Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod moonvil » 12 srp 2015, 10:38

Otvory dělám vrtákem o průměru min 10mm po celém obvodu v rozestupech cca 10cm ve výšce odhadem 7-8cm ode dna (na tom plastovém výlisku je zrovna v tom místě většinou taková linka). Tyhle rozměry by se asi daly ještě nějak optimalizovat, ale na to jsem neměl čas - potřeboval jsem přesadit množství starších rostlin, takže jsem to prostě nějak tipnul. Mám to zakopaný v řadě, aby to šlo líp zasíťovat - viz foto.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod Prcek » 13 srp 2015, 08:43

Michale, co to máš prosím Tě za sítě. Já jsem si koupil takové mrchy v zahrádkářských potřebách a ty jsou naprosto k ničemu. Hned nové se trhaly a jejich psaná šířka se nedá určitě dosáhnout. Příští rok bych si chtěl koupit sítě v Borůvkové farmě v Provodově, ty jsou parádní. Taky jsem uvažoval o síťce na zateplení, ale ta je málo široká a nechce se mně ji nadvazovat a nevím jak by na tom sluníčku dlouho vydržela.
Prcek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 314
Registrován: 21 dub 2013, 18:40
Bydliště: Veselí nad Moravou

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod moonvil » 13 srp 2015, 09:59

Kupuju tohle: http://www.latysite.cz/Site-na-vinice-2 ... a-d272.htm
Když to necháš trvale venku, tak vydrží asi 2 roky, jinak o dost déle. Je dostatečně široká a ještě se dá roztáhnout (na úkor délky), takže na borůvky a podobně vysoké keře ideální.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod paloo » 14 srp 2015, 09:01

Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod moonvil » 14 srp 2015, 10:20

Moje je o 12Kč levnější :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod loni » 18 srp 2015, 15:47

Ja tých bazénikov mám 4 kusy na jednom mieste a podelené. Jeden ešte nemám dokončený. Dva na kanadky a dva na kľukvu.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Vyzerá to, že tohtoročné horúčavy kanadkám v bazénikoch prospeli a prírastky boli super a aj plody krásne a rýchlo dozrievali. Tie bazéniky nemajú chybu. Kľukvu som napichal ešte aj vo vani aj v betonárskej nádobe

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod bradhal » 20 srp 2015, 19:50

Brněnský Bauhaus nemá a nebude mít kulaté 90 l kalfasy. To jen info.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod moonvil » 20 srp 2015, 20:54

Ani je nemůže mít, protože jsou naskládané všechny u mě na zahradě :D16
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod bradhal » 21 srp 2015, 08:53

:D Taky mám nějaký starší, ale spíš jsem psala, že nebudou mít, jsou "vylistované" a už nebudou. Takže jedině nějaký jiný Horn-Hau-Bau...

Jinak další otázka, která mě u toho napadla. Počítal jste někdo, na kolik vás vyjdou náklady při stavbě bazénku, nakupování materiálu...? Nádoba v Globusu 170 Kč, nějaká ta rašelina, piliny, borůvky jsem taky za něco musela koupit....na kolik to kilo borůvek z vlastní produkce potom vlastně přijde. A jak dlouho může pěstování v bazénku nebo kalfasu přinášet užitek, jaký je asi odhadovaný výnos z keře v tomto systému pěstování.
Borůvky už nějaký rok doma mám a mít je budu i nadále, je to hobby, tak ať to stojí co chce, jenom by mě to tak zajímalo, jak to vlastně vychází v číslech.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod moonvil » 21 srp 2015, 11:46

Tohle nemá cenu nikdy počítat, protože pak se dostaneš ke hrozným číslům.
Když jsem jen namátkou spočetl na kolik mě zhruba přišel můj první letošní fík v novém skleníku, tak by bylo levnější si nechat poslat letecky celý kontejner z Kalifornie :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod Dex88 » 21 srp 2015, 19:33

Dobrý den ,zdravím Vás.
Jsem zde nový a moc se mi líbil návod na bazének, tak jsem ho před měsícem udělal a naplnil ho jemnými pilinami. Asi za týden chci přesazovat 10 borůvek,ale bazének se mi zdá hodně suchý. V drenážní rouře je pořád 15cm vody, ale 35cm od vrchu mám piliny naprosto suché. Kromě asi 1cm krusty od deště. Celková hloubka bazénku je 55cm. Můžete mi poradit, kde je problém? Děkuji všem za rady.
Dex88
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 07 črc 2015, 09:07

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod loni » 21 srp 2015, 20:01

Dex88 píše:Dobrý den ,zdravím Vás.
Jsem zde nový a moc se mi líbil návod na bazének, tak jsem ho před měsícem udělal a naplnil ho jemnými pilinami. Asi za týden chci přesazovat 10 borůvek,ale bazének se mi zdá hodně suchý. V drenážní rouře je pořád 15cm vody, ale 35cm od vrchu mám piliny naprosto suché. Kromě asi 1cm krusty od deště. Celková hloubka bazénku je 55cm. Můžete mi poradit, kde je problém? Děkuji všem za rady.

Problém bude v trpezlivosti ak sa teda bazénik robil pred mesiacom. Najlepší termín na bazénik je v jeseni. Predsa len cez zimu až do jari je dostatok vlhkosti, aby to vzlínanie v letných horúčavách mohlo fungovať. Tie piliny ak boli suché, tak potrebujú určitú dobu poriadne nasiaknuť a to úplne zaliate vodou. Podobne je to aj s rašelinou. Ak je suchá tak neprijíma vodu a potrebuje vo vode určitú dobu odstáť. Nakoniec ja to mám ešte zakryté netkanou, alebo tkanou textíliou a táto zabraňuje zbytočnému výparu vlhkosti z povrchu substrátu. To vzlínanie zo spodu až k povrchu nastane až vtedy, ak je substrát dostatočne vlhký v celom priereze a získa určitú rovnomernú štruktúru a začnú fungovať kapilárne sily a to trvá určitý čas. Piliny sa postupne začnú rozkládať a zmenšia svoj objem a substrát sa stane viacej nasiakavým s jemnejšou štruktúrou a aj vzlínanie bude lepšie fungovať.

Keď je veľké sucho, tak občas poriadne ich zalejem aj zvrchu, aby sa vlhkosť prepojila a nastalo vzlínanie, ktoré sa môže pri veľkom suchu prerušiť. Na to je potrebné dávať pozor.

Pri veľkých horúčavach je veľký výpar z povrchu substrátu a súčasne aj spotreba vody rastlinami. Chudáci kapilárne sily vtedy nemusia stíhaj a dôjde k prerušeniu vzlínania k povrchu a k presušeniu substrátu. Samozrejme že záleží aj na výške hladiny vody v bazéniku a štruktúre a teda nasiakavosti substrátu.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod bradhal » 01 zář 2015, 17:39

Zdravím.
Tak borůvky půjdou definitivně do bazénku, bude to u nás nejpraktičtější řešení vzhledem k dosahu vody, obslužnosti i potřebě plochy. Teď prosím o radu na pár technických dotazů, pro někoho asi pěkně stupidních...
1. černá netkaná textilie stačí 50g/m2 nebo má být 90 g/m2? Na zahradě to nepoužívám, tak nevím. Bazének bude z jedné strany opřený o zeď ze ztraceného bednění a z druhé bude mít obrubník.
2. dát jenom piliny nebo by směs s rašelinou byla lepší? Chápu, že piliny jsou levnější a snazší na pořízení.
3. znám jen část odrůd (staré kalendáře, do kterých si zapisuju poznámky, mi úklidumilovná matka při hlídání dětí vyhodila). Z lístečků na keřících vím jenom Darrow, Hortblue Poppins a Earliblue. Jak je to s opylením, když jsou odrůdy v řadě? Teď je mám na jednom místě těsně u sebe. Nemám radši dokoupit stejné odrůdy a sesadit je po dvou k sobě?
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod Prcek » 05 zář 2015, 09:53

Já jsem dal 4 borůvky zhruba metr od sebe, zakryl jsem je obyčejnou netkanou textilií a nahoru jsem dal mulčovací kůru. S opylením určitě problémy nemám, borůvek je fakt dost. Zeminu jsem připravil z lisované rašeliny a hoblin. Zatím se mně to zdá dobré řešení. Jenom je sem tam přihnojím + zálivka. Ale vykopat ten ,,zákop,, byla docela fuška :D
Prcek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 314
Registrován: 21 dub 2013, 18:40
Bydliště: Veselí nad Moravou

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod bradhal » 07 zář 2015, 09:11

Tak zrovna výkop u nás byl v pohodě - budeme to dělat podél podezděného plotu a stavbař, co odsud odvážel stavební suť, to vyhrábl po celé délce 0,5x0,5m bagříkem. Byla tu jenom navážka stavebního odpadu, stejně se to muselo odkopat, nic by v tom nerostlo. Zato s pilinami zatím neúspěch a to je okolo 11 tisíc hektarů lesa...
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků