vrcholovy vyhon, starsi obrost je nizsi, 110-120 cm)

mladsi ker ma letosni letorosty 105-110 cm, z lonskych letorostu rostly letos vyhony jen do stran

tu Liberty a Goldtrauby jsem ale trefil presne, jeste jsem meril Reku, na te zacal rust letorost brzy, takze stihnulo narust i nekolik vyhonu z vrsku, i s nimi ma 110 cm
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků