Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod paloo » 29 zář 2015, 15:25

To som chcel počuť.Takže najstarší naozaj bazénik je jujtov bazénik.
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod loni » 02 říj 2015, 22:39

paloo píše:To som chcel počuť.Takže najstarší naozaj bazénik je jujtov bazénik.

Naozaj je to lepšie riešenie, ako som to mal predtým s tým občasným zaplavovaním. Je to super! V poslednej dobe je problém zohnať hrabanku a s tými pilinami je to super riešenie a za zlomok ceny v porovnaní s tou, ktorú by som dal za rašelinu.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod jujto » 11 říj 2015, 22:49

Ja len doplním, mne sa tiež v začiatkoch po naplnení bazénika vyplatilo zalievať aj z vrchu, z dôvodu vytvorenia podmienok pre vzlínanie. To isté je ale nevyhnutnosť, o to viac ak nemáte substrát nakrytý z hora ako Loni a prídu letné horúčavy. Hlavne v prípade mladých rastlín.

V poslednej výsadbe som urobil chybu a rastliny som nezasadil dosť hlboko a veľa mi ich povysychalo. Náhrady už som sadil tak, aby spodné korene už boli v úrovni vrchu bazénika, teda pomyselnej hladiny.

Netreba pritom zabúdať na to, že čerstvé piliny potrebujú na svoje rozloženie veľa dusíku. Niekoľkonásobne viac ako napr. slama, preto je vhodné ich pri prvotnom vrstvení presýpať síranom amónnym aj štedro no opatrne dožičiť aj v začiatku sezóny. Osvedčilo sa mi najneskôr do konca Mája/Května. Je totiž možné, že ho v najväčšej miere spotrebujú piliny a rastlinám sa ho moc nedostane. To len v prvom, max druhom roku po výsadbe. Keďže sa ale substrát usádza, rozkladá a je spotrebovávaný na rast rastlín a ich plodenie, je potrebné z času na čas ich aj dosýpať. A vtedy je tiež prílev vyššej dávky dusíku na mieste.

Prvú dávku síranu amónneho je možné dať už koncom zimy na sneh. Potom sa s topiacim sa snehom dostáva v menších dávkach rovno ku koreňom rastlín.

Ďakujem Lonimu za inšpiráciu a zrejme prejdem k tomu, že mladé výsadby budem nakrývať zhora netkanou textíliou, ako ochranou proti nadmernému odparu vody. Hlavne v sparných letných dňoch.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod bradhal » 12 říj 2015, 09:47

Díky za doplňující informace. Chceme sázet tento týden.
Posadit rostliny níž není problém, ale jak prosypat piliny síranem teď, když jsou už pěkně našlapané v bazénku a nacucané? Dá se to rozpustit a prolít? Ach jo, to mě taky mohlo napadnout dat to tam předem.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod Choseee » 12 říj 2015, 13:26

Síran amonný je krystalická látka, dobře rozpustná ve vodě. Což ti umožní prolít piliny připraveným roztokem, nebo SA nasypat na povrch a vydatně prolít vodou (první způsob je určitě výhodnější). Na druhou stranu tím, že je dobře rozpustný ve vodě dochází k jeho vyplavování do spodních vod a v případě "bazénu" pod borůvkami by mohlo při použití nadměrné dávky dojít k přehnojení. Navíc pak horní vrstva bude opět bez dusíku ze síranu...
Myslím si, že sanovat spotřebu dusíku pro rozklad pilin je výhodnější použitím organického hnojiva, např. rohovinou. Nedochází k vyplavení živin a dusík se uvolňuje pozvolna. Nevýhodou je ve tvém případě (Bradhale), že je potřeba jej do půdy zapravit se substrátem.
Jinak síran amonný je výhodný použít i jako samotné hnojivo pro borůvky a to pro jeho kyselou povahu.
Choseee
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 48
Registrován: 20 říj 2013, 11:55
Bydliště: Velemín, 287 m.n.m.

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod bradhal » 18 říj 2015, 14:59

Tak sázíme. Informaci o dodání síranu do substrátu manžel nepřijal moc dobře, ale nějak jsme to vymysleli, trochu kočkopes. Při sázení vybral lopatou járek do půlky hloubky záhonu, stěny a dno prolil roztokem. Sazenice jsou všechny posazené s původním balem (ne úplně prokořeněným) na vrstvu rašeliny s rohovinou a také jsou tím obsypané. Rohovina jim neublíží, ani kdyby se k ní dostaly moc mladé kořínky. Prostor mezi rostlinami je vyplněný pilinami se suchým síranem. Síran pro keře a drobné ovoce je doporučován v dávce 20g na metr, do pilin jsme dali 50g na metr - počítám, že se využije na rozklad pilin a nespálí do jara rostliny. Případně se bude rozpouštět a bude přecházet do spodní poloviny záhonu.
Sazenice jsme dali o něco níž, ale až na hladinu bazénku ne. Prosypání čistými pilinami nahoře by jim ublížit snad nemělo, taky počítám, že to pomůže novým mladým rostlinám přezimovat a neomrznout. Finanční kalkulaci pro představu ostatním budoucím bazénkářům dodám později.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod bradhal » 02 lis 2015, 19:00

Výstavba bazénku - finanční stránka věci

Podle rad na tomto fóru jsme přestěhovali naše starší (z nádob) i nové borůvky do bazénku. Je to obdélník 7,2m d x 0,8m š x 0,6m h, zasadili jsme 8 keřů. Jednu dlouhou stěnu tvoří podezdívka plotu, zbylé jsou ze zabetonovaných obrubníků. Voda je přivedena trubkami z přepadu nádrže pod okapem, na druhém konci bazénku je přepad dál. Místo spodní geotextilie byly použity staré koberce, substrát čisté piliny a baltská rašelina.

Trubky, kolínka a nevím co ještě na vodu 11 m (Bauhaus Ivanovice) 350,- Kč
Jezírková folie 8 x 1,2m - zbytek z výprodeje (Jezírka Banát) 768,-
Geotextilie 16m (Jezírka Banát) 400,-
Piliny (Pila Olomučany) asi 1,8 kubíku 460,-
Rašelina (AgroTuřany) 3 balíky 726,-

Celkově 2 704,- Kč

K úplnému chybí cena za obrubníky, které jsme měli už doma a beton, by oko 900, ale toto bylo použito i mimo bazének dále - nebo spíše bazének byl včleněn do záhonu podél plotu, který by tam byl udělaný tak jako tak.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod loni » 04 lis 2015, 23:28

Ako sa hovorí, máš to už v suchu. No v tomto prípade v mokru. Teraz už len čakať na bohatú úrodu. S tým bazénikom to je makačka, ale stojí to za to. Je to na veľa a veľa rokov, takže v konečnom dôsledku je to pre rodinu super vec.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod Franz » 26 led 2016, 20:47

Já mám poměrně špatné zkušenosti pěstování borůvek v rašelině.
Vysadil jsem před 4 roky několik rostlin do borkované rašeliny a postupně chřadly ať vlivem sucha nebo nedostatkem živin (rašelina špatně váže živiny a velice rychle se promývá.
Tak jsem zkusil loni na pozim jiný postup a to zálivkou půdy kyselinou sírovou a Ph jsem snížil na 4,5.
Máte někdo zkušenosti s takovým postupem?
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod neva di » 13 úno 2016, 11:46

Pozdravujem členov kiwifóra a ďakujem za prijatie.
Začiatkom leta 2015 som kúpil 5 kríkov rozkvitnutých čučoriedok, zasadil do substrátu, pridal rašelinu a poctivo zalieval. Bluegold, Goldtraube 71, Elliott. Odmena v podobe mištičiek chutných čučoriedok prekvapila :D samozrejme na úkor rastu kríkov :(
Nález kiwifóra s pestovaním v pilinách mal za následok vznik bazéniku 5,6 x 4,7 x 0,6 m. Všetko podľa super návodu a ďalších príspevkov.
Na dno uložená melioračná plastová hadica priemer asi 6 cm. Konce rúry napojené na téčko a kolmo vyvedená nad úroveň bazéniku plastovou rúrkou pre dopĺňanie a pohodlnú kontrolu hladiny vody - systémom mokrá palica.
Technická príprava OK, len hladina v bazéniku je 22 cm. Musím znížiť na cca 15 cm, alebo menej?
Prosím o radu v akom spone sadiť kríky, v týchto rozmeroch bazéniku vysádzať v spone cca 120 x 130, alebo 120 x 97? Od krajov vzdialenosť 40 cm.
Je to na ploche, kde sa stratila výhoda možnosti rozrastania kríkov, aj bočného prístupu S11
Naposledy upravil neva di dne 14 úno 2016, 03:12, celkově upraveno 1
neva di
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 08 úno 2016, 16:45
Bydliště: Liptov 650 m.n.m. mrazová kotlina riečka Belá

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod Stanley_51 » 13 úno 2016, 17:30

neva di píše:Pozdravujem členov kiwifóra a ďakujem za prijatie.

Tak tě tady vítám ještě oficiálně E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod Dex88 » 29 úno 2016, 21:05

Zdravím Vás. Mám pro Vás taky pár fotek z loňské stavby bazénku. Rozměr bazénku je 4 x 1,6m.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

A takto to vypadá po zimě. :-)

Obrázek

Rád bych se vás zeptal ,jestli je už vhodné teďka přihnojit síranem amonným a v jakém poměru? Na obalu je napsané 20g na m2 ,ale nerad bych je přehnojil. Loni jsem používal před zasazením do bazénku Hoštické hnojivo s rohovinou. To mám použít také? http://www.prohopo.cz/cs/p-2014-foresti ... wgodj6INuQ

Děkuji za rady.
Dex88
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 07 črc 2015, 09:07

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod Dragonito » 07 dub 2016, 00:03

Úprava bazénika - pridaný mulč a ohrádka
Obrázek
how to print screen on pc
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod Dragonito » 17 dub 2016, 12:39

Som si myslel že drevnatie stonka a to je dáka choroba spôsobená hubou :cry: Info o chorobe:
http://www2.gov.bc.ca/gov/content/indus ... -blueberry
alebo
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1400

-> Vodu používam dažďovú a keď nie je tak z vodovodu.
-> Hnojil som síranom amónnym 22g na rastlinu niekedy v marci a potom pravidelne každé dva týždne zálievkou tekuté hoštické hnojivo (1 vrchnáčik na 7 rastlín - raz som zabudol premiešať ale neboli by chytené všetky rastliny).
-> Substrát smrekové piliny, ale pri koreňoch aj rašelina.
-> Mulč kôra borovicová (trochu trávy na kôre ostalo z kosenia ale vždy som ju pozbieral)

Obrázek[/url]
Obrázek[/url]
Obrázek[/url]
Obrázek[/url]
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod jujto » 06 kvě 2016, 12:08

Dragonito píše:Som si myslel že drevnatie stonka a to je dáka choroba spôsobená hubou :cry: Info o chorobe:
http://www2.gov.bc.ca/gov/content/indus ... -blueberry
alebo
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1400


Podla mojho nazoru sa jedna o vytvaranie kory, tu hubu mi to nepripomina.
Ale je to len moj laicky nazor. Presnejsie by to mozno vedel detekovat Ing Simala z Tatraberry. Ma s cucoriedkami a brusnicami viac ako 30 rocne skusenosti.

Mladym rastlinkam nie je treba vela dusiku v podobe siranu amonneho, ten je hlavne treba na rozklad pilinam. Zo zaciatku sa clovek musi naucit odhadnut mnozstvo, aby po prihnojeni nebol vsetok spotrebovany pilinami a rastlinam nezostane nic, alebo aby ho nebolo prilis a neublizilo sa rastline. Cucoriedka je velmi tolerantna rastlina, ale aj napriek tomu sa da popalit siranom amonnym. Bud pri prehnojeni, alebo ked sa hnoji v tesnej blizkosti kmienika.

S pilinami mam taku skusenost, ze si nasaju tekutinu aj s hnojivom do seba, a teda nedochadza az k tak nadmernemu vyplavovaniu zivin do pody. No vo vsetkom treba mat mieru. U cucoriedok je kriticke nastartovanie mykorizy. Ak su su splnene ostatne zivotne podmienky a mykorizne huby prerastu substratom, je vyhrate. Prisilne hnojenie nielenze moze sposobit, ze sa popalia korienky. Moze znicit mykorizne huby, co je horsie. Alebo dojde ku javu, ze rastlina nedokaze pri vysokom stupni prehnojenia prijimat ziadne ziviny.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků