Pěstování kanadských borůvek v nádobách

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod mates » 02 úno 2018, 08:56

ad PH...

Když jsem přečetl většinu příspěvků v borůvkových tématech tohoto fóra + další rady na internetu, tak z toho vyplynuly v podstatě tři zásadní záležitosti ovlivňující život borůvek: substrát, voda, slunce. O substrátech se ve vedlejším tématu píše o tom které je jak moc vhodné, takže jsem se podle toho nějak zařídil a měřit pH mě ani nenapadlo, borůvky jsou v pohodě a jejich další život budu vylepšovat už jenom čímkoli ze smrku/borovice a hnojivem a zavlažováním dešťovkou. Sluníčka mají dost, nejsou ničím stíněné. Měření pH bych pochopil třeba tam, kde není známo složení substrátu a/nebo se projevují nějaké nemoci/nedostatky, což se mých borůvek zatím netýká.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod moonvil » 02 úno 2018, 10:49

Pokud je použita v dostatečném množství rašelina, tak měřit pH v podstatě není potřeba, to se týká jen lidí co se z nějakých důvodů rozhodnou část rašeliny nahrazovat něčím jiným - tam to má pak smysl trochu hlídat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod palino79 » 02 úno 2018, 13:25

mates píše:ad PH...

Když jsem přečetl většinu příspěvků v borůvkových tématech tohoto fóra + další rady na internetu, tak z toho vyplynuly v podstatě tři zásadní záležitosti ovlivňující život borůvek: substrát, voda, slunce. O substrátech se ve vedlejším tématu píše o tom které je jak moc vhodné, takže jsem se podle toho nějak zařídil a měřit pH mě ani nenapadlo, borůvky jsou v pohodě a jejich další život budu vylepšovat už jenom čímkoli ze smrku/borovice a hnojivem a zavlažováním dešťovkou. Sluníčka mají dost, nejsou ničím stíněné. Měření pH bych pochopil třeba tam, kde není známo složení substrátu a/nebo se projevují nějaké nemoci/nedostatky, což se mých borůvek zatím netýká.


Sám by som to lepšie nenapísal :)
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 02 úno 2018, 16:01

Ono je pravda, že pokud borůvky pěstuji v rašelině, nepotřebuji ani pH kontrolovat. Pokud už jsem ale měřič měl, měl jsem za to, že bych jej měl nějak využít. Třeba někdo tvrdil, že jedině dobrá rašelina je baltská. Objednal jsem proto od firmy Zafido-eshop 3 balíky. Balíky které mi došly však nesouhlasily s obrázkem, který byl v nabídce. Byly bez obrázků jen s potiskem, rašelina taková jemná drť, světle hnědá, vůbec nevzbuzovala důvěru. Teď už rašelinu beru raději z Mountfieldu. Bylo by zajímavé srovnat kyselost obou rašelin měřením a ne jen údajem na obalu a vybrat kyselejší.
Změřit se dá také informativně voda, kterou zaléváme - studniční, dešťová.
Důležitá je také pH půdy, kam borůvky sázíme. Tady aspoň mě osobně zlobí krtci. Ryjou teď v zemi jak zběsilí. Nemají vůbec úctu k naší práci. Čerti mě berou, když uvidím vedle borůvky krtčí hromádku. Nejen že ožerou kořínky, ale ještě rozhodí pH u zasazené borůvky tím, že promíchají hlínu s rašelinou. "Za vodou" je jedíně Palino79, který má borůvky zasazené v svinutém válci z plastu.
Jinak souhlasím s vámi, že měření pH je prakticky k ničem a rozhodující je, zda borůvka prospívá nebo ne. Beru měřič pH půdy TE 07 od fy Helago a jdu s ním ke kontejneru, kde mu bude nejlépe, není opravdu k ničemu.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod moonvil » 02 úno 2018, 16:29

Ano, rašelinu je dobré něčím oddělit od okolní zeminy, ale to už se tu probíralo mnohokrát.
Krtek je sviňa, ale že by žral kořínky, to snad ne :-)
Našel jsem doma krabici nějakých starých petard, tak se teď v zimě bavím tím, že je krtkům hážu do tunelů - zastrčím dovnitř, zapálím, přihrnu rychle trochu hlíny a přišlápnu. Nemyslím, že by je to vyloženě zlikvidovalo, ale krásně jim to provoní bejvák a ta tlumená exploze v podzemí má blahodárný vliv na můj nervový systém.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 02 úno 2018, 18:12

Nazdar Michale, dělá mi už jen dobře jak to o těch petardách čtu. Nemyslím jinak, že by krtci po koříncích přímo šli, ale při pronásledování žížal, že by je jen provzdušnili a nepoškodili, tak to pochybuji. Nepomohly ani kočičí exkrementy. Jediné co trochu pomohlo bylo udusávat jejich hromádky v okolí borůvek ihned jak je udělají a oni se přesunuli kousek dále, kde to tak nevadilo.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 06 bře 2018, 10:02

Zalevate boruvly v kvetinacich, kdyz nesnezi dlouho? A jak casto?
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod paloo » 06 bře 2018, 12:10

Derbis píše:Zalevate boruvly v kvetinacich, kdyz nesnezi dlouho? A jak casto?

Samozrejme to polej lebo mráz vyťahal vodu a ono to uschne.Nie zase tak aby si to utopila,decentne :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 06 bře 2018, 12:14

Dekuji za radu. :-) z toho zalejvani kvetniku uz silim. Neustale to musi clovek hlidat, na jare jdou do zeme.
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod palino79 » 10 bře 2018, 01:03

Zaujímavá odroda ideálna do nádoby.

https://www.youtube.com/watch?v=O8xgSWtOFEE
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod paloo » 08 kvě 2018, 07:52

V podstate pestovanie v nádobách :D4 ,cca 6 minuta 25 sekunda
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13053/155899
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod nene » 08 kvě 2018, 09:13

Wauuu, pěkné.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 08 kvě 2018, 13:21

Pěstují to v bílé plastové válcové "tašce" s uchy. Po povrchu to má strukturu látky, ale předpokládám, že boky jsou nepropustné a dno buď proděravělé pro odtok vody nebo z netkané textilie, která je propustná. Neviděli jste to někdo v nabídce na internetu?. Pokud ano, tak dejte vědět.
Bílá barva vnějšku je důležitá. Shodou okolností jsem včera srovnával teplotu stěny prázdného maltovníku, který byl na slunci. Jedna sonda byla pod černým vnějškem a druhá pod vnějškem přetřeným bílým latexem. Sondy byly ještě na vnitřní stěně chráněny polystyrénem. Černá plocha měla teplotu 65,6 st., bílá jen 37,9 st.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod peter8 » 08 kvě 2018, 16:57

paloo píše:V podstate pestovanie v nádobách :D4 ,cca 6 minuta 25 sekunda
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13053/155899


37 litrova nadoba a po piatom roku 50 litrova??
Ked pre jamu sa odporuca aspon aspon 60 x 60 x 40 cm, co mi vychadza na 144 litrov, tak hento sa mi zda trosku malo, ci?
peter8
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 21 kvě 2016, 12:48
Bydliště: Nové Zámky 119 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod nene » 08 kvě 2018, 17:24

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků