Zahradní brusinky

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod loni » 17 zář 2018, 09:59

Kľukva je tohoto roku nádherná.
Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Martina » 11 črc 2019, 12:33

Zdravím. Je možné, že jsou brusinky cizosprašné? Mám zatím jen 1 keřík (teď si za nic nemůžu vzpomenout na odrůdu), krásně přirůstá, bohatě kvetl, ale jsou tam asi jen 3 zelené bobulky. Stejně chci na podzim koupit ještě nějaké, jen by mě to zajímalo. :)
Martina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 27 kvě 2018, 18:02
Bydliště: Litoměřice, 194mnm

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod loni » 29 zář 2019, 12:54

Kĺukvy sa urodilo, tak poďme ho na spracovanie.

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod dadlala » 30 zář 2019, 23:29

loni a mohla bych mit takovy jeden prosty dotaz, prosim? Zjistila jsem, ze nevim, jak poznam, ze je klikva zrala a hodna konzumace. Barevne bych mela plody jiz odpovidajici tem Tvym, ale je to stale dost tvrde. Ptactvo, zjevne, jiz nejake bobule "testovalo", ale podle vseho je zatim nechalo. Maji vubec zmeknout?
...jen jsem jeste chtela zminit v souvislosti s tou masivni kvantitou, co se Vam toho urodilo, jedno moudro bylinkare Vladimira Vytaska -
"arbutin obsažený v brusinkách v nadměrných dávkách škodí játrům"
a odjinud, ze "...V současnosti se vedou spory o možné karcinogenitě hydrochinonu z arbutinu, neboť střevní bakterie mohou transformovat arbutin na hydrochinon, který vytváří příznivé podmínky pro rozvoj rakoviny střev"..coz je odtud - http://www.toxicology.cz/modules.php?na ... le&sid=863

ale to je jen takova prakticka odbocka, ze nic se nema prehanet - osobne brusinky i klikvy rozhodne povazuji za zdravi prospesne plody hodne konzumace ... hlavne bych potrebovala radu ohledne te zralosti - jak se to pozna...predem diky.
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod nene » 15 dub 2021, 09:22

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Bullets » 15 dub 2021, 09:34

Klikvu jsem jeste nejedl jaka je proti brusinkam? Brusinky mamka pestuje par let a super treba na bublaninu spolu s boruvkami. Staci jedna klikva na vysazeni?
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod robo » 15 dub 2021, 22:16

Bullets: Klikva je jedna z mála rostlin co nepěstuji protože je kyselá jako šťovík, ale prý se z ní dělají osvěžující nápoje.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Bullets » 16 dub 2021, 16:11

Fakt je to az tak silene?
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod loni » 20 dub 2021, 20:56

Kľukva musí byť na otvorenom priestore, na pĺnom slnku. No a nohy vo vĺhku. Iba tak sa vyfarbí a poriadne dozreje, lebo nedozretá je horkastá. Priamo ju nekonzumujeme. Kľukva nezmäkne a plody vydržia visieť aj na duhý rok. Nezhnijú, čo je zaujímavé. V tej šupke musí niečo byť, ked sa na to nič nechytá a nezhnije. No a je to v podstate " nezničiteľná" rastlina.

Spracovávame na džemy a kandizujeme. Stači ju hodiť do hrnca, dať tam 1 dcl vody, cukru a rozvariť. Džem je super a tá farba. Výborná k mäsu a tak.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod mates » 15 říj 2021, 15:05

Máte někdo vypozorované, jestli substrát u borůvek je vhodný i pro brusinky případně co udělat u brusinek jinak? Co se mi stalo....

Na jaře jsem z různých zdrojů koupil dvě rostliny Red pearl (byly v cca 10 cm hranatých sadbovačích), jednu Fireballs a jednu Koralle (obě v 2,5 l květináči). Všechny jsem postupně zasadil do mezer mezi borůvky, ty dvě Red pearl jsem dal k sobě. Koralle naprosto růstu žádostivá, rozkošatila se nejenom do šířky, ale ještě nevím jakým způsobem prokořenila na další dvě místa dál od místa výsadby a začíná se rozrůstat i tam, počítám, že během příštího roku tu mezeru mezi dvěma borůvkami zcela zaplní. Její plody se mi ale zdají malé. Red pearl nejdřív vypadaly na úhyn, pak se vzpamatovaly, narostly jim nové větvičky, ale nakonec to stejně vzdala, větvičky i lístky na nich uschnuly do hněda. Fireballs dokud byla v květináči (cca dva měsíce od dubna do června), tak jela, rostly jí nové větvičky, zelené bobulky začínaly červenat a znovu nakvétala a dělala fakt radost. Po přesazení mezi borůvky skončila jako Red pearl, květy a bobulky opadaly a keřík zcela uschnul dohněda.

Mám pocit, že jsem buď tady nebo někde jinde četl, že brusinky potřebují ne tak kyselý substrát jako borůvky. Máte s tím někdo zkušenost? Fireballs jsem znovu koupil na různých místech dvě rostliny a teď nevím jestli je zasazením mezi borůvky znovu utrápím k smrti nebo jak to mám udělat, aby jim nemusel hledat samostatné místo mimo borůvek? "Borůvkový substrát" asi víc promíchám s normální hlínou, aby to pro brusinky nebylo tak kyselé?
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Hofis » 15 říj 2021, 17:32

No, já bych to viděl přesně naopak, a sice že brusinky potřebují jěště o dost kyselejší půdu, než borůvky. Brusinka je čistě vřesovištní rostlina. Ideální je pro ní naprosto čistá rašelina. A pozor s hnojením, má ráda půdy chudé na minerály. Hnojení jí může spálit, hlavně hodně dusíku.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Bullets » 15 říj 2021, 20:39

Já jsem teda hodně velký amatér ale na jaře jsem koupil brusinky (dva druhy Red Perl a Ida). Vždy jsem dal po 3ks do nízkého 12l květináče a aktuálně je celý prorostlý hustým keříkem. Ida která asi přes zimu namrzla a myslel jsem že to nedá tak přesto jsem ji vysadil taky a dneska už se oklepala z nejhoršího a začíná krásně zahušťovat takže předpokládám že příští roku bude květináč stejně prorostlý jako u RP. Sadil jsem do obyč rašeliny, nahoru mulčovací kůra a cca jednou týdně poloviční dávkou hnojiva na borůvky a brusinky rostliny :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod mates » 17 říj 2021, 08:09

No jo, jenže květináč není borůvkový záhon :D. Ale co jsem tak ještě koukal na různé články, tak by problém mohl být v přemokření. Takže brusinky přesadím do širších květináčů a do záhonů k borůvkám je úplně nezahrabu, ale jen tak do půlky květináče a zbytek až pod krček keříků udělám kopeček ze substrátu a uvidíme, když jim to bude vyhovovat, tak je z květináčů vyndám do záhonu, jinak bych je asi musel nechat v květináčích někde mimo borůvky, což jsem původně vůbec nechtěl.....
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod Bullets » 17 říj 2021, 12:43

Jasně květináč a záhon je něco jiného ale třeba mamka má brusinky na vyvýšeném záhoně spolu s borůvkami a zatím tam žije obojí. Taky má jen čistou rašelinu a na jaře pohnojí hnojivem na borůvky a fertig :D ani to nepolívá ale nechává to čistě na přírodě...
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Zahradní brusinky

Příspěvekod loni » 16 srp 2022, 11:11

Pred dvoma týždňami som vytrhal kľukvu z bazénika, vytvoril kytice s korienkami, zviazal sťahovacími pásikmi a zasadil do vany. V bazéniku budú kanadky a kľukva vysadená vo vani bude pre rodinu, tak akurát.

Keď vanu prerastie a vytvorí koberec a súčasne sa spúšťa dolu aj s kopou plodou, tak je to naozaj pekné a efektné. Susedia si to urobili už pre pár rokmi a sú spokojní a to ako s úrodou, tak aj s efektom, ktorý prerastená kľukva vytvorí.

Chcem sa podeliť o návod, ako som to robil. V šrote som si vybral vanu a dole som namontoval nový výpust aj so zadkou. Vaňa, ak má nožičky, tak som ju postavil na vyvážené miesto a pod nožičky nejaké staré dlaždice. Ak je vaňa bez nožičiek, tak sa dá dať naprieč dve betónové tvárnice, vaňu uložiť a zboku dať na vyváženie 4 tehly.

Na rohy vane som priskrutkoval kovové uholníky na ktoré sa pripevnia dosky a to kvôli vyvýšeniu a zväčšeniu plochy. Na mieste výpustu som dal kanalizačnú rúru a to do výšky dosák, ktoré mali šírku okolo 14 cm. Rúru som na konci narezal a teplom roztiahol, čo smeruje k výpustu. Hore je spojovacia časť rúry, z ktorej som vybral gumičku, aby zadka na kanalizačnú rúru sa dala ľahko vyberať. Rúra ma taký priemer, aby sa dalo pohodlne vojsť do otvoru rukou a to až k výpustu a prípadne znížiť úroveň vody vo vani.

Substrát:
Takže do troch 90 L kalfasoch som si natlačil jemných smrekových pilín. No a 3 ks 60L balenia čistej rašeliny 3,5 – 4,5 PH. To by malo stačiť na zaplnenie a utlačenie pilín vo vani a to až po okraj. No a rašeliny by malo stačiť do úrovne vyvýšenia, teda kde sú dosky. Na dosky som dal nopovú fóliu a zboku pripevnil. Nopovky bolo potrebné 0,5 m šírky a 5m dĺžky.

Najprv som dal odpadovú rúru a postupne vysypával piliny a utlačoval nohami. Následne som nalial vody do vane toľko, aby bola plná. Následne som vysypal kyslú rašelinu a pridal trochu organického hnojiva na brusinky. Vysadil som kľukvu vo zviazaných kyticiach, čo mi vyšlo okolo 10 ks. No a občas zalieval dažďovou vodou, aby sa to zakorenilo. Kľukva je nezmar a tak to bez problémov rastie, ak má dosť vody a sĺnka. No a mal som trochu kremičitého piesku, ktorým som to zvrchu zasypal a to okolo 2 -3 cm vrstvou.

No a tu sú nejaké obrázky na lepšiu predstavu:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Tento princíp by sa dal použiť, aj na bežné vyvýšené záhony, len namiesto rašeliny, by som tam dal kvalitnú zeminu s kompostom. Určite by to tak nepresychalo, ako v bežných vyvýšených záhonoch. No a v pohode sa dá regulovať hladina vody vo vani.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron