Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod loni » 26 kvě 2017, 23:16

zolo49 píše:tak som dnes nafotil zopar fotiek cerstvo zasadenych čučoriedok, kto ma zaujem nech si pozrie fotky v odkaze :D 8krikov 8roznych odrod... konkretne Chandler, Duke, Bluejay, Toro, Denis Blue, Patriot, Nelson, Goltraube.....


https://postimg.cc/gallery/3btta67l6/


Ja by som na vrch dal ešte netkanku. Za suchého počasia je výpar z povrchu pilín značný a vzlínanie nemusí stíhať. Ak sa preruší a si to nevšimneš, tak rastlina môže byť poškodená.
Aj keď je bazénik tak občas polievam zvrchu, keď dlhšie nezapršalo.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod zolo49 » 27 kvě 2017, 08:40

polievam iba zvrchu, lebo nemam pod pilinami hadicu ktora by tam privadzala vodu..... mam to len naplnené pilinami a na spodu su dierky v igelite aby pretekala prebytocna voda.... piliny su teraz velmi dobre navlhcene, ked som to postupne plnil, tak som spotreboval cca 500 litrov vody + tuto stredu aj poriadne zaprsalo, nadrz mam znova plnu, vlhkost pilin kontrolujem prstom, polievam kazdy vecer... okrem dni ked prsi alebo je pod mrakom a nie je velky vypar... :)
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod bradhal » 27 kvě 2017, 09:27

Já jsem myslela, že budujeme bazénky, aby se nemuselo denně chodit a zalévat... zalévám shora jen občas - sazenice, co jsou nové a nemusí mít ještě kořeny dolů. Jinak jen občas trochu naruším slehnutý povrch pilin, aby po nich déšť nestékal na kraj, ale vsakoval i blíž u keře. I tak pod tím škraloupem do pěti cm je už vlhko. Máme to udělané se spodním přívodem vody z přepadu bečky, ale vlastně jsme to zatím nepoužili, ta voda se tam drží a stačí jen to, co naprší.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod loni » 27 kvě 2017, 20:22

bradhal píše:Já jsem myslela, že budujeme bazénky, aby se nemuselo denně chodit a zalévat... zalévám shora jen občas - sazenice, co jsou nové a nemusí mít ještě kořeny dolů. Jinak jen občas trochu naruším slehnutý povrch pilin, aby po nich déšť nestékal na kraj, ale vsakoval i blíž u keře. I tak pod tím škraloupem do pěti cm je už vlhko. Máme to udělané se spodním přívodem vody z přepadu bečky, ale vlastně jsme to zatím nepoužili, ta voda se tam drží a stačí jen to, co naprší.

O to nejde. Zo začiatku je potrebné veľmi často zalievať bazenik aj z vrchu.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod bradhal » 28 kvě 2017, 13:46

Hm, my jsme ho teda nějak extra nezalévali shora ani když byl nový. Piliny se ušlapávaly dost př plnění a taky se zrovna máčely - jak mě nenapadlo tam dat hnojivo a potom se to prolévalo rozpuštěným z konví. Takže od začátku byl celý profil provlhčený. Nahoře se dělá škraloup, piliny jsou dost jemné, tak se slepují. To možná i napomohlo úhynu jedné malé sazenice loni v tom vedru - že si ještě nedosáhla do větší hloubky pro víc vody a shora se k ní déšť nedostal, protože stekl po tom slepeném povrchu. Ale to si můžu jen myslet, třeba ji sežrali lalokáči, nevím. Nicméně i když jsme tam sem tam konev vody nalili, určitě to nebylo denní zalévání tak, jak když to bylo v nádobách. A taky nové pruty odspoda a přírůstky hned v tom prvním roce lepší než kdy předtím.
Letos jsem do bazénku nalila vodu dvakrát - k malé sazenici náhradou za tu uhynulou, jinak ne. Napršelo u nás koncem dubna asi 20l, teď jednorázově 5l, jinak nic. Nemám pocit, že by to bylo nějak suché. Možná záleží na té hrubosti pilin a utužení.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod loni » 29 kvě 2017, 22:14

Radšej doporučiť zalievať aj zvrchu, ako by mali niekomu uhynúť rastlinky len pre to, že sa priveľmi spoliehal na bazénik.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1685
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod bradhal » 29 kvě 2017, 23:36

OK. Mladé sazenice a při dlouhotrvajícím suchu zalévejte borůvky i shora. S6
Jinak jsem za ten bazének opravdu ráda, je vidět, že se jim v tom líbí.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod zolo49 » 08 čer 2017, 11:14

tato jar je co sa tyka zrážok dobrá, aspon u mna na kysuciach :D nemusim tak casto zalievat, casto prsi, piliny su premokrene, ale hned ako je 2dni teplo bez dazda, polievam aj tak, hlavne mensie kriky,ktore nie su tak rozrastene aby si samy tienili a vysycha tak rychlejsie povrch, snazim sa udrzovat piliny stale vlhke, lebo ked raz preschnu, tak uz sa tazsie zamokruju, ale tie starsie piliny z minuleho roka co su uz dobre utlacene, tie drzia velmi dobre vlhkost, tam nie je potreba velmi zalievat...
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod zolo49 » 13 čer 2017, 11:59

Ahojte, dnes mi prave doručili hlistice Nematop, vecer ich idem pouzit :D kriky sice nemam napadnute, ale chcem ich pouzit preventivne, nakolko som v tejto sezone 2-3 chrobakov v blizkosti cucoriedok nasiel.... a u viacerych z vas sa tento škodca činil, tak nechcem nechat nic na nahodu.....
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod paloo » 23 čer 2017, 08:52

Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod Gabriela » 23 čer 2017, 10:27

paolo, tak tento ujo sa mi velmi nepáči zo všetkých videí, čo som pozerala. Príde mi, že tie rastlinky ani nemá rád. :?
V preklade, proste sa s tým nesere. Ale zato musim uznať, vyzera ze mu to tam funguje. Teda súdiac podla okolia.
Gabriela
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 22 čer 2017, 01:03

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod sasman » 23 čer 2017, 10:40

Sadil to hodně na prasáka - ani nenarušil kořenový bal, ale to bylo asi kvůli natáčení (aby to měl co nejrychleji). Ale je fakt, že to někoho může zmást. Ani neřekl, že kamčatky jsou třeba aspoň 2 odrůdy. Ten zimolez a muchovník po natáčení určitě vykopal :wink:
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod Dragonito » 23 čer 2017, 14:17

sasman píše:Ten zimolez a muchovník po natáčení určitě vykopal :wink:
Muchovník zasadil totálne od veci do chodníka :D
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod zolo49 » 23 čer 2017, 15:05

to video som uz kedysi videl a pripadalo mi to ze ako keby to bola nejaka sutaz v rychlosti sadenia čučoriedok :D :D
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod paloo » 24 čer 2017, 06:46

Gabriela píše:paolo, tak tento ujo sa mi velmi nepáči zo všetkých videí, čo som pozerala. Príde mi, že tie rastlinky ani nemá rád. :?
V preklade, proste sa s tým nesere. Ale zato musim uznať, vyzera ze mu to tam funguje. Teda súdiac podla okolia.

Však ja som tu toho uja dal aby ste na neho nezabudli S1
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků