Pěstování kanadských borůvek v nádobách

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Alena » 18 úno 2017, 19:24

No, akorát to ale vypadá, že už tenhle výrobek neexistuje. Nikde ho nemůžu najít.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod sasman » 18 úno 2017, 22:55

moonvil píše:Vodu z vodovodu můžeš zkusit něčím lehce přikyselovat - do kyseliny sírové předpokládám nepůjdeš, ale určitě by se dalo najít i něco bezpečnějšího. Nějaký zdejší "chemik" snad poradí.


Četl jsem ten Fosfotin jen od charakteristiky dále, ale podle těchto bodů to bude pravděpodobně kyselina fosforečná (H3PO4). Osobně bych kapal do konve H3PO4, dokud bych nezískal pH vody, které se líbí borůvkám (ta hodnota se mi nechce hledat, musíš pohledat, ale odhadem kolem pH=5) - průběžně bych kontroloval pH testem (časem to možná odhadneš od oka). pH testy prodávají třeba v akvaristice.
Jinak H3PO4 prodávají i v growshopech - jednou jsem ji tam kupoval, když jsem potřeboval H3PO4 na odrezování ocelových trubek :D používají to na úpravu pH v době květu?, vím že v popisu těch jejich výrobků je úprava pH a podpora kvetení (díky fosforu). Myslím, že prodávají i HNO3 (k. dusičná), tu bych použil stejně, akorát že ta podporuje růst místo kvetení.

Jinak v té H2SO4 taky nevidím nějaký problém, pokud dodržíš pH - snad jen, že by se ti v půdě "hromadily" sírany (nevím, jestli by to něčemu vadilo). H2SO4 používají na úpravu vody v nízké koncentraci i akvaristé :wink:
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Alena » 18 úno 2017, 23:06

Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod jaroMira » 18 úno 2017, 23:25

Použití H2SO4 bych se neobával. Pokud mi v suchém létě nestačí dešťovka, nic jiného mi nezbývá než upravit vodu. Musím ze studny do rezervoáru přečerpat vodu, která je ale velmi tvrdá. Posuďte : pH 7,46 , Ca 192 mg/l, Mg 44 mg/l, tvrdost 6,6 mmol/l. Na tyto hodnoty mi laboratoř doporučila použít na 1m3 studniční vody 52 ml 96% H2SO4. Borůvky pěstuji v kontejnerech o průměru 45 cm (mám jich 16), daří se jim výborně, většina z nich má výšku 2m. Vloni stál 1l této koncentrované kyseliny 85,-Kč.
jaroMira
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 12 led 2017, 23:32
Bydliště: Břeclav

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod sasman » 18 úno 2017, 23:33

Alena píše:Tak mají ji třeba tady https://www.specialnizahradnictvi.cz/ky ... osforecna/


Jo, to je ono. Stačí kapat a měřit pH. Možná tam bude i nějaký lepší návod než měřit pH - dalo by se to vypočítat podle tvrdosti vody, kdyby se někomu chtělo :D15 (teď jsem si všiml, že to už psal jaro)
Akorát je to koncentrovaná kyselina, takže pozor na oči :shock:
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod jaroMira » 18 úno 2017, 23:49

Pokud se vám třesou ruce, tak to tedy BACHA! V tomto případě bez speciálních rukavic na žíraviny velmi riskujete.
jaroMira
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 12 led 2017, 23:32
Bydliště: Břeclav

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod sasman » 19 úno 2017, 00:01

Možná bych doporučil zředit tu kyselinu na půlku nebo na třetinu - je to určitě bezpečnější, akorát toho tam musíte nalít 2x nebo 3x víc. Při ředění se lije kyselina do vody, NE NAOPAK - pak by vám při ředění ta kyselina prskala ven (v podstatě jako když vám vře hrnec - je to v důsledku vysokého hydratačního tepla).
Přemýšlím, že to asi nebylo jasné - tím bacha na oči jsem myslel použít brýle nebo štít (klidně na sečení křovinořezem).
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod jaroMira » 19 úno 2017, 00:10

Ano, to je naprosto správná poznámka. S6
jaroMira
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 12 led 2017, 23:32
Bydliště: Břeclav

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Alena » 19 úno 2017, 12:50

Co se týče studniční vody, na obou bývalých zahradách jsem jí borůvky zalévala, aniž bych se starala o její složení, a borůvky si nijak nestěžovaly. Možná měly kliku :D
No ale z vody z vodovodu mám obavy. Asi budu muset koupit synkovi k borůvkám, květináčům, substrátu a hnojivu i soupravu Malý chemik :mrgreen:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod dadlala » 20 úno 2017, 02:55

...moc dekuji vsem za rady (moonvilovi i "zdejsim chemikum"). Jen jsem se jeste chtela zeptata na par potencialne moznych variant. Mela bych mit moznost si zajistit vodu z radu s upravenym pH pomoci kyseliny sirove, mozna i fosforecne. Nevim vsak, jak je to s tvrdosti vody. Pochopila jsem, ze jaroMira jen upavi pH tvrde vody a je to OK. Ja bych mohla mit i destilku. Kdybych treba pouzivala na kysele pH upravenou destilku a tu bych smichala pul na pul (nebo v jinem pomeru) s odstatou vodou z radu (pH plus minus neutralni)....? Nebo to je uplne blbe? Bylo by to pro me nejpraktictejsi...
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod mates » 20 úno 2017, 14:48

dadlala píše:...jeste jsem resila opylovani boruvek na balkone. ....... Jaky druh kvetouci rostliny by mohl alespon teoreticky byt napomocny v prilakani opylovacu na nas balkon a sejde se radove s boruvkami v kvetu a zda to ma vubec smysl resit? Kdyby to melo byt nejak vyrazne napomocne, nechala bych si poradit ....


Já jsem loni ke Spartanovi dával květináč s hledíkem, který ale byl vyrostlý již ve 2015 a přezimoval ve zdraví v záhoně. Manželka se mi sice smála, ale minimálně teoreticky to fungovalo, viděl jsem čmeláky mezi hledíkem a Spartanem přelétávat a sosat, bobulky byly nakonec ze všech květů (jo, květů bylo při té první miniúrodě jen pár, takže to šlo vizuelně zkontrolovat). Nechávám kus zahrady nesekaný, nemám tam žádnou do vysoka rostoucí trávu, sekám to až v září normální sekačkou s pojezdem nadvakrát. Furt tam něco kvete (pár pampelišek, hodně různých druhů jetele a nějaká žlutě kvetoucí tráva po který se čmeláci i včely mohli utlouct) a ještě byly přes léto k dispozici i záhony s kytkama, takže rajčata i okurky byly bzučením obtěžované od rána do večera, navíc čmeláci létali i když bylo chladno.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod sasman » 20 úno 2017, 19:22

dadlala píše:...moc dekuji vsem za rady (moonvilovi i "zdejsim chemikum"). Jen jsem se jeste chtela zeptata na par potencialne moznych variant. Mela bych mit moznost si zajistit vodu z radu s upravenym pH pomoci kyseliny sirove, mozna i fosforecne. Nevim vsak, jak je to s tvrdosti vody. Pochopila jsem, ze jaroMira jen upavi pH tvrde vody a je to OK. Ja bych mohla mit i destilku. Kdybych treba pouzivala na kysele pH upravenou destilku a tu bych smichala pul na pul (nebo v jinem pomeru) s odstatou vodou z radu (pH plus minus neutralni)....? Nebo to je uplne blbe? Bylo by to pro me nejpraktictejsi...


Lít tam destilku je zbytečně drahé, pokud nemáš doma demistanici (reverzní osmózu)?
Stačí upravit pH tvrdé vody - až rostliny spotřebují vodu, tak v zemi zůstanou vysrážené soli obsažené v té původní vodě - prášek se složením odpovídajícímu různým šutrům - když použiješ k. sírovou, vysráží se ti tam hlavně síran vápenatý a hořečnatý (v postatě sádra), u k. fosforečné se ti vysráží fosforečnany vápenaté+hořečnaté (apatity) apod.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod jaroMira » 20 úno 2017, 20:09

Zrovna jsem se chystal odpovědět, ale sasman byl pohotovější. Je to přesně tak, jak to píše. Destilovaná voda by se i s kohoutkovou vodou neustálou zálivkou dost prodražila a navíc, byť v ředěné formě, by toho vápníku v kontejneru či květináči přibývalo. Optimální množství Ca v pitné vodě je do 80 mg/l, pro kojence ještě nižší. Všichni víme, že borůvka je rostlinou vápenostřežnou.
jaroMira
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 12 led 2017, 23:32
Bydliště: Břeclav

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod sasman » 20 úno 2017, 21:20

Myslím si, že vápník se v půdě bude hromadit jak při použití destilky, tak při použití kyseliny na snížení pH - nikde se neztratí, když ho tam naleješ, tak prostě v té půdě zůstane. Akorát že bude ve formě nerozpustných nebo málo rozpustných solí (fosforečnany vápenaté apod.), takže to nebude vadit, protože nerozpuštěný/nerozpustný vápník rostlina nepřijme.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod dadlala » 21 úno 2017, 20:16

Moc dekuji za vysvetleni!!!...myslim, ze samostudiem bych se k pochopeni principu propracovavala velmi dlouho, tak jeste jednou moc dekuji.. S6
Ja jinak doufam, stejne jak psala Alena, ze z balkonovek budou mensi keriky, zadna silena divocina a tudiz budou mit prijatelnou spotrebu vody. Jinak bych je asi musela dat na chalupu.
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník