Pěstování kanadských borůvek v nádobách

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 24 dub 2017, 20:25

Jak uz nekdo psal, vy me tady kazite! Chtela jsem par keru a uz ted jich mam tolik. Doma si mysli, ze jsem se zblaznila. To si ale mysli vzdy do ty doby, nez to pak v lete basti. Vime jak to je. Pamatuji so v detstvi na 2 stromy merunek, protoze 1 byl malo. Jako deti jsme snedly 6 merunek a uz nam bylo spatne. :D takze marmelady....... mnam.
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod bradhal » 24 dub 2017, 21:00

Borůvky jsem kupovala postupně, na začátku no name, pak jsem hledala odrůdy podle toho, co jsem si o nich přečetla na tomto fóru. Nebrala jsem všechny, i když byly za stejnou cenu, vybírala jsem si i podle doby zrání, aby byla různá. Na netu moc nekupuju, vadí mi poštovné a pak různá kvalita, radši si beru sazenice v zahradnictví, když je vidím a můžu si je probrat. Z pražských nemám nic, něco bylo asi i výprodej Bauhaus, něco z Bojkovic, z Ostrohu, ze Strážnice. Poslední za 50 korun z Blanska, ale to je jak travička, ne keřík. Brala jsem vesměs mladší = levnější sazenice, dopěstovala jsem si je sama. První dvě kvetení jsem otrhávala květy. Doma jich mám asi 11-12, na chatě 2 mladší a asi 5 obřích letitých, u našich tuším dvě. Nejsou to plantáže jak u některých místních borců pěstitelů, ale mám to tak, abych to zvládla ukočírovat prostorově i vodou. Dost v tom pomohl bazének. Do budoucna určitě ještě nějaké rozšíření nastane, chutnají nám hodně.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod moonvil » 24 dub 2017, 21:36

Derbis píše:Jak uz nekdo psal, vy me tady kazite! Chtela jsem par keru a uz ted jich mam tolik...


Když ony jsou kanadky prostě supr - zvláště v těchto šílených dobách, kdy i jabka pomalu začínají být vzácností, meruňky jednou za 5 let, ořechy co tři roky....
Ještě se mi za posledních 10 let nestalo, že by se neurodily borůvky, stačí dodržet pár základních pěstitelských pravidel a mít k dispozici nějakou tu dešťovku. Plodí pravidelně a hodně, jsou chuťově vynikající, hodí se i ke zpracování (kompoty, mražení), navíc postupně dozrávají několik měsíců.
Když jsem včera odmotával plachtu z omrzlé meruňky (nepomohl ani oltář ze hřbitovních svíček), tak jsem si říkal, že ji mrchu vykopu a šoupnu tam další 4 kanadky.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Bobo » 24 dub 2017, 22:05

Palino79: většinou od každého druhu po jednom kusu, jen Chandlery máme 4 (každý z jiného zdroje, poslední z loňska z výprodeje v Baumaxu za 50 korun, oblíbili jsme si ty obří plody, zejména děti) a Pink Lemonade máme víc kusů.

Derbis: něco nám ještě neplodilo, opravdu velmi chutné máme Brigittu, Toro, Chandler a Pink Lemonade je chuťově zajímavá, jiná. Ale jinak děti snědí všechno, spíš se snažím pokrýt co nejdelší období, aby měli pořád co sbírat. Borůvky se staly mým koníčkem, takže občas něco přikoupím, loni jsme v tom výprodeji v Baumaxu koupili po 50 koruně Chandlera, Bluejay a Goldtraube 23 a vypadaly docela slušně narostlé. Legacy jsem v březnu koupila taky tam (snad to skutečně bude ona, dovezené z Polska), měli tam asi deset kousků, hrozně omrzlých nebo úplně kaput, takže jsme vybrali jednu nejvíc rašící a opečováváme ji co to jen jde. Občas něco koupíme v Polsku, dnes nám to nevyšlo, rozbilo se nám auto. Dost jsme nakoupili Na Zázvorce, něco v Zoji (ale od nich se nám borůvky nějak nedaří), ve Spomyšli (vozí taky z Polska),ve školkách v Litomyšli (teď jsme se tam stavovali v sobotu a měli tříleté po 135 korun a pak takové pidi borůvky po 45 nebo 63 korun, ale fakt strašně malé), pár kousků je z Mountberry, z Konifer v Žehušicích a od Havlíčka v Srchu.
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod MartinS » 24 dub 2017, 23:04

Derbis píše:Doma uz nekolik tydnu resime jen boruvky. Uz o tom nechce nikdo ani slyset. Chodim je denne kontrolovat, zda maji vodu. Jestli povyrostly. A vzdy se tesim z prace domu, abych se ujistila, ze zadna neumrela S4 nejradeji bych tam s nimi i spala. :P no jooo, jsem zacatecnice a mam zahradku prvni rok. Asi kazdy na tom byl podobne...

Dnesni deti znaji pocitace. Mobily. Kdyz na me nejaky skolak vytasi otazku, co mam za mobil, premyslim, co odpovedet. Kdyz mas iphone jsi neco. Ale pritom neni krasnejsiho, nez vzit seminko, zasadit ho, starat se o nej, dokud z nej neni rostlinka, co plodi. Pestuji rajcatka od seminek a proste ta krasa, nejde popsat a nejaky fracek mi bude rikat, ze nejlepsi je iphone a tahle hra!!! No.....co byste tomu rekli S2 S13 S13


Nemyslím, že je to tým, že máš záhradku prvý rok. Pestovanie čučoriedok (ale aj iného ovocia) je ako droga, keď to raz človeka chytí, tak je to láska na celý život... :wink:
Ja ich mám zatiaľ 4. rok a chodím sa na ne pozerať aj 5x za deň keď môžem. :oops:
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod palino79 » 24 dub 2017, 23:09

Ja sa to snažím obmedziť na 1x denne lebo sused už na mňa tak divne pozerá ked furt okolo nich chodím. :lol:
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod MartinS » 24 dub 2017, 23:19

Nech si sused zasadí tiež a aj on bude stále chodiť. :D
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod palino79 » 24 dub 2017, 23:29

Veď má zasadené už asi 7 rokov, len tie moje ich už dobehli. :D
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 25 dub 2017, 08:02

V nasi rodine, jak jsem zjistila, mam lasku k zahradniceni po dedovi jako jedina. Pamatuji si, kdyz jsem poprve chtela vysadit na jeho zahradku rajcata. Podcenil me a rekl mi, ze mi tam vyroste ......pip........ pak jsem dostala vynadano za druhy, co jsem zvolila (mne chutnali nejvice) ale stejne na ne vzdycky potaji pak chodil. Ted by koukal, jak krasne jsem se o jeho zahradku postarala. Jelikoz jsem ted marod, stale premyslim, ze vypravim mamku nekam do zahradnictvi sehnat druhy boruvek co nemam. Nemuzu to totiz uz vydrzet. S3 dneska musim vyslat manzela, aby mi boruvky vyfotil, zda mi tam za ty 4 dny nenerostl zase nejaky novy listecek. Zaukoluji celou rodinu. Nemam splnenou davku pohledu na boruvku/den. Letos mam strasnou spotrebu hliny. :D14 jak se znam, a ze se znam dobre....kdyz nekde narazim na druh co nemam, a je od vas chvaleny, tak si ho vezmu domu. S6 ale ta Iranka, jakoby zmizela ze sveta... asi jako u ovocnin, nove druhy vysouply ty puvodni.
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 25 dub 2017, 08:06

Ehmm...taky me ted trapi auto. Asi mu nekdo promluvil do duse, ze bych zase jela shanet boruvky S1
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 25 dub 2017, 08:19

moonvil píše: Když jsem včera odmotával plachtu z omrzlé meruňky (nepomohl ani oltář ze hřbitovních svíček), tak jsem si říkal, že ji mrchu vykopu a šoupnu tam další 4 kanadky.


Ja uz plachtu medavam. Vice skod nez uzitku. To uz jsem poucena. Spacialne na kvety merunek je Champion 50wd. Na kvety pri mrazikam. Nejak marne stejne doufam, ze tam neco bude. Ackoliv mrzlo, tresen nemela hnede kvety!


Zjistuji, ze smer Morava od Prahy jsou zajradnictvi, kde maji hodne druhu boruvek. U nas u Prahy to lidi nepestuji, tak maji vzdy po par druzich. Co jsem se ptala lidi, tak bud 1) nesazi nic 2) maji 1 boruvku, ktera si sama zije svym zivotem nebo 3) pestuji jen ovocne stromy a maliny. To asi mozna bude ten duvod.
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Alena » 25 dub 2017, 09:32

moonvil píše:Ještě se mi za posledních 10 let nestalo, že by se neurodily borůvky, stačí dodržet pár základních pěstitelských pravidel a mít k dispozici nějakou tu dešťovku. Plodí pravidelně a hodně, jsou chuťově vynikající, hodí se i ke zpracování (kompoty, mražení), navíc postupně dozrávají několik měsíců..

Moje řeč :mrgreen: . Borůvky pěstuju skoro 20 let, téměř po celou tu dobu (s výjimkou posledních 3 let, kdy jsem se vrátila domů - ale i tady to začíná vypadat drsně - asi ty mrazy táhnou všude za mnou :mrgreen: ) na zahradách, kde bylo hodně drsné klima a téměř každoroční silné jarní mrazy, takže zmrzlo téměř všechno,ale nikdy ne borůvky. Nanejvýš trochu omrzly v zimě konce větviček, ale plody byly spolehlivě každý rok. A to rostly na průtahu, žádné chráněné stanoviště.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 25 dub 2017, 16:43

Co znamena mit boruvku v bazenku? V prvni chvili me napadlo, ze se prokope dora, nafoukne bazen, naplni hlinou a zaleje. Ale kdyby prselo dele jak tyden, bylo by zle. Nebo propichamy bazenek. Nebo to je i velky kvetinac zahrabamy do zeme? Ci zakopana folie s dirami ?
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod sasman » 25 dub 2017, 16:48

Poslední možnost :)
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pěstování kanadských borůvek v nádobách

Příspěvekod Derbis » 25 dub 2017, 17:03

Tak to mam tim padem boruvky v bazenku. Juchuuu.... je mozne, ze bluegold uz bude na zahradce kvest, vedle emblue ma zatim listecky, pinklemonade ma narasene male zelene pupeny a goldtraube si dava na cas ? Vsechny jsou ve stejne zemine, stejne zalevane. Ale kdyz jsem odlomila starsi pupen, je pod nim videt necely milimetr zeleny, asi budouci pupeny. A jelikoz je na ni zima, ze by si rekla, ze ji je zima a ceka az bude teplo? Je mi divny, ze nema jeste listecky. Ale mrtva proste neni.
A dekuji za vysvetlenou bazenku! :lol:
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků