Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 15 bře 2019, 20:17

Já myslel, že tu štěpku už máš a chceš ji využít. Ona tam nutně být nemusí, často se tam dává, když se chce něco ušetřit za rašelinu.
Ještě můžeš místo štěpky použít borovicovou mulčovací kůru, ta je celkem levná a borůvky ji mají rády, používám ji hojně.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod sida » 15 bře 2019, 21:43

Aha? Nemám štěpku,vše budu teprve kupovat a ráda si nechám poradit.Bývalí majitelé měli zahrádku jen jako ozdobnou a relaxační, tak tam po nich zbyl jen cererit a granule na slimáky.A dva smutné rododendrony.Protože je zahrádka malá a vejdou se tam jen keře,vysadila jsem rybízy.Když jsem pak narazila na netu na kanadské borůvky,přišlo mi jejich pěstování strašně složité (nikdy jsem nezahradničila).Ale jak si tak celou zimu čtu jak se co pěstuje, začíná se mi vyjasňovat. Kiwiforum je super.A mimochodem moonvil, máš naprosto úžasné stánky. S9 Já už tam před pár měsíci koukala na keřové višně.Bezvadné..
sida
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 12 bře 2019, 06:28
Bydliště: Bílina okres Teplice 216 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 15 bře 2019, 21:47

Pokud se dodrží pár základních pravidel, tak mi připadají kanadky na pěstování celkem jednoduché a hlavně spolehlivě a bohatě plodící.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod sida » 15 bře 2019, 22:00

Určitě.Překvapení může pak přinést jen nějaký ten škůdce. :) Ale když vím, že to můžu konzultovat tady..no, už se na borůvky těším. Kromě užitkovosti jsou i krásné.
sida
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 12 bře 2019, 06:28
Bydliště: Bílina okres Teplice 216 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 16 bře 2019, 00:01

sida píše:---
borůvky mi určitě budou stačit tři, další neplánuji.


:D Nebudou :D
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod sida » 16 bře 2019, 00:37

:D U mne budou (asi) muset. Zahrádka velikosti francouzské deky má dost těsné mantinely...Mohla bych vyhodit skalku a zrušit bylinkoviště...Vykopat terasu, vyhodit slunečník a nemít bazén.Zbořit chatku!? :D Ronďáci a konvalinky se o život bát nemusí, jsou bohužel ve stínu. :lol: No, uvidíme... S6
sida
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 12 bře 2019, 06:28
Bydliště: Bílina okres Teplice 216 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Eli » 16 bře 2019, 00:52

moonvil píše:Hloubka 50 se mi zdá zbytečně moc, ve vyklopených kontejnerech vidím kořínky tak do 30cm, ale je možné, že hlouběji už nejdou, protože níž už stojí voda. Těch původně plánovaných 90x90x40 se mi líbilo víc, ale třeba se pletu...
To hnojivo zamíchej rovnou do té rašeliny během sázení.


Ten rozmer 90x90x40 je prehnaný na objem, ak to počítame na jednu rastlinu čučoriedky, kanadským čučoriedkam ( okolo 1m výšky v dospelosti) stačí objem substrátu 60-90 l, americkým (do 2,5 m v dospelosti) 90-120 l. Podľa objemu by som potom vypočítala rozmery vykopanej jamy, samozrejme s hĺbkou 30, maximálne 40 cm.
Eli
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 39
Registrován: 27 čer 2017, 08:08
Bydliště: Jihočeský kraj 482 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod sida » 16 bře 2019, 01:40

No, původně jsem se přikláněla k sadbě bez folie do země.Ale pokud hrozí, že bych to neuzalívala, možná by se mi víc líbilo mít je než na fólii, spíš v maltovnících. Už kvůli pohodlnější výměně zeminy, podzemním škůdcům,nebo změně stanoviště.Když už, tak už. Spartan roste nad 2 m, Goldtraube 71 ke dvěma metrům a Elisabeth je nejmenší.Alespoň podle info, co jsem našla.Pokud by se jim v maltovnících dařilo, asi by to byla nakonec nejlepší volba.A 90 l má 60 x 37. Co je lepší, jáma, maltovník? :|Např. dvouletá rostlina může rovnou do nádoby 90 l, nebo ty maltovníky budu muset mít jako matrjošky? :D11 A nejsou ty maltovníky toxické? :shock: :)
sida
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 12 bře 2019, 06:28
Bydliště: Bílina okres Teplice 216 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod sida » 16 bře 2019, 01:44

Tak pokud mi tady pro moje odrůdy schválíte maltovníky, asi to bude jasná volba.
sida
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 12 bře 2019, 06:28
Bydliště: Bílina okres Teplice 216 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 16 bře 2019, 08:26

Já to v nich (90L) pěstuju úspěšně už roky, rostliny nerostou 2,5m do výšky, ale jen asi 1,5m což mi nevadí, protože přes to dávám v době zrání velkou síť a ta výška je tak akorát. A hlavně zvládám to uzalívat ve zdejší polopouštní lokalitě, z těch kalfasů nejde ani litr jinam než potřebuju.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod pavell » 16 bře 2019, 09:01

Ještě k té štěpce, myslíte že by k borůvkám byla vhodná lipová štěpka, nebo musí být jen z jehličnanů, samozřejmě že smíchaná s rašelinou? Mám několik kubíků rok staré lipové štěpky tak jestli je pro borůvky vhodná.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 16 bře 2019, 09:31

My pěstujeme ve vanách (co sběrný dvůr dá :wink: ) po třech rostlinách jedna vana. Taky už roky. Vany máme zakopané v zemi, na jihu v suchu máme do odtokového otvoru vloženou trubku (asi 10cm, aby na dně zůstávala voda, aby to ten písek rychle nevycucnul (v jedné vaně není a borůvky nám v době nepřítomnosti proschly). Rostliny - každá jiná odrůda, vzrůstné v kombinaci s menšími, ale ani to neplatí u všech van, protože nám neprodali, co jsme si objednali :( . Nicméně borůvkám to nevadí a rostou, plodí a hodně...výška Bluerostlin kolem 150cm a více.
Ve vanách na dně kameny, čistá rašelina promíchaná s rohoskou (při výsadbě opatrně s hnojivem, spálit kořeny je snadné), během roku tekuté hoštické.
Tohle není doporučení na pěstování (určitě to jde i lépe), jen pro ilustraci, co všechno borůvky vydrží :D .
Ještě k té hloubce kořenění borůvek - vyhazovali jsme před časem jednu starou borůvku (myslím Pioneer) z litinové vany (hloubka asi 45cm). Čekali jsme snadnou práci, ale byl to boj s kořenem silným skoro jak dámské zápěstí stočeným na dně vany a vrostlým do odtoku a pod vanu. Že by to byl zoufalec táhnoucí se za vodou není moc pravděpodobné (Valašsko, borůvka hodně přes dvacet roků).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod sida » 16 bře 2019, 15:42

Tak rozhodnuto.Borůvky půjdou do maltovníků.Že v nich narostou nižší, mi nevadí,spíš naopak.Netuším, jak staré, velké, rostliny mi přijdou, ale na zahradě je spousta nádob, ve kterých by mohly být, než dorostou.Nejsem zatím zdatná zahradnice, ale všemu, co jsem loni zasadila se dařilo a daří.Tak borůvky se u mne určitě také nenechají zahanbit. :wink: :)
sida
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 12 bře 2019, 06:28
Bydliště: Bílina okres Teplice 216 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 31 bře 2019, 01:35

Doporučuji přimíchat do substrátu lesní hrabanku i s jehličím z pod borovic, velmi se mi to osvědčilo, používám to i jako hnojivo.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 31 bře 2019, 07:32

Činnosti, které zákon dle § 20, odst. 1. zakazuje:
- Narušovat vodní režim a hrabat stelivo:
Vodohospodářská funkce je jednou z nejdůležitějších mimoprodukčních funkcí lesa. Proto nesmí být narušován přirozený vodní režim lesní půdy. Cílem zákazu je vyloučení činností, které by mohly vodní režim ohrozit nebo narušit.

Hrabání steliva (hrabanky) je v lese zakázáno, protože poškozuje povrch půdy, ale také lesní půdu ochuzuje a tím snižuje její úrodnost.

Max. výše sankce za porušení
5.000,- Kč
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků