Pěstování kanadských borůvek v nádobách

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod bradhal » 25 bře 2014, 23:50

Paloo děkuji, téma s bazénky jsem našla až potom, pročtu a do budoucna se zařídím. Letos už je nechám tak.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod valda » 23 čer 2014, 17:56

Jak hluboko ob povrchu zeminy by měl končit bazének,aby nedocházelo k přemokření.
valda
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 22 čer 2014, 20:07

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Stanley_51 » 23 čer 2014, 19:25

Vlastimile, vítej na kiwifóru. S6
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod jujto » 10 črc 2015, 05:02

valda píše:Jak hluboko ob povrchu zeminy by měl končit bazének,aby nedocházelo k přemokření.


Odhadujem, ze 30-40 cm. Mam cca 45 - 50 cm hlbku a cca 10-15 cm vysku bazenika u jedneho a 50 - 60 cm hlbku a vysku bazenika 15 - 20 cm u druheho. Poda nie je vo vodovahe, ani dno bazenika, preto udavam od-do. Ono, ked sa naplni bazenik povedzme az po okraj, vlhkost sa rozsiri do celeho bazenika a nieco vypiju aj rastliny pocas dna, takze pokial tam nepriteka zavlaha neustale, netreba to brat tak, ze korienky pod urovnou vysky bazenika stoja stale vo vode. Palickou vopchatou do drenaznej rurky si viem vzdy zistit aky je stav hladiny. Pokial nie je moc nizky nedolievam. Pravda s vynimkou letnych horucav. Tam sa riadim pravidlom, ze cim viac tym viac. Hop :D. Tym lepsie.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Alena » 03 zář 2016, 09:42

Lidi, prosím vás, nemáte někdo ty tzv. zakrslé borůvky http://www.nazazvorce.cz/katalog/boruvk ... /balkonove ? Potřebovala bych vědět, jestli někdo nemáte zkušenost, jak moc narostou, protože synek (který máminým zahradničením vždycky pohrdal a nad vším ohrnoval nos, a teď, když je po všem, špendlíčkem hrabe a zkouší si pěstovat ba i bylinky na panelákovém okně... S1 ) projevil zájem pěstovat si je v Praze na balkoně, kde má ale málo místa, takže žádný velký maltovník s půldruhametrovou kytkou tam mít nemůže.Uvádějí, že třeba ta Northblue je "trpasličí", ale trpaslík může mít i metr, že jo... S15
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Bobo » 17 zář 2016, 09:39

Dobrý den!
Pěstování borůvek mě docela chytlo a mám i některé zakrslejší odrůdy. Loni na podzim jsme koupili Na Zázvorce Northblue a Northcountry. Northcountry po roce pěstování pěkně zhoustla, ale zůstává při zemi, opravdu nízká. Northblue také solidně narostla, už měla i pár plodů výborné chuti, ale její výška po roce je 90cm a stále roste, tak nevím, jestli je to opravdu tato odrůda, která má dorůst max. 120 cm. A teď jsme koupili odrůdu Putte, ta je ze zahradnictví Spomyšl, výška je teď cca 50 cm, tak to teprve uvidím, jak naroste časem.
Lucka
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Stanley_51 » 17 zář 2016, 09:44

Bobo píše:Dobrý den!Lucka

Lucko, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Alena » 17 zář 2016, 19:40

Bobo píše:Dobrý den!
Pěstování borůvek mě docela chytlo a mám i některé zakrslejší odrůdy. Loni na podzim jsme koupili Na Zázvorce Northblue a Northcountry. Northcountry po roce pěstování pěkně zhoustla, ale zůstává při zemi, opravdu nízká. Northblue také solidně narostla, už měla i pár plodů výborné chuti, ale její výška po roce je 90cm a stále roste, tak nevím, jestli je to opravdu tato odrůda, která má dorůst max. 120 cm. A teď jsme koupili odrůdu Putte, ta je ze zahradnictví Spomyšl, výška je teď cca 50 cm, tak to teprve uvidím, jak naroste časem.
Lucka


Ahoj Lucko! Díky za sdělení zkušenosti. Já jsem hledala různě na netu a informace se jako vždy a u všeho více či méně rozcházejí, proto pátrám po osobních zkušenostech pěstitelů. Nakonec jsem synkovi objednala Putte, Northcountry a Northsky (Na Zázvorce), no a uvidím... Putte přišla poměrně pěkná (výška taky asi 50 cm), další dvě výrazně menší a horší, ale snad se do toho na jaře pustí. Snad to pak synka nevytlačí z balkonu, má tam prý hodně málo místa...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Dragonito » 01 říj 2016, 03:19

ODRODA ----------> VÝŠKA (cm)
_________________________
North Country ---> 45 až 60 cm
North Sky --------> 30 až 45 cm
Top Hat ----------> 30 až 60 cm
Putte -------------> 60 až 70 cm

Vybrali ste najnižšie odrody, ktoré sa u nás dajú kúpiť (okrem top hat). Teda do bytu na balkón najvhodnejšie. Ich chuť bude pravdepodobne odlišná od klasických "záhradných" čučoriedok. Americké odrody (prvé tri) majú chuť charakterizovanú ako WILD - preto možno budú mať chuť podobnú ako divorastúce v USA. Už dlho nad nimi uvažujem ale keď nie je miesto v záhrade ani na balkóne.

Zdroj:
http://www.fallcreeknursery.com/gardene ... half_highs
http://www.fallcreeknursery.com/gardene ... high_chill
http://www.kohaplant.sk/2007030090-cucoriedka-nizka
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Alena » 03 říj 2016, 07:59

Díky moc za info! :)
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod dadlala » 18 úno 2017, 01:13

...tak ja detem na balkon koupila take boruvky, ze se treba casem dockame urody "v panelaku". Poridila jsem zminovanou Top Hat (v Kruhu) - podzim 2015, a pak na jare 2016 postupne balkonovou od Starkla, Putte a North Country (Zazvorka) a jeste Poppins (kotvicnikova farma). Jako prvni sla z balkonu Poppins, jiz ze zahradnictvi prisla velmi pekna velka sazenice (hadam spis trileta) a jevila se jako pomerne bujne rostouci. Problemem naseho balkonu je prudke dopoledni a poledni slunce. Zatim jsem zastenu neresila, jen jsem boruvky vzdy presoupla do stinu na opacnou stranu a te Poppins to tam proste nevyhovovalo, sezehavalo ji to vrcholky, na chalupe se ji libi mnohem vic. Jako druha "sla" "starklovka", ktere nesedela voda z radu. Na chalupu jsem ji prevazela jiz komplet zlutou (po par tydnech na zahrade vyrazne pookrala) . Destovka na balkon proste neni a kojeneckou vodou se mi zalevat fakt nechce - snad jen prilezitostne....Vodu z radu vzdy prevarim a necham odstat a ostatni boruvky to takto zatim zvladaly (casem pocitam s castejsi vymenou substratu). Top Hat se jiz dost rozrostla, je stale nizka ale jde dost do sirky. Jeste neplodila. Putte a North Country zatim celkem prospivaji, ale jsou male (ve smyslu mlade). Snad by se vzrustnost mela dat regulovat take velikosti kvetinace (je zas ale otazka, zda se Vas syn, Aleno, spokoji s par bobulemi)?
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod dadlala » 18 úno 2017, 01:41

...jeste jsem resila opylovani boruvek na balkone. Vychazim-li z doporuceni, ze mnozstvi, velikost a kvalitu plodu boruvek ovlivnuje opylovani (vyrozumnela jsem, ze je nejlepe spoledne pestovat alespon tri ruzne odrudy), nechci sazet jen na samoopyleni.Priroda sice dokaze byt mocna, ale byt vcela ci cmelak, nas balkon je to posledni misto, kam bych se vydala opylovat. Krom boruvek tam barevne kvetouci "plejadu" jako lakadlo nemam (i kdyz sousedi dve patra nad nami ano, ale to jsou vetsinou pelargonie, tak ani nevim, jestli by se s boruvkami "sesly" v kvetu). Nicmene neresil jste to nekdo? Jaky druh kvetouci rostliny by mohl alespon teoreticky byt napomocny v prilakani opylovacu na nas balkon a sejde se radove s boruvkami v kvetu a zda to ma vubec smysl resit? Kdyby to melo byt nejak vyrazne napomocne, nechala bych si poradit ....
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod moonvil » 18 úno 2017, 10:24

Vodu z vodovodu můžeš zkusit něčím lehce přikyselovat - do kyseliny sírové předpokládám nepůjdeš, ale určitě by se dalo najít i něco bezpečnějšího. Nějaký zdejší "chemik" snad poradí.
S opylením by myslím problém být neměl, hmyzáci se dostanou i na balkon - nebo to máš v nějakém 11. patře?
Prudké slunce můžeš řešit zastíněním třeba bílou netkanou textilií - asi jednodušší než pořád stěhovat rostliny z jednoho rohu balkónu do druhého. Chráním takto na jaře fíkovníky čerstvě vytažené ze skleníku (než si zvyknou na UV) - stačí 2-3 tyčky zapíchnout do kontejneru a třeba kolíčkem na prádlo na to chytit kus netkanky?
Jo a pokud máš kontejnery tmavé barvy, tak je taky buď obalit tou bílou netkankou nebo zabílit barvou - jinak se ti na slunku rozpálí a to kanadkám nevyhovuje.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Alena » 18 úno 2017, 18:34

Taky řeším, čím bude synek ty borůvky zalévat, když má k dispozici jenom pražský vodovod, a našla jsem tohle http://www.cact.cz/noviny/2003/12/Fosfotin.htm
Tož se uvidí, jak to bude fungovat.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod moonvil » 18 úno 2017, 18:57

Proč ne, klidně něco takovýho, pokud to bude za rozumný peníz.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků