Mno?ení borůvky

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Jiřina » 11 čer 2017, 22:11

Dneska jsem zasázela po třech řízcích borůvek odrůdy Iranka, Reka a Chandler do kelímků s rašelinou. Rašelinu jsem den předem namočila v čerstvě napršené dešťovce. Kelímky jsem umístila na parapet do rohů oken v neobývané části domku. Přikryla PET lahvemi. Zalévat hodlám jedenkrát za týden až 14 dní, ne častěji. Řízky nebyly ještě přezrálé, možná bych mohla ještě týden dva počkat. Dřívější termín jsem volila, aby byly ještě letos přírůstky na zakořeněných větvičkách. Další dva kelímky plánuji osadit ještě za 14 dní. J.
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Ivana » 12 čer 2017, 15:05

Večer se do množení také pustím. Zkusím množit odrůdy Darrow, Draper, KazPliszka, Hannah, Chandler a Elliot, možná Meader - ta s námi nějak loučí :D11 .
Dáváte do každého květníčku jeden výhonek nebo více ks? Upravujete (zastřihujete) řízky než je zasadíte? A používáte stimulátor?
Spíše budu množit, kdyby náhodou něco odešlo, než z potřeby nových rostlin - ty jsem si dokoupila a doma vládne trošku dusno kvůli množství sazenic. A to jsem našla eshop v EU, kde mají odrůdu Liberty, Huron, Nui a další tady v ČR neprodáváné. Bohužel jsou dražší než je zde bežné, ale jsou ve velikosti 40-60cm. Až dorazí, vyfotím a "pochlubím se".

Sazenička Elizabethy z 20.5. stále zelená, tak uvidíme jestli zakoření nebo poputuje na kompost.
Ivana
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 22 led 2017, 12:27

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod zolo49 » 12 čer 2017, 20:51

ahoj Ivana, do mnozenia sa velmi nerozumiem, este som to neskusal, ale skor ma zaujima, z ktoreho e-shopu si objednala tie odrody, mozes dat odkaz? dakujem
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Jiřina » 12 čer 2017, 22:44

Odpovídám na dotazy Ivany. Dávám po třech větvičkách do jednoho kelímku z důvodu úspory místa. Využívám jen rohy na parapetech, kde mohutně nesvítí přímé slunce. Na řízcích odstraňuji spodní listy, ty co budou v rašelině. Stimulátor nepožívám, nemám ho. Množím též spíše do zásoby, abych mohla nahradit ev. ztráty, každý rok mi totiž nějaká rostlina nepředvídatelně odejde, aniž zjistím důvod. O brouky a larvy asi nejde, nejsou požery na listech. Spíš nějaká kořenová nebo krčková hniloba. J.
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod paloo » 13 čer 2017, 06:32

Ivana píše:Večer se do množení také pustím. Zkusím množit odrůdy Darrow, Draper, KazPliszka, Hannah, Chandler a Elliot, možná Meader - ta s námi nějak loučí :D11 .
Dáváte do každého květníčku jeden výhonek nebo více ks? Upravujete (zastřihujete) řízky než je zasadíte? A používáte stimulátor?
Spíše budu množit, kdyby náhodou něco odešlo, než z potřeby nových rostlin - ty jsem si dokoupila a doma vládne trošku dusno kvůli množství sazenic. A to jsem našla eshop v EU, kde mají odrůdu Liberty, Huron, Nui a další tady v ČR neprodáváné. Bohužel jsou dražší než je zde bežné, ale jsou ve velikosti 40-60cm. Až dorazí, vyfotím a "pochlubím se".

Sazenička Elizabethy z 20.5. stále zelená, tak uvidíme jestli zakoření nebo poputuje na kompost.

Nui mám,nestojí za nič.Rastlina nerastie,má pár plodov a naviac teraz po rokoch dostala chlorozu jek z katalógu :(
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Ivana » 13 čer 2017, 08:43

Všem a hlavně paní Jiřině moc děkuji za odpovědi. Ráno jsem nařízkovala čtyři borůvky přesně podle návodu a podle toho co jsem přečetla na internetu. V každém květníčku mám tři až čtyři řízky, a květníčky jsem dala do předsíně na severo-východ. Je tam sluníčko pouze chvilku po ránu.
Pokouším se množit jen z důvodu, že to 1.člověku nedá a za 2. opravdu každý rok něco odejde - rostlina vypadá jako když zaschne nebo naopak zase má moc vody nebo namrzne nebo se jí neudělá dobře, ale ne úplně a stále se snaží a viditelně bojuje.
Letos nám odešla Duke - myslím, že přes zimu stále ve vodě, protože se ucpal odtokový otvor. A Meader vypadá tak, že se loučí a nebyla ani ve vodě a ani v suchu, na jaře obrazila a najednou jakoby dostala mrtvici - možná namrzla. S15
Ivana
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 22 led 2017, 12:27

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Ivana » 13 čer 2017, 10:10

zolo49 píše:ahoj Ivana, do mnozenia sa velmi nerozumiem, este som to neskusal, ale skor ma zaujima, z ktoreho e-shopu si objednala tie odrody, mozes dat odkaz? dakujem

Poprosím Vám o trpělivost, až objednávka dojde a vše bude OK, dám odkaz velmi ráda. Nerada pouštím do světa neověřené, a kdy to dopadlo špatně, moc by mne to mrzelo.
Ivana
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 22 led 2017, 12:27

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod zolo49 » 13 čer 2017, 11:27

v poriadku, to chapem, nechcel som ani hned objednavat, len tak pre zaujimavost ze co tam maju, ale aj tak dakujem a pockam teda :D
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Jiřina » 13 čer 2017, 12:10

Na namrznutí bych to nesváděla. Spíše něco co poměrně náhle přeruší vodivá pletiva z kořenů do keře a rostlina náhle odejde. Jako mrtvice např. u meruněk. Mám 18 rostlin, každý rok nějaká odejde, většinou jde o rostlinu, která v předešlém roce rostla jak divá, měla přírůstky, byla plná života. Naštěstí mi odcházejí mladší rostliny, ne vzrostlé pětileté a starší. Domnívám se, že si rostlina dobře nesedla se substrátem nebo něco podobného, třeba, že nevznikla mykorhiza. J.
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Dragonito » 21 čer 2017, 19:56

Máte skúsenosti s rašelinovými tabletami? Dajú sa použiť aj pri zakorenení odrezkov či na to sú až príliš malé? Videl som ich aj u nás v záhradkárstve tak ma zaujali. Myslím toto: https://www.lacnepostreky.sk/pomocne.pr ... lety.jiffy
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod sasman » 21 čer 2017, 21:00

Myslím, že to v jiffech půjde dobře - loni v létě jsem takto řízkoval muškáty a byl jsem MAXIMÁLNĚ spokojený - pracnost minimální, výsledek dobrý.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod paloo » 21 čer 2017, 21:14

Chlapci,množenie čučoriedok nie je človeče nezlob se :mrgreen:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Jiřina » 21 čer 2017, 22:29

Myslím si, že by jiffy šly použít. Velikost by stačila, je se nutno přesvědčit, že v tabletách není u rašeliny upravené pH. Sama používám čistou rašelinu namočenou v čisté dešťovce. Současnou dobu považuji za nejvhodnější k odběru řízků. J.
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Ivana » 22 čer 2017, 20:26

.Spíše něco co poměrně náhle přeruší vodivá pletiva z kořenů do keře a rostlina náhle odejde. Jako mrtvice např. u meruněk. Mám 18 rostlin, každý rok nějaká odejde, většinou jde o rostlinu, která v předešlém roce rostla jak divá, měla přírůstky, byla plná života. Naštěstí mi odcházejí mladší rostliny, ne vzrostlé pětileté a starší. Domnívám se, že si rostlina dobře nesedla se substrátem nebo něco podobného, třeba, že nevznikla mykorhiza. J.

Tak jsem dnes projela internet a našla jsem, že odumírání způsobuje bakterie Godronia, dále je poškozuje bakterie Monilie a spoutu dalších malinkých potvůrek E8 .
Tady se o tom moc nemluví, ale na borůvkovych farmách pravidelně používají fungicidni postřiky, aby zabránili poškození rostlin, hnilobě plodů a dalším neduhům.
Ivana
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 22 led 2017, 12:27

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Jiřina » 23 čer 2017, 20:31

Dneska jsem zasadila další řízky do rašeliny. Byla jsem u sousedky a tam jsem si ostříhala jednu větvičku Hannah´Choice a dvě větvičky z Bluemoonu. Sousedka má mladé rostliny v nádobách a nechtěla jsem ji to moc vyplenit. Dále jsem zasadila od kamarádky větvičku Putte, která byla nalomená kočkami. Rostliny, které jsem sázela před 14 dny, jsem poprvé zalila a mechanicky jsem odstranila mšice z listů. Mám celkem šest kelímků s řízky, další již nechci, nejsem zahradnictví, na starost je to dost. Uvidím, jak se letos zadaří. J.
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků