Mno?ení borůvky

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Ivana » 23 čer 2017, 21:15

Tak já už si jako v zahradnictví připadám. A stejně jdu a buď si objednam na netu nějakou novinku nebo vychvalovanou odrůdu, nebo si z pěstovaných odrůd ulomím větvičku a šup s ní do květníčku :lol:
Zrovna jsem si přinesla větvičky Meader, copak kdyby ...
Ivana
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 22 led 2017, 12:27

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Ivana » 21 črc 2017, 08:19

Včera večer jsem šla zkontrolovat a zalít květináčky s řízky a světe div se na Draperu, dvou květináčcích Chandleru a na DenisBlue už se tvoří kořínky S11 Ostatní rostlinky jsou stále zelené a vypadají svěže. Nikde není vidět plíseň a ani žádní škúdci, tak snad zakoření i ostatní drobečkové.
Obrázek
Naposledy upravil Ivana dne 21 črc 2017, 09:13, celkově upraveno 1
Ivana
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 22 led 2017, 12:27

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod paloo » 21 črc 2017, 08:30

Na Drapera sa vrhnem aj ja lebo vnučka slintala ešte keď som ju vybral z klece pre drozdy S1
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Ivana » 21 črc 2017, 08:43

To znám, děti by nejraději obrali vše už "zelené". Máme už čtyři rostliny, původem jednu ze Slovenska z roku 2011, letos jsem ukořistila dvě ze Spomyšle a jednu z Německa.
Zajímavé je, že zakořenily řízky z rostliny ze Slovenska a omylem ulomená větvička ze Spomyšle zatím nepustila.
Spíš mám obavy, jak a hlavně kde uchovat zakořeněné rostlinky do jara.
Ivana
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 22 led 2017, 12:27

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Jiřina » 23 zář 2017, 21:56

Dneska jsem konečně nafotila svoje letošní výpěstky, tak mohu sepsat obsáhlejší příspěvek ohledně množení borůvek.
Řízkování jsem prováděla nadvakrát v červnu, V červenci a v srpnu jsem již nic nemnožila. Množím pro zábavu a k nahrazení odumřelých rostlin, rozšiřovat záhon nehodlám, někoho obdaruju borůvkou, nejsem zahradnictví. Zakořenily tři řízky Reky a tři Iranky, v první polovině srpna jsem je přesadila z čisté rašeliny do substrátu pro borůvky s hnojivem /fy Agro/. Hannah brzy shnila, všechny tři Chandlery shodily většinu listů, proutky jsou zelené, kořeny však nemají. Koncem srpna jsem přesadila Bluemoon, další větvička stejné odrůdy zatím sedí a nekoření. Putte též má listy zelené, kořeny žádné. K dnešnímu datu úspěšnost zakořeňování 50%. Zbylé řízky ponechávám pod PET přikrytím, příliš nedoufám v zakořenění, je pokročilá doba.
Přidávám další postřeh z množení borůvek, který se týká přechovávání rostlin přes zimu a růstu řízků v následujícím roce. Letos zjara jsem měla dvě dobře zakořeněné rostliny Chandlera a jednu Reku, které na jaře mohutně zakvetly, všechny pupeny byly květní, žádný výhon nevyrazil, rostliny kvetly déle než měsíc, plody se však netvořily a po odkvětu všechny tři uhynuly. Patrně je kvetení natolik vyčerpalo, že neměly sil vyrašit výhony. Kvetení možná spustilo zimování v chladné místnosti v poměrně studené zimě, teplota na parapetu se delší dobu blížila nule. Příští rok se tomuto pokusím předejít odstraněním veškerých květů na řízcích co nejdříve na jaře.
Sazenice nehnojím, v rašelině zalévám dešťovkou, někde jsem četla, že pro zakořeňování je potřeba na živiny chudý substrát. Přesazuji postupně do větších květináčů do substrátu s hnojivem, též nepřihnojuji. Zjara jsem měla některé řízkovance umístěné přechodně ve skleníku, přírůstky tam byly lepší než na parapetu nebo venku na pískovišti, kde mám umístěné květináče, aby nepřekážely manželovi při sekání trávníku. Letos nebylo stejně co sekat. Jiřina
Obrázek
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Jiřina » 25 lis 2017, 23:25

Přidávám další zkušenosti s množením borůvek. Koncem října jsem provedla definitivní vyhodnocení ujatých řízků pro letošek a jejich přesazení. Pěkně zakořenil druhý proutek Bluemoonu a začal vyhánět letorost. Dále ještě pustily kořeny dva řízky Chandleru, ty nevyhnaly nic a kořínků mají jen několik při bazi. Zasadila jsem oba dva do jednoho květináče, sned přežije do jara. Jak jsem již dříve psala, loni jsem měla několik výborně zakořeněných a rostoucích řízků, které zjara začaly mohutně kvést, tím se vysílily a odešly do věčných lovišť. Řízek Brigity, který byl zasazen koncem srpna, do zimy pustil jen několik kořínků, nahoře měl jen dva pupeny, nic nevyrašil, myslela jsem si, že zajde. Zjara jsem ho měla asi měsíc s květináčem ve skleníku, tam nastartoval růst, potom jsem ho přesadila do větší nádoby a umístila do polostínu do rohu pískoviště. Během jednoho roku vyrostla nádherná rostlina, kterou jsem nyní začátkem listopadu darovala. Odrůda Brigita nás totiž nenadchla natolik, abych ji musela mít ve více exemplářích. Pokud by mi zašla, tak ji s klidným srdcem nahradím něčím jiným. Přikládám fotku roční sazenice Brigity.
Obrázek
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod palino79 » 26 lis 2017, 02:41

Jiřina píše: Odrůda Brigita nás totiž nenadchla natolik, abych ji musela mít ve více exemplářích. Pokud by mi zašla, tak ji s klidným srdcem nahradím něčím jiným.


Tak to sme dvaja, ostatný ju chvália.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod palino79 » 02 úno 2018, 22:51

Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod nene » 03 úno 2018, 11:13

Po výsadbě borůvek před dvěma lety manželka spodní, velmi nízko položené větvičky, lehce nalomila a pomocí stanového kolíku přikurtovala do země - včera jsme přesadili do květináčů dvě pěkné Elizabety. Jedna větvička na Chandlerovi byla taky pohřížená, ta ale nebyla nalomená a nezakořenila. Byl to jen takový letmý hokuspokus.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod paloo » 03 úno 2018, 15:03


No na hektár ich budeš potrebovať 3000-3500 :D4 Máš čo robiť :mrgreen:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Radek » 22 dub 2018, 11:29

palino79 píše:Takto nejak to množia Rusáci.

https://www.youtube.com/watch?v=yDd0-LrI2VM

Myslím, že podobný postup by se dal aplikovat podle videa na stránkách zahradnictví Na Zázvorce, je to třetí video vpravo shora. Video je krátké a je v češtině. Týká se sice černého rybízu, ale odpovídá způsobu na ruském videu u borůvek.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Pája LaKobra » 10 dub 2023, 13:11

Zdravim vsechny milovniky boruvek. Pridala jsem se zde, protoze jsem nikde na cz strankach nenasla nic o oddencich boruvek. Stalo se nekomu, ze mu boruvka hodila oddenek? Loni mi u jedne boruvky nezname odrudy vyrostly 3 vetvicky ze zeme cca 15cm od rostliny. Nemam zatim odvahu odhrnovat zem, abych zjistila, zda se jedna o oddenek nebo si hlavni rostlina pustila vetve na spacir pod zemi. Rostou ze zeme kolmo nahoru. Diky za postrehy
Pája LaKobra
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 09 dub 2023, 20:21
Bydliště: Hradec nad Moravicí

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod nene » 10 dub 2023, 14:47

Sadíme borůvky hlouběji, krajní větvičky vytvoří kořínky, po asi dvou letech se dají bez problému oddělit a nasadit na stanoviště. V podstatě hřížení. Takové větvičce stačí k životu a dalšímu růstu i jen jeden jediný teňoulinký vlásek kořínku a je životaschopná.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod moonvil » 10 dub 2023, 15:24

Někdy se stane, že vyklíčí i spadlé semínko, ale nebývá to moc časté.
Nové výhony vyrůstají zpravidla ze středu keře, pokud je ale "utopená" v substrátu nějaká větev, tak výhon vyrazí klidně z ní i více bokem.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Pája LaKobra » 10 dub 2023, 20:01

Semínka to určitě nebyly, výhony jsou silné. Já žádnou větvičku nehřížila, musela by sama od sebe rovnou růst pod zemí a vyhodit výhony kolmo nahoru. Postupně pročítám ostatní diskuze a narazila jse. Na jednu zmínku, že pěstitelce rostlina vyhodila větvě mimo, ale dále se to tam nerozebíralo
Pája LaKobra
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 09 dub 2023, 20:21
Bydliště: Hradec nad Moravicí

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků