Pěstování kanadských borůvek v nádobách

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 12 zář 2017, 14:12

Takovy maly dotaz. Mam rada powder blue, chtela bych si koupit jeste 2 rostlinky. Staci mi k nim jedna pink lemonade? Stejna odruda se o sebe asi neopyluje, je to tak?
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 13 zář 2017, 15:18

Většina borůvek je samosprašná a další, ale jiná odrůda jen zvýší jejich výnos cca až o 25%. Samosprašné se údajně dají spočíst na prstech (např. Polaris, Goldtraube, ..). Pink Lemonade je pozdní a Powder Blue také, takže se to asi k sobě hodí. Píšete, že Powder Blue máte ráda a chcete si koupit ještě dvě, tak by mne zase zajímalo, zda už mají dozrálé plody, protože mám také zájem o další pozdní odrůdy. Zatím ještě sklízím borůvky z Goldtraube, Elliot, Rubel a Elisabeth a přivítal bych dobrou borůvku ještě pozdnější. Letos to vše zraje o měsíc dříve. Pink Lemonade jsem nekupoval, protože to je prý pochoutka pro ptáky a neměl jsem zájem jen smutně koukat na očesaný keř.Také děkuji sdělení Vaší zkušenosti.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 13 zář 2017, 15:44

Ja mam cca 30 boruvek. Zatim plodila tak polovina. Vsechny jsem chutnala jak po zmodrani, tak po uplnem dozrani. Powder blue mela jen 2 plody,ale uzasne. Nejlepsi je u me zatim: chandler, powder blue, duke, herbert, heerma. Vsechny jsem je zalevala pravidelne HODNE kazdy den a meli vsechny srovnatelne velke bobule. Ale jinak jsou dobre i ostatni: spartan, brigita, berkley apd..... jen ten bluegold mi nezachutnal. Pristi rok me ceka ochutnavka jeste cca 10 druhu, musim si pockat. Nejvetsi favorit je Hanka ;)
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod nene » 13 zář 2017, 17:26

Radek píše:....přivítal bych dobrou borůvku ještě pozdnější. Letos to vše zraje o měsíc dříve.


Elizabeth na Valašsku nám taky dozrává právě teď a pokud by letos nezrálo všechno dříve, myslím, že by se u nás už potkala s prvním podzimním mrazíkem a nedozrála by. Považuju spíš za omyl, že jsme ji u nás vysadili. Elliot nevím jak by tady dopadl, ten máme jen na jihu a je už sklizený - moc nám ale nechutná, je (ten náš) takový nějaký ani kyselý, ani sladký, tak nějak o ničem.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod amy80 » 13 zář 2017, 18:00

Derbis píše:Takovy maly dotaz. Mam rada powder blue, chtela bych si koupit jeste 2 rostlinky. Staci mi k nim jedna pink lemonade? Stejna odruda se o sebe asi neopyluje, je to tak?


Já měla letos i loni pár bobulí na Powder Blue (rostlina je ještě malá) i když jsem neměla Pink Lemonade ani jinou ashei. Ale věřím že s opylovačem by jich bylo víc.
Protože mě ale opravdu hodně chutná, chystám se dokoupit ještě Centra Blue a Sky Blue.
Bohužel se ale u mně ashei moc nedaří, mívala jsem Pw.Blue dvě a jedna odešla, a v minulosti mi odešla i Centra Blue, a nevím ani u jedné proč, klasické kanadky mi jedou :( tak snad budu mít ted větší štěstí...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 13 zář 2017, 18:16

Mne se ta powder blue hodne rozrusta, prirostlo ji spousta vetvicek odspoda. Mam ji v bile raseline smichane s kupovanym kompostem. Ma krasnou barvu listu - jinou nez ostatni. Svou chut, dokonalou. Urcite pristi rok (jestli zvladneme zimu) koupim minimalne 2!a dam je kolem pink.lem. jinak ty dve bobulky mela uz pri koupi (male zelene a trvalo jim docela dlouho nez dozraly, ano je pozdni)
Jo a s tema ptackama - nezajimali se o to tolik,ale jak se tam dala sit, hned ty mrchy vedeli, ze je tam neco dobreho pro ne!!!

Jestli budou ty odrudy dobre, urcite zkusim dalsi....ale uz si pockam na recenze. Z boku uz strilet nebudu....
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod robo » 08 říj 2017, 11:52

Moje balkónová Putte se asi zbláznila, začala kvést. :D11 Obrázek
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 08 říj 2017, 13:31

Nechci špatně radit, na to tu jsou větší odborníci, ale já bych, sice s krvavým srdcem, květy otrhal. Bude tak dávat sílu do tvorby kořenů, místo tvorby plodů, které by stejně nedozrály. Pokud není samosprašná, květy stejně opadnou. Kolik borůvek máte na balkoně? Uvažoval jsem koupit mamce samozavlažovací truhlík na balkon. Pokud by to měla v klasických květináčích, ona by je utopila. Má za to, že rostlina neustále musí stát ve vodě a nejde jí to vymluvit. Díky
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod robo » 08 říj 2017, 15:43

Určitě to není špatná rada má to svoji logiku, květy už jsem otrhal. V téhle zimě stejně už žádný hmyz nelétá, možná pár posledních much. Co jsem se dočetl tak většina borůvek je samosprašná, ostatní kvetoucí borůvky jen zvyšují výnos. Jinak na balkoně mám ještě jednu NorthSky. Samozavlažovací truhlík, nebude asi špatný nápad, akorát nevím v jakých velikostech se vyrábí. Borůvky by neměly stát ve vodě, uhnívaly by jim kořeny. Vím že to víš, píšu to jen aby si měl důkaz pro mamku. :D4
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 08 říj 2017, 18:43

Uvažoval jsem o samozavlažovacím truhlíku z Heuréka.cz: Berberis 120x40x35. Má 3 nádoby po 18l substrátu a je pro 27l vody. Stojí však cca 1300 Kč.
Musely by to být nějaké nízké odrůdy. Ty Vaše neznám, ale které jsou North.... bývají obvykle nízké. Vím, že na balkón se doporučuje Polaris, Patriot, Northblue, North Country, Chippewa, Goldtraube a Bluegold. Jak velké jsou ty Vaše odrůdy a měly už nějakou úrodu? Na internetu by se daly určitě sehnat. Zdravím
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod sasman » 08 říj 2017, 18:55

Samozavlažovací květináč se dá (v malém počtu) poměrně snadno vyrobit. Na internetu je návodů spousta, jen si vybrat. Něco má na svých stránkách i moonvil. Mě vyšel jeden samozavlažovací květináč pro fíkovníky o objemu 18 l (12 l zeminy) do 100 Kč, ale měl jsem zdarma kýble...
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod robo » 08 říj 2017, 19:18

Putte má mít tuším do 70cm a NortSky snad jen do 60cm. Tou výškou si nejsem úplně jistej, ale když zapátráš na zpět tak tam jsou pěkné tabulky nízkých odrůd. Jinak obě mám ze Zázvorky a letos obě plodily. Plodů měli jen pár, ale loni na podzim jsem je kupoval jako tříleté tak, že to byla zřejmě jejich první úroda. NorthSky měla chuť klasických kanadských borůvek. Velikost plodů byla menší než Spartan i Bluecrop i chuťí se jim jen o fous nevyrovnala (asi se není co divit obě prý patří mezi nejchutnější odrůdy). Putte měla skoro černé plody stejné velikosti jak NorthSky se zajímavým aroma. Uvádí se že Putte se podobá chutí lesním borůvkám což není pravda (alespoň v mém případě). Má však zajímavou chuť odlišnou než ostatní kanadky. Jinak ten truhlík by měl bohatě stačit pro dvě balkónovky, ale ta cena. :roll:
Naposledy upravil robo dne 08 říj 2017, 19:48, celkově upraveno 2
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod robo » 08 říj 2017, 19:34

Je to 11 stánka od Dragonita, pěknej odkaz. Teď když, ale na to koukám tak ta Nortsky má mít výšku 30-45cm což u mě neodpovídá. Po odplození se rozjela tak, že jsem ji musel zastřihnout a teď když jsem ji byl změřit tak má 55cm a to ji jsou 4 roky. Divné že?
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 08 říj 2017, 20:09

Díky, mrknu se na to. Ty borůvky si dělají co chtějí. U mne zase Brigitta by měla mít až 180cm a má jen 50cm. Jinak oni v tom přehledu asi nepočítali s tím, že bude mít tak vzorného pěstitele.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 10 říj 2017, 18:55

robo píše:Moje balkónová Putte se asi zbláznila, začala kvést.

Robo, napadlo mě ještě, jestli to kvetení borůvky Putte nezpůsobilo to, že jste ji po odplození zastřihl. Začnou pak růst dříve boční výhonky a ty pak hlavně asi plodí. Možná by nevykvetla, pokud by nebyla zastřižena. Nemám to ještě tak odpozorované, mám je teprve krátce, ale bude dobré si toho všímat.
Jinak jsem se chtěl zeptat čím jste pořídil fotku Putte, mobilem nebo normálním foťákem? Fotku Putte máte velice hezky prokreslenou. Můj mobil Lumia 640XL na focení borůvek nebo jiných dřevin vůbec není vhodný. Nepozná na co se má zaostřit a obraz je zcela nejasný. Zdravím
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků