Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod moonvil » 11 srp 2017, 19:54

Eli píše:Tak som zistila, že moja Elizabeth nie je Elizabeth, idem ju objednať, keďže viem, že to nie je ona, plody všetky modré a to o tomto čase ešte nemali byť, vraj neskorá. Otázka z iného súdku - kde kúpim Huron?


To, že jsou plody modré ještě neznamená, že jde o záměnu. Letos zmodralo všech mých cca 20 odrůd téměř současně, vůbec nepoznám, která má být pozdní.

amy80 píše:Přidávám ale k těm hoblinám do klece i dřevěné peletky z bukových hoblin - objemově tvoří cca 10% objemu celého odpadu když čistím klec. Vadí to dřevo z listnáče? Mám to radši separovat nebo nevadí když to k těm borůvkám nasypu smíchané?


Pokud je zbytek rašelina, tak věřím, že 10% bukových pilin neuškodí, morčecí bobky jsou určitě ok.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod aswer » 05 zář 2017, 22:27

Ahojte,

potreboval by som poradiť. Po prečítaní tohto vlákna som sa taktiež inšpiroval jujto-m a mám v pláne vytvoriť pre čučoriedky ,,bazén".

Avšak, zápasím s nasledujúcim:
1) novo objednané rastlinky (chandler, hannah choice, spartan, goldtraube, rubel) nechať vzhľadom na prichádzajúcu jeseň/zimu v nádobách/kelímku alebo ich kľudne môžem vysadiť do bazénika (piliny + v rádiuse 40cm substrát)?
2) nie som si istý či teraz na jeseň by tam bolo vhodné pridať nejaké ,,hnojivo" (predpokladám, že až na jar ale tak predsa pre istotu sa pýtam)?
3) Vytýčený bazén mám s rozmerom 5,6 x 1,6 (m). Jujto ako aj dragonito dávali rozostup medzi rastlinami 0,8m. Keď som sadil prvé rastliny, tak google mi ponúkol tento obrázok s odporúčaným rozostupom 1,7m. Riadil som sa podľa tohto (kým som neobjavil toto fórum). Viem, že záleží aj od zasadených odrôt, ale nebude to takto až veľmi na husto?
Obrázek
4) Môžem presadiť do bazénu aj rastliny, ktoré sú 1-2 roky samostatne v zemi? (Toro, BlueCrop, + 2x no name/štítok je pochovaný pod mulčom/ihličím <= v tom čase som sa tešil, že mám jednu čučoriedku. Netušil som, že ich budem neskôr rozlišovať podľa odrody a doby zrenia. E9 )
Obrázek

Ďakujem Vám vopred za rady a odpovede. S20
aswer
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 10
Registrován: 31 srp 2017, 07:20
Bydliště: Zámutov 328 m n. m.

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod moonvil » 06 zář 2017, 06:46

Plánuješ vysadit jednu nebo dvě řady? Pokud jednu, tak mohou být rozestupy menší (klidně kolem 1m), v případě dvou a více řad už to chce větší mezery, jinak se do toho pak blbě leze.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod aswer » 06 zář 2017, 08:03

Dve rady - podľa tu navrhovaného rozostupu 0,8m mi vychádza možnosť vysadiť , až 14 rastlin na dĺžke 5,6m (opticky sa mi to zdá veľa). Práve preto by som rád radu od skúsenejších.
aswer
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 10
Registrován: 31 srp 2017, 07:20
Bydliště: Zámutov 328 m n. m.

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod mates » 06 zář 2017, 08:54

aswer píše:...potreboval by som poradiť...


ad 1) osobně preferuju na zimu ze školkovacích květináčků vyndat, zahrabat do nějakého substrátu (u mě směs hrabanky, rašeliny, pilin) a ze shora zasypat pilinami, pro lepší představu udělat z toho substrátu něco jako brázdy na brambory, ale ty borůvky dát do toho dolíku a dosypat k vrškům brázdy pilinami, dělal jsem to tak jen jednou, Pink lemonade i přesto na hlavním letorostu omrzla (ale s tím jsem tak nějak počítal, ten letorost byl nevyzrálý), uprostřed sezóny mi odešel kdovíproč Draper (už mám nový),

ad 2) hnojivo bych nechal na jaro až budou borůvky zasazeny na cílovém stanovišti,

ad 3) když jsem loni na jaře pořídil nové borůvky (subjektivně 2-3 leté), tak jsem si je nasázel "do školky", do záhonu vytvořeného po obvodu naskládanou dlažbou a substrátem převážně pytlovaným "na borůvky" s příměsí hrabanky, keříky cca 30-40 cm od sebe, do podzimu narostly pěkné letorosty od báze, letos na jaře jsem je rozsadil do kvazi bazénku - v jílovité půdě jsem vykopal rigol dlouhý cca 9 m, široký cca 70 cm, hluboký cca 30-40 cm, pozemek je mírně svažitý, na té délce 9 m právě cca o 10 cm, na tom jakoby spodním kraji jsem vykopal hlubší čtvercovou jámu s přepadem z toho rigolu, přepad je cca 5 cm nade dnem kanálu, aby se borůvky až tak netrápily stojící vodou v jílovité půdě, na dno rigolu jsem pak dal nějakou hnědou protiplevelovou textilii, zasypal cca 20 cm hrabankou a dalších 10 cm výše substrátem uvedeným v ad1) - a na tuto vrstvu vlastně nad úrovní terénu zasadil ty narostlé borůvky s rozestupem 60 cm, na jaře 2018 mě čeká finále, ten rigol chci rozšířit na 80-100 cm, prodloužit dle počtu keřů na rozestup 80-100 cm, pořídit do něj piliny a udělat nad úrovní terénu bočnice, které pár let vydrží (teď mám tu protiplevelovou textilii, která drží vrstvu substrátu nad terénem, jen na krajích zahnutou směrem ke keřům a zatíženou hranolama), pokud budu muset dělat další řadu, tak minimálně s metrovým rozestupem/chodníčkem mezi bazénky, ještě budu muset vymyslet nějaké trvalejší zasíťování s jednoduchou manipulací pro pohyb dovnitř a ven,

ad 4) viz předchozí bod, sám je budu přesazovat na jaře už podruhé, jsou to mladé keře, myslím že větší problém budu mít já je s tou kořenovou soustavou (= velkým balem) přesadit než borůvky s tím rozdýchat přesazení

Kdyby někoho zajímalo proč jsem to dělal tak složitě, tak kvůli tomu, abych si borůvky ochutnal a rozhodnul se, jestli si je nechám nebo ne, takže jak už jsem psal v jiném vláknu k borůvkám, končí u mě Kazpliszka a Jorma, nechávám Spartan, Herbert, Bluecrop, Meader, Lieberty, Eliott, Hannah's choice, Reka, Chandler a zřejmě nějaký ashei beze jména. Test příští rok proběhne u Pink lemonade, Nothland, Emblue, Heerma, Aurora, Draper, Huron (jestli je to opravdu on).
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod bradhal » 06 zář 2017, 09:50

Mám jednu řadu po 0,8m od sebe a podle mého je to hraniční. Rozrostly se, obíráme je ze dvou stran, až budou ještě starší, asi z nich bude stěna. Budeme dělat další skupinu a tam je dám metr.

Jediné, kde bych je dala možná blíž, kdyby bylo víc keřů velmi pozdní Darrow - mám dva, starší keř a letos novou sazenici - a oba se drží dost nízko, jsou husté a rozkladné, ale do půl metru. I když podle netu zas mají mít 2m, tak to asi budou záměny, v tom aby se jeden vyznal.

A ještě jednou díky za tento nápad, letos jsme měli borůvek poprvé opravdu hodně, že se nakrmili všichni v rodině kolik chtěli, rozdávali jsme v rámci osvěty a i do mrazáku něco zbylo. Sklizeň byla od 13. července do tohoto týdne, kdy jsem sundala záclonu z Darrow, ať si ten nezralý zbytek ozobou ptáci. Teď jdu hledat někam popis řezu, aby jich bylo ěkných a dost i příští rok.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod Eli » 12 zář 2017, 06:46

[quote="moonvil"]

To, že jsou plody modré ještě neznamená, že jde o záměnu. Letos zmodralo všech mých cca 20 odrůd téměř současně, vůbec nepoznám, která má být pozdní.

Lenže táto moja Elizabeth zarodila úplne prvá a veľmi pripomína Patriota - aj čo do veľkosti plodov. Na jar budú vedľa seba a budem ich bedlivo pozorovať. Minulý týždeň zakúpená nová Eliz. má ešte zopár zelených bobuliek.
Eli
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 39
Registrován: 27 čer 2017, 08:08
Bydliště: Jihočeský kraj 482 m n.m.

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod Gabriela » 12 zář 2017, 08:51

Mates, čo ťa odradilo od Kasplisky? To je krik, ktorý mám ako jediný dvakrát. To by som ešte mohla využiť na výmenu niečoho zaujímavejšieho.
Gabriela
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 22 čer 2017, 01:03

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod mates » 12 zář 2017, 19:36

Gabriela píše:Mates, čo ťa odradilo od Kasplisky? To je krik, ktorý mám ako jediný dvakrát. To by som ešte mohla využiť na výmenu niečoho zaujímavejšieho.


Nízký vzrůst, drobné plody a naprosto fádní ničím nezajímavá chuť, nic takového jako "chuť lesních borůvek" se nekoná, je to naprostá lež, jen aby se to prodalo. To i ty moje již starší obyčejné baumaxovské Goldtraube jsou proti Kazpliszce královny.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod aswer » 02 říj 2017, 16:31

Konecne uz mam vybagrovanu jamu... zprvu som to zacal kopat sam, ale som hned usudil ze to je moc :roll:
- stale mam vsak nejasnosti: podobne ako to spravil dusky na druhej strane tohto topicu.... zviedol z odkvapu drenazku do jamy... Pri intenzivnom dazdi napr. 5 dni v kuse (na Medarda) nebude to az moc preliate vodou? stalo sa vam to uz?
- pri odvodnovoni drenazkou sa zvykol pouzit makadam, aby sa drenazka nezaniesla a neupchala bordelom, u vas co to uz mate dlhsie nemali ste taky problem?
aswer
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 10
Registrován: 31 srp 2017, 07:20
Bydliště: Zámutov 328 m n. m.

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod Eli » 07 říj 2017, 18:51

aswer píše:- stale mam vsak nejasnosti: podobne ako to spravil dusky na druhej strane tohto topicu.... zviedol z odkvapu drenazku do jamy... Pri intenzivnom dazdi napr. 5 dni v kuse (na Medarda) nebude to az moc preliate vodou? stalo sa vam to uz?
- pri odvodnovoni drenazkou sa zvykol pouzit makadam, aby sa drenazka nezaniesla a neupchala bordelom, u vas co to uz mate dlhsie nemali ste taky problem?


Záleží aj od podložia, či je schopné absorbovať veľké množstvo vody a k tomu ešte pomerne rýchlo. U mňa samý íl, veru plávame aj pri menších dažďoch a to nemám ani zvedený odkvap pod čučoriedky.
K tej drenážke je dobré použiť makadam, ja som dala k drenážkam menšie riečne ploské kamene.
Eli
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 39
Registrován: 27 čer 2017, 08:08
Bydliště: Jihočeský kraj 482 m n.m.

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod jarod72pm » 09 říj 2017, 11:49

to aswer
Jsem zastáncem toho že když rostlinku přesadím je to pro ni šok . Takže po zhruba 14 denní aklimatizaci ji lehce přihnojím podle období, v říjnu se to dá stihnout ještě dvakrát podzimním hnojivem typu vodou rozpustný kristalon.To hnojivo ji neublíží ale naopak může podpořit práci kořenů nebo posílení nadzemní části třeba i pro lepší přezimování a zmenší i omrznutí konečků větví. Hlavně u mladých 2-3 letých rostlin.

Z kontejnerů určitě přesadit dokud nemrzne ,jinak dát někde do skleníku nebo prostoru kde nebude pod nulou ,ale to je spíš nouzová varianta.

Borůvky by měli mít aspoň metr místa pro sebe .
Uživatelský avatar
jarod72pm
ouško
ouško
 
Příspěvky: 64
Registrován: 13 srp 2016, 11:59
Bydliště: Otrokovická zahrádka 200 m.n.m

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod Dragonito » 15 říj 2017, 00:55

Ahojte, dlhšie som tu nebol takže najvyšší čas sem zavítať :) Tento rok po väčšom a častejšom hnojení dusíkom som sa konečne dočkal aspoň akých-takých prírastkov. Čo sa týka ovocia, tak s ním to bolo horšie. Najväčšie plody v bazéniku mala liberty (cca 17 mm) ale nebolo ich veľa. Najviac plodov, ale menších mala earliblue. Hannah choice a spartan neplodili. Substrát - piliny smrekové. Z pôvodne zakúpeného patriotu sa vykľula na 100% liberty, kedže dozrievala po earliblue s veľkým odstupom (niekoľko týždňov - asi 4 ).

Porovnanie rastu - 30.05.2017 /ZĽAVA - spartan, hannah choice, earliblue, liberty/
Obrázek

Porovnanie rastu - 15.10.2017 /ZĽAVA - spartan, hannah choice, earliblue, liberty/
Obrázek]

Earliblue s plodmi - 30.05.217
Obrázek
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Podobne slabé prírastky v predošlých 2 rokoch boli aj v sudoch, no tento rok sa rast zlepšil. Plody v sudoch neboli, tak snáď budúci rok sa už dočkám. Substrát - piliny borovicové.

Porovnanie rastu - 16.05.2017 /SPREDU DOZADU - chander, berkeley, bluecrop/
Obrázek

Porovnanie rastu - 15.10.2017 /ZĽAVA - bluecrop, berkeley, chandler/
Obrázek

Všetky čučoriedky hnojené cca pred mesiacom síranom draselným (na rastlinu 12 g) a dnes superfosfátom (na rastlinu 25 g).
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod zolo49 » 03 čer 2018, 13:08

moje čučoriedky zasadene cisto v pilinach, fotene vcera, ( odkaz nizsie )..... oproti minulemu roku su popredu o cca viac ako 3 tyzdne, zatial som spokojny, na niektorych krikov bude celkom uroda :)


https://postimg.cc/gallery/mrnrdeii/
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod haco » 22 bře 2019, 00:50

Zdravim,

nechal som sa pri vytvarani zahonov pre cucoriedky inspirovat tu na fore a tu je vysledok:
na zahrade mame zatial 2 vresoviska:

suchsie - v predzahradke na plnom slnku - v podstate od 10tej do vecera
bazen ma rozmery 400 x 80 x 60 cm - nie je vylozeny foliou, len plechmi a ciastocne murikom
vyplnene zmesou raseliny, pilin, skompostovanej kory, trochy piesku a zahradnej zeminy
zavlazovanie zospodu zvodom zo strechy domu - prepad na konci zahonu do trativodu - vyska hladiny vody - max. 10 cm od dna
navrchu zamulcovane korou z cerveneho smreka - polieval som len pocas najvacsich horucav ked dlhsie neprsalo

vysadene 4 ks cucoriedok na jar 2018 - mlade 2 rocne rastliny - do jesene vyhnali ca. 80 cm bocne vyhony
cucoriedky prezimovali solidne - zopar tenkych vyhonov bolo namrznutych
maju nahodenych aj par kvetnych pukov, hadam bude na ochutnanie (vlani bolo len prvych par bobuliek)
ako okrasny podrast vysadene azalky, vresy, pierisy, brusnice...

https://i.postimg.cc/L6D19s6p/IMG-20190321-151441.jpg

vlhkejsie - na dvore za domom - na slnku rano do 12tej a potom od 4tej
bazen ma rozmery cca rovnake - 400 x80 x 60 cm - vylozeny foliou - prepad vo vyske 30 cm od dna
vyplnene pilinami, s primesou raseliny, trochy piesku a zahradnej zeminy
zavlazovanie zospodu zvodom zo zastresenia terasy - ak je vysoka hladina tak ide prebytocna voda rovno do trativodu. Vyska hladiny vody kolise medzi 20-30 cm od dna
navrchu zamulcovane drvenou korou a kusmi kory z cerveneho smreka - vobec nebolo potrebne polievat - 5 cm pod povrchom bolo dostatocne vlhko

vysadene 4 ks cucoriedok koncom leta 2018 - mlade 2 rocne rastliny - do opadu listov vyhnali ca. 60 cm bocne vyhony
zaciatkom jesene 1 rastlina trpela chlorozou - tie piliny fakt zeru kvantum dusika :shock: - pohnojene
cucoriedky prezimovali trochu horsie - namrznutych niekolko vyhonov - pravdepodobne dosledok neskoreho pohnojenia :(
aj tieto cucoriedky sa chystaju pekne kvitnut - uvidime ktore budu chutit lepsie :)
ako okrasny podrast vysadene vresy, brusnice, azalky... - tym sa toto vlhke prostredie velmi nepozdava - budem tam musiet vysadit klukvu

https://i.postimg.cc/tTRcc5k6/IMG-20190321-151643.jpg

zatial sa zda ze cucoriedkam viacej vyhovuje vlhkejsi typ vresoviska, uvidime koncom sezony...
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků