Mno?ení borůvky

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod jujto » 14 črc 2010, 09:30

Nasiel som, ako inac, pri hladani niecoho ineho, celkom zaujimave odkazy.

Mnozenie cucoriedok zelenymi odrezkami.

https://www.isvav.cz/resultDetail.do?ro ... E-25271121

Je to len popis a aj ked je k tomu ISBN kod, asi to nebude len tak pristupne k nahliadnutiu komukolvek.
Ale aspon vieme, ze sa to da, kedy odrezky odoberali, hruby postup a ktore odrody sa im zakorenovali
najuspesnejsie. Aj to myslim pomoze.

Je to sucastou vacsieho projektu a je tam vela, povedal by som, velmi zaujimavych nazvov projektov.

https://www.isvav.cz/projectDetail.do?rowId=QF3223

Ked pozeram na tie roky, kedy sa to robilo, bolo to dost nedavno, takze by to malo byt aj pomerne aktualne.
Stoja za tym:
VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o.
Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i.
Mendelova univerzita v Brně
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod jujto » 14 črc 2010, 09:56

jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod jujto » 15 črc 2010, 11:18

Na istej stranke som nasiel toto odporucanie pre odrezkovanie cucoriedok.

Evergreen species grow better from semi-ripe cuttings, taken in late June
to early July. Deciduous species can be propagated from softwood cuttings
taken in late spring or semi-ripe cuttings taken in late June to early July.

V preklade zhruba:
Vzdyzelene druhy sa ujimaju lepsie z polovyzretych odrezkov, odoberanych
koncom juna az zaciatkom jula. Opadave druhy mozu byt mnozene zo zelenych
odrezkov, odoberanych v neskorej jari, alebo z polovyzretych odrezkov,
odoberanych koncom juna az zaciatkom jula.

Beriem to tak, ze vacsia sanca na ujatie by mala byt zo zelenych, alebo
polovyzretych odrezkov ako z drevitych odoberanych skoro na jar.
Uspesnost ujatia (cca 18-50 perc.) z predchadzajucich prispevkov vsak
hovori, ze to aj tak nebude ziadna hracka.

Na uspech mnozenia moze mat vplyv aj to, ze korienky cucoriedky za
normalnych okolnosti spolupracuju so specifickymi mykorhiznymi hubami,
aby mohli v kyslom prostredi ziskavat tazsie dostupne ziviny, ktore sa tam
vraj zvrhavaju do korenmi tazsie prijimatelnych zlucenin. (neni som chemik,
ale uz som to nasiel viackrat). My sa to pokusame zakorenit v takmer sterilnych
podmienkach. Mozno by pomohlo dat (pridat ku substratu) do zakorenovacov
substrat z blizkosti, ci dokonca s par kuskami vlaskovych korenov realne
rastucej cucoriedky (Pripadne trosku Rhodovitu, lenze ten je tekuty a vypatlat
ho cely koli jednemu pokusu mi pride ako plytvanie.). Este som to nevyskusal,
ale vyskusam.

Ten moj zeleny odrezok (odlomok) je stale este zeleny, spievat mu teda
este nechodim. :)
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Carduelis » 27 čer 2013, 21:50

Dneska jsem řízkoval borůvky a před tím jsem se díval na stránky nějaké japonské univerzity, tak jsem trochu zkusil jejich rady. Navíc jsem někde koupil něco jako lignohumát, ale pro kyselomilné rostliny, a jelikož jsem to dával do perlitu, tak jsem to přidal do zálivky (2 ml na litr vody). Tak uvidíme. Použil jsem samozavlažovací květináč. Tak uvidíme, budu informovat.
Uživatelský avatar
Carduelis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 590
Registrován: 22 úno 2011, 16:58
Bydliště: Moravský Krumlov asi 250 mnm

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod paloo » 02 čer 2014, 19:52

Carduelis píše:Dneska jsem řízkoval borůvky a před tím jsem se díval na stránky nějaké japonské univerzity, tak jsem trochu zkusil jejich rady. Navíc jsem někde koupil něco jako lignohumát, ale pro kyselomilné rostliny, a jelikož jsem to dával do perlitu, tak jsem to přidal do zálivky (2 ml na litr vody). Tak uvidíme. Použil jsem samozavlažovací květináč. Tak uvidíme, budu informovat.

Bude to info :?:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Jiřina » 05 bře 2016, 22:36

Zaregistrovala jsem se do tohoto fóra, protože jsem zde načerpala mnoho užitečných informací o pěstování kanadských borůvek, takže bych chtěla na oplátku přispět svými zkušenostmi s jejich množením. S pěstováním všeho možného i nemožného mám více než třicetileté zkušenosti, v kanadkách jsem začátečník, pěstuji je od r. 2009. Již v dřívějších letech se mi podařilo zakořenit dvě borůvky. Vždy šlo o nedopatřením odlomenou větvičku, které mi bylo líto, tak jsem ji strčila do kelímku s vlhkou rašelinou a přikryla uříznutou PET lahví. Jednu rostlinu jsem dala sousedce a jednu mám u sebe v zahradě. Zakořenily mi zatím rostliny odrůd Bluegold a Northland. Předloni, po silném květnovém krupobití jsem zkoušela zakořenit několik ulámaných větviček, další jsem dala kořenit k sousedce, nezakořenilo nic. Potom jsem někde vyčetla to, co jsem pokusem a omylem již měla ověřeno, že letní řízky lze odebírat jen v určitém termínu, že květnové jsou málo vyzrálé ke kořenění. Loni začátkem června při přebírání zásilky sadby ze Zázvorky, jsem zjistila odlomenou větvičku u odrůdy Patriot, kterou jsem objednávala pro kamarádku. Větvičku jsem dala pokusně zakořenit, Další řízky jsem v průběhu června 2015 záměrně odstříhala. Rostliny jsem měla umístěny v rozích na okenním parapetu, aby netrpěly přímým slunečním svitem. Zakořenilo přes padesát procent větviček. Na podzim jsem rostliny z kelímků od jogurtu přesadila do větších květináčů do kupovaného substrátu pro borůvky. Přes zimu jsem je nechala na okně v neobývané části domku, nyní již začínají rašit. Některé shodily listy, jiné na nevyzrálých letorostech ne. Pokusím se přiložit nějaké loňské fotografie.
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Jiřina » 05 bře 2016, 22:53

Pokusím se přiložit fotografie.ObrázekObrázekObrázek
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Stanley_51 » 05 bře 2016, 23:42

Jiřina píše:Zaregistrovala jsem se do tohoto fóra

Jiřino, vítám Tě na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Tchorik » 12 dub 2016, 22:30

Jiřino, díky za informace o množení kanadek, zkoušela jsem to xkrát, ale nikdy se nezadařilo.
Uživatelský avatar
Tchorik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3147
Registrován: 14 kvě 2007, 08:18
Bydliště: Plzeň 313 m.n.m. - Jana

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Jiřina » 25 dub 2016, 22:02

Borůvky množím jen tak mimochodem. Spíše jen zkouším, zda to poroste. Celkem se mi daří. Loni jsem měla asi 80% úspěšnost. Možná je to dáno tou minimální péči. Řízky jsem odebírala od června do srpna, nebrala jsem čerstvě narostlé větvičky. Sázela jsem do rašeliny, která byla namočena dešťovkou, na kelímek jsem navlékla petku a dala na roh okna. Zálivka asi jedenkrát týdně i méně. V létě většinu času trávím v práci, na zahradě, ev. v kuchyni. Obývákem jen procházím.
Přikládám fotky zakořeněných rostlin na parapetu v neobývané části domku. Postupně je rozdám či přesadím do větších květináčů a umístím ven. Letos bych chtěla namnožit Chandler, ev. další odrůdy dle chuťových preferencí. J.Obrázek
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Jiřina » 27 čer 2016, 23:03

Nyní nastal čas vhodný k množení borůvek z letošních výhonů. Chystala jsem se množit již v půli června, ale rostliny mi po přihnojení podrazily a nebyly dostatečně vyzrálé výhony. Řízkovala jsem včera, množím po třech výhoncích z Reky, Chandleru, Iranky a dva výhonky z Mederu. Používám boční letorosty v celé délce, ponechávám tři až pět horních listů, spodní lístky jsem odstranila a výhonky zapíchla do v dešťovce namočené rašeliny. Rašelinu jsem nasypala do kelímků od jogurtu s několika odtokovými dírami. Každý kelímek jsem přikryla PET lahví a umístila do rohu na okno v neobývané části domku. Jeden kelímek jsem si dala na okno do obýváku. Zakořeňování bude trvat minimálně šest týdnů. Nevím, kolik rostlin vypěstuji, dosud se mi dařilo, ale to jsem se o množení příliš nesnažila. Při snaze to může vypadat hůře. Pokud se v zahradě i v kterékoliv jiné oblasti života pochválím, ihned se přestane dařit. Přikládám foto Patriota, kterého jsem dala zakořenit v červenu 2015. Za rok mám rostlinu vhodnou k výsadbě.Obrázek
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Helena » 28 čer 2016, 12:40

Noo,já to snad i zkusím.
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Jiřina » 01 zář 2016, 22:03

Dneska jsem přesázela zakořeněné řízky z konce června a z 15.7. do substrátu pro borůvky. Zatím mi zakořenilo 8 řízků z asi 14. Kořínky již narostly i dvěma větvičkám Chandleru z 15.7. Řízky bez kořenů jsem chtěla vyhodit, pro pokračování pokusu se zakořeňováním jsem je zasadila též do substrátu a přikryla petkou, zda ještě zakoření. Úspěšnost přes padesát procent. Mám rostliny na podarování a výsadbu pro sebe. J.
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod Helena » 03 zář 2016, 08:45

Tak jsem to množení taky vyzkoušela.Ale jen na dvou řízcích.Oba dopadly stejně.Dlouho se nic nedělo,pak opadaly listy,po čase začaly rašit.......a teď zčernaly a hotovo S18
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: Mno?ení borůvky

Příspěvekod milos 51 » 03 zář 2016, 10:54

Obrázek
Jiřino díky. Také jsem vyzkoušel tvůj návod a funguje ! Mohl jsem si ale dovolit jenom malé řízečky .Mám mladé rostliny.Trochu jsem jim zmenšil listovou plochu a použil stimulátor .Vůbec jsem je nezaléval ,láhve byly uzavřené.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků