Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod fahrweed » 13 dub 2020, 00:56

Nebýt čmeláka, tak jsme si ani nevšimli, že nám u země rozkvetla první borůvka - Corymbosum "Northland". Sousední Brigitta Blue a Pink Lemonade ještě ne.
Koupili jsme je loni na podzim jako vzrostlé sazenice, tak jsme zvědaví, jak se jim bude dařit. Zasazené jsou do téměř čisté rašeliny (v původním kořenovém balu z kontejneru) s malým množstvím rohoviny.
Chci se ale zeptat -
1) na zálivku máme jen tvrdou vodu (z kohoutku i ze studny). Je potřeba to řešit a případně jak?
2) vypadá to, že si záhon s kanadskými borůvkami oblíbili mravenci - je to jedno, je to potenciální problém nebo je to ku prospěchu?
Díky
Obrázek
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 13 dub 2020, 07:13

Jaro: tyhle šlechtěné odrůdy by asi v přírodě neměly šanci a podle mě jsou to docela velcí žrouti živin, v čisté rašelině (navíc často v kontejnerech, bazéncích, apod.) výživu potřebují, ale přehnojování samozřejmě není vhodné nikdy - rád používám hnojiva s vysokým obsahem rohoviny (klidně i 50%), ta se rozpadá postupně a přehnojení asi tolik nehrozí.

Okyselování vody se tu řešilo, zkus zapátrat v historii nebo zkusit vyhledávání.
Mravenci si do kanadek cestu najdou, něco ožerou, stavební povolení pro mraveniště v bezprostřední blízkosti bych jim ale neodklepnul.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod paloo » 13 dub 2020, 07:38

Už to tu bude niekoľkokrát,hold pionierom sa nechce čítať :lol:
viewtopic.php?f=21&t=26&p=56061&hilit=hnojenie#p56061
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 13 dub 2020, 07:38

Já mám mravenců plnou zahradu, v místní jílovité půdě žijou v zemi, bez nadzemních mravenišť, není možné se jich zbavit. U borůvek mi ale rozhodně neškodí, o ožírání nemůže být řeč a naopak si myslím, že to jsou zdatní opylovači a to nejen u borůvek. Kde jsou mi mravenci k vzteku jsou jahody (okusují i nezralé plody) a hlavně pak na stromech, stromcích, keřích, kvetoucích kytkách, zelenině, ..., tam všude roznášejí mšice. Největším škůdcem na borůvkách jsou dlouhodobě u mě jednoznačně ptáci. A zcela nečekané škůdce jsem měl jednorázově loni, kdy se po žních stáhnuly z polí kvanta myší do zahrad, ožraly mi na několika keřích čerstvé letorosty, prokousaly díry v netkance a mezi borůvkami si vytvořily síť chodbiček.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 13 dub 2020, 08:06

Už se nám asi dvakrát stalo, že se nám mravenci uhnízdili v borůvkách a pěstovali si na nich černé mšice - na větvičkách, ne na plodech.Ale nikdy to nebylo tak moc, aby stálo za to to řešit, odneslo to sice pár mladých, od země vyrážejících letorostů, ale i to spíš jen proto, že jsme si toho všimli pozdě. Stačilo ty mšice setřít a podruhé už se neobjevily. Asi to byl od těch mravenců jen vědecký pokus, jestli by se i na borůvkách nedalo něco chovat - moc úspěšně to nevypadalo (ve srovnání s růžemi, rybízy. jabloněmi.....)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod fahrweed » 13 dub 2020, 14:54

paloo píše:Už to tu bude niekoľkokrát,hold pionierom sa nechce čítať :lol:
viewtopic.php?f=21&t=26&p=56061&hilit=hnojenie#p56061


Skoro se cítím uražený! E10
Přiznávám, že 193 stran o kanadských borůvkách jsem nečetl (ale stovky stran jiných vláken o jiných rostlinách ano - však zakládáme zahradu a já to beru zodpovědně, že...)
Nicméně ani v odkazovaném příspěvku ani na stranách následujících a ani při vyhledávání tvrdé vody jsem odpověď nenašel. Vím, že borůvky mají rády měkkou vodu, nejlépe dešťovou, ale když není, tak se musí voda změkčovat při každé zálivce nebo se např. jednou/dvakrát ročně udělá nějaké opatření k okyselení prostředí, které zvládne tvrdost vody kompenzovat? Předpokládám totiž, že kohoutkovou vodou v první řadě zničím rašelinu... nebo?
Díky za shovívavost s pionýrem.
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod fahrweed » 13 dub 2020, 15:27

Nakonec jsem na jiném fóru ( E7 ) našel doporučení dávat na 10 litrů vody k zálivce 10 ml tohoto roztoku:

Roztok kyselin:
500 ml dešťové vody
200 ml kyseliny fosforečné
200 ml kyseliny dusičné
100 ml kyseliny sírové (pro akumulátory)
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod paloo » 13 dub 2020, 16:29

Ja dávam dažďovú vodu,ale,ale keď je sucho som používal vodu z obecného vodovodu a nič sa nestalo.V tom návode sú gramáže hnojív ktoré sú za normálne ceny.Nie je problém nakúpiť rôzne farebné škatule a prodelat majland.Na okyslenie raz za čas použiť trebars toto https://www.agromix.sk/p/2500/floria-ok ... -rodend-1l
No a k tomu pionerovi,neber to vážne ja si vážim každého kto pestuje na záhrade a nie v Kauflande a iných šopách.Ešte k tej čistej rašeline-lepší je mix s hrabankou alebo pilinami.Tak nech sa darí S6
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 13 dub 2020, 19:40

fahrweed píše:Nakonec jsem na jiném fóru ( E7 ) našel doporučení dávat na 10 litrů vody k zálivce 10 ml tohoto roztoku:

Roztok kyselin:
500 ml dešťové vody
200 ml kyseliny fosforečné
200 ml kyseliny dusičné
100 ml kyseliny sírové (pro akumulátory)

No, dobrý dryák, trošku náročnější na manipulaci, řekl bych. Zas na druhou stranu by to opravdu mohlo fungovat. NPK jak vyšité.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 13 dub 2020, 19:42

fahrweed píše:Nakonec jsem na jiném fóru ( E7 ) našel doporučení dávat na 10 litrů vody k zálivce 10 ml tohoto roztoku:

Roztok kyselin:
500 ml dešťové vody
200 ml kyseliny fosforečné
200 ml kyseliny dusičné
100 ml kyseliny sírové (pro akumulátory)

Fahrweede, tohle jsem myslím taky před časem objevil, ale zkus sehnat kyselinu fosforečnou. Měl jsem obavy, že borůvky u máti na balkoně budou trpět při kohoutkové vodě. Zpočátku jsem k ní nosil dešťovou, ale po měsíci jsem to vzdal. Kohoutková voda jim nevadila. Na zahradě jsem taky zpočátku našel možnost, místo výše uvedené receptury použít 2 lžíce octu na 10l konev. Taky jsem toho ale nechal, když se borůvkám dařilo i bez toho. Přikládám foto borůvek North Sky a North Country, zakoupené v r. 2018 jako 3-leté. Jsou v rašelině s hnojivem na borůvky s rohovinou, kravský hnůj na dno. Během vegetace proliju Kristalonen.
Obrázeklightshot
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 13 dub 2020, 20:04

Tak ja se divil za mi zacinaji kvest a koukam je to je normalni :) (zacal sem loni v kvetnu)
Jen teda nevim cim to ale

kvete mi - 3-4 lety blue gold,bridgitta,duke,spartan,chandleer,pink lemonade,hanach choice,chanticleer, toro a 2lety meader

A na 3-4 letych - partiot,kaz plizska, blue jay , blue corp neni ani naznak ze by tam neco bylo. A to mi roste svazecek i na rocni ,,reka,, ...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod sasman » 13 dub 2020, 22:10

Já mám teď v plánu použít na okyselení půdy u borůvek Wigor S, což je granulovaná síra....
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 13 dub 2020, 22:54

Se sírou máme dobrou zkušenost, my dávali kdysi laboratorní práškovou, tenkrát nebyla k sehnání rašelina, takže okyselovat se muselo. Hrabanka, písek, síra a kravské suché (nasbírané na pastvě) tentononc.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 15 dub 2020, 19:57

Obrázek

Obrázek
Zdravim
Poradi nekdo? Chandler nema skoro zadne listy a kvetu bude ranec na to ze ho mam rok. Je to spatne? 2 foto je bluegold (pro porovnani) koupene spolecne.obe sou v raseline v pytli v zemi.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 15 dub 2020, 20:46

Těch květů tam zas tolik není a nějaké listy vidím, to bude v pohodě. Ony mezitím vyrazí nějaké nové výhony a na těch budou jenom listy.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků