Pěstování kanadských borůvek v nádobách

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 06 kvě 2017, 20:31

Tak jsme na to doma zavedli rec ted. Meli jsme od detstvi doma stare 30lete cerpadlo ve studni. Kdyz se cakla voda na kohoutek, zustal bily oblak. I kdyz se zalevalo z hadice, vzdy na listech byly stopy po vode. Ted par let zpet jsme menili cerpadlo za nove ve studni. Do blizkeho okoli dali spoustu skotskych krav plus ovecek. Dale nad nami udelali novy vrt. Voda jiz stopy nedela a konvice uz ted taky vydrzi dele. Mozna ts tvrdost byla tim, ze to stare cerpadlo bylo za ty roky nabalene vapnikem. Plus to vetsi mnozstvi zvirat tez bude upravovat ph. Kdybys to nenapsal, vubec bych si tech zmen doma nevsimla. Clovek to tak nejak bere automaticky. To uz by pak na to nizke ph sedelo. Drive jsem konvici vyvarovala jednou mesicne, ted mi vydrzi pul roku. Ale stejne tsm ten nejaky vapnik stale bude. Coz boruvkam neprospiva.
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod petrlcr » 06 kvě 2017, 20:35

Derbis píše:Zavrit cmelaka do cmelina je bezny postup, jak vlastni cmelin obydlet. Necha se tam par desitek minut a po te si cmelak najde sam cestu ven.


Vy v tom máte trochu guláš. Pokud chcete obydlet úlek, jak říkáte čmelín, musíte tam navnadit oplozenou samičku, královnu. Je mnohem větší než čmeláčí dělnice. Ta létá velice časně na jaře, nízko nad zemí, pomalým letem a hledá vhodnou dutinu, kde by mohla založit novou kolonii. Vyloženě šmejdí. Ano, pokud jí chytnete, dáte do úlku a jí se tam zalíbí, naklade vajíčka a založí kolonii na následující vegetační období. Pokud chytnete královnu, která sedá na květy a sbírá nektar, tak jí jen ublížíte, jelikož již hnízdo založila někde jinde a krmí první larvičky dělnic. Novou kolonii nikdy nezaloží, jen jí stresujete a trápíte její potomstvo hlady, nehledě na to, že všichni čmeláci jsou chráněni. Ani to se ale takto pozdě na jaře nestane. Možná někde vysoko v horách, kde jaro teprve začíná. Čmeláci, kteří nyní létají na květy jsou již několikátá generace dělnic. Jejich jediným posláním je krmit larvy a královnu. Pokud je budete chytat, zavírat do čmelínu, budete je zbytečně stresovat, jelikož jsou stejně sterilní, v úlu ne jen že nezůstanou, ale ani Vám nemohou naklást vajíčka. Jediná jejich touha je nasbírat a donést potravu do kolonie. Letos jste dle mého názoru možnost kolonizovat čmelín jednoznačně propásla. Ovšem je pravda, že toto téma asi nepatří do pěstování borůvek.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 06 kvě 2017, 20:42

K tomu cmelinu. Nenapsala jsem to dopodrobna, ale cetla jsem o tom clanky, jak poznat kralovnu. Urcite bych nechytala cmelaka, ci delnici. Jen tomu vsemu rikam cmelak. Vim koho chytit :wink:
Cmelacku je opravdu letos dost. Pokud to nebude letos, budu to zkouset pristi rok. Delam to pro ne. Ostatni je doma nechteji, takze budou jedine radi za leto bez cmelaku ve vetsim mnozstvi :D
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod palino79 » 06 kvě 2017, 20:50

Podľa mna to ph nesedí, ak je tam len trochu vápenca voda nemôže byť mierne kyslá teda ph pod 7. To by tam nebol žiaden. Akú tam máš stupnicu od 1-14 ?
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 06 kvě 2017, 20:58

palino79 píše:Podľa mna to ph nesedí, ak je tam len trochu vápenca voda nemôže byť mierne kyslá. To by tam nebol žiaden. Ak je tam aj malé množstvo vápnika, ph by malo byť nad 7.


Vapnik tu je urcite, zelezo ne. Nekdo ty usazeniny v ty vode delat musi. Kazdopadne tu vodu zkusim na nejake boruvce. Jahodam chutna. Rostou a uz maji zelene jahudky
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 06 kvě 2017, 21:06

12. S tim, ze barvy mi krasne sedely dle stupnice. Merila jsem raselinu. Mydlo a sampony, kde jsem nasla ph. To sedelo vsechno. Kdyby to bylo nad stupnici, ukazalo by to tu posledni barvu..... kazdopadne boruvky prospivaji a dle mereni maji to, co maji mit. Nevim, proc by to merilo vsechno dobre a jen studnicni vodu ne.
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 06 kvě 2017, 21:25

Ted jsem koukala na nasi obec. Obecni voda je upravovana. Neni zde chlor. Ma 7,1. Vapnik 120 mg/l. Tvrdost maji 3,9. Ale proste upravovana. Vubec netusim, zda jsou to dobre, ci spatne hodnoty. Je to nove delane. Studny bohuzel ofiko nedohledam.
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod palino79 » 06 kvě 2017, 22:17

Odmeraj destilovanú vodu mala by mať ph7. Podľa toho si vieš nakalibrovať svoj tester.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Bobo » 06 kvě 2017, 23:13

dadlala píše:Hmmmmm.....tak ta synchronizace Putte a North Country u nas bude asi tim, ze jsou radove stejne stare, stejnou dobou porizene, ze stejneho zahradnictvi.

Tak jsem se dostala k vyfocení obou dvou borůvek a ke srovnání. North Country je již z poloviny odkvetlá (první květ rozkvetl už 4.4.) a má plody, Putte ještě nerozkvetla, ale násada poupat je docela slušná. Jak jsem již psala, Putte má drobnější listy i květy ve srovnání s ostatními borůvkami. Takže na prvních dvou fotkách je North Country.
Obrázek Obrázek

Na dalších dvou fotkách je Putte, pěstovaná v nádobě, zatím menší, ale časem se přesune do velkého 40 litrového kýble taky.
Obrázek Obrázek
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod sasman » 06 kvě 2017, 23:31

Derbis píše: Ja je take chtela dat mezi boruvky. To si rozmyslim jeste kam je dat. Jinak voda z reky ma ph 6,1. Potucek 6,7. Destovka nase 5,8. Nase voda 6,7. Boruvky v kvetinaci ze smesi na boruvky od agra ma 4,6. 4,0 raselina agro tez v kvetinaci. Takze boruvky jsou v dobrem ph. A v nejhorsim muzu brat vodu z reky s prirodnim hnojivem :wink:


Nečetl jsem to všechno, to se mi fakt nechce, spíš jsem to proletěl, ale mě ty naměřené hodnoty připadají celkem OK. Dešťovka je mírně kyselá kvůli CO2, které absorbuje při cestě atmosférou. Vodu ze studny bych čekal o něco zásaditější, ale nějak extrémně mimo mi ta hodnota nepřijde (vyhovující hodnota pH pro pitnou vodu je 6,5-9,5). Co mě napadne narychlo, tak třeba vysoký obsah síranů ve vodě může zapříčinit velkou tvrdost, ale neutrální pH.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Dragonito » 06 kvě 2017, 23:39

To je viac sadeníc North Country alebo jedna a rýchlo zaberá priestor? Putte má úplne iné listy - nezvyčajne úzke. Vidieť že ju šlachtili niekde úplne inde (Švédsko).
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Bobo » 07 kvě 2017, 00:04

Dragonito píše:To je viac sadeníc North Country alebo jedna a rýchlo zaberá priestor? Putte má úplne iné listy - nezvyčajne úzke. Vidieť že ju šlachtili niekde úplne inde (Švédsko).

Je to jedna sazenice, rozleza se hodne do sirky, takto narostla za necele dva roky, co ji mame. Koupena mela dva vyhonky max. 20 cm. Jsem zvedava na velikost a chut plodu, budou poprve.
Jeste mame Jormu, mela by byt z Finska, a ta ma taky uzsi listy jako Putte.
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod palino79 » 07 kvě 2017, 00:06

Tak na tú jormu som zvedaví. Daj vedieť či to plodí 2x do roka ako to tu ktosi písal.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod dadlala » 08 kvě 2017, 22:03

Dragonito píše:Tophat a Northsky by mali dozrievat v obdobi prilizne ako Bluecrop-Toro a North Country o cosi skor.

Diky za info. Na tom balkone to je dost zkreslujici, ale poradi by si mely i tak dodrzet, tak uvidim. Ted jiz se mi u nas zacina zdat rozdil mezi formovanim bobuli minimalni (TopHat-ka jak byla pozadu, tak to najednou nejak dohnala).

Bobo píše:Je to jedna sazenice, rozleza se hodne do sirky, takto narostla za necele dva roky, co ji mame. ...

Me se to take zda, ze ta North Country (ale i Top Hat) maji takovy "plizivy habitus" - ze jsou sice nizke, ale do sirky zaberou dost. Myslela jsem, ze je to temi podminkami na balkone, ale kdyz to tak ma i Bobo, tak tam je to bez diskuze. Putte se mi zda, ze to tak ale nema, bude asi vzprimenejsi.
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod dadlala » 08 kvě 2017, 22:28

Bobo, moc diky za foto. Rostlinky jsou moc krasne. Jsem zvedava na ty bobule, jak budou chutnat a vypadat.
Jeste jsem si vsimla, ze mulcujete stepkou z tuji? Teoreticky by se to melo rozkladat podobne jak jehlici dokysela?..Ja hodne resila pouzivani jehlici a vetvi z jehlicnanu k boruvkam. Libilo se mi, jak to nekteri zde na foru mivaji, bala jsem se ale rzi (viz nechvalne znama rez vejmutovka) napadajici rybizy...mulc z borovicove kury je sice hojne pouzivany, ale ty rzi se asi budou drzet spise v tom jehlici?...nakonec jsem NICMENE neodolala a take je k boruvkam semtam davam. Tech tuji u boruvek jsem si vsimla poprve. ..jenze ty mi pripadaji take rizikove - myslim, ze take trpi rzi...pouzivate je u boruvek dlouho? Putte pusobi spokojene a zdrave. Ja bych totiz zdroj tujoveho mulce mela k dispozici take, tak me to zajima...
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků