Pěstování kanadských borůvek v nádobách

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod moonvil » 08 kvě 2018, 17:39

peter8 píše:37 litrova nadoba a po piatom roku 50 litrova??
Ked pre jamu sa odporuca aspon aspon 60 x 60 x 40 cm, co mi vychadza na 144 litrov, tak hento sa mi zda trosku malo, ci?


S takto vyřešenou kapkovou závlahou to v těch 50L nádobách může fungovat. Určitě to budou taky přihnojovat, tipuju, že hnojivo budou rovnou dávkovat do kapkovky.
Neříkali tam jakou mají představu o životnosti rostlin, je možné, že je po nějaké době začnou nahrazovat mladšími.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod moonvil » 08 kvě 2018, 17:42

Radek píše:... Shodou okolností jsem včera srovnával teplotu stěny prázdného maltovníku, který byl na slunci...


Pokud je kontejner (maltovník) černý, tak musí být nutně zastíněný, zabílený nebo zakopaný, jinak se opravdu přehřívá.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod paloo » 08 kvě 2018, 20:13

Myšlienka je to dobrá len to nesmie realizovať niekto kde naozaj mrzne :!:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod moonvil » 08 kvě 2018, 21:24

Nevím jaká je teplotní hranice pro zimování kanadek takto v nekrytých kontejnerech, u mě minulý rok přežila jedna z rostlin, kterou jsem nestihl schovat, v 90L asi -19°C. Nebylo na ní znát žádné poškození kořenů.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radim K » 08 kvě 2018, 23:41

Kanadky jsem míval ještě u Brna v kalfasech, kde bylo -20°C každou druhou zimu s minimem -24°C v lednu 2010 a nikdy si po zimě žádná nestěžovala. Je teda fakt, že byly asi do 1/3 zapuštěné do země a obvykle bývala sněhová pokrývka, ale přesto si myslím, že jsou "čisté" V. corymbosum (nikoli kříženci s ashei, popř. s angustifolium) v kořenech velmi mrazuvzdorné.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Martina » 31 kvě 2018, 20:43

Zdravím účastníky fora. Nějakou dobu forum pročítám - poučné a často vtipné čtení.
Letos stavíme dům, příští rok (možná už letos na podzim) začneme zkulturňovat zahradu. Moc se nerozjedu, je to nějakých 300m2. Plánuju 3-4 ovocné stromy (jistá je zatím višeň, třešeň). Dále se rozhořívá boj - muž chce meruňku, já chci nashi. Taky zvažuju paw-paw, ale tohle forum ještě nemám pročtený, je to moc příspěvků.
Můj příspěvek vkládám sem, protože to jediné, co zatím mám - jsou na terase 2 květináče s borůvkami. Mám Northland a Chandler. Pár plodů jsem na ochutnávku nechala, zatím se plody zvětšují a letorosty přirůstají. Jen ještě vůbec nerostou nové větve odspoda. Výhledově je chci šoupnout do "bazénku", cca 4 keře. Plus nějaké maliny, možná ostružina. Dál se uvidí.
Obrázek
Martina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 27 kvě 2018, 18:02
Bydliště: Litoměřice, 194mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Stanley_51 » 31 kvě 2018, 21:24

Martina píše:Zdravím účastníky fora.

Ahoj Martino, vítej na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Rasto » 04 čer 2018, 13:05

V 50 litrových kvetináčoch mám zasadené čučoriedky. Koľko vody im denne lievate? Nad drenážnou vrstvou mám zmes substrátu a pilín, ktorá je prekrytá mulčovacou kôrou. Mám aký pocit e vodu ktorou čučoriedky polejem ako keby postupne odtiekla do misky pod kvetináčom. Takto ako keby som ou istou vodou zalieval....
Rasto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 úno 2018, 15:18
Bydliště: Lučenec, 200 m.n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod moonvil » 04 čer 2018, 14:10

Jak začnou vadnout mladé výhony, tak zalívám - ony se zase během chvilky vzpamatují a nic se jim nestane, je to takový dobrý indikátor.
Pokud ti voda protéká květináčem, tak budeš muset zalívat častěji a kropit rovnoměrněji povrch substrátu. Z tohoto důvodu používám kalfasy, ze kterých to tak neodtéká.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Eli » 15 čer 2018, 08:29

[quote="Radek"]Pěstují to v bílé plastové válcové "tašce" s uchy. Po povrchu to má strukturu látky, ale předpokládám, že boky jsou nepropustné a dno buď proděravělé pro odtok vody nebo z netkané textilie, která je propustná. Neviděli jste to někdo v nabídce na internetu?. Pokud ano, tak dejte vědět.

http://www.mountberry.sk/kontajner-na-p ... ukt/208/27
Eli
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 39
Registrován: 27 čer 2017, 08:08
Bydliště: Jihočeský kraj 482 m n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Martina » 18 čer 2018, 22:11

No, jako pěstitel borůvek jsem se zatím moc nevycajchnovala. Zatímco Northland pokračuje pěkně, přirůstá a kuličky modrají - Chandler najednou během pár dní uschnul. Podmínky měly stejné, před květináči byly jiné kytky takže se snad sluncem nepřehřívaly. Když jsem "koště" vytáhla z květináče, kořeny byly v úplně stejném stavu jako při sadbě. Vůbec nezačaly prorůstat do hlíny. Tak nevím.
Obrázek
Martina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 27 kvě 2018, 18:02
Bydliště: Litoměřice, 194mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod nene » 18 čer 2018, 22:22

Pokud ještě ta borůvka není vyhozená, tak pomůže roztrhnout (rozrušit) kořenový bal, ostříhat ji trochu a znovu nasadit. Do pár dnů by měla začít obrážet.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Martina » 18 čer 2018, 22:53

Sákryš, borůvka je v igelitovém pytli připravená na vyhození. Ještěže jsem takový lajdák a zatím jsem to neudělala. Teď už bych se tam potmě přerazila, ale zítra se vrací do květináče. Časem nahlásím výsledek.
Martina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 27 kvě 2018, 18:02
Bydliště: Litoměřice, 194mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod moonvil » 19 čer 2018, 06:50

Obávám se, že téhle kanadce už nepomůže ani svěcená voda. V jakém substrátu je to vysazené?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 19 čer 2018, 13:47

Martino, Nene je velký optimista, já bych se spíše klonil k Moonvilovi. Ale za pokus to stojí. Důvodem může být sluneční úpal. V zahradnictví mohla být zastíněna. Preventivně je možná dobré ji dát na přechodnou dobu do polostínu. Mohlo to být také přehnojením rašeliny nebo nedostatkem vláhy. Doporučuje se také kořenový bal preventivně narušit. Ještě by tu Nene mohl zopakovat ten svůj způsob hnojení. Nehnojí při výsadbě snad vůbec, jen na povrch rohovinu. Ono hnojivo je už v květináči s borůvkou. A občas prý jen použije intervenční hnojivo. Borůvky mu rostou dobře. Taky to mám chuť vyzkoušet.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků