Pěstování kanadských borůvek v nádobách

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Alena » 22 úno 2017, 14:31

Tak jsem si až s touhle debatou uvědomila, jaká úskalí pěstování borůvek na balkoně přináší. Na zahradě to člověk neřeší, zaleje vodou ze studny nebo dešťovkou a hotovo, ale když je k dispozici jenom vodovodní kohoutek, rázem vzniká problém. No, jsem zvědavá, jak to nakonec se synkovým nadšením pro borůvky na balkoně dopadne, jestli bude ochoten nechat vodu odstát a pak do ní odkapávat kyselinu sírovou. Jeho původní idea byla, že si tam udělá automatické zalévání vodou z vodovodu, které bude řídit na dálku přes mobil (je ajťák) :roll:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod sasman » 22 úno 2017, 18:26

V každé oblasti Prahy je jiná tvrdost vody:
http://www.pvk.cz/vse-o-vode/pitna-voda ... dost-vody/
Pokud nemá vyloženě tvrdou vodu, tak bych se toho nebál a řešil to, až když bude problém. Pokud má syn peníze na zřízení "automatického zalévání vodou z vodovodu, které bude řídit na dálku přes mobil", může si tam dát i automatický dávkovací ventil na kyselinu (ale levné to asi nebude).
Minimálně z krátkodobého hlediska mi přijde být horší než tvrdost vody chlór ve vodě, případně to, že bude lít studenou vodu do "horkého" kontejneru. Dnes už se od chlorování vody POMALU upouští, ale v Praze se asi pořád chloruje (u nás taky). Chlór z vody vyprchá zhruba za hodinu, pokud je v otevřeném prostoru. Takže by stačilo zřídit nějakou zásobní nádrž na odstátou vodu.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod dadlala » 23 úno 2017, 00:34

Alena píše:.... Jeho původní idea byla, že si tam udělá automatické zalévání vodou z vodovodu, které bude řídit na dálku přes mobil (je ajťák) :roll:

No ten Vas syn je tedy, snad neurazim, "fakt hustej" :lol: ...no ale aby jsme se nedivily, treba mu boruvky pujdou skvele a jeste budete chodit s prosikem pro rady Vy k nemu.... :D
Ja teda mam zatim zkusenost, ze vsechny boruvky co stravily delsi dobu na balkone (6-12mesicu) z ruznych i praktickych duvodu (vysadboveho planu) - celkem asi 5 ks, tak po zasazeni na chalupe na zahrade velmi rychle zaplesaly, pookraly, "vyhnaly" prirustky. Jedna, obri Heidi, se do par mesicu uplne "zblaznila" a ze sveho prizemniho polehleho kericececku (do 35cm) vyhnala "monumentalni" vetev dosahujici ve spodni casti tloustky pres 0,5cm; min. 1,5m dlouhou, bohate v horni casti rozvetvenou. Na podzim jsem ji vsem ukazovala jako raritu (pusobilo to jako "Photoshopova kolaz v realu"). Tak doufam, ze ta okyselena voda a netkana textilie kvuli slunci (jak radil moonvil) jim chudinkam na balkone alespon trochu prilepsi...ale take mi to pripada takove "vydupavani si prirody".
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod dadlala » 23 úno 2017, 00:48

sasman píše: ...Chlór z vody vyprchá zhruba za hodinu, pokud je v otevřeném prostoru....

...muzu se jeste jen zeptat, jestli ma vubec cenu tu vodu z radu prevaret? Ja mela takovy pocit, ze chlor vyprcha efektivneji (o rychlost az tak nejde, protoze to stejne zas musi chladnout) a ze to vodu alespon mirne "zmekci"...?..
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Alena » 23 úno 2017, 10:15

sasman píše:V každé oblasti Prahy je jiná tvrdost vody:
http://www.pvk.cz/vse-o-vode/pitna-voda ... dost-vody/
Pokud nemá vyloženě tvrdou vodu, tak bych se toho nebál a řešil to, až když bude problém. Pokud má syn peníze na zřízení "automatického zalévání vodou z vodovodu, které bude řídit na dálku přes mobil", může si tam dát i automatický dávkovací ventil na kyselinu (ale levné to asi nebude).
Minimálně z krátkodobého hlediska mi přijde být horší než tvrdost vody chlór ve vodě, případně to, že bude lít studenou vodu do "horkého" kontejneru. Dnes už se od chlorování vody POMALU upouští, ale v Praze se asi pořád chloruje (u nás taky). Chlór z vody vyprchá zhruba za hodinu, pokud je v otevřeném prostoru. Takže by stačilo zřídit nějakou zásobní nádrž na odstátou vodu.


Synkovi jsem to rozmluvila ihned z důvodu toho chlóru (jinak oni ti študenti jsou vynalézaví a jsou schopní z lecjakého posbíraného odpadu si leccos vyrobit, navíc tam bydlí pohromadě nejrůznější obory, takže si vzájemně vypomůžou chemici, ajťáci, konstruktéři...), problém jsem viděla v té tvrdosti vody. Jestliže v Praze moc tvrdá není (taky už jsem na to koukala na netu), tak by to mohlo být ok. Já jsem borůvky zalévala léta studniční vodou a vůbec si nestěžovaly. Navrhla jsem mu udělat si tam velké samozavlažovací květináče z hodně hlubokých plastových nádob, do kterých vsune 20l maltovník (přesně do sebe zapadnou, vyzkoušela jsem to, dole vznikne prostor na vodu, podle hloubky vnější nádoby až 40l), knoty si koupí a snad to bude v cajku.
Balkón mají orientovaný na západ, takže slunce jim tam na ty kytky moc pražit nebude. Spíš aby ho naopak neměly málo...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod moonvil » 23 úno 2017, 12:12

K tomu samozavlažovacímu udělátku - 20L je dost málo, na vsunování nádob do sebe bych se vykašlal, raději vzít jednu velkou, udělat díry po stranách (třeba 10-15cm ode dna) a hotovo. Případně můžeš dovnitř ještě položit dnem vzhůru nějakou menší nádobu, aby tam zůstal prostor na více vody. Já to ale ve svých 90L kalfasech nemám, dole je prostě rašelinová bažina, kanadky tuto umělou hladinu spodní vody prostě akceptují a kořeny tak nízko nepouštějí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Alena » 23 úno 2017, 12:24

Takže tomu mám rozumět tak, Michale, že teda použiju tu vysokou 60l nádobu, naplním ji substrátem, udělám po stranách díry (tady by ale asi mohly být výš než 15-20 cm, ty nádoby jsou hodně vysoké a aspoň by byla větší zásoba vody) na odtok a borůvku do toho zasadím? Myslela jsem, že 20l kýble těm zakrslým borůvkám postačí, proto jsem je objednávala, na 3 široké nádoby jako je 90l maltovník tam nemají tolik místa.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod moonvil » 23 úno 2017, 13:26

Ajo, pardon, já si nějak nevšiml, že to plánuješ pro zakrslé borůvky - s těmi nemám zkušenosti, v těch 90L mám klasické kanadky. To by pak asi stačilo zrealizovat v tom menším měřítku.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Alena » 23 úno 2017, 14:03

Díky :D
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod sasman » 23 úno 2017, 22:36

dadlala píše: ...muzu se jeste jen zeptat, jestli ma vubec cenu tu vodu z radu prevaret? Ja mela takovy pocit, ze chlor vyprcha efektivneji (o rychlost az tak nejde, protoze to stejne zas musi chladnout) a ze to vodu alespon mirne "zmekci"...?..


Při převaření odstraníš přechodnou tvrdost vody (hydrogenuhličitany), ale zůstane trvalá tvrdost vody (sírany a další), takže vodu určitě změkčíš, ale nejsem ti schopen říct o kolik - nikdy jsem se tím nezabýval a za rozumnou dobu jsem to nikde nenašel. Bude ale určitě záležet na konkrétním složení vody.
Můžeš udělat srovnání:
1) převařit, nalít kyselinu na pH=5
2) nepřevařovat, jen nechat odstát (měla by být zhruba stejná teplota jako v případě 1), nalít kyselinu na pH=5
Potom srovnáš množství potřebné kyseliny na okyselení a zhruba ti to řekně, o koliks snížila tvrdost převařením. Chtělo by to od každé "metody" změřit aspoň 2x, ať neděláš dalekosáhlé závěry z 1 měření :D

Mám doma akvárium, takže tím chlorem jsem se kdysi zabýval a z hlediska chlóru by mělo i s rezervou stačit nechat tu vodu odstát 2 h. Když nemám čas, nechám to odstát jen hodinu (dokonce snad stačí i kratší doba). Když to nevadí rybám, předpokládám, že borůvkám to taky nebude vadit. Akorát by ta nádoba neměla mít víko, aby se ten chlór rychleji uvolňoval. Varem ho asi odstraníš o něco víc, ale o moc ne, pokud to necháš třeba ty 2 hodiny odstát.

Mě přijde jednodušší (méně pracné) nepřevařovat, nechat odstát, případně dolít kyselinu, ale dá se i převařovat, jak chceš (při převaření zase musíš jednou za čas ten hrnec vyvařit octem, aby ses zbavila usazenin). Když si změříš třeba 3x, kolik tam potřebuješ nalít kyseliny a uděláš průměr, pak už to nemusíš řešit a můžeš tam tu kyselinu lít bez měření pH naostro, takže to bude o dost jednodušší (akorát by bylo dobré to množství kyseliny zkontrolovat třeba jednou z 10 nebo 20 zalévání).
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod dadlala » 23 úno 2017, 23:42

Diiiky moc! Zkusim to zrealizovat jiz pristi tyden (kdyz deti budou zdrave a dostanu se do prace). Budu merit pHmetrem, pipetovat pipetami. Moc dekuji za konstrukci experimentu! Jen jeste takovy dotaz, a opravdu MOC se omlouvam, ze Vas tady tak zamestnavam(mohla bych si to najit i sama, ale davala bych to dohromady hrozne dlouho, jako fakt hodne, a i tak bych si byla nejista, zda to chapu spravne....) - ma nejaky vyznam ty kyseliny stridat? Myslim, sirovou a fosforecnou,kdyz vytvari nakonec v pude nerozpustne slozky?
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod sasman » 24 úno 2017, 00:32

Střídat se ty kyseliny nemusí - lil bych tam tu sírovku, měla by být levnější. Teď mi došlo, že ti sírovku asi prodají jen v koncentraci pro akumulátory kolem 40 %, ta už je přece jen bezpečnější.
Koncentrovaná fosforečná je bezpečnější (míň žíravá) než koncentrovaná sírová. Možná ta fosforečná je o něco lepší v tom, že i trochu hnojí, ale moc se toho tam asi lít nebude, takže ten efekt nebude velký. V podstatě kromě ceny je fosforečná lepší.

Poslední věc: pozor na ty oči (použij brýle).
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod robo » 24 úno 2017, 19:59

Zajímavá debata, ale příjde mi to trochu přitažené za vlasy s tou kyselinou. Je mi jasné, že někdo nemá jinou možnost, ale raději bych popřemýšlel o jiném způsobu třeba o trochu náročnějším, ale přírodnějším. Třeba nějaký zběrač či plachtu na balkon nebo tak něco, určitě se něco takového dá udělat nebo někdo poradí a už si dělat zásobu teď v zimě popřípadě odněkud tu deštovku nosit. Jak jsem řekl v Praze budou asi hodně omezené možnosti, ale tu kyselinu bych volil na posledním místě. Čistě můj názor. E6
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod milos 51 » 24 úno 2017, 20:43

Můj spolužák mě doporučil okyselit nebo neutralizovat studniční vodu velmi jednoduše . Pomocí hnojiva superfosfát . A to přibližně 2O dkg superfosfátu na 200 l (barel) Co vy na to?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Alena » 24 úno 2017, 21:08

Koukám, že tady je o tom taky debata http://www.zahrada.cz/forum/zavlahova-t ... a_oblast=2
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník