Pěstování kanadských borůvek v nádobách

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod robo » 13 srp 2017, 22:06

Máš pravdu že obalit sud látkou nepomůže když ho dáš na dva dny do - 10°C. Ale co se týče našeho problému tak látka bude působit alespoň trochu jako izolace hlavně proti povětrnostním vlivům které vymrzání urychlují. Samozřejmě pokud bude v zimě týden v kuse - 10°C tak je látka na prd, ale většinou to tak nebývá přes den se oteplí, když vyjde slunce. Tvé řešení s pilinami je jistě lepší, ale na balkón bohužel aplikovat nelze. Bude mi muset stačit ta látka, alespoň pro klid duše, že jsem udělal maximum. Jinak co jsem tu četl tak pár lidí má borůvky přes zimu v květináči a je to většinou bez problémů.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 14 srp 2017, 09:56

Ja si neumim predstavit, ze je vyndavam z kvetinace, vzdyt budou velmi jemne prorostle. V tom balkonu mate vyhodu, ze vam tam jde ac nepatrne,ale jde teplo od baraku. To ja tam nemam. Jen cistou zimu. Jedine snad naskladat k plotu a z druhe strany nahrabat hlinu. Opravdu nikdo nema volne ve velkych kvetinacich pres zimu boruvky venku? Ja je snad dam pod pristresek,aby byla zima,ale ne tolik
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 14 srp 2017, 15:39

Záleží na tom, kolik borůvek máte a jaké květináče to jsou. Pokud to máte v 90 l kalfasech jako Michal H, tak by to byla pěkná dřina je zakopávat. Když jsem předloni nakoupil 13 borůvek, přesadil jsem je nejdříve do větších květináčů. Potom jsem je postupně přesazoval do země. Co jsem z časových důvodů nestihl, zakopal jsem aspoň plastové kbelíky 15 nebo 20 litrů s borůvkami do země.
Jak uvažujete o přihrnutí hlíny, snadnější by možná bylo na podzim přihrnout posekanou trávu a listí. Když je to dobré pro ježky, tak proč ne pro borůvky. Bude to tlít a přitom se vytváří teplo. Případně to zakrýt ještě PH fólií. Chce to zkusit. V nejhorším si na jaře koupíte nové, ale to snad nebude nutné.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 14 srp 2017, 15:53

Vetsina je v 10- 20l. Pak tam mam 50tky. S tema uz moc nehnu. Ty male jsou jen pro letosni rok - byly v mini kvetinaccich a mela jsem volne kyble. Takze na zimu je vsechny nahrnu k plotu, udelam prihradku a vysypu cele travou. Budu ji sbirat pravidelne uz. To by pak meli zvladnout i 10l......pristi rok pujdou vsechny do 50 -90litru. Nerada bych ztratila jedinou z nich. Mozna jich par jeste presazim do tech 50l sudu, co jsou volne.
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 14 srp 2017, 16:10

Tou folii obmotat me take napadlo. Plus ta trava to by mohla byt skvela kombinace. Zamotat kvetinac z boku ci i shora? A nevi nekdo zda jim muzu dat cererit podzim hnojivo?
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Radek » 14 srp 2017, 18:01

Na podzim se doporučuje síran draselný pro dozrávání nových výhonů, aby přes zimu nevymrzly. Záleží ale na zimě. Já použil pouze hnojivo na borůvky a celkem to přežily bez problémů.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Eli » 14 srp 2017, 18:20

Tiež mám čučoriedky v nádobách, vlaňajšiu zimu zvládli vďaka snehu bez úhony, ale tento rok uvažujem kúpiť Mirelon a aspoň v troch vrstvách obaliť kvetináče, to keby náhodou udreli silné holomrazy. Horné časti rastlín prikryjem netkanou bielou textíliou. Priestor medzi kvetináčmi sa budem snažiť vyplniť, použijem piliny a drtenú kôru.
Keby som mala čučoriedky na balkóne, riešila by som to kúpou o niečo väčších kvetináčov ako sú tie, v ktorých sú zasadené. Vložila by som osadený kvetináč do prázdneho a volný priestor vyplnila kúskami nalámaného polystyrénu. Dali by sa použiť aj polystyrénové guľôčky, ale tie by mohol vietor rozfúkať po okolí :), naviac predstava práce s nimi - nijak lákavá.
Eli
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 39
Registrován: 27 čer 2017, 08:08
Bydliště: Jihočeský kraj 482 m n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 14 srp 2017, 21:03

Ja jsem nektere boruvly kupovala pred 14 dny a ty uz nemaji zadne hnojivo,protoze mam jen na boruvky a vsude je dusik. Proto bych chtela neco na dozrati vetvicek. Nedela se neco bez dusiku ale pro kysomilky? Kdyztak zkusim,ale VELMI OPATRNE ten siran draselny
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod PavelKt » 14 srp 2017, 21:29

Do nádob by se měla dávat jen rozpustná nebo kapalná hnojiva. Ta neobsahují balastní látky které kazí substrát. Dej kristalon podzim. Hlavní je že neobsahuje vápník. Kyselomilným rostlinám se také říká vápnostřežné. Takže kde není vápno, toho se neboj.
PavelKt
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 30 črc 2017, 22:54
Bydliště: Klatovy 390 m/n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 14 srp 2017, 21:40

Zkusim tedy ten podzimni krystalon a nahrnu k nim travicku na zimu. To musime zvladnout!!! A s 50 -90 litrovymi kvetinaci to pak delate jak?
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Bobo » 15 srp 2017, 07:55

Já budu už asi příští týden dávat první menší dávku síranu draselného, rozpustím si ho předem v konvích, abych to zalila rozpuštěným a nemusela jen sypat k rostlinám. Pak dám ještě jednu dávku ve druhé polovině září.
Větší část borůvek mám v nádobách, většinou ve 40l kýblech, ty prostě zůstanou na zimu jak jsou. Letošní zimu tak také zvládly. Nově koupené borůvky mám zatím přesazené do 10l kýblů, ale pokud se mi ještě podaří sehnat další čtyřicítky, tak to postupně do nich budu do zimy přesazovat, aby měly co největší nádoby na zimu. Co zůstane v desítkách, tak asi zahážu nějakým přírodním materiálem. Budeme ještě stavět nějaký zimovací přístřešek ze silné bílé netkané textilie (ne ta pavučina co je proti slunci), pod který schováme Pink Lemonade, Legacy, případně co by zbylo třeba v těch menších kýblech.

Jinak nám už toho většina také odplodila, zatím obíráme stále Chandlery, Dixi, Elliota a Pink Lemonade. Zelené (lehce růžovějící / světle modré) jsou borůvky na Centra Blue a zelené na Powder Blue a Elisabeth. Ty se tedy opravdu tváří jako nejpozdnější.

A stále bojujeme s lalokonosci, borůvky (klepu na co se dá) jsou v pořádku, mají ale některé dost ožrané listy. Našli jsme ale v jednom rododendronu larvy lalokáčů, tak ten šel pod vodu, ale nevím, jestli ho zachráníme. Všechny rododendrony, azalky a borůvky, které nemají plody, jsme postříkali karate, abychom aspoň ty brouky z listů odradili, předevčírem jsem dělala večerní sběr, našla jsem jen 4 brouky, nevím ale, zda to už nebylo spíš tím, že se na noc ochlazuje, tak už moc nelezou.
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod PavelKt » 15 srp 2017, 09:20

Na Karate pozor, při vyšších teplotách nezabírá a může být fytotoxické. Cca nad 25 stupňů
PavelKt
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 30 črc 2017, 22:54
Bydliště: Klatovy 390 m/n.m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod kupony » 15 srp 2017, 09:40

Dobry den. Ked idem dnes zasadit novo kupenu sadenicu, do 40cm kvetinaca, do cistej raseliny, mozem ju este prihnojit kristalonom na cucoriedky? Alebo uz je neskoro? Alebo tam pridat granulovane hnojivo na cucoriedky? Dakujem.
kupony
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 07 srp 2017, 10:19

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 15 srp 2017, 09:49

Bobo dekuju za odpoved. Takze 50tku necham volne a zbytek letos zabalim a zasypu. S temi jednoslozkovymi hnojivy si po letosni (u me) spatne zkusenosti netroufnu. Zkuim radeji ten Krystalon podzim. Tam uz neni dusik.

Kupony ==> ja uz hnojivo nedavala ani tem nove kupovanym. Pridala jsem do raseliny kupovany kompost a budu davat az ten Krystalon podzim. Coz je take hnojivo,ale bez dusiku, jinak nam mraz spali nove male vyhonky.
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Bobo » 15 srp 2017, 16:00

PavelKt píše:Na Karate pozor, při vyšších teplotách nezabírá a může být fytotoxické. Cca nad 25 stupňů

Děkuji, víme o tom, právě jsme to stříkali, když bylo necelých 20 stupňů a pod mrakem, ale už jsme z lalokonosců dost zoufalí, tak prostě zkoušíme co se dá.

kupony píše:Dobry den. Ked idem dnes zasadit novo kupenu sadenicu, do 40cm kvetinaca, do cistej raseliny, mozem ju este prihnojit kristalonom na cucoriedky? Alebo uz je neskoro? Alebo tam pridat granulovane hnojivo na cucoriedky? Dakujem.

Já už bych nehnojila, je polovina srpna, už je dost pozdě, nemusely by to zpracovat a pak by mohly omrznout. Stejně bude mít ta sazenice hnojivo ze zahradnictví, často nacházím v až nadměrném množství v kořenovém balu.

Derbis píše:Bobo dekuju za odpoved. Takze 50tku necham volne a zbytek letos zabalim a zasypu. S temi jednoslozkovymi hnojivy si po letosni (u me) spatne zkusenosti netroufnu. Zkuim radeji ten Krystalon podzim. Tam uz neni dusik.

Já těch 40l, případně větších kýblů mám docela dost, pro mě by to bylo i nereálné nějak to balit, zasypávat... Letos zvládly, budou muset i další zimu zvládnout.
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků