Pěstování kanadských borůvek v nádobách

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod sasman » 15 srp 2017, 18:46

Derbis píše: budu davat az ten Krystalon podzim. Coz je take hnojivo,ale bez dusiku, jinak nam mraz spali nove male vyhonky.


Je to možná slovíčkaření, ale Kristalon podzim není hnojivo bez dusíku, ale s menším obsahem dusíku a velkým obsahem draslíku: https://www.prohopo.cz/cs/p-1909-krista ... m-n/?cat=1

Taky plánuju fíkovníky pohnojit výluhem ze síranu draselného kvůli vyzrávání pletiv.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod petrlcr » 15 srp 2017, 21:25

Zdravím, Kristalon Podzim obsahuje pouze 6% dusíku. Ovšem oxid draselný 36% a navíc 3% oxidu hořečnatého, dále železo atd. Myslím že je to velice vyvážená podzimní výživa. Neobsahuje chloridy, ani vápník. Je tedy vhodný i pro borůvky. K vyzrání pletiv jsou potřeba i mikroprvky a hořčík. A zřejmě výrobce ví i proč hnojivo obsahuje i ten dusík. Zřejmě je zapotřebí kvůli tvorbě proteinů. Obecně ho také používám ať již na borůvky, nebo na většinu ostatních dřevin.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod PavelKt » 15 srp 2017, 21:44

Je to přesně tak, kristalony jsou špička mezi hnojivy. Výrobce by určitě dovedl vyrobit hnojivo úplně bez dusíku. Já kristalony používám již mnoho let a přináší mi dobré výsledky. Výživa rostlin je o komplexnosti a ne o jednotlivých živinách. Negativa přináší jak nedostatek, tak i nadbytek některé živiny. Já si netroufnu bez rozboru půdy dávkovat jednotlivé prvky. Raději používám hnojiva, která jsou určena pro jednotlivá roční období.
PavelKt
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 30 črc 2017, 22:54
Bydliště: Klatovy 390 m/n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 15 srp 2017, 21:46

Dneska jsem ten Kristalon pouzila. :) to si posmaknou. Od jara neuveritelne narostli, mraky malych vetvicek. Byla by skoda, kdyby pomrzly. Jinak podle toho, co jsem chutnala, u me vede Chandler, pak Herma s Herbertem a Dukem. I Berkley mi chutnala s Brigitou,ale nejak mi nejede Bluegold :-/ samozrejme spousta odrud jeste neplodila, tak se tesim na Hanku,Powder Blue ........

Sasman => promin, ano mysleno tak, ze je tam minimum dusiku a tudiz se na podzim a vlastne i polovina prazdnin nemaji pouzivat bezna hnojiva na boruvky, kde je dusik ve velke mire zastoupen. ;) aby nam ty vetvick nepomrzly. Pripadne jednoslozkove,ale to zatim nechci
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod robo » 15 srp 2017, 22:21

Já už bych nehnojila, je polovina srpna, už je dost pozdě, nemusely by to zpracovat a pak by mohly omrznout. Stejně bude mít ta sazenice hnojivo ze zahradnictví, často nacházím v až nadměrném množství v kořenovém balu.

To máš dobré, že nacházíš hnojivo v kořenovém balu :D4 . To já jsem letos snad až na pár výjimek u všech zakoupených rostlin v kořenových balech nacházel jen vajíčka slimáků E11 . A to jsem nakupoval v několika zahradnictvích, asi to dávaj jako dárek zdarma nebo co.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod nene » 15 srp 2017, 23:09

Bluegold chce nechat na keři dlouho, minimálně ještě týden po tom, co bobulky vypadají úplně zralé, pak zesládne a některé bobule mají i skutečně borůvkovou chuť.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4209
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 16 srp 2017, 07:52

Nene => pripada mi i tak chutove z nich nejslabsi.
Dneska jdu sekat zahradu, tak budu mit prvni travu na zimu.

Jinak me pres leto ozirali listy (nove listecky) brouci ozranzovo - cerne barvy, pripominajici mandelinku. Jen pruhovane a mensi. Kazdy den tam byli treba 3. Musela jsem je zabijet, protoze mi ozirali veskere nove listy. Pomohla pres leto drobna sit pres kterou se nedostali a uz nelitaji. Netusim, co to bylo,ale skody to delalo velke. A doma za oknem jsem si udelala rizek jedne boruvky a zacala byt derovana, jako by ji nekdo chodil procvakavat. Tuhle jsem tam nasla mini housenku. Uz mi zase zacina narustat i odspodu.
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Bobo » 16 srp 2017, 08:48

robo píše: To máš dobré, že nacházíš hnojivo v kořenovém balu :D4 . To já jsem letos snad až na pár výjimek u všech zakoupených rostlin v kořenových balech nacházel jen vajíčka slimáků E11 . A to jsem nakupoval v několika zahradnictvích, asi to dávaj jako dárek zdarma nebo co.

To bych jim pěkně poděkovala (vím, že za to asi nemohou). Jsem ráda, že tam nic takového nemáme, stačí nám zástupy našich vlastních slimáků, slézají se z celého okolí hodovat na všem, co se dá. S1
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod robo » 16 srp 2017, 18:55

No počkej, trochu jsem nad tím dnes přemýšlel, ale úplně si nedokážu představit hnojivo pěkně zapracované v kořenovém balu. To se přece musí časem rozpustit jestli ho tam rovnou přimíchávají při sázení. Nechci tě úplně strašit, ale jak vypadá to tvoje hnojivo v kořenovém balu?
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod petrlcr » 16 srp 2017, 20:54

Nestraš, je celá řada dlouho působících hnojiv. Většinou žluté kuličky o velikosti cca. 3mm. Většinou se jedná o různé pryskyřice, které slouží jako vazač živin.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod robo » 16 srp 2017, 22:15

petrlcr píše:Nestraš, je celá řada dlouho působících hnojiv. Většinou žluté kuličky o velikosti cca. 3mm. Většinou se jedná o různé pryskyřice, které slouží jako vazač živin.

Tvoje reakce mě donutila pátrat, děkuji. Nechtělo se mi věřit, že žlutá kulička, která praskne a následně vyteče bílá tekutina je hnojivo. Prý je to opravdu hnojivo, údajně oblíbené Osmocote (Tý jo! Jak to vyráběj?). Omlouvám se za tuto mystifikaci, ale na mou obranu, jsem na jaře zakoupil zimolez a v něm tyto kuličky které na mě nepůsobily dobře a když jsem začal rozvolňovat kořenový bal tak začali vypadávat malí slimáci jak z automatu. Od té doby všechny kuličky drtím jak smyslu zbavený a pokaždé nadávám na tuto havěť. S15 No zase jsem o něco chytřejší :idea: a žluté kuličky mě už nevadí. Ještě jednou se omlouvám i za zahlcování tohoto tématu.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 17 srp 2017, 08:00

Oscomote mam rada a doporucili jste mi ho tady na foru. ;) da se to jednou a vydrzi to celou sezonu (i dele) moje boruvky to taky meli pri koupe. A zda se, ze jim basti. Narostly nadherne. A asi 3x jsem pouzila okyselovac pudy. Jsem zvedava, jak opet narostou v pristim roce. Je krasne je pozorovat.
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Bobo » 17 srp 2017, 08:12

robo - přesně jak psal včera petrlcr, žluté kuličky - hnojivo Osmocote, máme to nejen v borůvkách, ale i azalkách, rododendronech aj. koupených rostlinách. Právě proto ten rok, co rostliny koupíme, je nikdy nehnojím, zásoba hnojiva ze zahradnictví jim vydrží.

Derbis - jak píšeš ve vedlejším vláknu o té uschlé borůvce, jestli to není přehnojením. Píšeš, že měly Osmocote + jsi třikrát dala okyselovač a to je také komplexní hnojivo, takže mohly uschnout listy kvůli přemíře dusíku, řešila jsem stejný problém v červnu také, postiženým borůvkám zhnědly a uschly horní (nové) listy, opadaly a pak na těch výhonech vyrašily listy nové. Mé postižené borůvky byly celkem velké, takže jsem je nikam nepřesouvala, zůstaly na slunci, poradily si s tím naštěstí dobře.
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 17 srp 2017, 08:24

Ja je tenkrat presazovala do ciste nove raseliny. Toho oscomote dostali tak 1/10 davky, co meli mit. Uz jsem se toho hnojeni bala. Ale kdyz jsem mela prvni boruvku pred x lety, tak rostla - rostla - rostla a znicehonic cela uschla a pak znovu narasila nove listy. Tenkrat jsem nehnojila vubec nicim. Byla v substratu a hlavne raseline. Mela pod sebou igelitku. Ten rok to udelala 2x. Zalevana denne,ale nebyla cely den v mokrem prostredi. Ta druha to davala. Jinak ten okyselovac vsem ostatnim asi prospel. Krasne rostou. Nevim, co tahle blbla. Kazdopadne je zachranena.
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 05 zář 2017, 17:16

Eli píše:Zdravotnú nezávadnosť zrejme garantujú u výrobkov určených pre styk s potravinami a pitnou vodou. Káď vinařská 80 l za 430 Kč je podľa mňa dobrý tip

Doplnil bych ještě tématiku zdravotní nezávadnosti nádob na borůvky (str. 25). Asi před dvěma týdny v rádiu byl pořad s odborníky, kteří prováděli chemický rozbor a posuzovali nezávadnost plastů. Uvedli tam příklad platící obecně.Že například výrobce PH lahve na pitnou vodu bude garantovat, že tato neobsahuje nepovolené škodliviny, ale vůbec jej už nebude zajímat, že si někdo do této lahve naleje, olej, mléko nebo alkohol, čili látku, pro kterou to není určeno, že se tam budou některé škodlivé látky uvolňovat.
U nádob na maltu (maltovníků) tedy nemůžeme čekat žádné garance. Když jsem na jaře kupoval maltovník, ani ve snu mě nenapadlo k němu čichat. Měl jsem akorát metr, abych zvolil vhodný rozměr. Musel bych mít sebou manželku, ta by mne snad mohla varovat, že jí daná nádoba nevoní. Ale to bychom asi nekoupili nic.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků