Mno?ení borůvky

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Jiřina » 02 pro 2016, 22:22

Pokračuji v reportáži ohledně mého množení borůvek. Přikládám fotky ze začátku října tohoto roku. Začátkem listopadu jsem rostliny přesadila do větších květináčů do substrátu pro borůvky, mám ho zakoupený od jara. 17.8. jsem zasadila odlomenou větvičku ze zásilky ze Zázvorky. Větvičku jsem dala jako obvykle do vlhké rašeliny pod petku a čekala jsem, zda zakoření. Kořínky se začaly tvořit až v říjnu. Rašit nezačala. Přesadila jsem ji též do větší nádoby, nevím, zda vydrží přes zimu. Mám čtyři pěkné rostliny Chandlera, dvě rostliny Reky, dvě Iranky, dva méně pěkné Meadery, ty mají kořeny, ale nemají letošní výhony. Rostlinu Bluegoldu a Brigitu. poslední dvě též nemají výhony. Takže mám 12 nových rostlin k výsadbě příští rok. Iranka zakvetla, nevím, co to způsobilo. U sazenic mi pomalu opadávají listy. Některé listy drží na stonku, i když už vyrůstá v úžlabí nový výhon. Borůvkovou školku mám na parapetu v nevytápěné místnosti v neobývané části domku. Vyčetla jsem, že rostliny musí projít chladnou periodou, pokud chceme, aby plodily. To příští rok netřeba, tak mohou být i v teplejší místnosti. Jak se Vám ostatním daří množení? J.

U Heleny se domnívám, že neúspěch může být v přílišné vlhkosti. U mne listy neopadávají, rostliny neraší spíše než zakoření.
Obrázek
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Ivana » 06 úno 2017, 09:14

Zdravím všechny pěstitele a především paní Jiřinu, jejíž návod na množení borůvek opravdu funguje. Podařilo se mi vypěstovat několik sazeniček odrůdy Draper, Chandler a Spartan. Na podzim jsem je přesadila do velkého kalfasu po čtyřech kusech od odrůdy do směsi rašeliny a pilin. Při přesazení jsem kořeny namočila do symbivitu. Rostlinky vypadaly spokojeně, měly opravdu pěkné kořínky a pobyt venku jim viditelně nevadil, a zima přišla nějak moc rychle, takže zůstaly venku. Ale teď jsem našla na netu, že : Pro malé,1 leté a 2 leté je kritický mráz když jsou v květináčích venku po několik dní při teplotách -16 a více. To pak zmrznou kořeny a je po sazenicích, proto sazeničky pěstujeme přes zimu ve sklenících a navíc přikryté silnou bílou netkanou textilií. A teď už mi nezbývá než počkat do jara, zda rostlinky ožijí.
Ivana
Ivana
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 22 led 2017, 12:27

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Jiřina » 12 úno 2017, 18:37

Ivano, doufám, že Vám sazenice v nádobách venku tuto zimu vydrží. Když jsem s množením začínala, tehdy jsem jednoletou sazenici na podzim zasadila normálně do záhonu a vydržela. Zmrznutí záleží na více okolnostech než jen na minimální teplotě. Sama mám sazeničky na okně v nevytápěné části domku, kde je letos již druhý měsíc teplota kolem nuly, voda v kelímku bývá zmrzlá. Všechny rostliny neshodily listy, některé listy jsou částečně popálené po mrazech. Občas je zalévám. Předpokládám, že s oteplením začnou rašit a přitom shodí loňské listy. Dejte vědět jak to s Vašimi sazeničkami dopadlo. K namáčení kořenů používám Rhodovit, ne Symbivit. Vřesovištní rostliny tvoří mykorhizu s jinými houbami než třeba rajčata. J.
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Stanley_51 » 12 úno 2017, 22:54

Ivana píše:Zdravím všechny pěstitele Ivana

Trochu se zpožděním, ale vítám tě Ivano na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Ivana » 03 bře 2017, 18:24

Dnes jsem se vrátila do Česka a hned jsem podrobila borůvky kontrole jak přečkaly zimu. Rostliny v kontejnerech ve stáří kolem šesti let krásně nalévaji pupeny bez většího poškození mrazem, borůvky kolem tří let (sazenice koupené vloni ve velikost dvouleté až tříleté) už to zvládly mnohem hůř, zmrzlá horni polovina některých výhonů, sníh ulámal větvičky - prostřiham, prihnojim a pokračuji. Ale uplnou katastrofou je přezimovani zakořeněnych rostlinek z loňského množení - zbyl pouze jeden asi 10cm a při dobré snaze ještě jeden asi tak 2cm. Zbytek zcernal a je fuč S13. Poučení pro další rok.
Ivana
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 22 led 2017, 12:27

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Jiřina » 25 dub 2017, 21:40

Dneska jsem přesadila dvě loni namnožené rostliny odrůdy Chandler na venkovní stanoviště. Dosud mám množené rostliny za oknem v nevytápěné části domku. Rostliny raší, na některých se objevují květy. Domnívám se, že borůvka není pokojovka a na parapet nepatří, proto hodlám během měsíce rostliny borůvky buď vysadit na stanoviště nebo přesadit do větších hrnků a vynést ven. Dnes jsem do jedné jámy zasadila dvě rostliny Chandlera, protože rostlin mám dost, kdyby se jedna rozhodla uhynout. Přikládám foto před zakůrováním a před umístněním tyček proti kočkám. J.

Obrázek
Obrázek
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod zolo49 » 17 kvě 2017, 14:13

zdravim vsetkych, ktori sa venujete pestovaniu kanadskych čučoriedok, ja som s tym zacal cca pred rokom, som este zaciatocnik... pozrite si toto video, kde je jedna z moznosti ako si rozmnozit cucorieky, co si myslite o tejto metode? podla mna je to celkom zaujimave a uspesnost ze sa vyhon zakoreni vysoka..... odkaz na video: https://www.youtube.com/watch?v=HG9Tm_vnmaY&t=27s
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Stanley_51 » 17 kvě 2017, 18:28

zolo49 píše:zdravim vsetkych,

Vítám tě,Martine, na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod zolo49 » 17 kvě 2017, 21:21

vdaka Stenley.... :D
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod mates » 17 kvě 2017, 23:33

Podle me je to mnozeni na videu az moc brutalni. Nicmene jde o fungujici zalezitost nejenom u boruvek. Ja jsem si mnozil boruvky tak, ze jsem vetev ohnul az do substratu, zatizil, zahrnul a dalsi rok na jare odstrihnul. Jestli si zitra vzpomenu, tak udelam fotky jak vypadaji po trech letech ve hline smichane s hrabankou.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod zolo49 » 18 kvě 2017, 11:25

mates, s tym ohybanim vetve do substratu som vedel.... ale zaujimalo by ma za aky cas sa zakoreni ten vyhon pri metode co je na tom videu, ci to je kratsie ako s ohybanim vyhonu.....
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod zolo49 » 18 kvě 2017, 13:19

ked budem mat starsie kriky a vacsie, tak to urcite na nejakom silnom vyhone vyskusam....
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Ivana » 25 kvě 2017, 11:35

Pomalu, ale jistě se začínám připravovat na letošní množení borůvek. Z loňského množení mi zbyly tři malinké rostliny, které venku přezimovaly. Musím uznat, že byla chyba vysadit zakořeněné řízky ven. Opravdu takto malé rostliny nesnáší zmrnutí kořínků. Přežití těch třech byla spíše náhoda. A abych neměla prázdné květníky, tak jsem dokoupila nové sezanice, bohužel, jako většina pěstitelů, tak i já jsem se neovládla, a mám celkem osm nových sazenic k již šestnácti pěstovaných.
Přes to se opět letos chystám vyzkoušet množení. Již mám nasbírané plastové lahve na miniskleníčky, které naplním rašelinou, jen nevím zda mám udělat dole odtokové otvory, aby mohla odtéct přebytečná voda, koupenou rašelinu a substrát na borůvky a teď už začínám obhlížet borůvky, kdy by se daly odebrat řízky. Zatím mi přijdou málo vyzrále, tak stále vyčkávám až dá paní Jiřina pokyn, kdy vyrazit na lup :D .
Ivana
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 22 led 2017, 12:27

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Jiřina » 25 kvě 2017, 13:26

Včera jsem obcházela borůvkoviště a vybírala jsem potenciální vhodné výhonky k množení. Vybírám spíše vodorovně rostoucí boční výhonky v dolní části keříků, kde nebudou chybět a které mají ukončený růst do délky. Zatím u nás nejsou vyzrálé, odhaduji tak 14 dní tři týdny vyčkat. Nevím, kde žije paní Ivana, pokud to je ve velmi teplé oblasti republiky, možná je již má vyzrálé dostatečně. Mám vyzkoušeno, že zakoření i řízek odebraný na začátku srpna, zatímco z květnových řízků odebraných krupobitím mi nezakořenil jediný. Takže bych vyčkala. J.
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Ivana » 25 kvě 2017, 14:27

Plzeň.
Tady je vše spíše pozdější. Borůvky a jahody jsou v plném květu, kamčatky jsou zelené.
Odlomila se mi větvička z Elizabethy (celkově se jí nechce moct rost), tak jsem jí v neděli zasadila do minipařeništátka. Tak uvidím, zda bude ochotná zakořenit, ale moc velkou šanci tomu nedávám, byla dost málo vyzrálá.
Ivana
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 22 led 2017, 12:27

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník