Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod bradhal » 14 zář 2015, 10:00

Manžel upravil výkop, natáhl folie i textilie, položil hadice, práce hrozná - radši jsem se jenom dívala přes okno, jaký měl výraz. :D Jestli to v tom neporoste, tak to budu mít hodně dlouho na talíři.
Ale mám další dotaz - zajímalo někoho z vás znečištění těch pilin oleji z těžby? Nebo když je beru z pily? Nebo je to podle vás zanedbatelné?
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod palino79 » 18 zář 2015, 21:41

Radsej z píly najlepšie ak režú z uhlovkami. Pásová môže byť čiastočne mazaná, Určite by som nedával z ťažby toho oleja tam môže byť dosť. Môj odhad na 100l pilín kludne aj 1l oleja.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod paloo » 20 zář 2015, 12:30

Blíži sa zima a dám vám otázku na premýšľanie:ako dlho vydrží ten material v bazénikoch,kalfasoch a iných nádobách aby sa ,,nezgrcol,, :?: Leto bolo suché tak sa pýtam.Nejaké skúsenosti s pestovaním v nádobách tiež S2
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod ZdenekCernoch » 23 zář 2015, 06:16

v současné době a mnoho let zpět se v těžbě používá biologicky odbouratelny řepkový olej na ztrátové mazání řetězu motorvých pil. Po měsíci je olej zcela rozložen :mrgreen: :roll:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod loni » 25 zář 2015, 07:53

paloo píše:Blíži sa zima a dám vám otázku na premýšľanie:ako dlho vydrží ten material v bazénikoch,kalfasoch a iných nádobách aby sa ,,nezgrcol,, :?: Leto bolo suché tak sa pýtam.Nejaké skúsenosti s pestovaním v nádobách tiež S2

No ja som si urobil bazénik už pred približne 20 rokmi a v pohode tam rástli kanadky a kľukva. Jediný problém tam bol ten, že bazénik bol široký a plytký. Tá hrabanka, ktorú som dával sa postupne scvrkla na takých 20 cm a často som musel dosypávať nový substrát. Za sucha som musel veľmi často zalievať, čo ma dosť otravovalo. Keď som to nedávno prerobil na oveľa hlbšie a užšie bazéniky, tak som použil aj tu hrabanku, ktorú som mal predtým a bola to super zemina.

Ono aj v tých nových bazénikoch čo som urobil, mi to poriadne klesá. Budem musieť doplniť substrát.

Zaujímavé by bolo zistiť ako reaguje tvrdá studničná voda v pilinách, keď tam dlhšiu dobu stojí. Dažďovej vody mám málo, tak to tam šupnem zo studne. Rastliny rastú v pohode. Myslím si totiž, že bazénik zmäkčuje tvrdú vodu a to tým, že keď voda stojí v pilinách, tak sa postupne vyzrážajú uhličitany a klesnú na dno. Potom vzlínaním sa dostáva ku koreňom rastlín už mäkšia voda.

No neviem, to by sa musel vyjadriť nejaký chemik.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod bradhal » 25 zář 2015, 08:41

Tak to je příznivá zpráva, že i po tolika letech to nebyla nějaká břečka, ale použitelný materiál. Se sesedáním a ubýváním materiálu je potřeba počítat, to vidím i v nádobách, kam dosypávám každé jaro. Jaké to bude vypadat v nich, to uvidím, až budu borůvky vyndávat a přesazovat.
Jinak pokračujeme s bazénkem, na dno šlo 16 pytlů pilin, zaplnil se po jejich ušlapání do půlky. Vodu to nasáklo skvěle. Koupila jsem dva 200l balíky lisované rašeliny s představou, že to bude vrstva, do které ty borůvky zasadím a přidám nějakou hrabanku. Tak ehm, jeden balík je tak na pocukrování.... Množství rašeliny i hrabanky budu muset přehodnotit. :D
S vodou neporadím, takový chemik nejsem, studnu nemáme, bazének je napojený na svod ze střechy.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod palino79 » 25 zář 2015, 15:42

ZdenekCernoch píše:v současné době a mnoho let zpět se v těžbě používá biologicky odbouratelny řepkový olej na ztrátové mazání řetězu motorvých pil. Po měsíci je olej zcela rozložen :mrgreen: :roll:


Odporúčam radšej overiť od pracovníkov čo tam lejú. Jedna vec je čoby sa malo a druhá čo sa robí. Pred pár rokmi som pracoval v drevospracujúcej firme a lialo sa do píl kadečo. Teda čo sa oleja na mazanie týka.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod jaroslav » 25 zář 2015, 16:34

Můžu se zeptat, když se substrát postupně propadává dolů, tak u mně i spolu s rostlinami a kdybych dnes dosypal nádoby i to co co mám přímo v zemi, tak by borůvky byly přihrnuty cca 10-15 cm - nebude jim vadit toto v podstatě hlubší zasazení?
jaroslav
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 19
Registrován: 21 říj 2009, 16:24

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod ZdenekCernoch » 25 zář 2015, 21:57

Odporúčam radšej overiť od pracovníkov čo tam lejú. Jedna vec je čoby sa malo a druhá čo sa robí. Pred pár rokmi som pracoval v drevospracujúcej firme a lialo sa do píl kadečo. Teda čo sa oleja na mazanie týka.[/quote]

stačí jedna kontrola a už si nikdo nedovolí tam lít něco jinýho. Pokuty jsou docela likvidační :roll: Pár takových už jsem zažil hodně se divily když pak došla kontrola do lesa :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod palino79 » 26 zář 2015, 20:21

Ja osobne by som asi nerobil pokusy aj keby to bol repkový olej, vzhladom na to ako sú kanadky na všetko citlivé. Nie som síce chemik S11 , ale pre istotu.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod bradhal » 26 zář 2015, 21:21

Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny má ekologickou certifikaci lesa FSC, taktéž Pila Olomučany, kam tímto zdravím, takže jsem už v klidu. Mohla jsem si to najít dřív a nemít zbytečné obavy.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod paloo » 26 zář 2015, 21:33

Pod týmto pojmom:ako dlho vydrží ten material v bazénikoch,kalfasoch a iných nádobách aby sa ,,nezgrcol,, :?:som myslel priestor v ktorom stojí voda do určitej výšky celý rok a neodteká.
Loni ty už presne takto pestuješ čučoriedky 20 rokov?Ja pestujem od 2004 v bazéniku ale otvorenom bez folie.V tej dobe to musela byť fuška zohnať rastlinný material a info S2
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod loni » 27 zář 2015, 20:42

paloo píše:Pod týmto pojmom:ako dlho vydrží ten material v bazénikoch,kalfasoch a iných nádobách aby sa ,,nezgrcol,, :?:som myslel priestor v ktorom stojí voda do určitej výšky celý rok a neodteká.
Loni ty už presne takto pestuješ čučoriedky 20 rokov?Ja pestujem od 2004 v bazéniku ale otvorenom bez folie.V tej dobe to musela byť fuška zohnať rastlinný material a info S2

Mesačník záhradkár a to Český aj Slovenský bol pre mňa vtedy zdrojom informácii aj prípadných objednávok. V rubrike záhradkársky oznamovateľ bolo dosť inzerátov na to, aby sa bolo možné dostať k množstvu druhov rastlín. Mám ich doteraz zoradených a to až od roku 1988 do roku 1998.

Teraz som si všimol dátum inzerátu, kedy som objednával napr. taký rakytník - jeseň 1988 Praha.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod paloo » 28 zář 2015, 15:41

Loni,na toto mi chýba tvoja odpoveď
Pod týmto pojmom:ako dlho vydrží ten material v bazénikoch,kalfasoch a iných nádobách aby sa ,,nezgrcol,, :?:som myslel priestor v ktorom stojí voda do určitej výšky celý rok a neodteká.
Vďaka paloo
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod loni » 28 zář 2015, 21:14

paloo píše:Loni,na toto mi chýba tvoja odpoveď
Pod týmto pojmom:ako dlho vydrží ten material v bazénikoch,kalfasoch a iných nádobách aby sa ,,nezgrcol,, :?:som myslel priestor v ktorom stojí voda do určitej výšky celý rok a neodteká.
Vďaka paloo

Ako som už spomínal, tak som mal zo začiatku bazénik široký a dosť plytký. Zospodu bola len obyčajná agrofólia, ktorá znemožňovala, aby voda rýchlo odtiekla preč a substrát mal dostatočný čas na nasiaknutie. Z jednej strany som mal odtokový otvor, cez ktorý som po určitom čase prebytočnú vodu vypustil. Kľukve občasné zaplavovanie vyhovovalo a kanadkám taktiež a rástli v pohode. Po čase to už vodotesné nebolo a voda po čase si sama otiekla, no svoj účel to splnilo. Takže tam nestála neustále voda! Bazénik bol naplnený len borovicovou hrabankou, ktorá bola zo začiatku utlačená asi tak do výšky 0,5m. Samozrejme, že sa hrabanka po toľkých rokoch scvrkla a pri horúcom počasí som stále častejšie musel zalievať. Nedržalo to už tak vodu ako som si to predstavoval. Keď som bol inšpirovaný bazénikom s pilinami od Jujto, tak v roku 2012 som to postupne prerábal na hlbšie a užšie bazéniky, kde by neustále stála voda, aby sa teda využil princíp vzlínania. Okolo rastlín som použil práve tú starú 20 ročnú hrabanku a bola to super zemina. Čo sa stane za takú dobu s pilinami, ktoré často stoja vo vode, to s istotou neviem. No predpokladám, že tá časť , ktorá stojí vo vode sa bude rozkladať oveľa pomalšie, ako tá nad vodou a to kvôli nedostatku vzduchu. Piliny preto vydržia v kyslej vode pilinami veľmi dlho.

Všimol som si, že pri rozmnožovaní kamčatiek mam vo vani už tretí rok zo spodku piliny a na vrchu je zakoreňovací substrát, ktorý každý rok mením. No piliny sú stále pilinami a veľmi pomaly sa rozkladajú. Takže podľa mňa žiadny maglajz nehrozí.

Občas sa mi stane, že na vani, alebo na bazéniku mi vyrastú drevokazné huby.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků