Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 15 dub 2019, 07:10

Pekné kúsky Hofis S6 . Tie na pravo by som ale osobne trochu prestrihal. Aké sú vysoké?
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 15 dub 2019, 11:53

No, jářku, mám 184 cm a kokám si s některými z očí do očí... :)
Já to nechávám růst, zapěstovávám mírně akorát jedno či dvouleté pruty, aby se trochu rozvětvily a ty staré velké poté komplet odstřihnu.
Minulý rok ale v tom suchu moc žádné mladé pruty nebyly, tak to teď nechám, jak to je...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod amy80 » 15 dub 2019, 22:08

Hofis - jak velké máš jámy na ty obříky? :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 15 dub 2019, 23:11

Nemám jámy, nepotřebuji je... :)
V průběhu času jsem přidával pořád hodně rašeliny a borové hrabanky nebo borové kůry každý rok. Když to takhle vydržíte pár let, udělá se vám tam pořádně kyselé prostředí, začne tam růst mech který zahubí trávu a celé se to začne chovat jako jedna velká houba, myslím celý ten háječek. Tam pak můžu lít konve vody a voda nikam neutíká, jenom se vsakuje. V zimě to pak nabere vlhkost a v podstatě celý rok z toho žije. Ale tady i celkem dost prší, v průměru těch 700 mm (až na kritický minulý suchý rok), a je tu malinko chladněji, hlavně léta nejsou tak perná, takže se jim tu docela líbí.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 17 dub 2019, 16:27

nene píše:Činnosti, které zákon dle § 20, odst. 1. zakazuje:
- Narušovat vodní režim a hrabat stelivo:
Vodohospodářská funkce je jednou z nejdůležitějších mimoprodukčních funkcí lesa. Proto nesmí být narušován přirozený vodní režim lesní půdy. Cílem zákazu je vyloučení činností, které by mohly vodní režim ohrozit nebo narušit.

Hrabání steliva (hrabanky) je v lese zakázáno, protože poškozuje povrch půdy, ale také lesní půdu ochuzuje a tím snižuje její úrodnost.

Max. výše sankce za porušení
5.000,- Kč


Měl bych tu jednu příhodu k této problematice, o kterou bych se s vámi asi měl podělit.
Předminulý krásný víkend se jednomu z mých nejlepších přátel v nejmenované obci poblíž narodila dcera. Svolal to všechno a zapíjelo se. Jehňátko, čerstvé makrely přímo z udírny, soudek plzničky atd. Prostě paráda, to je však jiný příběh. Shodou okolností zde byl i jeho další kamarád, místní hajný. Tak jsme se dali do řeči a já se zmínil o tomto zákonu a ptal jsem se ho, jaký na to má názor. Nelze jej doslova citovat, jeho slovník byl jaksi přizpůsoben okolnostem, ale ve zkratce vlastními slovy: Všichni, co píšou tyhle zákony jsou diletanti, kteří možná vystudovali danou problematiku, ale les viděli pouze z dálky. Vše u nás jsou především monokultury jehličnatých stromů, které mají pod sebou ze spadaného jehličí někdy až pěticentimetrovou vrstvu, po které voda hlavně ve svahu akorát steče a ke kořenům se pořádně ani nedostane. V nejlepší kondici jsou hlavně ty části lesa, kde ryje černá zvěř a tento "škraloup" z jehličí narušuje. Prý už na to přišli a teď vymýšlejí, jak tuto vrstvu ve velkém rozrušovat za účelem udržení vody v lesích. Když by si někdo vzal !šetrně! trochu hrabanky, prý by mu to vůbec nevadilo. Daleko více jej štvou sběrači borůvek, kteří po sobě zanechávají neskutečnou paseku. Nakonec jsme se ale shodli na tom, že je ten zákon asi potřeba, hlavně kvůli lidem, protože jsou to hovada, a klidně by byli schopní najet do lesa s bagrem a brát to i s kořeny... :(
Tak jsem se tak nějak zmínil, že bych potřeboval trochu borové hrabanky na borůvky. Dal mi na sebe telefon, ať mu zavolám, až budu mít čas, že určitě něco vymyslíme. Moc šancí jsem tomu ale nedával, protože to bylo tak minimálně po 10-12 plzních a pan hajný už spíše jen tak roztomile blekotal... :D
Včera jsem mu volal, a nejen, že si vše přesně pamatoval, dokonce mi i řekl, že má již vybraný takový menší borový lesík kousek od silnice v celkem prudkém svahu, kde by to rozrušení té svrchní vrstvy bylo opravdu potřeba. Takže výsledek: v pátek beru tři jutové pytle, lopatku na uhlí, šestipack plzní pro pana hajného, a jdu pod odborným dohledem zachraňovat borový lesík... :)
Ideální mulč pro borůvky mám tedy pro letošek vyřešen, vše je jen o lidech, jako vždycky... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 17 dub 2019, 17:31

Hezká story, dostal jsem z toho vážně žízeň.
Dřív jsem chodil taky s pytlem do lesa, ale poslední dobou už je pod stromy jen prach a ten si domů nosit nechcu.
Používám ale hojně borovicovou mulčovací kůru (mám ji položenou všude možně kolem rostlin a tam kde nechcu řešit plevel) a když ji nechám rok ležet, tak se částečně rozpadne a je z toho výborný materiál podobný té hrabance.
Takže jakmile potřebuju, tak si odněkud starou vrstvu odhrabu a vysypu tam pytel čerstvé kůry.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod sida » 25 dub 2019, 00:47

Tak objednané sazenice borůvek stále marně vyhlížím,zboží zatím v nedohlednu.Trochu mi z toho hrabe a tak si pročítám zdejší borůvková fóra, ve snaze se poučit. Zkušenosti jiných, (průkopníků) jsou k nezaplacení.Děkuji za ně všem! S14 A protože bez borůvek si přijdu poněkud méněcenná, obhlížela jsem dnes v Tescu sazenice borůvek, že bych si třeba zatím jednu koupila.V krabicích, dokonce i odrůdy tam byly uvedené, ale z každé té krabice čouhaly dvě tenoučké větvičky s maličkými lístečky a tvářilo se to dost unaveně. Moc se mi to nelíbilo.Nakonec jsem tedy zakoupila plody borůvek v průhledné krabičce ( jsou hříšně drahé, ale co už) a dala si do nosu.Plody převeliké a sladkokyselé,šťavnaté a křupavé.Mňam!Nepřestávám doufat, že sazenice nakonec obdržím a jednou budu sklízet ovoce SVÉ práce. S1 Tímto vás všechny zdravím a svým zatím zbytečným příspěvkem zároveň usiluji, abych nebyla z fóra vyřazena pro neaktivitu. Tak ať vám rostou, kvetou a modrají. E10 Zdenka
sida
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 12 bře 2019, 06:28
Bydliště: Bílina okres Teplice 216 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 25 dub 2019, 12:46

sida píše:Tak objednané sazenice borůvek stále marně vyhlížím,zboží zatím v nedohlednu......


Klasika, pravděpodobně zahradnictví přednostně vyřizuje objednávky na prostokořenné stromky. Já jsem si tuším před dvěma lety objednal borůvky ve Spomyšli, ani po měsíci a půl nikde nic, nakonec jsme si takhle jednou o víkendu vyrazili na nákupy, stavili se i ve Spomyšli, vybral jsem si toho ještě míň než objednal a jel domů a doma objednávku zrušil.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod sida » 25 dub 2019, 14:56

Objednávala jsem z e shopu Netradiční ovoce.Na můj dotaz, kdy mohu očekávat zásilku, mi bylo odpovězeno, že čekají stromky na přelomu března a dubna. A že mám počkat na výzvu k úhradě.Zřejmě jsou zavaleni prací.Tak ještě chvíli počkám a pak hodím další dotaz.Abych se přesvědčila, že na mě nezapomněli. S12 :D
sida
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 18
Registrován: 12 bře 2019, 06:28
Bydliště: Bílina okres Teplice 216 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 27 dub 2019, 15:55

Čučoriedky už začínajú kvitnúť.

Goldtraube
Obrázek

Tento rok má aj Spartan neskutočnú násadu kvetov.
Obrázek

Liberty
Obrázek

Blueray má niektoré konáre až 170 cm vysoké, no kvôli sieti ich musím ohýbať do strany a držať výšku do cca 150 cm.
Obrázek

Rubel
Obrázek

Brigitta
Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 27 dub 2019, 17:08

Moc pěkné, krásně prostříhané a udržované keře S6
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 27 dub 2019, 18:28

Ano, souhlasím, moc, moc krásné keře a ta násada je opravdu neskutečně masivní... S6
To já si na květ ještě chvíli počkám, teprve se mi začínají malinko otevírat šištice.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod robo » 27 dub 2019, 20:35

Také bych chtěl mít takové krásné keře, ale za mě je každoročně stříhají zajíci a ti moc nemají vkus spíše mají zkus. :D
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Rasto » 27 dub 2019, 21:09

Palino! máš to krásne!
Rasto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 úno 2018, 15:18
Bydliště: Lučenec, 200 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 27 dub 2019, 22:50

Ďakujem chalani. :D S20 Tá násada je tento rok neskutočná, až mám obavy s preplodenia. Uvidím čo to urobí a podľa toho sa zariadím o rok. Tak o týždeň dám fotky všetkých rastlín v plnom kvete. Všetky ešte nerozkvitli.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků