Pěstování kanadských borůvek v nádobách

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod sasman » 24 úno 2017, 21:51

robo píše:Zajímavá debata, ale příjde mi to trochu přitažené za vlasy s tou kyselinou. Je mi jasné, že někdo nemá jinou možnost, ale raději bych popřemýšlel o jiném způsobu třeba o trochu náročnějším, ale přírodnějším. Třeba nějaký zběrač či plachtu na balkon nebo tak něco, určitě se něco takového dá udělat nebo někdo poradí a už si dělat zásobu teď v zimě popřípadě odněkud tu deštovku nosit. Jak jsem řekl v Praze budou asi hodně omezené možnosti, ale tu kyselinu bych volil na posledním místě. Čistě můj názor. E6


Upřímně nevidím smysluplnost v pěstování borůvek v Praze v paneláku na balkóně "přírodními" způsoby :D Už jenom to stanoviště je tak absurdní, že to nemá s přírodou nic společného. Zrovna v tom paneláku bych použil cokoliv, aby mi borůvky plodily.

Každý má jiný názor. Ono rozdíl mezi "přírodním" a umělým procesem bývá často jen v tom, že ty umělé jsou rychlejší (často díky katalyzátorům) a často je výsledkem čistší produkt. Zrovna si tu můžeme ukázat příklad. Pokud byste kolem borůvek rozsypali práškovou síru kvůli okyselení, dá se to považovat za postup blízký přirodě (síra se "běžně" vyskytuje v přírodě). Budou probírat následující reakce:
S + O2 = SO2
SO2 + H2O = H2SO3
SO2 + O2 = SO3
SO3 + H2O = H2SO4

Kyselina sírová se vyrábí ze síry obdobně:
S + O2 = SO2
SO2 + O2 = SO3
SO3 + H2O = H2SO4

V obou případech je tedy výsledkem kyselina sírová, která způsobí "okyselení" půdy. Omlouvám se za ty chem. reakce, ale je to jednodušší takto zapsat, než se v tom nějak patlat.

Zrovna kyseliny sírová, fosforečná a dusičná jsou pro přírodu v koncentracích, v jaké se používají na okyselení, neškodné. Pokud není daná látka karcinogenní, tak z ní není třeba mít strach. Existují mnohem škodlivější látky. Z těch, s kterými se setká asi každý, jsou to třeba rozpouštědla a nátěrové hmoty (ale něčím to stejně obvykle natřít musíte :idea: ).

Ideální je dešťovka (jak se tu psalo), ale v paneláku to bude složité a třeba ani já nemám možnost sbírat dešťovku v rozumné vzdálenosti od borůvek (míň než 50 m). Samozřejmě vždycky se dá koupit další čerpadlo a hadice...
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod sasman » 24 úno 2017, 22:03

milos 51 píše:Můj spolužák mě doporučil okyselit nebo neutralizovat studniční vodu velmi jednoduše . Pomocí hnojiva superfosfát . A to přibližně 2O dkg superfosfátu na 200 l (barel) Co vy na to?

Určitě je to použitelná možnost, nejjednodušší z hlediska pořizování kyseliny. Nevýhoda je, že superfosfát je míň kyselý než čistá kyselina, takže toho tam musíš nasypat víc (takže to bude nejspíš dražší, ale musel by to někdo vyzkoušet). Jak dlouho se ti rozpouští ten superfosfát? Myslím, že se rozpouští pomalu, ale zatím jsem se nedostal k tomu to vyzkoušet.
Já spoléhám na obdobný princip – „pořádně“ hnojím kyselými hnojivy a když na ně naleju vodu, tak hnojiva reagují s vodou a okyselí ji. Ale dělám to tak jen z lenosti a zatím to nemám vyzkoušené (jen rok, což je docela krátká doba). Jistější je přímo okyselovat vodu.

Alena: škoda, že jsme to nenašli dřív, ušetřil bych si práci :( akorát nevidím jako nezbytně nutné odlévat ty usazeniny (i když je to samozřejmě lepší)
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod dadlala » 25 úno 2017, 03:14

Tak ja mam treba velmi dobrou a roky proverenou zkusenost u Phalaenopsis, ktere ma take rado mekkou vodu - rostlinky jsem zalevala normalni vodou z radu a vegetativne prospivaly pekne (prirustky listu), ale pres veskerou snahu a pokusy s prihnojovanim nekvetly. Po cca roce jsem zapatrala po nejake pomoci a na jednom foru jsem nasla radu, zalevat kvetiny kojeneckou vodou a jiz za par tydnu se dostavil maly zazrak - postupne vsechny zacaly "vyhanet" kvety (jenze ty staci jednou za dva tydny prolit a hotovo...). Zda by toto bylo dostacujici i pro boruvky zatim nevim(spotreba by ovsem byla velmi pravdepodobne vetsi). Je take samozrejme rozdil, kdyz si nekdo koupi boruvku typu Spartan (mel by byt narocny na kvalitu pudy) vs Northland (velmi nenarocny)...jak je tomu u zakrslych balkonovych boruvek zatim nevim, mym jasnym kandidatem nevhodnym, je balkonovka od Starkla - jak jsem psala, tak ta byla po cca 4 mesicich uplne zluta a putovala na chalupu (treba to byla nahoda, ale byla to dvouleta boruvka ve 20l kvetinaci v ciste raseline, stejne tak jako ostatni). Putte, North Country a nejdele TopHat se zatim "drzi" velmi dobre i pri odstate prevarene vode z radu, ale zatim neplodily (bud jsou moc mlade - Putte i North Country urcite, nebo to bude podobne jako s Phalaenopsis - prirustky ano, ale kvest ne). To se uvidi.....Tu kyselinu fosforecnou chci zkusit. Mimochodem je take treba v Coca Cole (coz neni nic moc extra zdravy napoj, ale velke procento dnesni mladeze lze pozorovat, jak ji spolu s chipsy hojne popiji - jen co je mozne nahodne shlednout pred skolami...predstava, ze to tak budou delat i moje deti je pro me horsi, nez ze si pomuzeme k par bobulim boruvek vodou upravenou kyselinou fosforecnou). Zatim mam experimentalni pristup a pokud to bude nejak hodne dramaticke a budu boruvky v podstate zalevat koncentrovanou kyselinou fosforecnou (to si chci teprve dle rad sasmana zmerit), tak od toho ustoupim.
Naposledy upravil dadlala dne 25 úno 2017, 09:22, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Alena » 25 úno 2017, 09:12

No, když tady rozebíráme tu chemii a její (ne)bezpečnost - právě pracuju na jednom lékařském textu z 1. poloviny 19. století. Naprosto běžná tehdy byla léčba (a to i u úplně malých dětí) rtutí, zředěnou kyselinou sírovou a dalšími specialitkami, které dnešní běžný člověk viděl tak leda ve školním chemickém kabinetu ve skleněných lahvích se zabroušenou zátkou. Doktor, se kterým jsem konzultovala některé pojmy, se zmohl jen na překvapené konstatování, že se diví, že tohle vůbec někdo přežil. A podle statistik tam uváděných to přežilo lidí dost :mrgreen:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod sasman » 25 úno 2017, 14:11

Alena:
Vím, že to nebylo smyslem příspěvku, ale dělalo se kdeco. Dnes už se dělají v medicíně před uvedením do praxe tak náročné testy, že si moc nedokážu představit, že by se neodhalilo, že je něco škodlivé.
Obecně se udělal dost velký kus dopředu, třeba i u těch barev, do těch se dřív taky dávalo kdeco, teď je to už lepší. Dnes už se zkoumají i ekologická (a uživatelsky přívětivější) rozpouštědla (nemyslím vodu) a je jen otázka času, kdy se prosadí.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Alena » 25 úno 2017, 14:18

Ale jo, vždyť já vím, jen mě to napadlo jako taková perlička v souvislosti s těmi diskutovanými kyselinami.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod bradhal » 25 úno 2017, 18:34

(Jsme v borůvkách, tak jenom do závorky - na orchideje je dobrý životabudič černé pivo. Rada od doktorky vedoucí orchidejové skleníky na zemědělské univerzitě v Brně. Ověřeno mnoha orchidejáři, funguje to. Konec zaplevelování tématu.)
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod petrlcr » 25 úno 2017, 21:30

Trochu to zde sleduji a musím říct, že v tomto směru mám štěstí. Tady v podkrušnohorský oblasti máme vodu kyselou a měkkou. Ale přijde mi trochu silné kafe lít do půdy kyselinu sírovou. Přeci jen, je to přesně ta látka, spolu s kyselinou dusičnou, které způsobily odumírání lesů v Krušných horách. A také byla značně ředěná ve formě kyselých dešťů. Voda se dá okyselit i kyselinami organickými. Například huminovými kyselinami. Lze ji do vody dodat výluhem pravé rašeliny, nebo mechu. Akvaristé takto okyselují vodu například amazonským rybám. Možná by postačilo i trouchnivé dřevo, nebo jehličnatá hrabanka. Dá se to snadno vyluhovat v nějakém pytli ponořeném do vody. Přeci jen je to trochu důstojnější vůči půdě a zemi lít do půdy výluh z mechu, než anorganické kyseliny. Jinak je pravda, že vápníků se ve vodě nezbavíte. Jednou tam je a pokud nenajdete způsob, jak ho z vody dostat (destilace, osmóza) tak tam prostě v různých formách bude stále.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod sasman » 25 úno 2017, 22:55

Není to moc důvěryhodný zdroj, ale tu:
http://maniakva.sweb.cz/chemie2.htm
je napsané, že kyselé deště mají pH=3 (koncentrace H+=10^-3). Vodu chceme okyselovat na pH=5 (koncentrace H+=10^-5). Vzhledem k tomu, že závislost pH na koncentraci kyseliny je logaritmická (dekadický logaritmus), to znamená, že koncentrace kyseliny v kyselém dešti je 100 x větší, než ve vodě, kterou budeme zalévat borůvky. Je tam psané i to, že dešťová voda má pH asi 5,6. Toš tak :D4 Všechny hnojiva na borůvky jsou taky jen soli kyseliny fosforečné a sírové.
S tím, že se dá okyselovat i organickými kyselinami, souhlasím, ale z dlouhodobého hlediska budeš potřebovat relativně dost materiálu, který nebude levný (musíš tu rašelinu nebo cokoliv měnit).
Organické kyseliny jsou výrazně slabší (méně kyselé) než anorganické, proto tam toho musíte dát víc (nejsilnější organická kyselina = kyselina šťavelová, je slabá kyselina).
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod dadlala » 26 úno 2017, 00:22

No jo, vyluhy z raseliny, to je dobry napad...Ale vite, ze existuji lide, kteri odmitaji pestovani kanadskych boruvek, protoze nesouhlasi s tezbou raseliny? Ja je osobne chapu, ale boruvky se mi zdaji...zkratka skvele, odolne, i krasne rostliny a zcela vzdat se jich zatim nedokazi (snazila jsem se proto alespon volit spise odolnejsi a na pudni podminky nenarocnejsi odrudy - a to i na chalupu). Na tom balkone je to z me strany opravdu experiment, ve kterem nejsem odhodlana pokracovat za kazdou cenu...Mam pro ne pripravene i mykorhizni houby (na jejich aplikaci se teprve chystam), ktere by mely rostline usnadnit hospodareni s vodou a zivinami, mam je v bilem plastovem kvetinaci, ktery by mel mit nizsi odpar (nez keramicky) a mam je zamulcovane (takze pokud se nevyskyne problem s uhnivanim korenu atp. budu zalivkou takto setrit)....a kdyz to cas dovoli, chodim se na ne na balkon pro relax koukat i denne (proste jsou to moji domaci mazlicci), takze zalevam spise casto malo dle individualniho stavu v kvetinaci...
Jo a bradhal, moc dekuji...
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Alena » 26 úno 2017, 09:09

No, nevidím zas tak velký rozdíl mezi pěstováním borůvek v kýblu položeném na zemi http://www.erdbeerhof-suhl.de/anbau-heidelbeere.html a v kýblu na balkoně. Jo, pokud se jedná třeba o terasu, na kterou celý den praží slunce, tak tam bych pěstovala tak možná kaktusy a jinou pouštní flóru, ale na normálním balkoně, kde se to nechá případně nějak přistínit - myslím, že každý kousek zeleně ve městě dobrý. Co se týká té rašeliny - kolik se jí jen denně spotřebuje v lázních na koupele - vždycky jsem si říkala, jaké obrovské množství jí tam musí spotřebovat, kde to pořád berou... A někdo protestuje proti kožešinám, někdo proti jezení masa, jiný proti já nevím čemu...
A koukala jsem na vodu v Praze - tam, kde bydlí synek, je prý měkká, takže si myslím, že snad nebude problém a nebude třeba ji upravovat.

Navíc borůvky byly u mě vždycky spolu s rybízem a angreštem jediné kytky, které spolehlivě každoročně plodily, jinak mi vetšinou všechno ostatní zmrzlo. Jen ty zatracené opeřené bestie po nich šly jak slepice po flusu :D17
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod jaroMira » 26 úno 2017, 11:30

Moc díky Sasmane za Tvé přispěvky ohledně okyselování vody. Když jsem byl mladý, chemii jsem na gymplu moc nevěnoval pozornosti a tomu odpovídaly i známky s vyššími hodnotami. Jak by se mi teď znalosti hodily! A s tím vyluhováním pomocí rašeliny máš pravdu. Nedokážu si představit to obrovské množství vody upravené z výluhu přes rašelinu. Když jsou v létě u nás vedra, tak musím každé 2-3 dny ke každému kontejneru s borůvkou nalít alespoň 10 litrů vody. Letních srážek u nás moc není, rezervoár na dešťovku se rychle vyprázdní. Jediným rychlým řešením je úprava tvrdé studniční vody, v mém případě pomocí koncentrované kyseliny sírové. :D
jaroMira
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 12 led 2017, 23:32
Bydliště: Břeclav

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod dadlala » 29 bře 2017, 23:52

...tak u nas na balkone jiz boruvky kvetou, tak jsem si rikala, ze se musim podelit take o radosti pestovani boruvek na balkone (starosti se tu nedavno probiraly hojne)....
prikladam obrazek hodne nakvetene Putte (budu ji muset probrat a nechat jen neco malo, je jeste mlada, ale treba je to jen takovy "plany cvicny trenink" a stejne to vse opada a bobule nebudou vubec),
North Country je v nasade kvetu umirnenejsi, v otevirani soudku byla o par dni napred, ale i tak se zda, ze tyto dve odrudy se celkem dobre v kveteni schazeji (alespon tento rok).
Top Hat ma nasadu take umirnenejsi a je vyrazne pozadu ve "zrani poupat"
A ac mi to delalo jeste minuly tyden starosti, ze to jde tak rychle, i cmelaci k nam zacinaji letat.... :D12
Přílohy
IMG_1490_i_opppp.jpg
Putte
IMG_1490_i_opppp.jpg (20.8 KiB) Zobrazeno 4185 krát
IMG_1551_opptimall.jpg
cmelak na North Country
IMG_1551_opptimall.jpg (15.2 KiB) Zobrazeno 4185 krát
IMG_1498_i_oppp.jpg
Top Hat
IMG_1498_i_oppp.jpg (20.25 KiB) Zobrazeno 4185 krát
Naposledy upravil dadlala dne 30 bře 2017, 12:41, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod dadlala » 30 bře 2017, 00:46

...jo a zatim boruvky zalevam vodou, ktera, zda se, by mela byt vodou deionizovanou (te jsem namerila pH asi 4,8). Jeste jsem merila vodu (myslim, ze tu deionizovanou) po reverzni osmoze, ktera mela pH cca 5,1. ...tak snad je tim chudinky, boruvky, "neoddelam"...
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Alena » 30 bře 2017, 08:48

dadlala píše:...tak u nas na balkone jiz boruvky kvetou,


:D14 Mně sotva začaly rašit...!
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků