Pěstování kanadských borůvek v nádobách

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 10 čer 2019, 20:51

Letos jsem koupil 3 další balkonové borůvky a zde vychvalovanou borůvku Powder blue ze zahradnictví Na Zázvorce. Třeba to někomu pomůže při výběru.
Sunshine - dvouletá. Má nasezeno mnoho plodů a také rostou nové postranní větvičky. Doufejme, že ji plození příliš neoslabí.
Obrázek
Powder blue - dvouletá. Měla asi 10 květů. Zdá se, že snad 2 až 3 plody jako ochutnávka by letos mohly být. Loni tříletá se na jaře neprobrala k životu. Ochutnal tu už někdo více než 2 borůvky, jak jsem četl? Nepotřebuje nějakého speciálního opylovače?
Obrázek
Flamingo pestrobarevná - dvouletá. Žádné plody. Listy nevypadají moc dekorativně, spíš jako nemocné.
Obrázek
Putte - tříletá. Má docela dost plodů. Jsem zvědavý na její chuť, kterou mi zde kolega vychválil.
Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Lenkalor » 11 čer 2019, 07:02

Pro Powder blue by měla být dobrým opylovačem Pink lemonade (blueberry rabbiteye). Ta se dá dobře sehnat.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1128
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod amy80 » 11 čer 2019, 08:20

Radek píše:
Powder blue - dvouletá. Měla asi 10 květů. Zdá se, že snad 2 až 3 plody jako ochutnávka by letos mohly být. Loni tříletá se na jaře neprobrala k životu. Ochutnal tu už někdo více než 2 borůvky, jak jsem četl? Nepotřebuje nějakého speciálního opylovače?


Právěže potřebuje, jak už padlo nade mnou. Ideálně další ashei (Na Zázvorce někdy mívají ještě Centra blue a Sky blue, bohužel ne teď), popř. tu Pink Lemonade, která je křížencem ashei.

Bohužel ashei nejsou tak mrazuodolné jako corymbosum, taky už se mi po zimě několikrát neprobraly.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 11 čer 2019, 11:13

Otázkou však je, zda má smysl tak usilovat o tu Powder blue. Je opravdu tak výjimečná? Loni byly téměř všechny borůvky skvělé. Pokud někdo ochutnal aspoň misku borůvek PB, tak sdělte, prosím, svůj zážitek. Jinak jako opylovač by byl možná ještě vhodnější Pink Popcorn, který snese mrazy až -30°C. Borůvku Pink Lemonade vlastní tady na fóru kolega a dal jí letos poslední šanci. Pokud zase nezaplodí, půjde na kompost. Problémy měla s nepravidelným kvetením a namrzáním případných květů.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod mates » 11 čer 2019, 16:02

No po letosku PL nevyhodi asi nikdo, velke mrazy byly predtim, nez na ni mohlo neco zmrznout, jak ja jine ovoce po mrazech nemam, tak obe PL zustaly po jarnich mrazicich obalene a ani potom z nich nic neopadalo.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 565
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod amy80 » 11 čer 2019, 17:35

Radek píše: Jinak jako opylovač by byl možná ještě vhodnější Pink Popcorn, který snese mrazy až -30°C..


Pink Popcorn není křížencem ashei, nebo alespoň se to tak nikde neuvádí. Čili ten vhodným opylovačem opravdu nebude.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 20 čer 2019, 19:42

Tak na balkoně jako první začala dnes modrat borůvka Spartan. Duke ještě ne. Růžovět začíná North Country. North Sky, která měla moře květů, má jen pár kuliček a nemodrá. Ještě i někoho jiného takhle pozlobila letos North Sky?
Ukázka Spartanu:
Modrat začaly kuličky ne na výsluní, ale ve stínu u zdi.
Obrázek
Spartan vpravo, Duke vlevo, uprostřed Bluejay.
Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Hofis » 23 čer 2019, 09:24

Měl bych dotaz. Zkoušel již někdo pěstovat u nás ve volné půdě azorskou borůvku (vaccinium cylindraceum)?
Pokud ano, s jakým úspěchem?
Zajímalo by mne, jak přežívá naše zimy. Amíci ji řadí do zóny 7, tedy rozsah zimních teplot v minimech cca -12 až -18 stupňů. Ale vlastní zkušenosti v našem podnebí jsou vždy k nezaplacení.
Děkuji za případné odpovědi.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod palino79 » 23 čer 2019, 10:38

Táto čučoriedka znáša iba teploty nad nulou. Takže cez zimu ju musíš mať vo vnútri.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Hofis » 23 čer 2019, 16:00

Ok, díky!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 23 čer 2019, 20:32

Hodíš: U Azorské borůvky to přímo uvádějí, že přezimuje v chladné místnosti. Proto jsem si ji neobjednal. V květináči mi nepřežily na balkoně i takové, které by to měly údajně snést. Úplně odešly Powder blue, Darrow a Goldtraube. Namrzly a rok stály Bluecrop, Berkeley a Bluegold. Hlavně tady vychvalovaná Powder blue (PB) mě mrzela. Letos budou snad první 4 kuličky. Musím to obalit, aby ptáci nebyli rychlejší. Zatím se tady nikdo nepochválil, že měl konečně pořádnou úrodu PB, aby se dala definitivně ocenit chuť, takže předpokládám, že nakonec všem umrzla. Otázkou však je, jak dlouho ji budu moci dávat přes mrazy do chladné místnosti, protože údajně může dorůst až do 3,8m. Jedině ji pěstovat jako bonsai.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Hofis » 24 čer 2019, 08:43

Děkuju za postřeh! Máš možnost to zapustit i s květináčem na zimu do země? Problém je v přemrznutí substrátu. Nemám tento problém sice u borůvek, ale jakmile jsem začal rostliny zapouštět i s květináčem až po okraj do země, problém s přemrzáním substrátu se vyřešil.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 24 čer 2019, 10:05

Na zahradě jsem těch 6 v nádobách zasadil do nádob o něco větších (12l do 20l, 20l do 35l a jednu do 60l, 1 dle Palina do nopové fólie 0,5x2m a 1 do horní poloviny PH nádoby 150l). Zimu přežily bez problému, akorát teď ty největší, které mají cca 150cm začaly v zakopaných nádobách vadnout. Takže od minulého týdne jsem už začal se zaléváním. Přednostně ty v nádobách, protože loni stály na nádobě s vodou a mohly pít podle potřeby, tak jsou tak trochu zhýčkané.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 24 čer 2019, 20:46

Tak dnes měla mamka z balkonu první malou sklizeň do mističky. Nejvíc Bluecrop, pak Spartan, North Country a 1 kuličku Duke. Zelené zatím jsou Legacy, Bluejay a North Sky. Nadmořská výška asi 300 m.n.m.
Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 04 zář 2019, 11:32

Na jaře jsem zakoupil dvouletou Flamingo Pestrolistou. Květy ani plody neměla. Růstem je opravdu vhodná na balkón. Z 33cm narostla jen na 55cm. Akorát ta moje je zatím takové "ošklivé káčátko". Listy vypadají spíš jako by měla rostlina něčeho nedostatek. Asi bych měl přidávat do zálivky drcenou červenou cihlu. Pokud ji někdo taky máte a vypadá barevněji, můžete zde přidat foto pro srovnání.
Níže jsou mé fotky z 19.8 a 1.9.2019 a pak fotka z Na Zázvorce.
Obrázek Obrázek Obrázek
Kromě Flamingo jsem zakoupil také dvouletou Sunshine Blue, která mne zase mile překvapila. Měla 31cm a teď má sice jen 35cm, ale je to takový malý snaživec. Měla hodně květů i plodů. Ty jsem zredukoval na polovinu. První dozrál 15.7. a stále ještě teď dozrávají. Mohu ji jen doporučit. Není to na přejedení, ale pro potěšení.
Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků