Pěstování kanadských borůvek v nádobách

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 17 kvě 2021, 18:49

V neděli jsem tam na chvíli zahlédl vosičku. Budu u mamky zase ve středu, tak snad najdu chvíli na pozorování. Ale ten déšť by už mohl přestat.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Tibor » 24 kvě 2021, 14:16

Ako substrát sa mi veľmi osvedčil mix rašeliny a smrekovej štiepky(cca 50/50). Menej už mix rašeliny a smrekových pilín.
Neviem sa teraz dostať k tej štiepke a malý Bluecrop živoriaci v kvetináči zúfalo volá o presadenie.
Tak rozmýšľam či by borovicové šišky nefungovali podobne ako tá smreková štiepka? Tých mám relatívne dosť.
Zo sadením do čistej rašeliy nemám dobré skúsenosti, tak to chcem teraz urobiť poriadne nech to za dve-tri roky nemusím zasa presádzať a meniť substrát.
Čo vy odborníci na to?
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod moonvil » 24 kvě 2021, 14:58

Proc nemas dobrou zkusenost s cistou raselinou? Ta je obvykle z tech substratu nejlepsi.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4078
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Tibor » 24 kvě 2021, 16:06

Popravde nejako veľa skúseností s kanadskými čučoriedkami nemám. Už roky máme pár kríkov Spartanu a Bluecropu a nakoľko bezproblémovo rastú a plodia tak to neriešim ale k veci:
Vidí sa mi že keď to zasadím do čistej rašeliny tak prvé štyri roky to rastie super, ale potom tá rašelina začne meniť štruktúru alebo čo a rastliny začínajú mať hodne "nezdravú" farbu listov a ani tak vitálne nerastú aj keď naďalej bohato plodia. Po výmene rašeliny za novú sa zotavia a po štyroch piatich rokoch opäť to isté.
Kvetináče mám ozaj veľké a hnojím tým čo bežne kúpiť v záhradníctve alebo Kauflande(KRISTALON Borůvka a rododendron, Hoštické na borůvky a podobne).
Rastliny ktoré boli zasadené v zmesi rašeliny a dosť hrubej smrekovej štiepky sú bez akéhokoľvek problému už dlhé roky. Jediné čo dostávajú je bohatá zálievka prihnojenie po odkvitnutí. Spartan dva až tri krát, ten je dosť včasný a Bluecrop dostáva o jedno-dva hnojenie viac.
Neviem či sú moje agrotechnické postupy zrovna ideálne, ale výsledky hovoria za všetko, tak to nejako neriešim.
Prvú čučoriedku som kúpil viacmenej zo zaujímavosti. Z nutnosti to držať v nádobe + špecialna zemina som nebol dva krát nadšený, ale chuť, úrodnosť a to že sa im celkom darí aj pri nie veľkej starostlivosti ma donútilo dokúpiť...
Tiež ten substrát s tou štiepkou o niečo viac drží vodu keď je horúco čo je plus.
Piliny sú o dosť horšie ako štiepka, ale myslím že stále lepšie ako nič.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod alnyfolik » 24 kvě 2021, 19:00

Jednoznacne to vypada na stratu kyslosti substratu. Treba pravidelne zakyslovat k. citronovou, octovou, fosforecnou, sirovou. Skus polievat dazdovou vodou do ktorej pridas na 10L 100ml 8%octu.
alnyfolik
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 15 bře 2021, 13:38
Bydliště: Nitra 220mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Jestyk » 25 kvě 2021, 22:43

alnyfolik píše:Jednoznacne to vypada na stratu kyslosti substratu. Treba pravidelne zakyslovat k. citronovou, octovou, fosforecnou, sirovou. Skus polievat dazdovou vodou do ktorej pridas na 10L 100ml 8%octu.

Nedavno jsem taky zasadil do 25l kvetinace, do substratu na boruvky. Jak je to s tou zratotou kyselosti, zalevam destovkou, zatim nehnojim, ale pak planuji obcas kristalon, ktery prece okyseluje. Moc se v tom nevyznám, substrát ph asi 4,8-5,2, destova voda je mirne kysela. To se to ph tak hodně zvedne a nestačí třeba 1x za 14 dnu zalit v obdobi vegetace kristalonem? Nebo kombinovat zalevani s tim octem + kristalon? Poradte nekdo, jak si nastavit ten rezim aby se nejak udrzovala ta kyselost, zatim jen zalevam destovou vodou a prihodil jsem tam nasbiranou borovou hrubsi kuru z lesa, ale ta je hrubsi, jen tak se nerozlozi. Děkuji za rady
Jestyk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 29
Registrován: 03 kvě 2021, 00:59

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod moonvil » 26 kvě 2021, 06:31

Pokud je použit správný substrát, hnojivo a dešťovka na zálivku, tak nevidím důvod ke kanadkám lít nějaké kyseliny. To může nadělat více škody než užitku, ono utrefit správné koncentrace není úplně snadné. A když už si někdo opravdu chce hrát na chemika, tak je asi lepší to nejdříve zkusit v malém množství na jedné rostlině.
Spíš než kyseliny jsem občas na jaře přidal do zálivky síran amonný, ale teď už jsem ho dlouho neviděl v obchodech mezi hnojivy.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4078
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Tibor » 26 kvě 2021, 22:17

alnyfolik píše:Jednoznacne to vypada na stratu kyslosti substratu. Treba pravidelne zakyslovat k. citronovou, octovou, fosforecnou, sirovou. Skus polievat dazdovou vodou do ktorej pridas na 10L 100ml 8%octu.

Tá strata kyslosti by aj dávala zmysel.
A priznávam sa!viem že sa to nemá ale polievam vodou priamo zo studňe a to dosť výdatne. Dažďová voda je u nás nedostatkový dovar :D
Každopádne minimálne tým raslinám s tou štiepkou to zdá sa vôbec neprekáža.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Bullets » 26 kvě 2021, 23:28

Nakousl si tema zalevani. Co pouzit jako alternativu kdyz neni destovka k dispozici? Voda z potoka / studny? Nejkrajnejsi situace samozrejme :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 564
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Jožka » 27 kvě 2021, 01:14

Když jsou suche roky tak zalévám 3-4 krát do týdne vodou ze studny ale borůvky mám na volno v půdě ne v nádobách.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1197
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Hofis » 27 kvě 2021, 07:57

Ono je vlastně jedno, odkud ta voda je, hlavně když není tvrdá (neobsahuje vápník). Většina vody z vodovodu tvrdá je, proto se nedoporučuje. Dešťovka je kyselá, proto je pro borůvky ideální. Voda z potoka bude taky super, ze studny už je potřeba dát pozor na její tvrdost.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Bullets » 27 kvě 2021, 08:01

Takže když by mi došla nachytaná voda z beček (mám zásobu na maximálně 500l) je nejlepší volba "půjčit" si vodu z potoka jo? Dobré vědět byť prozatím je srážek více než dost jen nikdo neví co bude v létě :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 564
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Hofis » 27 kvě 2021, 10:19

Ano, v potoce je to také vlastně dešťovka, pokud neprotéká třeba vápenkou, cementárnou nebo nějakým vápenatým podložím. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod nene » 27 kvě 2021, 10:34

Zaléváme jen vodou z potoka.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4223
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Dragonito » 23 čer 2021, 20:35

Tibor píše:Tak rozmýšľam či by borovicové šišky nefungovali podobne ako tá smreková štiepka? Tých mám relatívne dosť.

U mňa sa čučoriedkam darí omnoho lepšie v smrekových pilinách ako v borovicových. Ale podmienky majú trochu odlišné.
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron