borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: borůvka

Příspěvekod Dragonito » 16 říj 2017, 08:12

romkrom píše:Klasická lesní borůvka na mé zahradě v mikrolese vysazená minulý rok na podzim. Vypadá, že to nezabalí.
Obrázek

Pred mesiacom som sa náhodou ocitol v lese na túre kde rástli naše klasické lesné čučoriedky a tak som si chcel zobrať jednu rastlinku domov...ale len chcel. S1 Náradie som samozrejme nemal žiadne takže pri výkopových prácach boli použité prsty. Pri vytrhnutí boli použité hmaty a chmaty S1 v snahe vybrať koreň. Rýchlo som zistil že jej koreň je ako koberec. Čím viac som ťahal tým viac sa vyťahovali okolité rastliny až som to napokon vzdal a odišiel naprázdno.
Len tak pomimo: Na túre som zistil, že 9 z 10 ľudí si myslí, že brusnice sú ešte nedozreté čučoriedky S1 Všetci vyjedali tie modré len ja tie červené, až sa ma opýtali že prečo jem tie nedozreté... S1
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: borůvka

Příspěvekod robo » 16 říj 2017, 19:27

No vidíš to aspoň zbude víc pro nás zasvěcené. Doufám, že si těm lidem odpovídal, že máš nezralé borůvky rád. :D12
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: borůvka

Příspěvekod Satan » 17 dub 2020, 10:08

Poradí někdo z výsevem borůvek a má to cenu ?

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: borůvka

Příspěvekod mates » 17 dub 2020, 10:21

Asi 2 nebo tri roky zpatky na podzim se to tu v nekterem boruvkovem vlaknu resilo, daly se tehdy v Lidlu koupit opravdu obrovske plody tusim z Peru. Tusim Radim sem tehdy psal, ze se semena musi samostatne vybrat (+ nechat oschnout?), pak nechat projit stratifikaci na vlhkem substratu pres zimu, cekat co na jare vzejde a dalsi roky zaplodi a delat z toho selekce. Zkus kdyztak tady nekde pohledat, jestli se tim chces par let "trapit". Ja jsem to nakonec vzdal.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: borůvka

Příspěvekod Hofis » 20 dub 2020, 00:08

Vaccinium cylindraceum (Azorská borůvka) Blautropf jde na květ. Zdá se, že letos ochutnáme první plody. :D
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 19.04.20

Zatím se spolu seznamujeme, ale je to velmi zajímavá rostlina. Nemá diferencované květní a růstové pupeny, jako je to běžné u jiných borůvek. Všechny vypadají na začátku stejně. Takže když najednou nějaké začaly vypadat pobledle, svěsily se a tvářily se opravdu velmi nezdravě, tak jsem začal laborovat, kde jsem udělal chybu. Substrát z rašeliny a borové kůry luxusní, hnojení pouze mírné třetinou běžné dávky, prostě mi to nešlo na rozum. Takhle jsem laboroval 3 dny a dokonce jsem už tyto nezdravé pupeny chtěl odstranit. Ještě, že jsem to neudělal. Jedná se o květní pupeny, viz obr.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 19.04.20

Výhony, které směřují dolů, jsou květní a vyskytují se převážně ve spodních partiích větévek. Růstové výhony jsou hlavně v horních partiích větévek (ne vždy), jsou načervenalé a směřují nahoru. Takže teď už mi ty „nezdravé“ výhony dělají radost, budou to květy. :)
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 19.04.20
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: borůvka

Příspěvekod Hofis » 01 čer 2020, 15:04

Jinak edit, azorská borůvka je již v plném květu.
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 01.06.20

Rostlina se zdá být velmi úrodná a navíc působí i velmi dekorativně. Tak ještě uvidíme, jak bude chutnat. Je to ale velká škoda, že to má tak malou mrazuvzdornost, takovou rostlinu bych si rád na zahradě vysadil. Mám tam pár větviček, které jsem zahřížil a určitě vyhodí do podzimu kořínky. Tak je příští rok na jaře šmiknu a zkusím vysadit, třeba to nějak půjde i v Praze ve volné zemi. Na jednom anglickém fóru jsem se dočetl, že někde v jižní Anglii, přežila bez problémů „beast from east“, ale Tmin bohužel neuvedeno. :( Tak nevím, někde na jihu na pobřeží to asi těžko mohlo klesnout víc, jak pod - 10 stupňů. Ale třeba snesou víc, než by jeden čekal, vyzkouším to. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: borůvka

Příspěvekod Hofis » 11 zář 2020, 18:21

Tak po delší době zase jeden update k Azorské borůvce.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 11.09.20

Plody už zobeme asi 3 týdny, je jich opravdu velké množství. Chuťově jsou plody svěží, s vyrovnanými kyselinkami, spíš mírně sladší, ale pokud někdo čeká klasickou chuť borůvky, tak ta tam tedy moc není. Možná až někde úplně na konci slabý nádech borůvkové chuti, když se ho člověk snaží usilovně najít. Spíš bych řekl, že ta chuť je spíše taková fádní, rozhodně ne nějak aromatická. Asi bych to přirovnal k chuti zralé mamálie.
Ale rostlina se jeví jako zatím zcela bezproblémová, velmi úrodná a krásně dekorativní. Plody jsou jedlé a celkem dobré a pokud se utřou s cukrem, tak jsou vyloženě výborné, umocní se tím trochu to mírné borůvkové aroma.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: borůvka

Příspěvekod Hofis » 09 říj 2020, 12:41

Tak jeden zajímavý edit k Azorské borůvce. Stále sklízím plody, tyto podzimní plody jsou ale o dost chuťově lepší, jsou aromatičtější a sladší a je z nich opravdu cítit i trochu ta borůvka. Tak nevím, jestli je to těmi chladnějšími teplotami, ale je to tak. :shock:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: borůvka

Příspěvekod nene » 09 říj 2020, 16:08

Ty nás chceš přinutit si zabydlet nějaký další květináč...už skoro rok odoláváme, ale tohle je přímo ideologická diverze :lol: .....zní to lákavě, kanadky už pomalu končí.....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: borůvka

Příspěvekod Hofis » 09 říj 2020, 16:20

No, upřímně, kanadky to nejsou, nechci mystifikovat. Ale plody sklízíme už měsíc a půl v opravdu velmi hojném počtu, i když jsou malinko mdlejší a malé, ale pořád celkem dobré. Pokud bys nějaký ten květináč našel, možná by se na jaře dalo něco odkopnout, ale byla by to spíše malá rostlinka. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: borůvka

Příspěvekod nene » 09 říj 2020, 17:25

Takhle to nebylo myšleno :D , my ještě budeme chvilku odolávat, (letos nás zahrada nějak uondala, ale jen co zase vyhrábneme drobet nadšení, bude líp).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: borůvka

Příspěvekod Hofis » 02 lis 2020, 00:57

Dnes jsme zobli ještě pár plodů z azorské borůvky. Už chápu, proč je na tom štítku napsáno "4 Monats Blaubeere". Opravdu sklízím od konce července až do teď. K dokonalosti té rostlině chybí jen 2 věci. Mrazuvzdornost a o trochu lepší chuť plodů. Jinak je to naprostá megaúrodná pecka.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 01.11.20
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: borůvka

Příspěvekod Hofis » 07 bře 2021, 22:07

Tak jsem měl dnes první ovoce z vlastních zdrojů. Nebo spíš zapomenuté ještě z minulého roku.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 06.03.21

Byly tam celkem 3 takovéto bobule. Děti dostaly ty 2 nejlepší, na mě zbyla tahle a na manželku žádná nebyla u zdroje... E10
Chuť byla po 4 měsících na zimovišti nevalná, ale na chvíli jsem v tom i zacítil náznak borůvky. No, na první jarní ovoce bych to označil za povzbudivé. :) Zajímavá rostlina, ta azorská borůvka.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: borůvka

Příspěvekod Hofis » 08 kvě 2021, 22:21

Nejranější je u mě jednoznačně Azorská borůvka. Je opravdu dost odolná, vytáhl jsem jí ven hned po těch mrazech ještě v únoru. Od té doby je venku, prodělala všechny ty mrazíky bez problémů. Teď, když raší, tak působí velmi dekorativně,
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 08.05.21
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: borůvka

Příspěvekod mates » 01 led 2022, 00:16

@ Hofis: opadává Ti Azorka během zimování? Já jsem se byl dnes kouknout v zahradním domku a zjistil jsem, že listy na koncích větviček žloutnou a opadávají. Mrazem by to být nemělo (v domku jsem v období mrazů temperoval 3-5°C), tak nevím jestli třeba nedostatek světla nebo je to přirozené během zimování?
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků