Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod jujto » 01 zář 2012, 12:22

A takto vyrastli moji milacikovia doteraz. V sucasnosti maju za sebou uz takmer celu druhu sezonu a niektori este stale neukoncili rast svojich najdlhsich vyhonov. Uvidime nakolko stihnu tieto vyhony v tuto sezonu vyzriet. Vysku urody musim oproti odhadu zo zaciatku mesiaca u Herberta a Chandlera vzhladom na narast velkosti plne dozretych plodov v pomere ku zelenym podstatne prehodnotit. Posledne hnojenie bolo pri konci kvitnutia beznych odrod siranom draselnym. Ospravedlnujem sa za nizsiu kvalitu fotiek. Fotene mobilom.


Mladsie rastliny (druhe leto na stanovisti - tie z popisu vysadby)

Hannah's Choice :
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vyska 155 cm, v tuto sezonu uz vyssie nedorastie, odhadovana uroda 1 bobulka (minulu sezonu sa zachranovala zo zimneho omrznutia az takmer po substrat, neskoro zacala rasit a nestihli vyzriet puciky). Posledne tri fotky dokumentuju pre mna az neuveritelnu vitalitu rastlin velkoplodych cucoriedok. Prvu jar na stanovisti bola omrznuta tak, ze zostalo viditelne zive pletivo sotva 2 - 3 cm nad substratom a este cca mesiac pred ukoncenim druhej sezony dosiahla rastlina tie iste (ak nie vacsie) rozmery, ale v priemere jedneho z kmienikov.

Spartan :
Obrázek Obrázek Obrázek
Vyska 194 cm, v tuto sezonu uz vyssie nedorastie, chut stavnata vyvazena (ani moc kysle, ani moc sladke, take akurat), odhadovana uroda po plnom dozreti cca 1 - 1.5 kg.

Goldtraube :
Obrázek Obrázek
Vyska 157 cm, nie je konecna, stale vitalne rastie, rodivy obrast ma na vsetkych vyhonoch od korena az po koniec minulorocnych letorastov (ostatne odrody iba v cca hornej tretine), chut sladka, ma menej kyselin, odhadovana uroda 0.7 - 1 kg.

Herbert :
Obrázek Obrázek
Vyska 150-151 cm, nie je konecna, 3 mohutne tohtorocne vyhony stale vitalne rastu, znacne rozlozity rast, chut pri plnom dozreti vynikajuca sladka s ovocnymi tonmi, inak mierne kysla, odhadovana uroda cez 2kg.

Chandler :
Obrázek
Vyska 115 cm (asi dosledok prisusenia uprostred horucav minulej sezony, ked vo vacsej miere zacala zhadzovat listy), napriek dvom mohutnym a stale rastucim vyhonom asi konecna, rozlozity rast (menej ako Herbert), kvitnut zacina, ked vacsina beznych odrod konci, dozrieva velmi postupne, bobule su obrovske a treba im nechat viac casu od zmodrania po zber (10 aj viac dni), inak maju malo cukru a su priserne kysle, pri plnom dozreti chutne, odhadovana uroda cez 2 kg.

Liberty :
Obrázek
Vyska je necely meter, enormne rozlozita, na sirku asi 150 cm (vyska aj sirka je myslim dosledok napucania a zimneho omrznutia v minulorocnej dlhej jeseni, co mohlo byt podporene aj pomerne neskorym hnojenim s obsahom dusika este v juli/cervenci), stale rastie a ma v rastovej faze cca 5 zvislych vyhonov (120 cm do konca sezony predpokladam dosiahne), chut dobra, podobna plne dozretej odrode Chandler, uroda 5 bobuliek.


Starsie rastliny (Stvrte leto na stanovisti)

No. 1,2,3 (predpokladam Bluecrop) :
Obrázek
Vyska v priemere cez 170 cm, uroda v priemere 4 - 4.5 kg na rastlinu (velmi tazko sa to odhaduje, stale oberame a este stale je co oberat, povedal by som, ze tam bolo aj viac, ale samemu sa mi to nechce verit a odvazene to nemam, jednoducho kam oko dovidi zaplava plodov), po plnom dozreti az prezreti su velmi chutne, sladke s cucoriedkovou aromou a povedal by som ze aj trosku s vinovym nadychom v dochuti.


Mladsie rastliny (druhe leto na stanovisti - tie z popisu vysadby) - skupinove foto

Obrázek Obrázek Obrázek
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod AniCiz » 16 zář 2012, 06:23

nádherné rostliny..ta práce okolo se vyplatila S9 S6
AniCiz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 480
Registrován: 07 črc 2010, 06:07
Bydliště: Litomyšl

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod jujto » 17 zář 2012, 05:13

To urcite ano. Je to namaha vynalozena iba raz. Pri vysadbe. Potom by uz mali iba tesit rastom a urodou desiatky rokov.
Len mam obavy o vyzretie dreva u momentalne stale rastucich odrod (goldtraube ma uz cez 170 cm). Cim lepsie vyzretie, tym mensie skody mrazom na mladom pletive. Dufam sice, ze vyzreju vsetky, ale obavy o to mam.

Prikladam este niekolko malo dni (cca 10. az 12.9.2012) staru fotku uz dlho oberanej a pritom stale dozrievajucej urody odrody Chandler.

Obrázek
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod Ivi » 17 zář 2012, 06:50

Jujto,máš je opravdu nádherné. S9
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod AniCiz » 18 zář 2012, 11:55

To je skutečně parádní..Já se zatím jen těším na příští rok..mám mladé rostlinky,ale pěkně rostou
AniCiz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 480
Registrován: 07 črc 2010, 06:07
Bydliště: Litomyšl

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod jujto » 19 zář 2012, 07:38

Zrovna u Chandlera som prijemne prekvapeny. Minuly rok bol prve leto na stanovisti a rodit som ho nenechal. Na to, ze cca v polovici sezony bol trosku prisuseny, zastavil rast a ako prvy z novych zacal zhadzovat listy, narastol celkom pekne. Musim povedat, ze z tych odrod, ktore pestujem, kvitne Chandler suverenne najneskorsie. Ked ostatne odrody koncia, on este len zacina. Je teda problem s krizovym opelenim neskorsich kvetov, pretoze vtedy uz u mna nic nekvitne. Najvacsie plody su teda iba z tych prvych kvetov. Aj ostatne plody su ale velmi velke, nie vsak take obrovske. Rastlina, ako som spomenul, nemala minuly rok najstastnejsi priebeh rastu, napriek tomu priniesla v druhom lete na stanovisti odhadom spolu s Herbertom najvacsiu urodu z mladych rastlin z fotopribehu vysadby.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod loni » 21 říj 2012, 22:02

V jari som sa zapotil a urobil to presne tak ako v návode a zasadil som 5 rastlín. Prírastky boli vynikajúce a naozaj sa oplatí tá námaha na začiatku výsadby. Pred dvadsiatimi rokmi som urobil niečo podobné no bazénik bol 3m široký a 4m dlhý ale plytší. Problém bol s presychaním pri suchom počasí. Teraz je to oveľa lepšie a substrát je krásne vlhký aj pri suchom počasí!
Naposledy upravil loni dne 27 říj 2012, 21:43, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod jujto » 23 říj 2012, 19:19

Som rad, ze som neni jediny, komu tento sposob vysadby priniesol uzitok.
Uprimne sa tesim z toho ako sa im u teba dari a dufam, ze na buduci rok uz bude aj nejaka ta panenska uroda.


Len aby sme sa nedostali do takeho stadia, ked budu rodit tolko, ze ich nebude mat kto vsetky pooberat, nieto este zjest. :D

Na druhu stranu si viem zivo predstavit, ze si budem ku svacine do prace nosit aj nadobku s cucoriedkami. :D
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod jujto » 06 led 2013, 13:36

Loni, ake zhruba boli tvoje prirastky?
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod dusky » 06 pro 2013, 17:51

Rad by som za vsetkych velmi pekne podakoval Jujto-ovi za navod, nechal som sa od neho inspirovat a takto to vyzeralo:

vykopanie jamy:
Obrázek
how to screenshot on windows 7

vystlanie jamy geotextiou (300g/m2):
Obrázek
screen shot pc

na spodok pod foliu isla este spominana podlozka pod laminatove podlahy - mirelon:
Obrázek
screengrab

Folia s geotextil.(na nu isli piliny) + vyvod rury zo zvodu:
Obrázek
screenshot software

napustanie bazenika vodou (pohlad z druhej strany):
Obrázek
picture sharing

zaplnanie jamy pilinami:
Obrázek
free upload

jama zaplnena (este mi nieco ostalo na priebezne dopnanie :) ):
Obrázek
how to screenshot on windows

Rastliny vysadene:
Obrázek
image hosting
dusky
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 53
Registrován: 11 zář 2013, 23:49
Bydliště: Dunajska Luzna

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod jujto » 07 pro 2013, 07:31

Parada.

Ake su odrody a rozostupy medzi nimi?

Ked to podrastie, bude to celkom paradny zivy plot a aj predpoklad buducich urod je slusny. ;)
Ked je z casu na cas doma vacsie dusno, chodievam sa do mojich "vyvetrat". Chvilku to trva, nez ma tam najdu. :D
To sa bude dat s prehladom robit aj v tychto.

Gratulujem a dufam, ze to bude minimalne tak dobre sluzit, ako to sluzi mne. Preto som sa to snazil, co najviac dopodrobna rozpisat, aby boli vysledky s co najvyssou moznou mierou podobne. Zatial som s tym velespokojny. Ked neratam s pracnostou pri vysadbe, tak najviac prace je s odhananim vtakov a so zberom urody. Zimny rez a jesenne pratanie listia ani neratam. No a toto riesenie so zvodom, dokonca odburalo este aj polievanie.

Uz sa tesim ako budu rast a na dalsie skusenosti s tymto sposobom vysadby. Tentoraz so zavlazovanim so zvodom z odkvapu.

Kedyze zacina ta jar? :D
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod dusky » 07 pro 2013, 16:31

Tu su odody:

Obrázek
online photo storage

pink lemonade a sunshine blue som nakoniec nedaval, pretoze to mali byt take vychytavky ale nezohnal som ich...
namiesto nich som dal chandlera :) podla tvojho odporucania a nejaku no name co som mal - asi patriot.

rozosupy som volil ako si pisal 70x80cm - jama ma sirku 160 a dlzku 600cm, hlbku 60-65cm, bazenik 20-25cm.

medzi cucoriedky som este popchal klukvu a brusnice.... tak uvidim, ci si nebudu moc konkurovat....

inak som aj ja velmi zvadavy na ich dalsi rast, lebo orientacia je na severozapad, cize priame slnko budu mat v lete tak od 13-14,00 a mozhno este rano do 10.00hod.
ak sa im nebude darit, tak tam zacnem pestovat dubaky :)
Naposledy upravil dusky dne 21 pro 2013, 23:10, celkově upraveno 1
dusky
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 53
Registrován: 11 zář 2013, 23:49
Bydliště: Dunajska Luzna

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod J500j » 12 pro 2013, 13:24

PALLOO vidím tu tvojho ďalšieho nádejného konkurenta. Uvidíme ako bude pokračovať. Som naozaj zvedaví. Ja som podcenil ten bazénik a musím sa priznať že pôvodná kyslosť sa stratila čo si zákonite odniesli rastlinky. Veľmi veľa záleží aj na vode ktorou sa zalieva. Aj tá, ak je obyčajná vápenitá zo studne, aká je bežne u nác na dolniakoch, kyslosti pôdy nepridáva. Jedno je pravda. Nestačí len vybudovať ale podstatou, dá sa povedať tým hlavným je udržať ten správny stav. DUSKY - Držím ti však palce.

Jano.
Uživatelský avatar
J500j
oficír
oficír
 
Příspěvky: 609
Registrován: 19 zář 2011, 14:11
Bydliště: Bratislava,ZB., 175m.n.m., záhrada otvorená zo severu ____ Jano

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod jujto » 19 pro 2013, 00:19

V uvodnom clanku som pisal:

jujto píše:Z toho vyplýva, že je pre ne vhodnejšie mať substrát skôr do šírky ako do hĺbky (na to treba pamätať aj pri pestovaní v nádobách). Odporúča sa v zemi mať substrát minimálne na 30 cm každým smerom od rastliny. Ja však uprednostňujem 40 cm, čiže šírka sadbovej jamy by mala byť minimálne 60 cm (80 cm).


Toto znamena, ze ak ma byt minimalna vzdialenost 30 cm, kazdym smerom od kazdej rastliny, vzdialenost medzi dvoma rastlinami je teda 60 cm. To vsak plati hlavne u nizsich a slabsie rastucich rastlin. Nepomylil si sa s tymi ciframi 35x40?

Boli to asi myslene vzdialenosti okolo kazdej rastliny, nemylim sa? Cize vzdialenost kazdeho radu od okraja je 40 cm a rady medzi sebou maju 80 cm a tym padom maju rastliny v rade medzi sebou 70 cm (x8 = 560 cm). To by sedelo aj vzhladom na dlzku a sirku jamy.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod jujto » 19 pro 2013, 00:41

J500j píše:PALLOO vidím tu tvojho ďalšieho nádejného konkurenta. Uvidíme ako bude pokračovať. Som naozaj zvedaví. Ja som podcenil ten bazénik a musím sa priznať že pôvodná kyslosť sa stratila čo si zákonite odniesli rastlinky. Veľmi veľa záleží aj na vode ktorou sa zalieva. Aj tá, ak je obyčajná vápenitá zo studne, aká je bežne u nác na dolniakoch, kyslosti pôdy nepridáva. Jedno je pravda. Nestačí len vybudovať ale podstatou, dá sa povedať tým hlavným je udržať ten správny stav. DUSKY - Držím ti však palce.

Jano.


Za seba osobne musim povedat, ze si myslim, ze ho nedobehnem, ani keby mi bezal oproti. :D
A s tym udrzanim stavu je to pravda. Drzim palce vsetkym "Kanadkarom". :D
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků