Pěstování kanadských borůvek v nádobách

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 03 srp 2017, 12:57

Našel jsem asi140l PH kontejner s dvojitým pláštěm, délka 1000mm, vypadal báječně, za pouhých 8300,-Kč. No nekup to. Ty kdybych zakoupil pro svých 24 borůvek, tak by péči o ně převzala manželka, protože by mne nejdřív zahlušila.
. Uváděli tam všechny možné přednosti, ale o zdravotní nezávadnosti jsem se ještě nikdy nedočetl.
. Máte-li nějaký dobrý tip, upřesněte název výrobku (uvedený v e-shopu), u něhož garantují zdravotní nezavádnost, cenu. Kalfas na maltu 90l stojí cca 180,-Kč.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Eli » 03 srp 2017, 15:18

Radek píše:. Máte-li nějaký dobrý tip, upřesněte název výrobku (uvedený v e-shopu), u něhož garantují zdravotní nezavádnost, cenu. Kalfas na maltu 90l stojí cca 180,-Kč.


Zdravotnú nezávadnosť zrejme garantujú u výrobkov určených pre styk s potravinami a pitnou vodou. Káď vinařská 80 l za 430 Kč je podľa mňa dobrý tip
Eli
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 39
Registrován: 27 čer 2017, 08:08
Bydliště: Jihočeský kraj 482 m n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod ZdenekCernoch » 03 srp 2017, 17:07

zkuste tohle :

http://zahrsinco.cz/
nebo pasic.cz

ibě firmy mají v nabídce velkoobjemové nádoby k pěstování rostlin.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod sasman » 03 srp 2017, 21:21

Byl jsem dnes v obchodě, tak jsem očuchal maltovníky i "normální" květináče - smrděly oboje stejně, akorát maltovníky o dost víc. Myslím, že to znamená, že z těch maltovníků smrdí produkty degradace plastu při zpracování - tzn. že to budou oligomery nebo krátké polymery (když jsou maltovníky z recyklátu, tak jsou dvojnásob tepelně namáhané).
Kdyby chtěl někdo snížit smrad z těch maltovníků, tak si může na jednom vyzkoušel následující postup: Po nákupu bych ho na den naložil do jarové vody, potom bych ho nechal týden venku "vysmradit". Pokud by pořád smrděl, tak bych ho umyl hadrou s hexanem (reálnější asi bude sehnat technický benzín) a po odpaření bych ho znovu naložil na den do jarové vody a nechal týden luftovat.

Vyložení fólií má problém v tom, že bude třeba udělat nějaké odtokové otvory, takže tama se to bude dostávat z květináče k borůvce. Ale hlavně aby se zabránilo průniku nepolárních látek z PP, tak by bylo třeba použit fólii z polárního plastu - nejlíp z polyamidu, ale reálnější bude sehnat fólii z PET. Pokud použijete PE fólii, tak průnik zpomalíte, ale určitě ho nezastavíte. Každopádně to už mi přijde jednodušší koupit rovnou květináč nebo se na to vykašlat a používat maltovník bez nějakých úprav.

Jinak kvalita některých květináčů byla velice bídná, takže bych to kupoval osobně nebo přes net u osvědčeného prodejce - u některých květináčů bylo zvlněné dno, nad čímž se na první pohled mávne rukou, ale je tam riziko, že je tam vnitřní pnutí a časem květináč ve dně praskne (i když při zapuštění do země to asi tak vadit nebude). Pokud by byl rozdíl v ceně do 20 %, tak to není takový rozdíl a koupil bych pro jistotu květináče (ne maltovníky). Spíš jsem se díval, že většinou ty květináče měly už z výroby otvory ve dně, takže pro mě jako samozavlažovací květináče budou stejně nepoužitelné...

Garance pro styk s potravinami je potřeba jen tehdy, pokud by se do těch maltovníků dávaly sklizené plody (hlavně pokud by se tam dlouhodobě skladovaly).

Eternit pokud někde jen leží, tak je opravdu neškodný - ekologové pořád chtějí, aby se likvidoval jako nebezpečný odpad, ale když by se někde vyhradila jáma na eternit, navezlo by se tam x tisíc tun a pak zahrnulo zeminou, tak by bylo všechno OK - akorát by bylo třeba to místo označit, aby to zas nikdo omylem nevykopal.
Naposledy upravil sasman dne 03 srp 2017, 22:48, celkově upraveno 1
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 03 srp 2017, 22:08

Teď jste asi nasadil brouka do hlavy panu palino79, který místo nádob používá plastovou ochranu proti vlhkosti základu domů, z níž vytvaruje válcovou nádobu bez dna. Určitě to v obchodě neočuchával a borůvkám to zřejmě nevadí. Kdoví co, musí zakoušet borůvky, které nabízejí supermarkety. Jejich pěstitelé na nějaké takové "malichernosti" určitě nepřihlížejí.
Zdravím a přejí všem klidnou noc
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod sasman » 03 srp 2017, 22:39

Ještě jsem to trochu upravil, aby to nevypadalo, že to musí každý vymývat :) Jestli budu kupovat maltovníky, tak to max. vymyju jarem a nechám týden vysmradit. Tady byl spíš dotaz jak odstranit ten zdroj smradu, když je člověk cimprlich.
Osobně z těch maltovníků strach nemám, i když smrdí, ale něco jiného je to doporučovat druhým, v tom jsem opatrný... Někteří chemici na bezpečnost úplně kašlou a vezmou do ruky prokázaný karcinogen, jiní si zas dávají pozor na všechno, je o názoru, já jsem (snad) někde uprostřed. Největší problém recyklovaných plastů je v tom, že 99 % jich je bez problémů, ale co když zrovna chytnete ten špatný... Je to o náhodě.
Izolace taky nejspíš nebude nějaká hrůza..
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod PavelKt » 03 srp 2017, 23:05

většina plastů k recyklaci pochází z pozravin. Ale co když tam nějakej blb hází nádoby z nebezpečnym odpadem a druhej to na třídičce pustí. Tady je to o lidech.... Já osobně bych ty kalfasy taky vymyl a použil.
PavelKt
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 30 črc 2017, 22:54
Bydliště: Klatovy 390 m/n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Eli » 07 srp 2017, 01:58

[quote="sasman"]
Spíš jsem se díval, že většinou ty květináče měly už z výroby otvory ve dně, takže pro mě jako samozavlažovací květináče budou stejně nepoužitelné...

Ja som si z takýchto kvetináčov urobila samozavlažovacie. Otvormi na dne som prevliekla knoty (sama si ich strihám na potrebnú dĺžku - používam popruhy kúpené v metráži). Knot v nádobe by mal byť voľnejší, aby bolo možné pod neho vložit trochu rašeliny.
Kvetináč s knotom postavím do podmisky, ale aby nebol neustále vo vode, vložím pod neho ešte košík určený na výsadbu cibuľovín - použijem ho ako podstavec. Výška košíka by sa mala približne zhodovať s výškou podmisky. Funkciu podstavca zvládnu napríklad aj 4 malé klasické keramické kvetináčiky otočené hore dnom.
V podmiskách mám neustále vodu, čučoriedky si natiahnu, koľko potrebujú a ja mám neustále pod kontrolou ich pitný režim.
Eli
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 39
Registrován: 27 čer 2017, 08:08
Bydliště: Jihočeský kraj 482 m n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 07 srp 2017, 14:08

Mám taky dobré zkušenosti se samozavlažováním. Jako zavlažovací medium ale používám skelnou látku. Nehrozí, že by uhnila. Zajímalo by mne z jakého materiálu je popruh, který používáte Vy. Diky
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Eli » 07 srp 2017, 22:32

Radek píše: Zajímalo by mne z jakého materiálu je popruh, který používáte Vy. Diky


https://www.stoklasa.cz/polypropylenovy ... ny-x110017

Dá sa kúpiť aj priamo knot, ale je to po 100m balené - http://www.latysite.cz/Zavlazovaci-knot ... P-d663.htm

aby sa nestrapkal po odstrihnutí, stačí opáliť konček zapalovačom alebo pomocou horiacej sviečky
Eli
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 39
Registrován: 27 čer 2017, 08:08
Bydliště: Jihočeský kraj 482 m n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Gabriela » 11 srp 2017, 12:05

čierne kalafasy mám na iné účely a po určitej dobe ten smrad vysmradne. Stačí ich nechať vonku naplnene vodou. Neviem ako dlho im to trva. Je pravda, že nové smrdeli riadne. Mne to pripominalo proste spalenu gumu - pneumatiky :) Potvrdzujem, že kvetináče smrdia velmi podobne.

Čučoriedky som mala v 20litrových vedrách od farby, ale nejako to nebolo ono.
Tie kontajnery sa daju zohnať, ale myslim že čo sa týjka smradu, je to velmi nechutne podobne. Našťastie to časom vyprchá aj aj ...

napr. taketo: http://www.mojazahrada.sk/pre-komercne- ... ontajnery/
Gabriela
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 22 čer 2017, 01:03

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 13 srp 2017, 11:52

Ahoj, chtela jsem se zeptat na boruvky v kvetinacich a zimu. V kolika litrovych kyblech jste je meli venku? A stacila pridat vrstva raseliny, nebo jste celou boruvku zabalili do textile (cely kvetinac ci jen shora hlinu....) a nechali byt? Nerada bych ke zakopavala do zeme. A ve sklepe nebudou mit poradnou zimu. Pripadne je vhodne boruvkam podavat hnojeni podzim? Ale co vim, neni to jen pro kysomilne rotliny,ale stromy, kvetiny apd. Prosim, jak to resite vy.
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod robo » 13 srp 2017, 18:02

Letošní zimu jsem měl na balkóně tříletou Pute a Northsky v květináči o průměru 30 cm. Kupoval jsem je na podzim a hned je přesadil do těchto větších květináčů. Vůbec jsem je ničím nechránil a přežily v pohodě. Jen Notrhsky měla pár malých omrzlých větviček, podotýkám letošní minimum -18°C. Letos, ale raději ovážu květináče nějakou látkou protože budou kořeny více prorostlé ke kraji květináče.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 13 srp 2017, 20:11

Mam pred sebou prvni zimu a vsechny v kvetinacich, tak mam obavy. Boruvly jsou nadherne rozrostle. Skoro vsechny meli obri plody, diky kazdopadennimu pravidelnemu silnemu zalejvani. Nerada bych o ne prisla. Chtela jsem dokoupit jeste par kusu,ale ted premyslim, ze pockam az po zime, az uvidim, jak to zvladneme. U nas byva -27ºC a posledni zimy jsou holomrazy. Tak me prave zajima, v jakych nadobach to zvladnou a ktere je lepsi presadit.
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod mates » 13 srp 2017, 20:59

Je smesne si myslet, ze v zime neco nad urovni zeminy nepromrzne. Zkuste nechat v -10°C vodu v 200L sudu, po dvou dnech bude sud nejakym zpusobem zniceny a misto vody jen led. A obalit ho latkou fakt nepomuze. V pripade boruvek je to jen o tom, jak moc ten zmrzly substrat potrha korinky. Osobne se snazim kolem keru (na podzim koupene kontejnerovane kere, ktere ale do jara zazimovavam vyndane z kvetinacu) udelat na zimu do stran aspon 30cm vrstvu trochu vlhkeho substratu a zasypavam to primo v kerich asi 15 cm vysokou vrstvou pilin, pri delsim otepleni skrz piliny zalevam. Vypada to jako hrob po cerstvem pohrbu.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků