Pěstování kanadských borůvek v nádobách

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Bobo » 08 kvě 2017, 23:04

Dadlala pouzivame "jemnejsi" hrabanku (drobne jehlici, z casti zetlele, co vyhrabeme na zahrade z pod stromu, spolecne s raselinou primo k boruvkam, rhododendronum, azalkam, vresum. A tuhle cerstvou stepku z jehlicnatych vetvi (thuje, smrk a borovice) davame uplne dolu jako podklad a nahoru jako mulc. Je to jen ze zdravych stromu. Delame to takto nejakych 4-5 let cca.
A s tou Putte to sedi, je takova vzprimena, stihlejsi, zatimco North Country se "plazi" po zemi do sirky. Jsem zvedava a budu se tesit na hodnoceni TopHat a NorthSky.
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod amy80 » 02 srp 2017, 09:28

Chtěla bych se zeptat jaké používáte nádoby - mám momentálně asi 15 borůvek v květináčích, ale i největší květináče (40cm) už jsou jim těsné.
Některé borůvky půjdou letos do země, a ty zbylé chci přesadit do většího.

Uvažuju o 90l kalfasech - nádobách na maltu.
Jenže když jsem je prohlížela v hobbymarketech, tak tyhle zednické kalfasy ukrutně, ale ukrutně smrdí. Jasně, nejsou určeny zrovna pro styk s potravinami 8)
Ale bojím se toho, aby se z nich neuvolňovalo něco do půdy, co by potom do sebe natáhly borůvky.

Nevíte o tom něco? Jak to je?
Případně nemáte tip na nějaké jiné velké nádoby?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod bradhal » 02 srp 2017, 13:49

Obavy, že by do sebe borůvky něco natáhly, jsou liché, řešili to chemici na jiném zahradním fóru celkem intenzivně. V těch devadesátkách kalfasech je tu pěstuje tuším Michal.

Já jsem je mívala ve 40-50l květináčích, ale nebylo to pro ně ono. Nakonec jsem to úplně opustila, přešla na bazének a je to s nimi rázem o něčem jiném.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod amy80 » 02 srp 2017, 14:07

Bradhal děkuju, nevzpomenete si kde konkrétně se to řešilo? Moc by mě to zajímalo :-)

Jinak tím bazénkem myslíte folii v zemi? Tak to mám v úmyslu u těch kousků které hodlám zasadit do země. Pokud je to ono, jak hluboko je prosím máte, a v jaké výšce jste dělala do folie díry na odtok?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod sasman » 02 srp 2017, 14:36

Samozřejmě pokud chcete 99% jistotu, tak je do maltovniku nedávejte. Taky jsem sem cosi o tom psal. Mám fíkovníky v použitých nádobách od omítky a i když to není ideální, tak riziko je malé. Nejpravděpodobněji ty maltovniky smrdí nedokonale vymytymi zbytky jídla v recyklatu (třeba od jogurtu), od dobře informovaneho zdroje vím, že občas recyklat voní po šamponu (logicky pokud je z obalů od šamponu).
Člověk si stejně nevybere - někdo nepoužívá na zahradě fungicidy a nakonec umře na leukemii - takový případ se tu stal bohužel před pár týdny...
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod bradhal » 02 srp 2017, 19:07

Ne, nemám jen folii v zemi, mám regulérní bazének s jezírkovou folií podle návodu uvedeného v místní diskuzi Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom". Je tam i popis, rozměry, cena materiálu. Měla jsem tu na to ideální místo, takže jsem nešla do provizoria, ale udělali jsme to pořádně. Borůvky už v prvním roce zareagovaly mohutným růstem, vyhodily spoustu nových silných výhonů, plodí jak nikdy. A odpadlo nošení konví.
Návratnost si myslím nevypadá zle, v letáku jsem viděla nabídku velkoplodých borůvek za 130 Kč, v Jeseníkách nabízeli 80 Kč za litr. Ale hlavně nadšení rodinky - k nezaplacení.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod amy80 » 02 srp 2017, 22:42

Moc děkuju sasmane a bradhal za odpovědi.

Nedokážu určit čím přesně ty kalfasy smrdí, ale přijde mi to daleko horší než zkažený jídlo :-) Možná něco jako ředidlo, rozpouštědlo... jak jich měli v hobbymarketu hodně na jednom místě, tak jsem z té uličky musela skoro utéct, a to normálně cíťa na pachy nebývám.
Je mi jasné, že kdo by chtěl žít 100% zdravě, tak by v dnešní době prostě umřel hlady... ale tak proč se neinformovat na věci u kterých je výběr.

Prostuduju "bazénkové" vlákno :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Eli » 02 srp 2017, 23:45

amy80 píše:Uvažuju o 90l kalfasech - nádobách na maltu.
Nevíte o tom něco? Jak to je?
Případně nemáte tip na nějaké jiné velké nádoby?


Existujú velkoobjemové nádoby na pestovanie rastlín, dajú sa kúpiť v e-shope, mimochodom zrovna aj 90 - litrový kontejner.
Eli
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 39
Registrován: 27 čer 2017, 08:08
Bydliště: Jihočeský kraj 482 m n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod amy80 » 03 srp 2017, 09:24

Našla jsem je toto https://www.kukacka.cz/kontejner-na-str ... c_campaign

Píšou "na stromky", ale působí to na mne že je z úplně stejného materiálu jako ty kalfasy. Škoda že není možnost to prohlédnout osobně.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod PavelKt » 03 srp 2017, 09:57

Podle mě nic nesmrdí věčně. Letos koupit, příští rok sázet. Urychlit to může jar a horká voda. Kdo chce mít jistotu, může nádobu vystlat fólií, jako se to dělá když se sází do země.
PavelKt
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 30 črc 2017, 22:54
Bydliště: Klatovy 390 m/n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod amy80 » 03 srp 2017, 10:06

Mně ale nejde o ten smrad kvůli smradu samotnému, ale kvůli tomu že signalizuje přítomnost nějakých sajrajtů, kterých nevím jestli můžou být zdravotně závadné nebo ne.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod PavelKt » 03 srp 2017, 11:09

I jedovaté látky se odpařují a bývají v čase nestálé. Rozkládají se. Jsou i vyjímky -DDT. A pro jistotu teda tu fólii.
PavelKt
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 30 črc 2017, 22:54
Bydliště: Klatovy 390 m/n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod amy80 » 03 srp 2017, 12:03

Vzhledem k množství eternitu který jsme "zdědili" spolu se zahradou jsem se poučila, že ne všechny jedvaté látky se vypaří.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod PavelKt » 03 srp 2017, 12:21

Eternit jedovatý není. Může se v něm pěstovat a nic se nestane. Jeho škodlivost je až při manipulaci. Lámání, škrabání a podobně, kdy se do vzduchu uvolňují miniaturní vlákna, které při vdechnutí škodí.
PavelKt
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 30 črc 2017, 22:54
Bydliště: Klatovy 390 m/n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Bobo » 03 srp 2017, 12:41

My máme dost borůvek ve velkých 40litrových bílých kýblech, dodává nám je jeden malíř, co bydlí poblíž. Něco máme v černých kalfasech nebo kýblech, ale to se snažím přesazovat do těch bílých, aby se to tak nepřehřívalo. Kýble přítel dokonale vyčistí (na něco se holt musí použít kyselina nebo ředidlo, ale často stačí vyškrábat, odmočit vodou). Borůvky jsou v nich zatím spokojené, rostou dobře a bujně. Uvidíme, jak dlouho jim ty kýble budou stačit.
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků